Čtvrtek 30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 30. listopadu 2023 Ondřej

Stejně krásné jako Thajsko, ale levnější. Ráj Langkawi

Kousek od oblíbených thajských destinací v Andamanském moři leží nenápadný ráj. Snadno se tam domluvíte, nebudete se mačkat v davech turistů, užijete si bezcelní obchody a v neposlední řadě na vás čeká krásná příroda. Zveme vás na Langkawi, kde vás 14 dnů dovolené nemusí stát více než 25 000 korun.

Langkawi | foto: Jan Matura

Dobře ukrytá perla

Většina tuzemských návštěvníků tropických destinací v jihovýchodní Asii směřuje do Thajska. A v jeho rámci velmi často do jihozápadního cípu na ostrov Puket a okolní ostrovy a destinace v Andamanském moři. Špatná volba to rozhodně není, my pro vás však máme jednu velmi zajímavou destinaci, která leží jen pár desítek kilometrů jižněji.

Jmenuje se Langkawi a je to malajský ostrov ležící mezi Malajsií a Thajskem, na kraji Andamanského moře a Malackého průlivu. A proč právě tento ostrov, který se na mapě téměř ztrácí?

Nabízí perfektní infrastrukturu, velmi přijatelné ceny služeb, zřejmě nejlevnější alkohol v jihovýchodní Asii, minimum turistů, zachovalou přírodu a atraktivní mix čtyř kultur, které na tak malém prostoru blízké thajské destinace nenabídnou.

Jak se dostat na Langkawi

Na Langkawi se dostanete z malajsijské pevniny, ale i lodí i z oblíbeného Puketu. Nejpohodlnější je však letecká doprava z malajsijské metropole Kuala Lumpuru.

Vedle národních aerolinií obsluhuje hned několik linek denně nízkonákladová společnost AirAsia. Letenky jsou levné, zpáteční lze běžně pořídit v přepočtu okolo tisícikoruny. AirAsia nabízí i balíčky kombinující letenku s libovolně dlouhým pobytem v hotelu. Výběr je pestrý, za čtyřhvězdičkový resort na pláži zaplatíte za 10 dnů pobytu okolo 5 000 korun, a to včetně letenky.

Z Prahy do malajsijské metropole žádné aerolinky přímo nelétají, ač se spekuluje, že právě AirAsia by takovou linku měla časem zavést.

Nejlevnější lety vycházejí z německých letišť. Běžně lze pořídit zpáteční letenku z Frankfurtu okolo 18 000 korun, a to i s Malajsijskými aeroliniemi, které patří mezi nejluxusnější na světě. Nejlevnější letenky pak začínají již na ceně 15 000 korun. Vše uváděno včetně poplatků.

Samozřejmě se na Langkawi lze dostat i z jiných destinací, přímo na ostrov létají linky ze Singapuru, Thajska a jiných malajsijských měst. Pro cestu z Thajska je nejvýhodnější lodní doprava, a to buď přímo z některých thajských destinací, nebo přes blízký malajsijský přístav Kuala Perlis.

Dodejme, že Langkawi, a vlastně celá Malajsie, mají pro českého turistu jednu podstatnou výhodu, a to je bezvízový režim. Malajsie se tak výborně hodí pro cesty na poslední chvíli.

Bezcelní ráj

Co každého návštěvníka překvapí hned po příjezdu na ostrov, ať už na letišti nebo v přístavu, jsou rozsáhlé bezcelní obchody, a to až za pasovou kontrolou. Jenže není nutné ihned zběsile nakupovat opravdu levný alkohol nebo cigarety. Stejné obchody lze totiž najít ve všech hlavních střediscích na ostrově.

Langkawi je totiž bezcelní zóna a to je jedno z hlavních turistických lákadel tohoto ostrova.

Podobných bezcelních zón je v Malajsii víc a všechny mají stejný účel: přilákat návštěvníky do dříve jen zřídka navštěvovaných destinací. A podle zájmu turistů (především místních) o bezcelní nákupy se zjevně záměr vydařil. Bylo by ale věčnou škodou letět na Langkawi jen kvůli levnému alkoholu.

Levná doprava

Samotný ostrov není příliš velký, autem ho klidnou jízdou objedete ani ne za půl dne. Snadnou přepravu způsobuje minimální provoz a také perfektní silnice.

