Stalinova sklenička a jak jsem hořel v džungli

aktualizováno 
Uviděl jsem skleničku a měl jsem radost, neboť byla důkazem, že svět se nemění. "Z této skleničky pil Josif Vissarionovič Stalin," pravil hrdě průvodce ve Stalinově rodném domku v gruzínském městečku Gori.

Detaily neřeš

Byla to samozřejmě úplně jiná sklenička, než jakou mi ukazovali před lety, když jsem tam byl poprvé. Ale to nevadí, on ani ten dům pochopitelně není ten Stalinův, ten už dávno strhli a po letech vybrali jiný, hezčí, o kousek dál, a slavnostně ho prohlásili za "rodný dům".

Takže ani ta sklenička nemusí být pravá. Gruzíni patří k nejpřátelštějším národům na světě. Ale na Stalina jim nesahejte. Zachránil svět od Němců, říkají, a na protiargument: "Ale povraždil několik desítek milionů lidí!" odpovídají po kavkazsku: "Detaily neřeš. Dáme si trochu koňáčku a šašlíček?"

V Jaltě, v tom příjemném lázeňské městě na Krymu, kde Stalin řekl, že Praha je jeho, jsem kdysi rozlítil průvodce dotazem: "Jak dlouho vám tady vydrží kvést ty krásné rododendrony?" Dával najevo, že ptát se na podružné věci v tak významném místě je drzost.

V Jaltě byl také Churchill a s tím to je snazší: většina Britů o něm mluví jako o "tom našem milém kořalovi" a občas též zaslechnete: "Jen na toho Gándhího byl trochu měkkej." Oni totiž Britové operují tím, že když je Gándhí vyhnal z Indie, zahynulo v následné řeži přes milion lidí.

Na tento argument jsem si vzpomněl, když jsem se jednou na indicko-pákistánském pomezí málem otrávil nesnesitelně pálivým curry a na někoho jsem se tu újmu v duchu snažil svést.

Hnusný Rasputin

A zde je přímý historický důkaz, že Rasputin, šarlatán s velkým vlivem na carskou rodinu, byl opravdu divný typ: "Jednou vám tak jdu parkem tady v Carském selu a najednou vidím takového opravdu hnusného chlapíka. Fuj, říkám si. A on to Rasputin! Odporný chlap!" vyprávěla mi bezmála před deseti lety v petrohradském domově důchodců Věra Vladimirovna Gedrojcová, důstojná dáma, která to všechno neuvěřitelné pamatuje.

"To carevič Alexej, toho jsem viděla v parku, a maršál Žukov, tomu jsem jednou recitovala báseň, to byli jiní štramáci!"

Hoříte, pane

Počátkem devadesátých let jsem se potloukal po Kambodži a v té době ještě bylo možné zahlédnout stín Pol Pota, jednoho z největších řezníků 20. století. "Koukaj na nás! Sedej, zdrháme!" vykřikl na mě při jedné zvlášť ospalé procházce po zapadlé vesnici můj průvodce. "Partička rudejch Khmerů na nás civí," opakoval hospodskou ruštinou, kterou pochytit na studiích, a na mopedu jsme poté uháněli krajinou, aniž jsem měl šanci zahlédnout tu skupinku pod velkým stromem, skupinku z armády fanatiků, na něž by byl Stalin hrdý.

Poté jsem se vracel taxíkem do hlavního města, povídal jsem si s řidičem o Khmerech, a on v jednu chvíli pravil: "Hoříme." "Ano také něco cítím." "Hoříte." "Ano, něco tu hoří." "Vy hoříte, pane." "Já nehořím, auto hoří." "Hoříte, pane," pokračovala diskuse.

Po několika minutách jsem musel uznat, že opravdu v důsledku pádu cigaretového vajglu do mého obrovského tropického šátku koloniálního střihu plápolám jasným plamenem. Připouštím, je to opravdu příhoda velmi, velmi banální. Mám ji však hodně rád. Budiž důkazem, že na podobné historky se vzpomíná lépe než na pomníky "velkých" mužů.

Stalinův "rodný" dům v gruzínském městečku Gori. Ten původní se nehodil, tak vybrali jiný a postavili kolem něj muzeum.

Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Virunga je opět bezpečná, turisté se mohou vrátit ke gorilám v mlze

Vrchol Bisoke se nachází ve výšce 3 711 m n m.

Národní park Virunga na východě Konga, kde žije více než polovina světové populace kriticky ohrožených goril horských,...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Najdete na iDNES.cz