Sedm nádherných slovenských hradů za tři dny. Zkuste si turistický maraton

Když se doma začne mluvit o tom, že pojedeme na Slovensko, je jasné, že to bude do kopce. Letos však necháváme trasy přes místní velikány stranou. Ne tedy, že by se lýtkové svaly rekreovaly, protože naše cíle – středověké hrady a zříceniny – neleží právě v nížinách. A za pár dní jich navštívíme opravdu hodně.
Lietavský hrad

Lietavský hrad | foto: Martin Andryzek

Hádanka: kde se v jakoukoli denní dobu vytvoří dlouhá kolona aut, jakmile tam přijedete? Odpověď: v Čadci. Plynulý provoz se zasekne pokaždé, když dorazíme k místním křižovatkám. Šineme se rychlostí rozvážného plže v dlouhé šňůře kamionů, jejichž váha vytlačila do asfaltu hluboké koleje, a sledujeme, jak nám do prázdna odtikává čas ušetřený brzkým vstáváním. Objet není kudy, v převážně hornaté krajině je holt těžké vytvořit propojenou silniční síť...

Nahoru za upírem

Konečně parkujeme na kraji obce Oravský Podzámok. Vypadá to nejdříve na klidnou dědinu, kterou turisté neberou právě útokem, ale ukazuje se, že jsme jen na jejím klidném konci. Jak přicházíme k Oravskému hradu, míjíme přeplněná parkoviště, stánky se suvenýry a občerstvením. Slováci své památky nezanedbávají.

Platíme dohromady dvacet eur vstupného (550 Kč) a další tři (80 Kč) za možnost fotit a očekáváme pořádnou porci historie. Nemýlíme se. Prolézt rozsáhlý areál hradu, tyčícího se od 13. století na skále nad hladinou řeky Oravy, trvá asi hodinu a půl, a to jdeme bez průvodce. V uzavřených prostorách jsou povinné roušky, v tom Slovensko nepovolilo, takže je nandaváme pokaždé, když vstupujeme do paláců k prohlídce muzejních expozic.

Kromě těch historických je tu i jedna filmová – Mediatéka. Oravský hrad je totiž protřelá „movie star“, zahrál si třeba ve snímku Upír Nosferatu z roku 1922. Z takzvané Citadely, horní části hradu, se nám po několika stovkách zdolaných schodů naskýtá krásná vyhlídka na celou oravskou oblast i na řeku, na níž co chvíli proplouvají pltě (vory) s turisty.

Tikající socha

Přejíždíme směrem na Ružomberok do obce Likavka, odtud stoupáme pěšky k Likavskému hradu. Tedy k tomu, co z něj zbylo, když byl na počátku 18. století po zhruba 360 letech existence zpustošen. Navíc se na velkou část zříceniny kvůli rekonstrukci nesmí, přístupná je pouze opravená věž, v níž je výstava o historii hradu. Podobně krásná scenerie, jež je vidět ze zříceniny, nás bude provázet i další dny: výhled na vrcholy Velké a Malé Fatry.

Hrad Likava

Vstupné je dvě eura za osobu (55 Kč). Cestou na hrad a z něj procházíme staveništěm, dělníci v bagrech tu budují další část místní dé jedničky, což v kopcovitém terénu asi není snadné.

Nedbáme „doporučení“ kamaráda, který na otázku, co je v Ružomberoku k vidění, lakonicky odpověděl: „Nic,“ a popojíždíme ještě pár kilometrů dál prohlédnout si město. Krytým schodištěm stoupáme z pěkné pěší zóny k místní dominantě – kostel sv. Ondřeje se však za námi s pozdní hodinou zavírá, uzamčené jsou i dveře Mauzolea Andreje Hlinky pod ním.

Vracíme se přes oblast Kysuce, nesmíme minout Starou Bystrici, kde na náměstí při stěně kulturního domu v roce 2009 postavili Slovenský orloj. Největší dřevěná socha v zemi právě ukazuje blížící se sedmou hodinu, tak čekáme na zvonění zvonů a defilé světců.

Koňmo, či pěšky?

Jestliže Čadca chce od řidiče trpělivost, Žilina zase vyžaduje výborný orientační smysl. Stačí totiž na okruhu kolem města zvolit nesprávný pruh, a hned jedete do Bratislavy, přestože jste měli v plánu navštívit hrad Strečno sedm kilometrů od Žiliny. Takže na dalším sjezdu otočit a zpátky. 

Hrad Strečno

Parkujeme pod vysokou skálou, vypínající se nad širokým korytem řeky Váh, na níž na přelomu 13. a 14. století postavili strážní hrad. Výstup na něj je prudký, ale krátký, navíc se člověk může vydýchat při prohlídce středověké vesnice vybudované v podhradí. Komu se nechce udělat ani krok do kopce, může si zaplatit vyjížďku kočárem taženým koňmi.