Na Langkawi se stejně jako v celé Malajsii a vlastně i v téměř celé jihovýchodní Asii jezdí vlevo. A pokud se jízdy po druhé straně silnice a s řadicí pákou pod levou rukou bojíte, je Langkawi ideální volbou pro ztrátu obav. Provoz je opravdu minimální a i na hlavní čtyřproudé silnici běžně nikdo nejezdí víc než devadesátkou.

Na ostatních silnicích je tempo ještě klidnější a hlavně řidiči se chovají spíš jako v Evropě než jako v jiných asijských zemích.

Pro cestování autem mluví i nízké ceny benzinu, v přepočtu okolo 11 korun za litr, a levné půjčovné. Za nejlevnější auto – malajsijskou verzi starého suzuki – zaplatíte při týdenní výpůjčce zhruba 1 600 korun, větší sedan stojí asi 2 000 korun na týden.

Ač auta často vypadají neuvěřitelně archaicky – třeba jako Proton Wira – jsou to poměrně nové vozy ve slušném technickém stavu. Tato auta se totiž stále vyrábí.

Auto se pro poznávání ostrova výborně hodí. Autobusová doprava sice existuje, ale síť linek je řídká a spoje nejezdí příliš často.

Využít lze i taxislužbu. Ceny jsou nižší než u nás, většinou pevně dané za určité úseky. Pro cesty přes celý ostrov je to ale přeci jen zbytečně drahý způsob dopravy. Auto je tak ideálním řešením.

Tipy na zajímavé oblasti a místa

Většina turistů na ostrov vstoupí na mezinárodním letišti. To leží poblíž asi největší turistické oblasti Pantai Tengah. V této oblasti se nachází hodně hotelů, a kdo má rád alespoň nějaký noční život, měl by svou dovolenou na Langkawi směřovat právě sem.

Celá oblast představuje dlouhou obec položenou okolo hlavní silnice, která tvoří i korzo. Je zde největší výběr restaurací, obchůdků a služeb. Přesto to rozhodně není nějak extrémně hlučná oblast, tak jak by tomu bylo v sousedním Thajsku.

Jen minimum hotelů se nachází u hlavního města ostrova Kuah, které spojuje s letištěm výborná čtyřproudá silnice. Cesta mezi těmito dvěma body trvá autem jen o málo více než čtvrthodinku, přestože je to skoro přes celý ostrov. Kuah není příliš pohledné město. Chybí jasně ohraničené centrum, zajímavý je snad jen park u přístavu. Ve městě jsou tři obchodní domy a tržiště s nezbytnými freeshopy.

Do Kuahu se tak vyplatí zajet především na nákupy. Ovšem freeshop najdete i v obci Pantai Tengah a nízké ceny alkoholu, cigaret a dalšího "freeshopového" zboží platí pro celý ostrov.

Kuah je vstupní branou na ostrov, pokud přijíždíte lodí. Velký lodní terminál vypadá spíš jako letiště opět s nezbytnou porcí bezcelních prodejen. Pro turistu je ale asi nejzajímavějším obchodem kavárna Starbucks, kde je pro zákazníky bezdrátové připojení k internetu zdarma. Stejná kavárna je pak i na letišti.

Placených internetových kaváren je na ostrově hodně, a to především v turistických střediscích. Ceny jsou mírné, okolo 15 korun za hodinu. Připojení je dostatečně rychlé. Naopak v hotelech lze ještě dnes narazit jen na připojení přes pevnou linku.

Vedle zmíněné oblasti Pantai Tengah najdeme další hotely na západní a severní straně ostrova. Populární destinací je oblast zálivu Pantai Kok, kde jsou krásné písečné pláže s balvany. Místo turistů se v okolním porostu prohánějí tlupy makaků, kterých je ostatně na ostrově velké množství.

Ona sama příroda vypadá velmi zachovale. Celý ostrov je přírodní rezervací a oproti jiným jihoasijským destinacím to není jen vznosné označení.

Lanovkou k úžasným výhledům na ostrov

U zálivu Pantai Kok najdeme největší turistické lákadlo ostrova. Z poměrně kýčovité Orientální vesničky vede visutá lanová dráha na horu Gunung Mat Cincang.

