Slovensko: krásy, které čekají na objevení

  10:48aktualizováno  10:48
Přestože jsme se Slováky žili mnoho let v jednom státě, pro mnohé stále Slovensko zůstává neobjevenou krajinou. Není tedy divu, že turisté ze vzdálenějších zemí o našich sousedech neví téměř nic a navíc si ho běžně pletou se Slovinskem. Přitom zde najdeme tolik zajímavostí.

Rozlohou nevelké Slovensko totiž vyniká jednak velkou koncentrací přírodních krás, ale také těch vytvořených lidmi. A vše je téměř nadohled.

Zdejší příroda je neobyčejně pestrá a rozmanitá. Nabízí téměř všechno, co se jen může v mírném zeměpisném pásmu vyskytnout. Průměrná teplota se zde totiž v zimě pohybuje kolem -2 °C a v létě je zde zhruba 21 °C. A sníh? Ten se v některých pohořích nachází v průměru až 130 dní v roce.

Na Slovensku tedy najdete jak úrodné nížiny, tak lužní lesy okolo řek. Nechybí ale ani malebné kotliny, střídající se se zalesněnými pohořími, z nichž některá postupně přecházejí do pásma alpských luk či dokonce majestátních skal. Výsledkem je více než čtyřicetiprocentní zalesnění Slovenska. Vyšší procento mají jen skandinávské země.

Najdeme zde divokou horskou krajinu, kterou po dlouhé období tvarovaly ledovce, i místa s až bizarními tvary. To jak krajinu formovali dnes již vyhaslé sopky.

K obrovským přírodním pokladům Slovenska se bezpochyby řadí i termální a minerální prameny. Nachází se jich tu neuvěřitelných 1472 a mnohé z nich mají navíc léčivé účinky. Díky tomu zde mohlo vzniknout 23 lázní, ve kterých se díky termálním a minerálním vodám spolu se sirnatým bahnem, léčivými plyny, rašelinou a klimatem léčí téměř všechny choroby. Využívány jsou tyto vody ale i k rekreaci, o čemž svědčí více než čtyřicet rekreačních areálů s termální vodou.

Nádherný je také svět jeskyň. Slovensko je i zemí s bohatou historií, v níž zanechaly stopy různé kultury a národy. Láká tedy i množstvím archeologických nálezů od pravěku přes středověk až po současnost. K návštěvě vybízí i téměř dvě stovky hradů a zámků. Zachovalými historickými památkami se může pochlubit nejedno slovenské město.

To, co turisté také na Slovensku ocení, je bezpochyby místní folklór. A nenajdete ho jenom ve skanzenech. V některých oblastech se totiž stále vyvíjí.

A rozhodně v žádném případě nezapomeňte při své návštěvě ochutnat něco z národní kuchyně a vypít něco slovenského vína, třeba tolik proslulého Tokaje.

JAK MŮŽETE CESTOVAT

Autem
Celoročně je otevřeno 10 hraničních přechodů, mezi nejfrekventovanější patří dálniční u Břeclavi, dále přechod v Hodoníně a v Jablunkově.

* Ceny pohonných hmot
(Kurz: 100 SKK = 77,66 Kč)
Cena benzinu na Slovensku je stejná nebo mírně nižší než u nás.
Normal Uni 91 35,00 SKK
Super Uni 91 35,30 SKK
Super Plus 98 37,80 SKK
Nafta 36,20 SKK
LPG 18,00 SKK
(Ceny jsou orientační)

Vlakem
Cesta i ze západních Čech trvá nejdéle 15 hodin. Vlaky jezdí přes šest železničních hraničních přejezdů. Při cestě vlakem na Slovensko lze využít mnoha slev, například: City Star Slovensko, cestování v příhraničí (MPS), Euro Domino či Inter Rail.

Autobusem
Na Slovensko se pohodlně dostanete i autobusem. Například u Student Agency začínají ceny jízdenek na Slovensko již na 300 korunách.
Letadlem
S ČSA se dostanete z Prahy do Bratislavy již za cenu od 1000 korun (cena jednocestné letenky). Obnoven je také let z Prahy do Žiliny. Jednu cestu pořídíte také již od 1000 korun. V obou případech je nutné počítat ještě s letištními taxami.

