Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Příjemná dovolená za volantem. Prozkoumejte Šumavu z druhé strany

Nikdo neví, jak bude vypadat letní sezona, ale šance, že se podíváme aspoň k nejbližším sousedům, tady je. Bavorský les je ideální lokalitou pro autodovolenou. Kromě úchvatných vyjížděk tu na řidiče čeká i široká nabídka bezpečného osvěžení.

Vrchol hory Lusen | foto: Martin Čapek

Přejíždíme hraniční přechod Strážný a jako bychom vjížděli do jiného pohoří. Ano, jsme stále na Šumavě, a ano, i tady mají problémy s kůrovcem. Nicméně jako by to na německé straně tak nějak jinak jelo. Přibližně dva kilometry za přechodem odbočujeme vpravo ve směru na Mauth a během chvilky je zřejmé, co rozdíl i po více než třiceti letech způsobuje. 

Lokální minisilničky, které jsou bez asfaltových záplat a celkem pohodlně se sjíždějí, husté osídlení s místními statky bez polorozpadlých kravínů, jež nepřerušila žádná soudružská rozhodnutí o kolektivizaci a hraničním pásmu, a upravené obce, které stále kontrastují s některými městečky na české, tedy šumavské straně.

Jak se kouká na Villach

Zastavujeme v Mitterfirmiansreutu. Za jazykolamem se skrývá obec s vyhlášeným lyžařským areálem, do něhož za normálních, nepandemických podmínek zejména o víkendech proudí z české strany davy lyžařů. Není se čemu divit: jsme tu na venkově, skipasy tu mají ještě pořád „za hubičku“, k tomu německý servis a sportovní červená pista, která se dá opravdu pěkně jet.

My tentokrát nenecháváme auto dole pod dětským areálem Junior-Ski-Zirkus na parkovišti, ale popojíždíme výše, k penzionu Alpe. Odsud už je to na vrchol ke kříži, co by kamenem dohodil. Snažit se dostat vozem ještě výš a zaparkovat na „zeleném“, aby se člověk nemusel při výšlapu moc namáhat, je hazard. Místní si to dost hlídají a příjezd policejního auta tu není ničím neobvyklým.

Lyžařský areál Mitterdorf (Almberg) Německo

Lyžařský areál Mitterdorf (Almberg) Německo

Čeká nás západ slunce, jak se za několik minut ukazuje, hodně vyvedený. Přebíhám mezi vrcholovými partiemi a utajenou vyhlídkovou plošinou, která je stranou sjezdovky a kde jsou přehledně popsané alpské vrcholy i blízká bavorská údolí. Dachsteinský ledovec, průsmyk pro dálnici A10 směrem na Villach, Watzmann v národním parku Berchtesgaden (mimochodem, ten sám o sobě stojí za delší návštěvu), Wilder Kaiser… Všechno pěkně poskládáno na obzoru. Čím více slunce rudne a inverze v údolí se prohlubuje, tím více Alpy vystupují ze svých kontur.

Po setmění se rozsvěcí kříž na vrcholu Almberg v 1 139 metrech nad mořem. Úžasný okamžik – stát přímo pod zářícím křížem, který je vidět desítky kilometrů daleko.

Nahoru pěkně po svých

Jedeme dál. V tuhle chvíli by se nám hodil obytňák, Němci jsou velkými fanoušky Wohnmobilů nebo Reisemobilů, jak se tady karavanům říká, tudíž tu lze najít nejen rozsáhlou infrastrukturu podporující tento typ cestování, ale i vysokou toleranci případného nouzového přespání mimo vyhrazená místa. Pokud si tedy nestoupnete přímo na parkoviště k nákupnímu centru a nevyrolujete markýzu a nerozložíte kempinkový nábytek.

Pokračujeme silničkou směrem na Mauth a výhledy jsou tu vážně velkolepé. Chviličku se bojím na silnici bez krajnice a nakláním se ve voze podvědomě na druhou stranu. Ale což, jsme prostě na horách a s výškami se tu počítá.

Výstup na Lusen

Výstup na Lusen

Druhý den nás čeká srdce národního parku a výstup na jeden z vrcholů. Lusen se svými 1 373 metry je pojem, navíc opředený řadou legend. Představa, že se autem dostaneme až pod vrchol, jako je tomu na Třístoličníku, který je odsud vzdálený tak šedesát silničních kilometrů, je však lichá. Systém sběrných parkovišť pro auta a popojetí místními autobusy tady funguje už delší dobu a člověk se s ním prostě musí smířit. A vlastně proč ne.

Lusen je jednoduše krásný, dalších přívlastků netřeba. Poprvé jsem nahoru na vrchol stoupala za teplého srpnového počasí těhotná a musím říct, že finální kamenné „schody“ (tzv. Letní cesta) jsou kondiční lahůdkou. Zimní cesta, pozvolnější široká lesní stezka, je fajn nazpátek, když už jsou nohy uťapané. Jinak je to trošku nuda. Ale pěkná nuda.

„Letní cestou“ na Lusen – tou strmější, náročnější s finálním výstupem po...

