Vlastnictví cestovního dokladu považuje většina z nás za samozřejmost. Přitom jde o výsadu, která zdaleka není automatická pro všechny národy světa. Žebříček, jako je Global Passport Index, měří mimo jiné svobodu cestování. Hodnota pasu je považována za měřítko svobody, kterou daný stát svým občanům poskytuje.
Silný pas znamená více možností a nižší překážky při cestování, zatímco slabý pas ukazuje omezené příležitosti. Žebříček se sestavuje hned z několika důvodů, které mají jak praktický, tak symbolický význam. Kromě informací o svobodě cestování občanů jednotlivých zemí odráží také širší geopolitické, ekonomické a sociální souvislosti. Jak dopadl žebříček Global Passport Index v roce 2024?
Nejhůř dopadla Sýrie
Na poslední příčce skončila Sýrie. Předstihla tak Afghánistán, který se běžně umísťuje na samotném konci. Se syrským pasem můžete volně cestovat jen do devíti zemí světa. V dalších 158 zemích musíte o víza žádat předem, výsledek je přitom vzhledem k politické situaci v zemi nejistý. Problém s cestováním budou mít podle žebříčku i obyvatelé Iráku, Somálska, Pákistán a Jemenu.
Dokážete to pochopit? Nejvíc Čechů vyrazilo v létě opět do Chorvatska |
Zajímavé je, že Severní Korea, jakožto nejuzavřenější země světa, se umístila na 89. příčce. Volný vstup severokorejským občanům nabízí pár historicky spřátelených zemí jako je Kuba, Laos nebo Mongolsko. Západní země, včetně Evropské unie a USA, vyžadují pro severokorejské občany vízum, jehož získání je často velmi komplikované. Běžní severokorejští občané navíc nemohou svobodně žádat o pas a jeho vlastnictví je záležitostí nejvyšší elity. Odhaduje se, že pas vlastní méně než jedno procento severokorejské populace. Na stejné příčce se Severní Koreou skončily tři rozvojové africké státy.
Většina ostatních afrických států drží pozice v rozmezí 80.–60. příčky. Egyptský pas má menší váhu než například ugandský, ghanský nebo keňský. Do 40. příčky se stejně jako vloni poskládala většina států Jižní a Střední Ameriky.
Jak si vedou Češi
Pas České republiky se co do síly pasu umístil na sdílené páté pozici, v žebříčku všech zemí jsme na dvacátém místě (například třetí nejsilnější pas má čtrnáct zemí – detailní žebříček si můžete prohlédnout zde).
Bez víz můžeme cestovat do 126 zemí světa, po příletu musíme víza řešit v 50 dalších a o víza předem musíme žádat ve 22 zemích. Pro srovnání jsme na tom stejně jako Chorvati nebo Estonci. Za sebou necháváme země jako je Slovinsko, Lichtenštejnsko, ale i Japonsko, Singapur nebo Kanadu.
Nejsilnější hráč obhájil pozici
Nejsilnější pas světa náleží už čtvrtý rok v řadě Spojeným arabským emirátům. Místní občané mají přístup do více než 90 procent světa. Mohou navštívit 133 zemí bez víz, což je především výsledkem aktivní diplomacie a rychlé ekonomické modernizace.
Zbytku top 20 dominují evropské země. Na druhé příčce skončilo Španělsko, které předstihlo Německo. Na třetí příčce se společně drží 14 evropských států v čele s Finskem, Francií a Německem.
Spojené království v žebříčku i nadále klesá. V minulém roce kleslo o deset míst z 22. na 32. místo. Držitelé britských pasů mohou navštívit 125 zemí bez víz a 49 na základě víza při příjezdu. Významný pokles váhy britského pasu je přičítán jak Brexitu, tak zhoršení diplomatických vztahů s Evropskou unií a v neposlední řadě i negativnímu vnímáním britského imigračního systému.
Další zemí, která zaznamenala prudký propad o víc než deset míst, jsou Spojené státy, které skončily na 38. příčce. Občané USA mohou navštívit 123 zemí bez víza a 50 na základě víza při příjezdu. Americký pas však zůstává silnější než jeho „největší konkurent“, Čína, jejíž pas je v indexu moci na 110. místě.
Tvůrce žebříčku Arton Capital v prohlášení uvedl: „S příchodem nové Trumpovy administrativy se teprve uvidí, jaké kroky USA podniknou, aby zastavily snižování ratingu svého kdysi skvělého pasu.“ Podle Arton Capital má Trumpova nastupující administrativa podle svého motta rozhodně motivaci udělat nejslabší pas ve skupině zemí G7 „opět skvělým“.
Letošní Global Passport Index přinesl několik zajímavých trendů a změn. Asijské pasy nadále vedou žebříček s Jižní Koreou, Japonskem a Singapurem na prvních místech. Jde o země, které těží z dobrých diplomatických vztahů, ekonomické síly a vysoké důvěry ve své občany.
Spojené arabské emiráty si upevnily pozici jako jeden z nejsilnějších pasů na světě, což se dá považovat za výjimečné vzhledem k tomu, že ještě před deseti lety nebyl jejich pas tak atraktivní. Teď však mají majitelé modrého pasu se zlatou orlicí, držící v pařátech tradiční arabskou plachetnici, zelenou.