Nalétané hodiny patří k základní vizitce každého pilota. Letci si o nich vedou pečlivé zápisky, které zajímají zaměstnavatele i úřady. Proto přesně znám svůj celkový nálet 25 000 hodin a vím, že 16 000 hodin z toho jsem strávil za volantem Jumbo Jetu B-747.
Ovšem nikdy jsem si nepíchal vlaječky do mapy světa. Teprve až když jsem si s odchodem na leteckou penzi udělal inventuru osobních statistik a sečetl všechna letiště, na kterých jsem za desítky let jako pilot přistával, vyšlo mi číslo 266.
Zdá se vám to hodně? Ve skutečnosti je to jen zlomeček všech světových letišť, jejichž celkový počet nejspíš nikdo přesně nezná. Aspoň já jsem žádné konkrétní číslo nikdy neslyšel ani nečetl. Ale rozhodně jich budou desetitisíce. Vždyť jen v USA funguje přes 15 000 letišť, v Rusku přes tisícovku a i v naší malé zemi jich máme okolo stovky.
Co ještě nevíte o Jumbo Jetu? Zákulisí B-747 odkrývá jeho český kapitán |
Ve standardní letecké komunikaci se každé letiště světa označuje specifickým čtyřmístným kódem Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), ovšem s tím pasažéři prakticky nepřijdou do styku, používá se v leteckých mapách, komunikaci a dokumentaci. Laikům známější třímístný kód Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) se objevuje v letových řádech, rezervačních systémech, na letenkách a také na zavazadlových čárových kódech, ale nemá ho zdaleka každé letiště. Příklad: LKPR i PRG znamená totéž: Praha. Stejně tak LKTB i BRQ = Brno nebo LKKU i UHE – Kunovice. Ale třeba Kyjov = pouze LKKY, Znojmo = pouze LKZN nebo Žatec = pouze LKZD.
V mé životní statistice letišť se stal značným limitem paradoxně Jumbo Jet, jelikož tak velké letadlo nemůže sednout zdaleka všude. Ale i tak se mi podařilo dát dohromady pestrou sbírku letišť, ta nejzajímavější z mého pohledu jsem vybral do následující galerie. Je to jiný žebříček, než jaký se objevuje každý rok v médiích coby hitparáda letišť z pohledu cestujících. Piloti pochopitelně vnímají letiště docela jinak než pasažéři, kteří hledají čisté toalety, případně sprchy, pohodlí v saloncích, dobré jídlo za rozumné peníze nebo výhodné bezcelní nákupy během čekání na odlet.