„Letní cestou“ na Lusen – tou strmější, náročnější s finálním výstupem po kamenech

Lusen čili hezky česky Luzný je jedna obrovská hromada kamení, jako by tu špičku někdo seshora nasypal. Wanderstöcke neboli trekkingové hole a dobré obutí se tedy hodí i do Bavorského lesa, nejen do Alp.

Smíchat, co se dá

A také tady platí stejná pravidla – o víkendu za jasného počasí je vždycky narváno. Bavoři jsou zkrátka na svůj les pyšní. A na svoje pivo. Abych to ještě upřesnila – na svoje místní pivo. Dokonce i horské chaty, jako je právě Lusenschutzhaus, podávají zhusta regionální produkci. Tak si nechávám načepovat třeba zlatý mok z nedalekého okresního města Grafenau.

Druhý den nás čeká srdce národního parku a výstup na jeden z vrcholů.

Druhý den nás čeká srdce národního parku a výstup na jeden z vrcholů.

Proto mě před šestnácti lety udivilo, když mi v hospůdce vedle pivovaru v Jandelsbrunnu nalil vrchní do piva citronovou limonádu. Nejsem úplně cimprlich a sladké mám ráda... ach ano, radler! Člověk by si myslel, že to je objev českého pivovarnictví posledních deseti let, přitom bavorští čtyřicátníci tvrdí, že radlera pili už jako malé děti. Vážně bych nečekala, že Němci budou míchat pivo. Ani colu s fantou a spoustu dalšího dohromady. 

Má to svoje výhody. Řidiči si v oblasti, kde se bez auta prakticky neobejdete, přijdou na své a mohou beztrestně pokračovat v jízdě. Přece jen, i když je v Německu povolených 0,5 promile a někdo by si mohl myslet, že po jednom dvou pivech se nic nestane, radler je jistota.

Červená značka: Luzný (Lusen), modrá značka: Mitterfirmiansreut

Červená značka: Luzný (Lusen), modrá značka: Mitterfirmiansreut

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Jak se tam dostat
Bavorský les se rozkládá podél Šumavy na německé straně hranice. Nejlepší přístup je přes dva hraniční přechody – Strážný a Železnou Rudu. Z Prahy je to přibližně 160 kilometrů.

Kde přespávat na divoko
V Německu platí železné pravidlo – co není výslovně zakázáno, je povoleno. Obytný vůz či automobil s přívěsem je možné na veřejném prostoru kdekoli zaparkovat, a to bez časového omezení. Zákaz parkování nebo přenocování musí být zřetelně označen značkami. Neznamená to ovšem, že by bylo na lesní odbočce nebo na sídlištním parkovišti možné nocovat několik dnů. Povolené přenocování je míněno jako jedna noc k obnovení plné způsobilosti k řízení vozidla.

Pro autofandy
V Jandelsbrunnu, který má necelé 3,5 tisíce obyvatel a leží přibližně 25 kilometrů po silnici od české hranice, najdete nejen regionálně známý pivovar, ale i jednu z nejúspěšnějších firem na výrobu obytných aut. Společnost Knaus Tabbert vyprodukovala ve svých čtyřech závodech v roce 2019 na 26 000 karavanů a přívěsů. Až pomine pandemie, zastavte se tu na prohlídku. 

Web
www.ostbayern-tourismus.de, www.bayerischer-wald.de, nationalpark-bayerischer-wald.de

  • Nejčtenější

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

KVÍZ: Odlehlé, známé i pusté. Znáte nejzajímavější ostrovy světa?

S lodí, jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu, rozjímal kdysi Konstantin Biebl nad cestováním po...

Samoa: ostrovy kanibalů už turisty vítají s otevřenou náručí

Pokud hledáte učiněný ráj na zemi, máme pro vás dobrou zprávu. Právě jste jej našli. Na Samoi najdete nedotčenou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Předjel jsem i sám sebe. Za 24 hodin jsem ale na kole urval 911 kilometrů

On by to byl výkon i za volantem auta, natož za řídítky kola! Ultracyklista Dan Polman vzpomíná, jak před pěti lety na...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Perverzní a machistická tradice? Pro cizince je pomlázka barbarské bití žen

Premium Pomlázka jako nejbizarnější oslava jara na světě? Mnozí cizinci české Velikonoce nechápou, ale řekněme si rovnou, že...

VIDEO: Opuštěný obchodní dům vypadá jako hrad, už se v něm i vraždilo

Obchodní a zábavní centrum, které připomíná středověký hrad, se v Thajsku otevíralo v roce 1995 a byla to velká sláva....

Šílený český plán: dva roky trénoval, teď chce sám převeslovat Atlantik

Premium Za necelé dva týdny chce Milan Světlík začít veslovat napříč Atlantikem z New Yorku do Evropy. Pokud trasu dlouhou víc...

Z cesty do Číny jsem šťastná, ale už nikdy víc, říká cestovatelka

Premium V nejlidnatější zemi světa nacestovala devět tisíc kilometrů. A i přesto, že zde viděla jednu z nejkrásnějších a...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...