Kdo by si pomyslel, že to musí být spíš zábavná hračka, nechť nasedne na švýcarskou lanovku a nechá se vyvézt na první vrchol, zhruba 700 metrů nad mořem. Druhá polovina cesty vede nahoru bez podpěr, a kdo nemusí výšky, bude na lanovce trpět. Odměnou je ale fantastický výhled na velkou část ostrova, moře s ostrovy a hlavně z nadhledu na fascinující deštný prales s blízkým vodopádem.

Na prvním vrcholu je stanice lanovky a první místo pro nádherný rozhled do krajiny. Jen je třeba mít štěstí na počasí, běžně se v této výšce již povalují mraky. Z první stanice pokračuje lanovka bez podpěry na druhý vrchol, který je ještě asi o 100 metrů výše. I zde ale lanovka visí nad strží pořádně vysoko.

Z druhého vrcholu je výhled až na sousední thajské ostrovy a hlavně odtud vede krátká cesta na monstrózní vyhlídkovou terasu zavěšenou na jediném pilíři nad tropickou džunglí. I zde si pohled příliš neužijí osoby trpící závratí, pro ostatní je to ale fantastický zážitek korunovaný zpáteční cestou lanovkou padající z hory směrem k moři.

Zmíněný vodopád je přístupný po kvalitní cestě, jedná se ale o měrně prudký výstup, který okoření tropické podnebí. Za odměnu se ale každý může ve vodopádu vykoupat a ti odvážnější mohou oklikou vystoupat až na jeho horní část.

Na ostrově je ještě několik dalších vodopádů a každý stojí za návštěvu. Nejsou v obležení turistů a ve všech se lze smočit. Nikde se neplatí žádné vstupné.

Kouzlo odlehlých pláží 

Co dělá Langkawi výjimečnou destinací, je množství malých pláží, kde buď není vůbec nikdo, nebo jen obsluha toalet, pokud se jedná o některou z turistických pláží s infrastrukturou. Za jediný den není problém objet pět či šest zcela odlišných pláží, jedna hezčí než druhá.

Moře je klidné a extrémně teplé, odhadem přes 30 stupňů, v klidných zátokách snad ještě teplejší. S ohledem na podnebí ale i takto teplá voda osvěží.

Na východní straně ostrova lze navštívit menší zoologickou zahradu, která je populární především u místních turistů, Evropanům přijde poněkud obskurní. Zajímavější je nedaleká projížďka po mangrovových zátočinách.

Pokud se vám za atrakce nechce platit, respektive vám nebude vadit poplatek pár korun, můžete se vyšplhat (autem) na nejvyšší horu ostrova Gunung Raya, z které je pěkný výhled na celý ostrov dokola. Nesmí však být mraky. Na hoře je i rozhledna, ale ta byla při naší návštěvě v rekonstrukci. Zážitkem je i klikatá cesta na vrchol, z které lze obdivovat tropickou faunu i flóru.

Desítky atrakcí

Na ostrově je i několik dalších turistických atrakcí: botanická zahrada, rybářská vesnička a další, ale bez jejich návštěvy se dá jistě obejít.

Milovníci potápění musí za svým koníčkem vyjet mimo ostrov, ceny výletů ale nejsou nejnižší. To ostatně platí i pro různé služby, jako jsou masáže. Ty lze v sousedním Thajsku pořídit za čtvrtinovou sazbu.

Naopak velmi levné je jídlo. Vyjma turistických restaurací s převážně rybími pokrmy jsou na Langkawi ceny v restauracích velmi nízké. U místních pokrmů indo-malajsijské kuchyně začínají ceny v přepočtu na 20 korunách za smaženou rýži a končí na maximálně 80 korunách za pokrmy s masem.

Díky skladbě obyvatelstva zde vedle sebe najdeme čínské, thajské, indo-malajsijskéa indické restaurace. Indické a čínské restaurace jsou trochu dražší, vyjma rybích pokrmů ale ani zde cena jídla nepřekročí v přepočtu naši stokorunu. Grilovaná ryba s oblohou pak stojí asi právě onu stokorunu.