NA CO SI DÁT POZOR

* Povolená rychlost
- v obci: 60 km/h, mimo obec: 90 km/h, dálnice: 130 km/h
(Od února 2005 mohou slovenští policisté na místě odebrat řidičský průkaz za překročení rychlosti o 30 km/h v obci a o 50 km/h mimo obec nebo za předjíždění na místech, kde je to zakázáno.)

* Alkohol v krvi
- není povolena žádná hranice alkoholu v krvi

* Za co také hrozí pokuta
- celoroční svícení je od února 2005 povinné
- při opravách na silnicích je povinná reflexní vesta
- bezpečnostní pásy musí být použity na všech sedadlech, která jsou jimi vybavena, děti do 12 let a osoby menší než 150 centimetrů nesmějí sedět při jízdě na předních sedadlech

10 nejhezčích míst na Slovensku

1. Vysoké Tatry

Nejznámější slovenské hory jsou zároveň nejmenšími velehorami v Evropě (260 km). Vynikají skalními masivy s množstvím jezer a ples, vodopádů, jeskyní a propastí.

Milovníci tradičních i adrenalinových sportů budou létem v Tatrách určitě nadšení. Nejznámějšími středisky jsou Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Starý Smokovec. A čemu se tu můžete věnovat? Pěší turistice, horolezectví, cykloturistice. Vyzkoušet si ale můžete i bungee jumping, paragliding, rafting, plavbu na dřevěných vorech a další.

2. Nízké Tatry

Nízké Tatry jsou díky své rozloze největším národním parkem Slovenska. Navíc se zde nachází hned tři zpřístupněné jeskyně - Demänovská jeskyně Svobody, Demänovská ledová jeskyně a Bystrianská jeskyně - speleoterapie.

Nejvyhledávanějšími turistickými středisky jsou Jasná a Tále. Kromě turistiky, horolezectví, cykloturistiky, raftingu či sportovních letů si tu přijdou na své také milovníci golfu. V Tálech totiž najdete 18jamkové golfové hřiště Grey Bear.

3. Slovenský ráj

Rozkládá se v severovýchodní části Slovenského Rudohoří. Pověstný je především hlubokými roklinami, vodopády a jeskyněmi. Dobšinská ledová jeskyně byla totiž zapsána na seznam Světového a kulturního dědictví UNESCO a Stratenská jeskyně je zase tou nejdelší a nejmohutnější na Slovensku.

Hlavními zajímavostmi jsou cesta z Čingova na Tomášovský výhled, zimní středisko Mlýnky s roklinou Biele vody, kaňon řeky Hornád, Stratenský kaňon, Palcmanskou Mašu či Letanovský mlýn.

4. Národní park Pieniny

Národní park Pieniny leží na samé hranici Slovenska s Polskem. Asi 50 kilometrů dlouhé Pieniny jsou součástí orograficky a geologicky složitého bradlového pásma, jehož středem si prorazil cestu Dunajec.

A proč se do Pienin vypravit? Největším turistickým lákadlem je zde bezpochyby plavba po Dunajci na tradičních pltích.

5. Dobšinská ledová jeskyně

Nachází se v Národní přírodní rezervaci Stratená na území Národního parku Slovenský ráj. Objevena v roce 1870, o rok později zpřístupněna veřejnosti. V roce 1887 byla jako první v Evropě elektricky osvětlena.

A až do roku 1946 zde bylo dokonce povoleno bruslení pro veřejnost během celého roku.

Jeskyně dosahuje délky 1232 m, pro veřejnost je zpřístupněno 475 m. Teplota vzduchu v zaledněné Velké síni se pohybuje od -3,8 °C do + 0,5 °C. Led je nejhlubší ve Velké síni, 26,5 m. Charakterem zalednění patří jeskyně mezi nejvýznamnější jeskyně na světě. Od roku 2001 proto byla zařazena na seznam Světového a kulturního dědictví UNESCO.

