V první díle našeho putování po Šrí Lance jsme se vydali hlavně za přírodními památkami tohoto pozoruhodného ostrova, dnes vám chceme více přiblížit jeho bohatou historii.
Sigiriya – nedobytné město na skále
Mohutná impozantní Lví skála (Lion ́s Rock) vysoko převyšuje okolní krajinu a její vrchol, kde kdysi stával palácový komplex, je přístupný po několika schodištích. Celý komplex zahrnující ruiny paláce na vrcholu skály i zbytky paláců, jeskyní a zahrad pod ní byl zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.
Češi objevili Šrí Lanku |
Jeskyně na úpatí skály byly využívány až do 3. století před naším letopočtem jako poustevny. K tomuto místo se váže celá řada mýtů a legend. Palácový komplex na vrcholu skály nechal podle všeho postavit král Kasyapa I. v 5. století.
Ve stejné době vznikla i unikátní fresková výzdoba ve střední části skály. Z původních asi pěti set maleb se do dnešních dob zachovalo 22 erotických ženských portrétů „nahoře bez“.
Na severní plošině, asi v polovině výstupu, stával ohromný cihlový lev viditelný z velké dálky. Schodiště do paláce pak vedlo mezi jeho tlapami přímo do jeho tlamy.
Na vrcholu můžeme obdivovat zbytky zdiva, stále funkční nádrže na pitnou vodu a hlavně neskutečný výhled do kraje. Pod skálou se na velké ploše nachází zbytky zahrad a paláců, které jen umocňují monumentálnost a výjimečnost místa.
Šrílanský raný středověk
Podobně jako Sigiriya bylo i bývalé tamilské královské hlavní město Polonnaruwa zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Město vzniklo v 11. století za vlády tamilské dynastie Čólů a i když zde tamilské vládce vystřídali Sinhálci, zůstalo po dlouhých 300 let hlavním městem ostrova.
V kronikách se uvádí, že největšího rozvoje dosáhlo město za vlády Parákramabáhua I. v druhé polovině 12. století. Tenkrát byly postaveny ohromné parky, budovy a paláce, jejichž ruiny se dochovaly dodnes.
Celý rozlehlý areál je tak plný zřícenin paláců a chrámů a projít ho pěšky zabere skoro celý den. Je však možné si půjčit kolo. Zajímavé je i zdejší archeologické muzeum, které podává ucelený přehled o historii nejen tohoto místa.
Všetečné opice a 150 soch Buddhy
Město Dambula bývá v literatuře popisováno jako geografický střed ostrova. Nicméně to nejzajímavější se ukrývá ve skalách nad městem, kde se nachází nejrozsáhlejší a převážně buddhistické skalní chrámy na Šrí Lance. Od parkoviště a pokladen je potřeba pod monumentální 30 metrů vysokou zlatou sochou Buddhy vystoupat po schodech a cestách 160 výškových metrů ke chrámovému komplexu. Společnost nám dělají endemičtí všeteční makakové rodu makak bandar.
Udává se, že jeskyní je tu celkem 80, ale pouze v pěti z nich se dochovaly malby a sochy buddhů. Většina soch a maleb pochází z 19. století, ale najdou se tu i mnohem starší, které vznikly již v 1. století před Kristem. Jeskyně ukrývají 150 různě velkých soch Buddhy. Jak již popis napovídá, jedná se o velmi významné místo, které je zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.
Horský klenot Kandy
Až do příchodu Britů v roce 1815 sídlili v Kandy sinhálští králové a některé historické prameny uvádí, že se jedná o vůbec nejstarší město země. Rozkládá se v malebné kopcovité krajině asi 100 km severovýchodně od Colomba a kdysi Kandy bývalo ostrovním centrem buddhismu, v současně době je to druhé největší město na ostrově.
Má toho hodně co nabídnout. V 17. století zde byl postaven chrám Dalada Maligava (chrám Buddhova zubu), kde je ve zvláštní schránce uložen Buddhův zub, jedna z nejvýznamnějších buddhistických relikvií.
Tato relikvie hraje důležitou roli i během nejdůležitějšího zdejšího svátku Esala Perahera, který se koná každoročně na přelomu července a srpna a při níž je replika skříňky s relikviemi pronášena mezi exotickými tanečníky a bubeníky. Svou významnou roli hraje i stovka slonů, kteří se účastní průvodů.
Barevný chrám jako z kýčovitého filmu
Na okraji města se nachází jedna z nejkrásnějších botanických zahrad na světě Peradeniya Botanic, kde kromě jiného můžeme obdivovat rozsáhlou sbírku orchidejí.