Alkohol téměř zdarma

Když už jsme u jídla, musíme doplnit ceny nápojů. Plechovka nealko nápojů stojí asi 8 korun, stejně jako většina značek piva. To je jistě dobrá zpráva pro mnohé turisty, tuzemské ale zklame absence českých značek. Jinak ale na Langkawi není problém ochutnat pivo z půlky světa. V lokálních restauracích pivo a alkohol nepodávají, v turistických jsou ceny maximálně dvojnásobné než v obchodech.

Levný je i ostatní alkohol. Láhev australského vína stojí od 80 korun výše. Všeobecně je zde víno asi o polovinu levnější než u nás, k mání jsou ale jen lepší značky. To samé platí i o tvrdém alkoholu, litrová lahev značkové vodky vyjde v přepočtu na 150 korun. Výběr je obrovský, nabízeny jsou všechny světové značky.

Oproti jiným asijským destinacím je Langkawi v tomto směru úplným rájem. Kdo by však na tento ostrov mířil za čirou zábavou v nočních podnicích, bude asi zklamán. V tomto směru je Langkawi poněkud mrtvé a sousední Thajsko nabídne mnohem rozpustilejší zábavu.

Klidná a levná dovolená

Všeobecně lze Langkawi doporučit především rodinám nebo turistům toužícím po klidné dovolené. Ostrov není příliš velký a aktivní cestovatel se na něm začne po pár dnech nudit. Kdo si ale libuje na klidných plážích, ocení dobrou infrastrukturu a nízké ceny, bude si na Langkawi připadat jako v ráji.

V rámci individuální turistiky lze pořídit celý pobyt již za zhruba 20 000 korun, s jistotou do 25 000 korun. Rozumná útrata za dvoutýdenní pobyt nemusí přesáhnout 5 000 korun, záleží na schopnosti odolat nejrůznějším nákupům. I když v tomto směru je asi lepší zastavit se v Kuala Lumpuru.

Turistické průvodce doporučují celoroční návštěvu, nejstabilnější počasí je ale v zimních měsících. Ceny letenek se během roku liší, je dobré nabídky sledovat. Nejlevnější jsou na přelomu podzimu a zimy a v jarních měsících. Aktuálně lze pořídit zpáteční letenku do Kuala Lumpuru za 18 500 korun, desetidenní pobyt na Langkawi pak za zhruba 5 000 korun.


Užitečné odkazy:

Letenky a ubytování:

www.malaysiaairlines.com

www.airasia.com

www.singaporeair.com

www.moneysupermarket.com

www.5vorflug.de

www.asiarooms.com

Další informace:

www.tripadvisor.com

www.langkawi-info.com

www.langkawi-beaches.com

travel.tourism.gov.my

Langkawi

Langkawi

Langkawi
Mapu ostrova dostanete zadarmo na letišti nebo v hotelu. Je opravdu jen orientační, ale pro základní orientaci stačí.

Langkawi
Prázdné jsou i hotelové pláže. Samozřejmostí jsou lehátka, slunečníky a ručníky zdarma.

Langkawi
Na východní straně ostrova si lze prohlédnout mangrove. Buď z loďky nebo z připravené turistické cestičky.

Langkawi
Hustý tropický prales lze obdivovat na většině ostrova.

Langkawi
Nížinné části vnitrozemí nejsou turisticky příliš zajímavé. Převládá zemědělství.

Langkawi
Z hory Gunung Raya je krásný výhled na celý ostrov. Musíte mít ale štěstí na počasí.

Langkawi
V půjčovnách nabízejí převážně tuzemské vozy značky Proton. Ty levnější vypadají hodně archaicky, ale jedná se o poměrně nová auta v dobrém stavu.

Langkawi

Langkawi

Langkawi
Orientální vesnička u spodní stanice lanové dráhy láká především místní turisty, pro nás je to jen poněkud kýčovité tržiště.

Langkawi
Ač místní kopce nejsou nikterak závratně vysoké, již odspodu vzbuzuje lanovka na vrchol Gunung Mat Cincang respekt.

Langkawi
V druhé polovině cesty lanovky chybí jakékoliv podpěry.

Langkawi

Langkawi
Ve vodopádech se lze osvěžit, většina koupajících je ale místní mládež.

Langkawi
Většina pláží je písečných, na severním pobřeží ale najdeme i pláže kamenité.

