Úterý 27. října 2020, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 27. října 2020 Šarlota, Zoja, Zoe

Slovensko pro milovníky pohody. Na kole i pěšky přes neznámé Ostrožky

Ostrožky jsou nejenom oblíbené zahradní květiny, ale také vrchovina v jižní části středního Slovenska. Návštěva této oblasti je velkou objevitelskou výzvou se zaručeně pozitivními zážitky. Terén je vhodný pro romantické pěší putování i cyklistické toulky.

Javor a Poľana z vrchu Jasenie | foto: Martin Janoška, pro iDNES.cz

Ostrožky tvoří v rámci slovenského geomorfologického členění samostatnou jednotku na srovnatelné úrovni jako třeba Malá Fatra nebo Tatry. Přitom o její existenci má tušení jen málokdo.

Jedná se o plochou vrchovinu vulkanického původu ozdobenou několika výraznějšími kopci a skálami, kterou rozřezávají hluboká údolí. Nejtypičtějším krajinným motivem Ostrožek je roztroušené osídlení a samoty nazývané zde lazy.

Vzhůru na Javor

Nejvyšším vrcholem Ostrožek je sice stranou turistických cest ležící Ostrožka (877 m), krajinnou dominantu však tvoří o něco málo nižší vrch Javor (821 m) zvýrazněný telekomunikačním vysílačem. Javor je v oblasti Ostrožek turistickým bodem číslo jedna a v minulosti pod ním dokonce stávala i chata.

Hezká trasa vede na Javor od severu z vesnice Podkriváň, kde kromě autobusu zastavují také osobní vlaky na trati Zvolen – Lučenec.

Fotogalerie

Modře značená stezka vytrvale stoupá po rozsáhlých loukách, kde se s přibývající výškou odkrývají stále hezčí a širší výhledy do krajiny. Zrak poutá zejména protilehlý úctyhodný masiv vyhaslé sopky Poľany, převyšující okolní terén o plných 1 000 metrů.

Značení není zrovna nejlepší, udržování správného směru znesnadňují ohrady pastvin, které se v okolí Javoru rozšiřují nekompromisní likvidací náletových porostů.

Tak trochu to tu připomíná doby dávné valašské kolonizace, kdy se v Karpatech mýtily lesy za účelem získávání pastevních ploch. Každopádně je to příjemnější skutečnost než smutné zarůstání dříve hezkých a udržovaných míst neprostupným a neprůhledným náletem.

Vesnice Podkriváň

Vesnice Podkriváň

Vrchol Javoru pod hučící věží mobilního operátora sice kýžený výhled neposkytuje, nabízí však příjemné posezení v dřevěném altánku a schránku s vrcholovou knihou. Nedávno zde někdo vysadil strom, samozřejmě javor. Uvidíme, jak dlouho bez ochrany proti zvěři vydrží.

Náhorní pláně Ostrožek

Šipka turistického rozcestníku na Javoru ukazuje na lesní cestu, kde však žádné další značky už k vidění nejsou. Cesta obchází obloukem východní úbočí hory a sestupuje na jih k bývalé chatě pod Javorem. Dole v lese se asi po jednom kilometru značky opět objevují. Zmatené značení v terénu i na různých mapách souvisí zřejmě s nově vytvořenými pastvinami a omezenými průchozími koridory kolem nich.

V jednom z těchto koridorů stojí rozcestník s názvem bývalá chata pod Javorom. Turistická chata z dob první Československé republiky zde stála do 60. let 20. století a měla prý prosklenou terasu s hezkým výhledem. Před 10 lety proběhla na slovenském turistickém serveru hiking.sk zpráva, že na stejném místě vzniká nová turistická chata a je těsně před dokončením. Nakonec však ze záměru asi sešlo a stavení slouží jiným účelům. Ostatně turistů sem zavítá naprosté minimum. Ostrožky jsou zatím bílým místem na mapě Slovenska.

Laznické osídlení v Ostrožkách

Laznické osídlení v Ostrožkách

Vrch Javor od severu

Vrch Javor od severu

Na rozcestí u bývalé chaty si lze vybrat směr Divínské nebo Budínské lazy. Doporučujeme druhý z uvedených směrů po náhorních pláních Ostrožek, které křižuje několik značených cyklotras. Jedna přichází z Podkriváně po západním úbočí Javoru a je alternativou k výše popsanému pěšímu zdolávání vrcholu.

Nahoře na pláních Ostrožek je jakoby jiný svět: svět pomalého klidu, pohody a žádného stresu. Nádherná kulturní zemědělská krajina s roztroušenými domy a u nich letité třešně nebo hrušně jsou zdrojem kvalitního materiálu pro výrobu krajových ovocných pálenek.

Budínská skala

Pozoruhodným místem v Ostrožkách je Budínská skala. Z Budínských lazů k ní vede zelená turistická značka souběžně s cyklotrasou 013. Jde se po asfaltce, provoz je však minimální a v případě potřeby lze většinou efektivně stopovat. Ke skále ukazuje rozcestník u silnice, další značky v zarostlém terénu však už chybí. Skutečná přístupová cesta vede jinudy, na což člověk obvykle přijde až po nezbytném bloudění.

