V historické pevnosti Chambly prezentovalo minulý týden svoje výrobky 110 místních výrobců s širokou nabídkou různých druhů piv a ciderů. Jen pro představu o kanadské pivní kultuře, počet minipivovarů zde už přesáhl pět stovek, v místních obchodech pak najdete přes 650 druhů lahvových piv.
V Chambly se neztratila ani piva vyrobená z žateckého chmele, kterému Kanaďané říká Saaz. Na stáncích bylo možné vyzkoušet jich hned několik.
„I když vaříme pivo v Kanadě, tak se specializujeme na belgické typy piva. A používáme jen ušlechtilý chmel. A samozřejmě když mluvíme o ušlechtilém chmelu, pak ten žatecký (Saaz) nesmí v našem receptu chybět,“ říká jeden z výrobců piva na festivalu.
„Je to unikátní chmel pro výrobu ležáku,“ přidává se k chvále jeden z jeho kolegů.
Za dobrá piva se ale v Chambly také dobře platí. Za ochutnávku čtyř uncí piva (120 ml) ze žateckého chmelu jste mohli vytáhnout z peněženky i čtyři kanadské dolary (72 Kč), u některých piv byla dokonce cena ještě o dva dolary vyšší.
Pověst českého piva obstála i u návštěvníků. „České pivo je nejlepší. Z těch, co jsme ochutnali, určitě ano,“ říká jeden z návštěvníků festivalu. „Z českého piva je hodně cítit chmel, takže skvěle chutná,“ souhlasí jeho přítelkyně.
Oproti podobným akcím v Čechách bylo v Chambly poměrně dost dětí, na festival pravidelně přicházejí celé rodiny. Kromě ochutnávek od místních výrobců pro ně byly připravené i filmové projekce, cirkusová představení a odborné konference.
Zajímavé je, že zdatných pijáků piva v podnapilém stavu tu k vidění moc nebylo. Návštěvníci si dokonce na stáncích kontrolovali s pomocí alkotestu hladinu alkoholu v krvi, v Kanadě je totiž povoleno řidičům 0,8 promile.