6. Spišský hrad

Spišský hrad s okolím (Spišské Podhradie, Spišská Kapitula a kostelík v Žehre) je ojedinělou historickou sídelní jednotkou. Hrad pochází z 12. století a patří k vůbec nejrozsáhlejším ve střední Evropě, a snad právě proto si zasloužil svoje zařazení na seznam Světového a kulturního dědictví UNESCO.


Historie Spišského Podhradie a Spišské Kapituly úzce souvisí se Spišským hradem. Spišské Podhradie jako podhradská obec se později stala samostatným městečkem s řemesly a zemědělstvím.

Spišská Kapitula potom byla malým církevním sídlem, jež sloužilo pro duchovní a administrativní funkce spišského biskupství. Gotický kostelík Ducha svatého v Žehre ze 14. století má celý interiér zdobený freskami ze 14. a 15. století.

CO JE V ZEMI NEJ...

Nejvyšší pohoří: Vysoké Tatry
Nejvyšší vrch: Gerlachovský štít (Vysoké Tatry - 2655 m)

Nejnižší bod: vodní hladina řeky Bodrog (94 m nad hladinou moře)

Nejvýše položená obec: Štrbské Pleso (1355 m n. m.)

Největší přírodní park: Národní park Nízké Tatry (81.000 ha)

Nejvzácnější flora a fauna: Státní přírodní rezervace Devínská Kobyla

Nejdéle chráněná rostlina na Slovensku: plesnivec alpský

Nejdelší dolina: Ľubochnianská (Veľká Fatra - 25 km)

Nejdelší hřebenová túra: Nízké Tatry (80 km)

Nejdelší řeka: Váh

Největší národní park: Nízké Tatry (81 000 ha)

Nejstarší jeskyně v Evropě: Dobšinská ledová jeskyně

Nejdelší jeskyně: Demänovský jeskynní systém (přes 30 km)

Nejhlubší jeskyně: Starý hrad (432 m)

Nejvyšší vodopád: Kmeťov - vodopád ve Vysokých Tatrách (80 m)

Největší jezero: Velké Hincovo pleso ve Vysokých Tatrách (20,08 ha)

Největší říční ostrov v Evropě: Žitný ostrov

Největší lokalita s porostem tisu v Evropě: Harmanecká tisina ve Velké Fatře (19 ha)

Nejrozsáhlejší nížina: Podunajská nížina (10.000 km2)

Geografický střed Slovenska: vrchol Hrbu (1255 m) ve Veporských vrších

Geografický střed Evropy: kostelík sv. Jána nedaleko obce Kremnické Bane

Nejstarší zachovaná stavba na Slovensku: římská pevnost Gerulata (dnes Rusovce, část Bratislavy)

Nejstarší dřevěný gotický kostelík na Slovensku ze 16. stol.: Hervartov

Nejstarší umělecká památka: moravanská Venuše (mamutovina), odhadovaný věk 22.800 let

Nejrozsáhlejší středověký hrad ve střední Evropě: Spišský hrad

Největší dřevěný gotický oltář na světě: hlavní oltář v kostele sv. Jakuba v Levoči od Mistra Pavla (výška 18,6 m, šířka 6,3 m)

První univerzita: Academia Istropolitana v Bratislavě -založená roku 1467

První báňská univerzita ve střední Evropě: Banská Štiavnica, založená roku 1762

První vytištěná kniha: latinská učebnice od Lucasa Fabinusa, vytištěná v roce 1573 v Prešově

7. Vlkolínec

Tato ukázka horského osídlení na Slovensku je zcela právem zařazena mezi památky UNESCO. Obec leží v nadmořské výšce 718 m a je obklopena terasovitými políčky a rozsáhlou zelenou pastvou.

A čím je Vlkolínec výjimečný? Svojí zachovanou dřevěnou architekturou, konkrétně více než 40 dřevěnými domky ze 16. až 19. století. Dodnes tu žije asi 20 obyvatel. A již několik let tu probíhá realizace dlouhodobého projektu oživení obce a zavedení některých prvků někdejšího života lidí.

8. Demänovská jeskyně Svobody

Najdete ji v Demänovské dolině na severní straně Nízkých Tater, Jeskyně je dlouhá 8400 metrů. Vyniká bohatou krápníkovou výzdobou.

