Nová teorie: Stonehenge byl obří kalendář, kalibroval se slunovratem

To, jakým způsobem nejspíš vznikal před pěti tisíci lety komplex menhirů a kamenných kruhů u Salisbury, zhruba tušíme. Naše poznání však naráží na nejistotu hned u té nejzásadnější otázky. K čemu měla ona megalitická instalace Stonehenge vlastně sloužit? Aktuální hypotéza zní, že by se snad mělo jednat o sluneční kalendář.
Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů.

Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů. | foto: Shutterstock

Nejasnostmi obestřený význam kruhů a kamenů je neoddělitelnou součástí světové popularity Stonehenge, nejstarší dochované připomínky doby bronzové v Anglii. Megalitických staveb vznikalo mezi 2–3. tisíciletím před naším letopočtem ve světě povícero, a mnohdy byly ještě majestátnější. Rozdíl je v tom, že u nich víme, k čemu sloužily. 

Pro Stonehenge jsme zatím neměli vysvětlení, jen různě přesvědčivé teorie. Odborníky bylo postupně usuzováno, že se jednalo o chrámovou stavbu, místo veřejných slyšení a kmenových jednání, nebo vpravdě monumentální hřbitov pro místní elity. Jiní stavbě přikládali účel meditativní či terapeutický. A praktici zase upozorňovali na to, že by se mohlo jednat o starověkou observatoř, hvězdárnu.

Pokud tu třicítka sarsénů nestála náhodou

Pro každou z těchto teorií existovalo určité penzum argumentů, které si však mnohdy odporovaly nebo vzájemně vyvracely. Například to, že se v okolí nacházejí stovky pohřebních mohyl, a mnozí z nebožtíků sem byli dopraveni z mnohasetkilometrových vzdáleností, hřbitovní hypotéze dost nahrává. Pokud tedy v okolí v mohylách neodpočívají ti neúspěšně léčení. 

Odměřovalo Stonehenge dny kalendáře?

Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Salisburské pláni asi 13 km severně od městečka Salisbury a 3 km od města Amesbury.

Každopádně by bylo bláhové myslet si, že stavba tak mimořádná a dlouhověká nemohla v průběhu staletí naplňovat postupně vícero funkcí. K čemu však měla sloužit ve svých počátcích, k jakému záměru byla vyhotovena?

Timothy Darvill, profesor archeologie na univerzitě Bournemouth, například vidí ve funkčním významu stavby obří sluneční kalendář. Mohla by to být pravda?

Teorie o možném účelu Stonehenge se dají počítat na tucty, a proto se s jistou předběžnou nedůvěřivostí vyplatí prověřit i tuto. Na čem tedy aktuální hypotéza o velkém slunečním kalendáři stojí? Začněme tím, že Darvill nejprve analyzoval počet a umístění velkých pískovcových bloků, tzv. sarsenů. To jsou ty až desetimetrové a pětadvacetitunové drobečky, které lemují centrální podkovu, část obvodu a nadpraží vnějšího kruhu. Když k nim připočítáme i kameny ležící, vyvrácené a odlehlejší, dobereme se počtu třiceti masivních kusů.

Dalším, řekněme velmi volným krokem pak bylo intuitivní zamyšlení nad tím, čeho je kolem nás třicet. A odpověď, že v průměru je zrovna tolik dní do měsíce, se sama tak nějak nabízela.

Slibné odhady a počty

Početně se třicítka roznásobená tuctem blíží cifře 360. Skoro jako je dní do roka. Tady se hodí doplnit, že uvnitř sarsenového kruhu stálo dalších pět dvojic kamenů. Ty by teoreticky mohly reprezentovat dalších pět dní neolitického kalendáře. Cifra k počítání by se tím navýšila na 365. A když si povšimneme i čtveřice mimo hlavní kruh stojících menhirů, tzv. staničních kamenů? To ony by mohly navýšit počitatelnou sumu na 365,25. Stejně jako „náš“ řádně rozvržený gregoriánský kalendář s integrovanou korekcí přestupnosti. Zní to sice hezky a početně to možná odpovídá, ale jak by to mělo fungovat?

Každý kámen prý totiž fyzicky reprezentuje jeden den v měsíci.
Nejasnostmi obestřený význam kruhů a kamenů je neoddělitelnou součástí světové...

„Jednoduše a elegantně,“ zní pohotová odpověď profesora Darvilla. Každý kámen prý totiž fyzicky reprezentuje jeden den v měsíci. A s každým úsvitem nového dne posunula místní obsluha kalendáře značku, snad menší kámen nebo dřevěný kůl, o jednu sarsenovými kameny vymezenou mezeru dál. Stonehenge tak mohlo neúnavně vyměřovat čas třicetidenního měsíce.