Budínská skala

Budínská skala

Jánošíkova izba

Jánošíkova izba

Budínská skála je každopádně pozoruhodný přírodní výtvor hodný návštěvy. Je tvořená sopečnou horninou andezitem jako celá oblast Ostrožek. Zajímavé jsou zvrásněné vrstvy horniny a hlavně malá tunelovitá jeskyně zvaná Jánošíkova skrýša nebo taky Jánošíkova izba. Traduje se, že v jeskyni se ukrývali zbojníci, které místní obyvatelé ztotožňovali s Jánošíkem.

Na délku má 7,5 m a člověk v ní může bez problémů vzpřímeně stát. Vznikla pravděpodobně vyvětráním cizorodého tělesa, nejspíše kmene stromu, pohlceného v sopečné lávě. Podobným způsobem u nás vznikly drobné jeskyňky Skalky skřítků na Karlovarsku.

Jeskyně prý sloužila také pastevcům jako úkryt před nepohodou, to bylo ovšem ještě v dávných dobách, kdy v okolí nebyl hustý les a z Budínské skaly se otevíraly hezké výhledy na okolní lazy. Na rozdíl od Javoru je to tady vše beznadějně zarostlé.

Z Budiné do Divína

Náletové křoviny a stromy zatím ještě ne zcela pohltily skalní lokalitu Kamenné vráta, která se nachází u křižovatky silnic severozápadně od Budiné. Tahle hezká lokalita vybavená lavičkami a ohništěm a využívaná jako piknikové místo kupodivu nebývá značená v mapách a pro kolemjdoucího tudíž představuje milé překvapení. Malý skalní areál má antropogenní původ a dříve sloužil k občasné těžbě kamene.

O Kamenných vrát vede krátká odbočka ze žluté značky na holý vrch Jasenie (771 m), který patří k top vyhlídkovým místům celých Ostrožek. Zcela nečekaně se na zdánlivě plochém vrcholu otevře celý jižní obzor a je vidět až na kopce v Maďarsku.

Kamenné vráta

Kamenné vráta

Divín, Ružiná a Budiná z vrchu Jasenie

Divín, Ružiná a Budiná z vrchu Jasenie

Dole pod vrchem Jasenie se krčí malebná vesnička Budiná nenarušená žádnou moderní zástavbou a ještě níže při samém úpatí vrchoviny se třpytí modrá hladina vodní nádrže Ružiná a sluncem ozářená zřícenina hradu Divín nad stejnojmennou obcí. A přesně tam vede a končí naše trasa přes vrchovinu Ostrožky.

V Divíně funguje několik restaurací a v sousední Ružiné u vodní nádrže také ubytovací zařízení, pokud by se chtěl člověk zdržet déle. Naopak při jednodenní akci stačí už jen popojít z Divína dva kilometry k vlaku do zastávky Mýtna. Ještě předtím je však žádoucí vyšetřit čas na prohlídku velkolepé zříceniny Divínského hradu. Zatím je stále ještě volně přístupný a výstup k němu je na rozdíl od většiny ostatních slovenských hradů velmi krátký.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Ze Zvolena po hlavní silnici směr Lučenec. Za obcí Kriváň, kde končí rychlostní komunikace, ještě 2 km po hlavní a pak odbočit na první křižovatce vpravo do Podkriváně (směr Stará Huta). Tamtéž se lze ze Zvolena dostat osobním vlakem.
Po absolvování popisované túry se k autu zaparkovanému v Podkriváni dostanete vlakem ze zastávky Mýtna.

Mapa
1: 50 000 VKÚ Harmanec č. 145 – Javorie, Ostrôžky

Itinerář trasy
Podkriváň – Javor (modrá) – chata pod Javorom (modrá) –Budínske lazy (zelená) – Jasenie (žlutá) – Budiná (žlutá) – Divín (žlutá) – Mýtna (červená). Celkem 17 km.
Možnost prodloužení: Budínske lazy – Budínska skala a zpět (+ 4 km)

Autor: pro iDNES.cz
Témata: Slovensko, Javor
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Pěšky až do nebe. Resort chystá visutou lávku, jednu z nejdelších na světě

Premium Před deseti lety byla Dolní Morava zapomenutou vískou na kraji světa uprostřed nedotčené přírody. Teď je z ní jedno z...

Na peruánské planině Nazca odkryli archeologové obří obrazec kočky

Archeologové objevili na slavné jihoperuánské planině Nazca nový obrazec. K takzvaným geoglyfům kolibříka, opice,...

Bezpečná exotika v této zvláštní době. Užijte si zimní dovolenou v Karibiku

V aktuální situaci, kdy restrikce proti čínskému koronaviru komplikují život na všech frontách, mají cestovatelé těžkou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Sedm nádherných slovenských hradů za tři dny. Zkuste si turistický maraton

Když se doma začne mluvit o tom, že pojedeme na Slovensko, je jasné, že to bude do kopce. Letos však necháváme trasy...

Bruselský čurající chlapeček se oblékl do českého modrotisku

Už více než tisíckrát měnil proslulý bruselský čurající chlapeček svůj kostým, teprve dnes ale poprvé navlékl...

Zájem turistů je obrovský, muzeum norimberských procesů se dočká rozšíření

Muzeum norimberských procesů, při kterých byli po válce v tomto městě souzeni představitelé německého nacistického...

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...