Z prohlídky hradu (vstupné za dospělého šest eur, tedy 165 Kč) nejvíce zaujala kaple s hrobkou Žofie Bošniakové, jedné z oblíbených majitelek sídla v 17. století, a vyhlídka z hradní věže. Při jasném počasí je možné obdivovat některé z vrcholů Malé Fatry, krásné je ale i údolí Váhu zaříznuté do zalesněných kopců. I tady se na řece co chvíli objevují pltě osázené výletníky.

Nad esíčkem Váhu

Přecházíme lávku přes Váh a vydáváme se pěšky k dalšímu cíli, kterým je pár kilometrů vzdálená zřícenina Starého hradu. Stával tu na ostrohu na pravém břehu řeky nad Domašínským meandrem od 13. století, aby chránil důležitou cestu Povážím. Až do 16. století plnil svou funkci, pak se jeho majitelé přestěhovali do renesančního zámku a na hradě nechali jen malou posádku. V 18. století byl opuštěn úplně a začal chátrat.

Starý hrad (Starhrad)

Cestou zpět nás zastavuje mladý zálesák a ptá se, jestli neparkujeme za kulatou červenobílou značkou, už za hranicí přírodní rezervace. Kroutíme hlavami, že stojíme ve Strečně, ale těžko říct, zda nám věří. Na špatné parkování jsou tu citliví.

Vlčáci a kozy

Třetí hrad v jednom dni, to je nálož i pro fanatického milovníka historie, ale nechávám se přemluvit. Míříme k Martinu a deset kilometrů od něj hledáme zříceninu Sklabinského hradu.

Cesta k ní do kopce je lahůdka pro offrouďáky, naše Kia Rio se po kamenitém povrchu vleče, jako by říkala: mě už bolí nožičky, takže ji necháváme v půli trasy a jdeme pěšky. Toto místo (vstupné tři eura za osobu, 80 Kč) má v podvečerním čase úžasnou atmosféru, kterou vychutnáváme na lavičce pod mohutnou lípou.

Sklabinský hrad

Ve 13. století hrad postavili, v roce 1436 vyhořel, a tak se ho snažili nákladně opravit. Počátkem 17. století k němu přistavěli renesanční kaštel, který v roce 1944 podpálila hitlerovská vojska. A nyní se zase opravuje...

Z někdejší obranné dělostřelecké budovy ze 17. století je dnes muzeum a farma, které hlídají čtyři obrovští vlčáci, na svazích se pasou kozy, v pokladně je možné si koupit suvenýry. Z nejvýše položených rozvalin, kde kdysi stávala hradní věž, je krásný výhled na vrcholy obou Fater.

Honem do věže!

Ráno třetího dne míříme jižně od Žiliny, abychom navštívili „zrúcaninu“ Lietavského hradu. Parkujeme z druhé strany kopce než většina turistů a čeká nás krátký, leč prudký výstup na vrch Cibulník, nejprve loukami, poté lesem. Funíme do kopce a vedeme zasvěcenou diskusi o tom, proč se středověká sídla nestavěla v nižších polohách...

Prohlídka zříceniny je vymyšlena velice pěkně, informace na cedulích jsou doplněny o obrázek a půdorys hradu s vyznačením, u které kamenné zdi to vlastně stojím, což ocení i lidé s fantazií.

Lietavský hrad

Pověst praví, že dříve než tady postavili hrad, konaly se zde oběti slovanské bohyni Ladě, jíž se někdy říkalo Lietva. Jako správní a vojenské centrum se pevnost využívala do konce 17. století, mnohokrát se renovovala a opevňovala, takže i po staletích je co prohlížet. Na jednotlivých nádvořích probíhá čilý stavební ruch. Opravené je jádro hradu, v jedné z věží funguje bufet s prodejnou suvenýrů a malou výstavou ve vyšších patrech. A právě tam za chvíli nacházejí úkryt všichni návštěvníci, kteří do té doby pózovali na vyhlídce před vysokými kopci Malé Fatry korunovanými těžkými bouřkovými mraky.

Když je po dešti, vyměňujeme středověk za éru ještě starší. Procházíme nedaleké Rajecké Teplice, uprostřed nichž stojí nepřehlédnutelný lázeňský komplex v antickém stylu: bílé sloupy, sochy, trojúhelníkové štíty... jen nějaký ten fešný Říman chybí.

Staré = pěkné

Odpoledne se vracíme k úpatí Velké Fatry. Okruh kolem Žiliny je ucpaný, jako bychom objížděli nějakou dvanáctimilionovou metropoli. Všichni se snaží dostat přes obrovskou křižovatku se semafory, objízdná trasa opět chybí... Vycvičeni českou dé jedničkou trpělivě vystojíme frontu a pryč odtud. Litujeme teď pro změnu řidiče v opačném směru, kteří bez možnosti úniku trčí kvůli nehodě v mnohakilometrové koloně skoro až k Martinu.