Mattale je rušné město necelých 30 km severně od Kandy, které je centrem tradiční řemeslné a umělecké výroby. Moderní centrum Mattale by nebylo nijak zvlášť zajímavé, nebýt hinduistického chrámu Sri Muthumariamman Tvevasthanam. Rozlehlý, barevný a možná i snad trochu kýčovitý chrám patří mezi největší na Šrí Lance. Je zasvěcený bohyni Mariamman s tím, že „Mari“ znamená „šakti“, což vnímáme jako ženskou sílu a energii a „ammanpak znamená „matka“. Když se tedy procházíme chrámovým komplexem, nejčastěji potkáváme ženy s dětmi nebo bez dětí, případně celé rodiny, které přináší oběti k jednotlivým božstvům.
Galle
Galle, které se nachází nedaleko od nejjižnějšího bodu Šrí Lanky na pobřeží Indického oceánu, je spojováno dokonce s biblickým městem Taršíš a se samotným Šalamounem, který si odtud nechal vozit slony, slonovinu, opice, zlato a pávy. Taršíš, nebo chceme-li Galle, ležel na tradičních obchodních trasách mezi Arábií, Indií a jihovýchodní Asií.
Město se tak stalo obchodním centrem a hlavním přístavem ostrova dlouho před příchodem Evropanů. Historické prameny uvádí, že největšího rozvoje dosáhlo město v 18. století během holandské koloniální nadvlády.
Nebýt ničivé tsunami v roce 2004, zachovala by si opevněná historická část města více ze své původní atmosféry i architektonických skvostů. I přesto patří procházka historickým centrem s názvem Fort k nezapomenutelným zážitkům.
Hippies, sex a pláže
Hikkaduwa se stala vyhledávaným cílem pro alternativní cestovatele, kteří odmítali platit přemrštěné částky za ubytování a služby v luxusních hotelích. I když se situace pomalu mění, stále si zde dávají dostaveníčko party surfařů a cestovatelů, kteří hledají nepříliš drahou alternativu.
Zlom v životě na pobřeží způsobila ničivá vlna tsunami, která podobně jako v Galle poničila řadu významných památek, hotelů a penzionů a její důsledky jsou patrné dodnes. A některé jizvy se nezahojí nikdy. Často tu míjíme domy nebo spíš jejich ruiny, které už nikdy nikdo neopraví a nebude obývat. Přesto celé pobřeží obrazně řečeno vstává z popela a jeden hotelový komplex střídá druhý. Místní hoteliéři stále neradi mluví o budoucnosti a soustředí se hlavně na přítomnost a své klienty.
Pohodová, nebo „nebezpečná“ dovolená?
Šrí Lanka patří v poslední době k velmi vyhledávaným dovolenkovým destinacím. Bohatá historie, kultura, zvyky i obyčeje a přírodní bohatství dělá z ostrova velmi atraktivní dovolenou na zimní prodloužení léta. Turistická infrastruktura a úroveň poskytovaných služeb se rok od roku zlepšují a v pravdě exotická Šrí Lanka pomalu přestává být levnou destinací pro nezávislé cestovatele.
Přesto nebo snad právě proto je potřeba sem vyrazit. Odměnou za nejrůznější trable a otravné prodejce suvenýrů vám budou vřelé a nefalšované úsměvy domorodců. Šrí Lanka je pro nás zkrátka ostrovem tisíce vůní a úsměvů, pohody v moři spěchu a stresu běžných dnů.
Kromě zmíněných památek a archeologických lokalit se nabízí celá řada dalších míst, které stojí za zařazení do itineráře případné cesty. Čajovníkové plantáže a továrny na zpracování čaje jsou téměř všude a nelze je minout. Nedaleko Kandy bylo v jedné z bývalých továren zřízeno i malé muzeum.
Za zmínku stojí malá rustikální svatyně Embekke Devale ze 14. století nedaleko Kandy zasvěcená Kataragamovi. Svatyně je známá hlavně díky vyřezávaným a bohatě zdobeným sloupům před vstupem do svatyně. Skalní plastiky Buduruvagala ohromí svou velikostí a plavba po říčním safari po tzv. Blue lagoon v deltě řeky Madu a prohlídkou buddhistického kláštera dá na chvíli zapomenout od plážového a městského shonu.
Pozornosti jistě neunikne ani památník na vlnu tsunami, která v roce 2004 zničila velkou část jižního pobřeží ostrova. Velmi populární je i zdejší tradiční ájurvédská medicína. Studií, které nabízí masáže nebo rovnou celé ozdravné pobyty je tu nespočet. Stačí si jen vybrat. Zkrátka a dobře, na Šrí Lance je toho hodně k vidění a rozhodně stojí za návštěvu.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz