Akvária nabízející příležitost zaplavat si s delfíny jsou oblíbená na celém světě a turisté jsou ochotní zaplatit za tuto mimořádnou zkušenost značné finanční částky. V Mexiku se jejich počet rozšířil nejen díky neustálému přílivu movitých turistů, ale také díky pravidelnému přísunu nových delfínů a jen velmi malé - pokud vůbec nějaké - kontrole, kterou mexická vláda uplatňuje pro lov a chování těchto kytovců.
V zemi, kde je turistický ruch důležitou součástí ekonomiky, má cvičený delfín hodnotu kolem 60.000 dolarů. Kritici ale tvrdí, že podmínky v mnoha akváriích jsou mizerné, voda příliš mělká, špinavá a delfíni nedostávají správné krmení. Majitelé jim také ve snaze vydělat co nejvíc peněz neposkytují dostatek odpočinku.
"Situace v La Pazu byla nejspíš nejhorší, ale i tak jde jenom o špičku ledovce," říká Naomi Roseová, odbornice na delfíny z americké Humane Society. Javier Enríquez Serralde, majitel Delfíního výcvikového střediska v La Pazu, ve kterém Luna
zemřela, ale všechna obvinění odmítá. Podle jeho názoru smrt kytovce nezpůsobily špatné podmínky, ve kterých byla chována, ale žaludeční vředy a další choroby, se kterými už do jeho delfinária dorazila.
Ať už to bylo jakkoliv, zdá se, že smrt Luny nebyla zbytečná. Mexický ministr životního prostředí Victor Lichtinger nařídil prozkoumat podmínky ve výcvikovém středisku a vyhlásil moratorium na lov delfínů v mexických vodách, stejně jako dočasný zákaz otvírání nových delfinárií. Třeba se tak delfínům alespoň v Mexiku zablýská na lepší časy.