Zřícenina hradu Blatnica

Parkujeme u vchodu do Gaderské doliny, odkud směřujeme ke zřícenině hradu Blatnica. Počátkem 14. století jej postavili, aby chránil obchodní cesty do Nitry. To dělal až do roku 1790, pak už ho nikdo neobýval. Nyní tu probíhají záchranné práce, o několik stěn se opírá lešení. Jako fanoušci originálů však shledáváme neopravené části zajímavější, i když chápeme, že bez konzervace by ze zříceniny brzy nezbylo nic.

A pak už hurá domů, tankujeme až za hranicemi, benzin je u nás přece jen o něco levnější než u východních sousedů.

Oravský hrad - červená značka, Hrad Likava - modrá značka, Hrad Strečno - zelená značka, Starý hrad - šedá značka, Sklabinský hrad - žlutá značka, Lietavský hrad - růžová značka, Blatnica - černá značka

Oravský hrad - červená značka, Hrad Likava - modrá značka, Hrad Strečno - zelená značka, Starý hrad - šedá značka, Sklabinský hrad - žlutá značka, Lietavský hrad - růžová značka, Blatnica - černá značka

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  9.9 8:58

Do srdce tádžické vrchoviny. Treking ve Fanských horách vám vezme dech

Hornatá a divoká země střední Asie vměstnaná mezi Pamír a Alajský hřbet, ekonomicky nejslabší ze všech postsovětských republik. To je Tádžikistán. Na jeho západní hranici se rozkládají Fanské hory....

6. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Írán zvažuje přesun hlavního města. V přehlceném Teheránu se nedá žít

Premium

Po Myanmaru nebo Indonésii by se nového hlavního města mohl dočkat i Írán. Nový prezident Masúd Pezeškján uvedl, že Teherán trpí řadou neřešitelných problémů včetně akutního nedostatku vody, a proto...

10. září 2024  10:41

Penisy a figuríny. Tato evropská muzea fungují jen jako turistické pasti

Hmotné i nehmotné ukázky historie, kultury či techniky. Zkrátka zajímavé věci, které možná neosloví každého, ale za podívání stojí. Bohužel zdaleka ne každá instituce, která si dnes hrdě říká muzeum,...

7. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejhorší letecké tragédie jsou dílem chyb, teroristů i snahy ušetřit

Kolik letadel je momentálně v pohybu a křižuje oblohu nad světem? Je to něco mezi osmi až dvaceti tisíci. A nespadne z nich žádné, šance na letecké neštěstí je statisticky menší než jedna k jedenácti...

4. září 2024

Mix chutí v Gdaňsku: jopejské pivo, tarte flambée a baltský sleď s řepou

Premium

Jste-li unaveni životem, kreativita už zmizela v každodenních úkolech a odvaha zkusit něco nového vás opouští, vyrazte do Gdaňsku. Hodinu letu z Prahy objevíte pulzující Trojměstí, které žije trendy,...

11. září 2024  18:30

OBRAZEM: Tyto památky UNESCO pravděpodobně brzy podlehnou klimatické změně

Seznam světového dědictví UNESCO nyní zahrnuje 1 223 památek, které jsou považovány za natolik důležité pro budoucnost naší planety, že by měly být chráněny navždy. Výzkumníci ze skupiny Climate X se...

11. září 2024

VIDEO: Federer s Mikkelsenem se koupou v listí a olizují mech

Hodně netradičně pojala agentura Switzerland Tourism propagaci své země během podzimního období. Ve videu natočeném uprostřed majestátních švýcarských hor se tenisová legenda Roger Federer objevuje...

10. září 2024  17:57

Čech přeběhl Island v rekordním čase. Vzal to přes poušť a ledovce

Osm dnů, šest hodin a 44 minut. Tak dlouho trvalo brněnskému extrémnímu vytrvalci Jakubu Žákovi přeběhnout Island ze severu na jih. Dosavadní rekord zapsaný v Guinnessově knize rekordů pokořil o víc...

10. září 2024

Pavel Novotný zdrtil v kleci Zdeňka Godlu. Herce odváděli zdravotníci

Herec Zdeněk Godla (49) se v sobotu během galavečera Clash of the Stars utkal v kleci se starostou Řeporyjí Pavlem...

Herečka Anna Polívková se na pláži provdala za italského přítele

Herečka Anna Polívková (45) se v sobotu provdala. Svatba se uskutečnila v Itálii, protože manžel české herečky odtamtud...

Pro syna chtěla lepší partii. Těhotnou snachu rozpůlila a pohřbila ve sklepě

Premium Seděl ve služebně Veřejné bezpečnosti a otázky příslušníků mu byly evidentně nepříjemné. „Proč jste nenahlásil zmizení...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...