Pozornosti profesora Darvilla neuniklo ani to, že sarsenové kameny, označované dle pořadí jako S11 a S21, jsou o něco tenčí než zbytek masivů. Je mezi nimi také o něco větší mezera. Každý desátý den v měsíci byl nejspíš něčím výjimečný. Snad že by to byl čas vymezený pobožnostem, volný víkend nebo jen naznačení předělu mezi týdny? Možné to je, tři desetidenní týdny do měsíce nezní neuvěřitelně. Podobně to měli zařízené i ve faraonských královstvích na Nilu, ve Středomoří a ve starověké Mezopotámii, kde také spoléhali při odpočítávání dní na sluneční kalendáře.

Kalendář, který se kontroloval sám

Jisté hodnověrnosti teorii o slunečním kalendáři na pláních u Salisbury dodává Darvillovo vysvětlení funkce dalších kamenů. Například čtveřice staničních kamenů odměřovaly přestupné dny, a trilitové kameny pak sloužily ke kalibraci kalendáře. Stabilně označovaly, kterou kamennou branou přijde úsvit při rovnodennosti, a kudy vyhlížet zimní slunovrat. Na případnou chybu v počítaných dnech by se tak snadno přišlo.

Pro Stonehenge jsme zatím neměli vysvětlení, jen různě přesvědčivé teorie....
Stonehenge je komplex menhirů a kamenných kruhů, nacházející se na Salisburské...

To, že Stonehenge bylo „vyladěné“ na zimní a letní slunovrat, je známo už dlouho. Role Stonehenge coby kalendáře by pak vysvětlovala, proč tomu tak bylo. „Lidé tím mohli kontrolovat a korigovat, zda správně měří čas,“ dodává Darvill.

S nadšením nad rozluštěnou záhadou však ještě vyčkejme. Jeho hypotéza a vysvětlení, které popisuje Stonehenge jako obří sluneční kalendář, je zatím vcelku čerstvá. A musí si ještě počkat na nesmlouvavou kritiku dalších odborníků. Nejistoty totiž stále přetrvávají.

Vznik Stonehenge, datovaný k rozmezí 3000 až 2000 let před naším letopočtem, totiž ne zcela koresponduje s návazností a průběhem stavebních prací a instalacemi jednotlivých prvků. Když bylo Stonehenge poprvé vystavěno, lidé se pravděpodobně více zajímali o fáze Měsíce a funkce slunečního kalendáře, fyzicky vytvořená vztyčením sarsenových bloků, byla přiřazena celému areálu až o něco později.

„Je těžké odhadnout, proč k tomu došlo,“ říká Darvill. „Jednou z možností je, že došlo ke změně ve výkladu náboženství, které kladlo větší důraz na Slunce a jeho pohyby.“

Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  22.4 22:17

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Unikátní přírodní úkaz na Litovelsku: povodně protrhly meandr řeky Moravy

19. dubna 2024  13:10

Odborníci z Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) a vědci z katedry geoinformatiky Univerzity...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žádný porod a na toaletu vezměte pravítko! Podivná pravidla národních parků

18. dubna 2024

Americké národní parky trhají rekordy, patří k nejvyhledávanějším destinacím světa. Ročně do nich...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chmury otce Fouras. Pevnosti Boyard hrozí zkáza, ničí ji nápory vln

21. dubna 2024  12:36

Pevnost Boyard, která se stala dějištěm populární televizní soutěže, ohrožují rozmary počasí. Kvůli...

VIDEO: Nahlédněte do Indie očima české poutnice hnutí Hare Krišna

25. dubna 2024

Indická republika je sedmá největší a s více než miliardou obyvatel jednou z nejlidnatějších zemí...

OBRAZEM: Blýskalo se na horší časy. Procházka po Praze v roce 1941

24. dubna 2024

Protektorátní správa začala už v březnu roku 1939, o dva roky později však Prahu čekaly výrazné...

Jako v pohádce. Japonský park pokryly koberce modrých květů hajniček

23. dubna 2024  14:43

Turisté z celého světa míří v těchto dnech do veřejného parku Hitači na ostrově Honšú. Na 350...

Čůral jsem krev a stopoval. Cestovatel popisuje, jak poznával Venezuelu

23. dubna 2024

Premium Dal si 48 dní, aby sám prošel 1 500 kilometrů dlouhý trek od hranic k hranicím a poznal exotickou...

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...