Langkawi

Langkawi
Pohled z první stanice lanovky na přilehlou zátoku Pantai Kok

Langkawi
Vyhlídková terasa na vrcholu Gunung Mat Cincang

Langkawi
Vyhlídkové molo nad tropickým pralesemLangkawi
Luxusní resort u zátoky Pantai Kok

Langkawi

Langkawi


Autoři: ,

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Průměrná teplota na Antarktidě se za rok zvýšila o čtyři stupně Celsia

30. listopadu 2023

V Antarktidě bylo letos průměrně o čtyři stupně Celsia tepleji než loni. Průměrná teplota na...

OBRAZEM: Prahu pokryl sníh. Tipy na místa, kde nafotíte nádherné snímky

30. listopadu 2023

V Praze málokdy nasněží, ale když už se tak stane, nabídne naše hlavní město množství nádherných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Očima šotouše: Posílejte fotky Brejlovců a hrajte o vouchery Českých drah

29. listopadu 2023  16:32

Pro listopadové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše jsme jako hlavní téma vybrali...

Země dvou tváří. Vietnam nabízí dechberoucí přírodu i moderní metropole

29. listopadu 2023

Premium Nepřeberné množství přírodních krás, jedny z nejhezčích pláží na světě, ohromující chrámové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Svět se do záhuby neřítí. Česko je dvanáctou nejmírumilovnější zemí

29. listopadu 2023  12:30

Česko dlouhodobě patří k nejbezpečnějším zemím světa. Potvrzuje to aktuální GPI, tedy Globální...

Život ve slevě. Drahota vede mámu samoživitelku k zoufalým akcím

Premium Davem lidí proplouvá nenápadná žena s červeným deštníkem v obnošené bundě. Očima skenuje výkladní skříně obchodů. Pak...

Pavel Kolář: Naše mechanismy zajišťující přežití jsou deformovány blahobytem

Premium Přisuzují se mu až zázračné schopnosti. Mnoha lidem totiž dokázal pomoci od zdravotních potíží. Ať už šlo o české...

Manažer reprezentace exkluzivně: o konci trenérů a proč dostal funkci u záchodků

Premium Byl první, kdo trenérům reprezentace už během října navrhl: „Neskončíme?“ Dopálila ho hořká atmosféra a nedůvěra...

OBRAZEM: Prahu pokryl sníh. Tipy na místa, kde nafotíte nádherné snímky

30. listopadu 2023

V Praze málokdy nasněží, ale když už se tak stane, nabídne naše hlavní město množství nádherných...

Průměrná teplota na Antarktidě se za rok zvýšila o čtyři stupně Celsia

30. listopadu 2023

V Antarktidě bylo letos průměrně o čtyři stupně Celsia tepleji než loni. Průměrná teplota na...

Očima šotouše: Posílejte fotky Brejlovců a hrajte o vouchery Českých drah

29. listopadu 2023  16:32

Pro listopadové kolo naší fotografické soutěže Očima šotouše jsme jako hlavní téma vybrali...

Země dvou tváří. Vietnam nabízí dechberoucí přírodu i moderní metropole

29. listopadu 2023

Premium Nepřeberné množství přírodních krás, jedny z nejhezčích pláží na světě, ohromující chrámové...

Českého slavíka vyhrála Ewa Farna. Do Síně slávy vstoupil Václav Neckář

V pražském Foru Karlín se rozhodlo o letošních držitelích Českých slavíků. Mezi zpěvačkami vyhrála Ewa Farna, která si...

Jana Bendiga na Slavících posypali moukou a počastovali rasistickou nadávkou

Předávání hudebních cen Český slavík se neobešlo bez skandálu. Na červeném koberci to zpěvák Jan Bendig (29) schytal...

Jeho uhánění mě obtěžovalo. Byla jsem vdaná, říká manželka Tomáše Savky

Někdejší účastník první řady SuperStar a bývalá vynikající sólistka baletu plzeňského Národního divadla jsou manželi už...

Ulož.to končí se sdílením souborů. Kvůli evropské legislativě, vysvětluje

Internetové úložiště Ulož.to Disk od prosince nebude umožňovat stahování souborů, které si na něj uživatelé sami...

Nejsem nácek. Šlo o něco jiného, říká muž, který útočil na Bendiga

Zpěvák Jan Bendig (29) byl v sobotu před předáváním cen Český slavík posypán na červeném koberci moukou. Druhý den...