Honba za perlami Perského zálivu. Emiráty se jim znovu snaží vrátit lesk

Spojené arabské emiráty (Od našeho zpravodaje) - Plujeme úžinou podél pobřeží Perského zálivu. Na jedné straně se linou řady mangrovníků, jejich systematicky propletené kořeny ční nad hladinu. Naproti nim se proti západu sluníčka prochází a koupou velbloudi, opodál nám pohled zbarví dorůžova hejno plameňáků. Přitom hlavní krása nás teprve čeká. Průvodce Ali nás veze na perlovou farmu.
Loď, která vás v emirátu Ras al-Chajma vezme podél pobřeží Perského zálivu na...

Loď, která vás v emirátu Ras al-Chajma vezme podél pobřeží Perského zálivu na perlovou farmu. | foto: Koláž iDNES.cz

Než ve Spojených arabských emirátech objevili tučné zásoby ropy, svět místní zemi znal díky malinkým, ovšem rozkošným, zářivým kuličkám. Arabové prodávali perly do celého známého světa, přičemž té nejstarší prý dopočítali mezi sedmi a osmi tisíci lety.

Náš průvodce Ali oděn do tradičního obleku místních – kandory – se chlubí, že si jejich perly oblíbila v 16. století španělská královna Alžběta z Valois, po ní královna Francie Marie Medicejská, ruská carevna Alexandra Fjodorovna, manželka amerického prezidenta Kennedyho Jacqueline i britská princezna Diana. Jestli všechny tyto dámy skutečně nosily perly vylovené v Perském zálivu? Pojďme Alimu důvěřovat.

Průvodce perlovou farmou Ali v emirátu Rás al-Chajma. Na fotce Ali ukazuje na mapě místa, kam lovci perel historicky pluli, aby cenný artefakt našli. Prý to často byly stovky kilometrů.

Je to nečitelný chlapík. Na milimetry srovnaný vous, pomalé a šetřivé pohyby, husté obočí přísného učitele a strohé reakce na otázky, jako by snad odpověď byla tak hloupě jasná, z něj nedělají přímo vřelého člověka. Drží si odstup. Ale hned pochopíte, že perly má skutečně rád. Zachází s nimi jako s čerstvě narozeným miminkem.

Se zdviženým prstem hned přispěchá, že v emirátech najdete třetí nejkrásnější perly na celém světě. Hezčí mají už jen mezi Indií a Srí Lankou a pak okolo Indonésie, Austrálie a Filipín.

V emirátech se naučíte užívat si života, říká turistický průvodce

Stojíme na dřevěné plošině postavené na moři u jednoho z emirátů Rás al-Chajmá (RAK), kde v dnešní době pěstují „kultivované“ perly. Ne umělé, stále jde o pravé perly, jen vznikají po zásahu člověka, čímž se liší od skutečně přírodních perel. Ali nám vysvětluje rozdíl. Historicky lovci našli perlu jen v jednom procentu vylovených ústřic, než se lidi naučili „přírodní čističku vody“ přimět perly vytvářet jako ve fabrice.

Do té doby to chtělo pořádnou dávku štěstí. Svrchní tkáň ústřice museli narušit krab, ryba, parazit nebo i červ, pokud se dostal přes stěnu mušle v honbě za potravou. Ústřice následně poranění léčila vytvořením cysty, v níž nakonec vznikla samotná perla. Pak musel člověk vynaložit velké úsilí, aby správnou ústřici našel. Ali nám vysvětluje, že lovci mohli hledat téměř celý rok, jen od listopadu do ledna jim počasí nedovolilo se potápět.

Tradiční loď lovců perel, na které na dlouhé měsíce desítky mužů vyrážely na moře. Onen kanystr na přídi sloužil pro úschovu jediné pitné vody, kterou měli hledači na cestu k dispozici.

Řehole to každopádně byla útrpná. Malé loďky s posádkou okolo pětadvaceti mužů vyrážely až na čtyři měsíce na moře, někdy prý pluly až sto kilometrů a spoléhat mohly jen na malou zásobárnu vody. „Bylo třeba se spokojit se dvěma hrnečky vody na den,“ říká suše Ali.

Za den se lovci potopili až dvě stě krát, pokaždé na dvě až pět minut. Prsty si kryli koženými návleky, aby se jim nekrabatila kůže, koš na ústřice si zavěsili na krk a na nohu si přivázali těžký kámen, aby je rychleji dostal na dno moře. Nos těsnili želvími kostmi a pokud chtěli kolegu varovat před blížícím se nebezpečím, třeba žralokem, pomáhalo hlasité štěkání. Lovci takhle vyráželi pro perly ještě v roce 1940.

Byznys ve 20. století skončil, neboť ho zdevastovali šikovní Japonci, když trh zaplnili svými perlami. Naučili se je pěstovat na farmách. Přišli na to, že když do perlorodek vloží zrnko písku a dodrží správný postup, stačí počkat a mají svou kultivovanou přírodní perlu.

