Svatá Lucie, dokonalý tropický ráj

  9:41aktualizováno  9:41
V řetězci Závětrných ostrovů ohraničujících východní část Karibského moře je Svatá Lucie zavěšena pod Martinikem a hned pod ní se nachází ostrov Svatého Vincenta. Je dokonalým prototypem tropického ráje, je velmi hornatá a zčásti porostlá pralesem.
Svatá Lucie

Svatá Lucie - Vulkanický vrchol Petit Piton se zvedá přímo z moře | foto: Markéta KonvalinkováMF DNES

Přesné datum ani rok, kdy byla objevena Evropany, známo není, ale došlo k tomu kolem roku 1500 a lidé to zde oslavují na svátek Lucie 13. prosince.

Během kolonizace o ni soupeřili především Angličané a Francouzi. Úplnou samostatnost získala v roce 1979, zároveň však stále patří mezi státy dobrovolně přidružené k Velké Británii.

Za horkého a líného nedělního dopoledne se z velkého katolického kostela na náměstí v centru Castries line krásný, vícehlasý zpěv. Obrovské dveře do chrámu Božího jsou otevřené a před nimi postává skupinka nastrojených dětí, které se už nemohou dočkat, až nedělní mše skončí a na řadu přijdou zmrzlinářské stánky připravené na chodníku před kostelem.

Úhlopříčně přes náměstí v nenápadné nízké budově je opěvován "konkurenční" protestantský Ježíš. Mladé černošky vestoje a s rukama nad hlavou neúnavně vykřikují: "Oh, Džííízis!"

Jak protestantské, tak katolické vyznání, stejně jako mnoho dalšího, patří ke koloniálnímu dědictví na ostrově Svaté Lucie.


Svatá Lucie je úžasnou tropickou zahradou plnou bujaré a voňavé flóry

Skladba obyvatelstva čítajícího přibližně 150.000 je také výsledkem evropské koloniální expanze, v rámci které sem byli přivlečeni a na místě zotročeni černoši převážně ze západní Afriky.

Potomci otroků - černoši - a potomci bílých kolonistů a otrokyň - mulati - hovořící anglicky a kreolsky dnes tvoří populaci, která Svatou Lucii obývá. Tím však pozůstatky po činnosti Evropanů zdaleka nekončí.

Rostliny, dnes pro karibskou oblast tolik typické a někdy až symbolické, jako třeba banánovníky nebo kokosové palmy, by tu člověk před přistáním prvních objevitelských lodí marně hledal. Banánovníky a mangovníky z Asie, kokosové palmy a chlebovníky z ostrovů v Tichomoří, kakaovníky z Jižní Ameriky.

Pět století po objevení Karibiku pro Evropu si lze tuto oblast těžko představit v její původní podobě. Přesto však není předkolumbovská minulost Svaté Lucie úplně nečitelná. Podle četných archeologických nálezů zde přibližně v rozmezí 200-1450 let po Kristu žilo mírumilovné, zemědělsky a rybářsky orientované etnikum - Arawakové, kteří na Svatou Lucii a další ostrovy Malých a Velkých Antil připluli na velkých kánoích patrně až od delty Orinoka.

Nejchutnější byli Francouzi

Sám Kryštof Kolumbus po svém prvním setkání s Arawaky na ostrově Hispaniola (dnešní Haiti a Dominikánská republika) o nich napsal: "Milují své bližní jako sebe samé a jazyk, jímž hovoří, je nejsladší a nejjemnější, který znám. Stále se usmívají."

Předkoloniální název ostrova Hiwanarau neboli "ostrov leguánů" pochází z jednoho z jazyků takzvaných Karibů, podle nichž je celá oblast a okolní moře pojmenováno a kteří odsud začali Arawaky vytlačovat několik desítek let před příchodem Evropanů.

Karibové se údajně vyznačovali podstatně drsnějším přístupem k životu než Arawakové. Byli to obávaní válečníci a svou osobní prestiž získávali především na základě hrdinství v boji a stejně jako staří Aztékové praktikovali kanibalismus. Se svojí odvahou a vášní pro boj a válku přestáli v konfliktu s nově příchozími Evropany až do pozdního sedmnáctého století.

Přestože se Karibům podařilo zpočátku řadu Evropanů zajmout a rituálně spořádat (nejchutnější prý byli Francouzi, po nich Angličané a Holanďané, zatímco maso Španělů bylo příliš tuhé), byli nakonec téměř vybiti a poslední z nich byli deportováni do Střední Ameriky.

Současní obyvatelé Svaté Lucie se žádných nových dobyvatelů obávat nemusí. Evropané a Američané přijíždějí vždy jen na pár dní a spokojí se s okupováním pláží a hotelů a stávají se stále významnějším přínosem pro místní ekonomiku.


Katolický kostel v hlavním městě ostrova Castries je místem pravidelných bohoslužeb a setkávání ostrovanů, mezi kterými jsou také protestanti

Proč Svatá Lucie zaostává

V této době trápí místní lidi problémy s nezaměstnaností, pokles poptávky po zemědělských produktech, především banánech a cukrové třtině, ale také omezené možnosti ve vzdělávání.

Majitelka jednoho z hotýlků Tessa Lennsiquot říká, že Svatá Lucie stále o krok zaostává za ostatními, a jako hlavní příčinu bránící rozvoji a prosperitě na ostrově vidí povahu lidí. Podle Tessy nedokážou vzít osud do vlastních rukou, když upadá obchod s banány, tak na ně nedokážou jen tak zapomenout a přeorientovat se na něco jiného. Chybí jim také vůle učit se novým věcem a zřídka se dokážou spoléhat sami na sebe. Často raději čekají, až pro ně někdo pohodlný život zařídí.

Možná to má na svědomí příliš krásná krajina, moře a příjemné klima, ale tváře místních lidí, které tu člověk potkává, vyzařují jen mír a pohodu a o starostech s banány nedávají cizincům ani tušit.


 

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Vzpoura na luxusní lodi. Místo fjordů jen rozbouřené moře a ucpané záchody

Dovolenou, kterou zažijí jednou za život. To si slibovali cestující výletní lodě Norwegian Spirit, kteří se vydali na...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Dvacet minut a pauza. Hoďte se do klidu v největším termálním jezeře Evropy

Není to od nás daleko. V maďarském Hévízu můžete zažít dokonalý relax protkaný neopakovatelnou atmosférou. Však bylo...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky
Premium

Za nejdivnějším obrazem světa: akvazorbing i olizování prasete se závojem

Galerie Prado v Madridu je na tom podobně jako Eiffelovka či Koloseum. To jsou totiž památky, kam se musí „povinně“...

Dvacet minut a pauza. Hoďte se do klidu v největším termálním jezeře Evropy

Není to od nás daleko. V maďarském Hévízu můžete zažít dokonalý relax protkaný neopakovatelnou atmosférou. Však bylo...

Premium

Stanový hotel je český vynález. Je hvězdou Oktoberfestu i závodů motorek

Spát ve stanu, ale se servisem jako v hotelu? Český startup s tímto nápadem proráží na velkých akcích v západní Evropě....

Marocká metropole Rabat. Příjemné město uhrane pevností v maurském stylu

Marrákeš, Casablanca, Fez. Tato tři města asi napadnou člověka, který se chystá do Maroka, nejdříve. Za návštěvu však...

Najdete na iDNES.cz