Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Srí Lanka: Ráj, kde chybí jen andělé

  7:00
Srí Lanka, to zní jako když se vlny lenivě převalují po pláži. Srí Lanka, to zní i jako nové místo na mapě světa českých turistů. Takové mnohem krásnější Thajsko. Exotičtější a opravdovější. Srí Lance se říká Perla Indického oceánu, pro Hanzelku a Zikmunda to byl Ráj bez andělů.

Podle Marka Pola byla Srí Lanka jednoduše nejkrásnější ostrov světa.

Srí Lanka má neuvěřitelně mnoho podob. Pláže, které slunce vypálilo do zlatova a příroda opatřila slunečníkem kokosových palem.

Vlhké džungle a výšivky rýžových polí, v nichž se rolníci brodí vodou za párem vodních buvolů.

Hornaté vnitrozemí, kde jste večer vděční za svetr. Nekonečné čajové plantáže. Ruiny starých civilizací.

Po Srí Lance se dobře cestuje, neboť země je opět zcela bezpečná a lidé jsou přátelští. Je to místo, kde se dobře cítí nejen ten, kdo přijel s cestovní kanceláří, ale i batůžkář, jenž cestuje na vlastní pěst.

Je to země, kde ananas se prodává jako u nás jablka a kde kokosové mléko je k dostání jako u nás minerálka.

Je to země, kde kromě čaje roste také vanilka, zázvor, hřebíček, pepř a všechna ta voňavá koření. Kdysi kvůli nim umírali mořeplavci, teď si je člověk může pořídit u cesty a nemělo by jej překvapit, když alespoň v jednom obchodě najde návod k vytváření vonných olejů přímo v češtině.

Symboly ostrova jsou čaj a sloni. Čaj je ke koupi skoro všude a sloni také: miniaturní, malí i velcí, vyřezaní ze dřeva, kokosového ořechu či batikou zvečnění na kusu látky. Tak si lze přivézt kus Srí Lanky až domů.

SRÍ LANKAČajová plantáž

JE LIBO ČAJ?
Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

 Sloni

JAK SE KRMÍ SLON
Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.DÁT SI RÝŽI A PŘEŽÍT
Lidé na Srí Lance mají zřejmě plechová ústa. Typické místní jídlo, obyčejná rýže s kari (curry), totiž pálí napalmovým žárem. Přitom vypadá tak nevinně a lákavě: příloha - maso, ryba či zelenina - je vařena v kokosovém mléku a ochucena čili, pepřem, cibulí, skořicí, hřebíčkem. Výsledek pálí tak, že Balkán by zíral. Pozor, nehasit vodou! To je ještě horší. Lépe je udusit oheň na jazyku rýží, okurkou či jogurtem. Ale kdo žije na Srí Lance delší dobu, třeba patnáct let, určitě si zvykne.
Žluté pláže

ŽLUTÉ PLÁŽE
Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

 

 

Největší kamenný lev

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA
Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy.

Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.
Chrám s Budhovým zubem

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU
Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

 

JAK SE TAM DOSTAT
Srí Lanka vypadá dosti vzdáleně, ale nenechme se mýlit: od podzimu tam přímo z Prahy létají České aerolinie. A to dokonce dvakrát týdně. Letenku lze pořídit zhruba za 25 000 korun. Na Srí Lanku není třeba žádat dopředu o vízum.

Polykač ohně na Srí Lance

Stádo slonů na Srí Lance

JAK SE KRMÍ SLON. Ani Däniken by nevyřešil, proč má Srí Lanka ve znaku lva, když je to země slonů. Jsou skoro všude a jsou jich tisíce. Někteří sloni žijí divoce v džungli, jiní spořádaně nosí dřevo, případně turisty. Od svých afrických bratranců se liší tím, že mají všeho míň: jsou menší, mají menší uši a málokdy mají kly. Ve městě Pinnewala je i sloní sirotčinec, kde si návštěvník může prohlédnout obrovské sloní stádo, koupání, krmení. Všechno velmi zblízka.