Objevena byla roku 1921 a část byla zpřístupněna již v roce 1924, horní část potom roku 1933. Délka zpřístupněného úseku je 1800 metrů. Od roku 1993 v jeskyni dokonce probíhají ozdravné speleologické pobyty.

9. Oravský hrad

Zachovalý rozsáhlý hrad se tyčí nad strmou vápencovou skálou přímo nad obcí Oravský Podzámek. Stoupenci dobrodružství si mohou vychutnat večeři s hrabětem Drákulou či noční prohlídku hradu.

Ti, kdo dávají přednost dennímu světlu mohou denně obdivovat umění historického šermu nebo divadelní ztvárnění historické pověsti o Oravském hradě.

10. Aquapark Tatralandia

Tatralandia je ojedinělý ubytovací a relaxační komplex s celoročním provozem. Díky termální vodě je Tatralandia celoročně v provozu. Leží na severním břehu přehrady Liptovská Mara se scenerií Západních Tater.

Tatralandia je tím pravým místem pro odpočinek. Najdete zde totiž 9 termálních bazénů (24-39 °C) a 2 kryté, 20 tobogánů a klouzaček, velký dětský bazén, plavecký bazén. Nechybí ani relaxační zázemí -masáže, zimní saunové centrum, wellness.

Slovenská města, to je historický skvost

Když se řekne Slovensko, vybaví si většina z nás pojmy jako Vysoké Tatry či termální lázně. Za povšimnutí však stojí i mnoho slovenských měst: krásných, starobylých, se zachovanou středověkou zástavbou.

Skutečnou perlou je potom město Bardejov, které bylo v roce 2001 zařazeno na seznam světového a kulturního dědictví UNESCO.

Bardejov leží v severovýchodní části Slovenska a je centrem horního Šariše. Dříve byl svobodným královským městem, což dnes připomíná množství dochovaných architektonických skvostů. Jde tak o jeden z nejvzácnějších urbanistických celků se středověkým charakterem na Slovensku.

Za nejvzácnější stavbu je právem považován monumentální chrám sv. Egídia. Jeho jedenáct křídlových gotických oltářů s tabulovými malbami patří ke skutečným světovým unikátům.

Pozornost si však zaslouží i náměstí lemované měšťanskými domy gotického a renesančního původu či městská radnice ze začátku 16. století. A gotické opevnění města je nejzachovalejším městským hradebním systémem celé Evropy.

Ale kromě Bardejova má Slovensko i mnoho dalších zajímavých měst. Osmnáct z nich bylo dokonce vyhlášeno městskými památkovými rezervacemi. Zmiňme například Banskou Štiavnicu, Kremnicu, Kežmarok, Levoču, Nitru či Trenčín s jeho dominantou - Trenčianským hradem.

A samozřejmě nelze opomenout Bratislavu, ačkoliv jinak patří mezi nejmladší evropské metropole. Je tak na jedné straně městem s atmosférou, která na návštěvníky dýchá dávnou historií, a na straně druhé městem s neobyčejným šarmem současnosti. Protéká tudy velká řeka, je tu starobylý hrad a historické jádro s množstvím historických památek. Dominantou je Bratislavský hrad.

Vaši pozornost si jistě zaslouží i Dóm sv. Martina, nejvýznamnější sakrální památka Bratislavy. Za ozdobu města lze potom považovat nádherné městské paláce, které si zde postavila uherská šlechta v době vlády Marie Terezie, například Mirbachův palác, Pálffyho palác či palác Esterházyho. Nezapomeňte ani na Primaciální palác, který je vrcholnou ukázkou klasicismu nejen na Slovensku, ale i v celé Evropě.

Za zhlédnutí stojí také starobylý Devínský hrad, postavený na vysoké skále, která se tyčí přímo nad soutokem Dunaje a Moravy. A to i přesto, že se z něj do dnešních dob dochovaly pouze ruiny.

 

Prostredný hrot z Velké Studené doliny

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

Karneval Viareggio. Podívejte se na slavnou masopustní veselici v Itálii

Karneval v italském městečku Viareggio (2017)

Karneval v přímořském městečku Viareggio patří k nejznámějším masopustním veselicím v Evropě. S historií od roku 1873 a...

Najdete na iDNES.cz