V emirátech se nakonec také přizpůsobili. Proces trvá asi dva roky, přičemž rozdíl bývá v tom, že přírodně vytvořené perly bez zásahu člověka jsou v průměru menší než ty kultivované. Ovšem smrtelník většinou rozdíl nepozná. Na fotce níže najdete perly přírodní (vrchní dvě hromádky) i kultivované (zbytek).

Prohlídka perlové farmy v emirátu Rás al-Chajma. Na fotografii vidíte perly v hodnotě několika milionů korun a ještě vzácnější náhrdelník.

Ali cenu perel na fotce odhaduje na jeden až dva miliony dirhamů, tedy něco mezi šesti až třinácti miliony korun. O náhrdelníku tvrdí, že je jedním ze tří na světě a cenu odhadovat ani nechce.

Balíčky perel nám vyskládává na plátno celkem v klidu a v jednu chvíli se od něj dokonce zvedá a perly nikdo nehlídá. Přiznávám, že mě to svedlo k myšlenkám o tom, zda jsou perly pravé, když se o ně před cizími lidmi nebojí. S naučenou přesností metodika perly nakonec znovu balí a lodí nás odváží na břeh.

Nejmladší z emirátů vystrkuje růžky. Láká investory, vzorem je mu Dubaj

Znovu potkáváme velbloudy. Jeden zrovna stojí v moři a pije, v tu chvíli se dozvídám, že velbloudi umí pít a zpracovat slanou vodu. Na mořskou želvu štěstí nemáme, to až později při vyhlídkovém letu. A žraloků se prý bát nemusíme. Ty připlouvají hlavně v zimě.

Ali se s námi loučí a ukazuje nám klenotnictví se šperky z místních perel (kultivovaných), kam určitě máme zajít. Ceny těch nejlevnějších perel začínají na zhruba sedmi stovkách korun a pokračují až do závratných výšin. Záleží na tvaru, barvě, lesku či čistotě materiálu.

V emirátech údajně najdete třetí nejkrásnější perly na celém světě. Hezčí mají už jen mezi Indií a Srí Lankou a pak okolo Indonésie, Austrálie a Filipín.

Naše cesta ten den vede ještě do staré a před desítkami let opuštěné vesnice obchodníků s perlami. Po úpadku byznysu vesnici zavál písek. Emiráťané ji dnes obnovují jako turistickou památku a připomínku dávného a zásadního podnikání.

Dozvídáme se, že příbytky lidé stavěli z korálů. Pro kameny bylo do hor daleko, korály byly lehké, relativně pevné a pomáhaly izolovat nesmyslné vedro. Chytré.

Ubytování

Koho by perlová farma nalákala k návštěvě emirátu, ubytovat se lze v některém z hotelových komplexů, které se staví ohromující rychlostí. Přímo ve městě Rás al-Chajmá najdete třeba resort Rixos Al Mairid Ras Al Khaimah, který ubytuje až 1 600 návštěvníků. Češi prý patří mezi pět nejčastějších hostů, spolu třeba s Rusy, Němci a Brity.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  29.11 21:56

Hromadný výstup na Sněžku v šortkách. Pro amatéry risk, varuje Horská služba

Horští záchranáři v Krkonoších varují nezkušené lidi před otužileckým výstupem na Sněžku. Svolávají ho na 14. prosince příznivci chladové terapie. Chtějí ustanovit český i světový rekord v počtu...

29. listopadu 2024  11:08

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Džungle zločinu v Guyaně. V těchto městech pojem člověk nic neznamená

Toužíte po opravdu silném dobrodružství? Pak by jihoamerická Guyana mohla být zemí pro vás. Adrenalinu možná nabízí až příliš. Policie ve městech zákon nevymáhá a otrlí kriminálníci to vědí. V dalším...

30. listopadu 2024

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

ZANIKLÉ TRATĚ: Holešovická přístavní dráha vedla ulicemi metropole

Poslední Zaniklé tratě roku 2024 nás zavedou na někdejší pražskou periferii. Podíváme se na celostátní nákladní dráhu, kterou ale všichni odjakživa považovali za pouhou vlečku. Vedla ulicemi přímo k...

1. prosince 2024

Jezera, termály i sopky. Azorské ostrovy vás pohltí čarokrásnou přírodou

Premium

Devítka „drobků“ pevniny rozsypaných v Atlantiku při námořní trase z Evropy do Ameriky, to jsou Azorské ostrovy. Půvabné souostroví láká na celoroční jarní klima a spoustu dobrodružství.

30. listopadu 2024

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Náhle zemřela produkční legenda Kamil Šír. Před týdnem se stal otcem

V jednapadesáti letech nečekaně zemřel jeden z produkčních pražské kulturní scény. Kamil Šír léta provozoval slavný...

Izrael kupuje viditelné stíhačky F-15. Jsou dražší než neviditelné F-35

Izraelské letectvo by mělo dostat padesát zbrusu nových letounů F-15IA. Židovský stát je bude provozovat vedle stealth...

Hráč vyzval miliardáře na souboj před Lidlem, ten se skutečně dostavil

Francouzský miliardář Xavier Niel nečekaně osobně zareagoval na nadávky naštvaného hráče Call of Duty a dostavil se na...