NEJVĚTŠÍ LEV LIDSTVA. Staří Sinhálci nežili kolem roku 500 na stromech. Postavili si třeba obrovskou pevnost na dvě stě metrů vysoké skále. Cosi na způsob středověkého hradu tyčícího se na australském Ayers Rocku. Z toho všeho zbyly jen ruiny a vzpomínka na největšího kamenného lva lidských dějin. I z toho však zůstaly jen úctyhodné tlapy. Kdo vyleze až na vrchol skály, bude úplně propocen, ale zato bude mít úžasný rozhled. Kdo vyleze do třetiny, uvidí staré malby krásných polonahých ostrovanek s vosími pasy a ňadry, z nichž až zabolí, že ještě neumíme cestovat časem.

ŽLUTÉ PLÁŽE. Srí Lanka má krásné pláže, nad nimi se naklánějí palmy, voda je teplá a slunce žhavé. Krásné malé pláže leží například na jih od Kolomba. Ale taky na sever a na východ. Tedy skoro všude.

Pláže na Srí Lance

JE LIBO ČAJ? Kdo by neznal cejlonský čaj. Kdo? Třeba Cejloňané. Britové ho tam dovezli až v 19. století jako zoufalou náhradu po kávovníku, jehož plantáže zničila jakási plíseň. Posloužila dobře. Dnes jsou kopečky ve střední části ostrova porostlé nekonečnými keři. Vypadají jako kudrnaté hlavy ostříhané hodně nakrátko. Pěstovat a trhat čaj je umění. V některých čajových továrnách to rádi předvedou. A člověk si tam ještě může koupit čaj, jemuž věří, že je opravdu dobrý.

ZEMĚ BUDDHOVA ZUBU. Ve vnitrozemském městě Kandy mají chrám, kde prý je pravý Buddhův zub. Před vstupem do svatyně sedí spousta věřících, okénko k posvátné místnosti střeží mnich i policista. Ten první přebírá dary, takže není jasné, zda ten druhý hlídá relikvii, či peníze. Srí Lanka je domovem mnoha náboženství. Nejvíce je buddhistů, jejichž stúpy jsou všude. Pak jsou tady hinduisté s malebnými chrámy, z nichž se na vás šklebí bozi a různá zvířena. A pak i mešity, které vypadají trošičku jako nádraží.

Srílanští rybáři na posezech, které se dědí z otce na syna

Autoři: ,

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Neuvěřitelný příběh ostrova Nauru. Bohatství přivedlo místní na mizinu

Od objevení Příjemného ostrova a vzniku jednoho z nejbohatších států světa až k úplné bídě a totálnímu zničení všeho...

Příjemné překvapení za hranicemi. Cieszyn si užijete pěšky i na kole

Jen pár kroků za českými hranicemi, a přitom jako v jiném světě. Jedinečnou atmosféru polského města Cieszyn vytvořily...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ze svahu rovnou do plavek. Slovinské termální lázně nabízejí koktejl zábavy

Advertorial Nespoutaná příroda, tajemné jeskyně i architektonické skvosty. Slovinsko se dá poznávat z mnoha stran. A jednou z nich...

Z konce světa až do Andorry. Portugalské dálnice jsou pastvou pro oči

Premium Šel jsem 10 dní pěšky z Portugalska do Španělska. Vlakem jsem se vrátil do Porta, vyzvedl Škodu Karoq po faceliftu a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Znudění turisté hledají ubytování. Přespat můžete v majáku i ve slonovi

Premium Novodobí turisté jsou, co se týče ubytování, čím dál náročnější. Mnohým z nich už nestačí jen kemp u vody nebo obyčejná...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Příjemné překvapení za hranicemi. Cieszyn si užijete pěšky i na kole

Jen pár kroků za českými hranicemi, a přitom jako v jiném světě. Jedinečnou atmosféru polského města Cieszyn vytvořily...

Barvy, vůně a chutě Trentina. Italský ráj cyklistiky a gastronomie

Premium Nečekejte, až nádheru alpské přírody zasype první sníh. V čase babího léta se předvádí v intenzivních barvách a láká k...

Neuvěřitelný příběh ostrova Nauru. Bohatství přivedlo místní na mizinu

Od objevení Příjemného ostrova a vzniku jednoho z nejbohatších států světa až k úplné bídě a totálnímu zničení všeho...

Znudění turisté hledají ubytování. Přespat můžete v majáku i ve slonovi

Premium Novodobí turisté jsou, co se týče ubytování, čím dál náročnější. Mnohým z nich už nestačí jen kemp u vody nebo obyčejná...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...