

Pokud jednou bude dokončen, stane se naprostým unikátem. Půjde totiž o největší moderní repliku středověkého hradu v Evropě. Ale momentálně mu hrozí spíš demolice. Novodobý hrad ve Stobnici je totiž nelegální stavbou, která se bez patřičného povolení uhnízdila uprostřed přírodní rezervace.
Autor: SZ Archi, Creative Commons
Na březích polského jezera Stobnica, nedaleko Noteckého lesa, vyrůstá již osmým rokem tajemný hrad. Veškeré práce zde zajišťuje stavební firma, kamiony sem zaváží palety cihel, vrčí tu míchačky s betonem, přičemž materiál do výšky patnácti pater vyzvedává konstrukční jeřáb.
Autor: Shutterstock
Celá stavba je, z hlediska užitých materiálů i stavebních postupů, naprosto moderní záležitostí. S temným středověkem ji pojí jen vnější podoba, upomínající středověký hrad. A fakt, že jde o načerno postavenou stavbu, postavenou bez svolení vrchnosti. Není to maličkost, budovaný objekt pokrývá plochu 2,8 hektarů.
Autor: Shutterstock
Hrad Stobnica je jednou z největších nelegálních staveb, které v Polsku – a vlastně i v celé Evropě – najdete. Neskromnost a současně i závadnost stavebního záměru pak podtrhuje to, že stojí v oblasti zařazené do systému Natura 2000. Uprostřed chráněného území.
Autor: Shutterstock
Černá stavba, stojící na dohled vesničky Stobnica, je k nepřehlédnutí. Vznikla na uměle navršeném ostrově, a nad zemí se rýsuje čtrnácti podlažími, masivní centrální věží i hradbami s baštami a cimbuřím. Objekt vzniká podle plánů, které na zakázku vypracoval architekt Waldemar Szeszula. Polské stavební firmy se na staveništi v rychlém sledu střídají, peníze na konstrukční práce plynou od investorů z poznaňské společnosti D. J. T.
Autor: Shutterstock
Kdo má nakonec být tím hradním pánem, pro nějž tohle impozantní sídlo vzniká? Na to nepřišel ani polský soud, který se staviteli na etapy od roku 2018 vede právní bitvu. Celý soudní proces přitom ve zkratce spočívá ve zjišťování, kdo vlastně vydal stavební rozhodnutí a povolení k zahájení takové stavby, a zda k tomu měl náležitou pravomoc. S tím, že se dotčené strany průběžně odvolávají k soudům vyšší instance, aby byly předchozí verdikty odvolány či rušeny.
Autor: SZ Archi, Creative Commons
Uprostřed chráněné oblasti vyrostla – a stále ještě roste – stavba, která nemá řádné povolení. A která by, pokud to soud potvrdí, měla být na náklady realizátora odstraněna. S tučnou pokutou navrch. Zda bude hrad Stobnica někdy zpřístupněn veřejnosti není zřejmé stejně jako to, k jakému účelu má nakonec sloužit.
Autor: SZ Archi, Creative Commons
Hovořilo se o luxusním středověkém hotelu, i soukromé rezidenci neznámého miliardáře. Naposledy, v roce 2022, pronikly k veřejnosti zmínky o hotelu, který kromě šestatřiceti pokojů pro movitou klientelu nabídne i dva tucty bytů k trvalému bydlení. Žádné oficiální prohlášení ale zatím nezaznělo.
Autor: SZ Archi, Creative Commons
Lidé, kteří mají s projektem novodobého středověkého sídla údajně něco společného, se tváří, že u Stobnice vlastně vůbec nic nestojí. Celý hrad s věží sahající do výšky padesáti metrů nad jezero a lesní krajinu, je tak vlastně přeludem. Který se stane viditelný teprve tehdy, až o tom rozhodne soud. Anebo zmizí navždy.
Autor: SZ Archi, Creative Commons