Watty: rarita Severního moře, kterou Češi moc neznají

Vít Štěpánek
, pro iDNES.cz
V Česku nejsou severomořské watty moc známé, přitom jde o výjimečný zážitek. Kde se vám stane, že můžete přejít mezi ostrovy suchou nohou? Zveme vás na výlet na úchvatné severoněmecké pobřeží.
Přechod wattů nedaleko pobřeží Šlesvicka-Holštýnska, pevnina v pozadí je sotva...

Přechod wattů nedaleko pobřeží Šlesvicka-Holštýnska, pevnina v pozadí je sotva rozeznat. | foto: Cosmicgirl CC-BY-SACreative Commons

Příliv a odliv patří mezi nekonečné přírodní děje. U některých moří si ho pomalu ani nevšimnete, protože rozdíl hladin dělá sotva pár decimetrů, jako u velké části Středozemního moře. Jinde však věčnou hru periodicky se měnící úrovně mořské hladiny zaznamenáte docela určitě. Stačí, aby se rozdíl hladin počítal na metry a pobřeží bylo dostatečně ploché.

Přírodní fenomén u Severního moře

Právě takové podmínky panují v oblasti, kde se plochá Severoněmecká nížina pozvolna zamořuje do Severního moře, dnes tedy při pobřeží severního Německa a Nizozemska. Při spojeném působení přitažlivých sil Slunce a Měsíce tady rozdíl mezi skočným přílivem a odlivem běžně dosahuje kolem pěti metrů (v hamburském přístavu dokonce i více), což stačí na to, aby za odlivu dočasně vystoupily nad hladinu stovky kilometrů čtverečních. A za pár hodin je zase zalije mělké moře. Tohle přírodní divadlo se opakuje s cyklem trvajícím přibližně 12,5 hodiny. Periodicky zaplavované plochy se nazývají watty a jde o jedinečné a také velmi křehké ekosystémy, vždyť živočišné a rostlinné druhy se tady musí adaptovat na neustále probíhající změny prostředí.

Letecký pohled na watty u pobřeží Šlesvicka-Holštýnska, vpředu ostrovy Süderoog a Pellworm

Turistika na wattech u pobřeží Východního Fríska

Z ostrova na ostrov suchou nohou

Za podivuhodným prostředím wattů jsme se vydali nejprve do okolí německého ostrova Föhr. Ten je součástí Severofríských ostrovů, které v nevelké vzdálenosti lemují západní pobřeží Šlesvicko-Holštýnska. Největším a turisticky nejrozvinutějším severofríským ostrovem je sice Sylt, na dohled pobřeží Dánska,  za „wattovou mekku“ však platí jižněji položený Föhr.

Nejprve podrobně studujeme přístavní časy, tedy dobu, kdy moře bude dostatečně „dole“, abychom se mohli vydat na největší zdejší atrakci, kterou je přechod mezi ostrovy Föhr a Amrum. Za přílivu je od sebe dělí asi 4 kilometry široká mořská úžina. Když moře na chvíli ustoupí, mořské dno se obnaží do té míry, že lze mezi ostrovy přejít (relativně) suchou nohou.

Z osady Dunsum na západním pobřeží Föhru vyrážíme krátce po šesté. To už máme za sebou cestu autem napříč ostrovem a taky si v pobřežním kiosku půjčujeme gumáky. Před sezonou je totiž voda ještě pěkně chladná a i když půjdeme většinou po rozměklém písku nebo bahýnku, místy nezbývá než brodit mělké „wattové potoky“. K tomu se galoše hodí více než dobře.

Je sice nevlídno, ale vidět je poměrně dobře, nízkou linku pobřeží na Amrumu máme vizuálně stále před sebou. Cesta přechodu, která z důvodu morfologie mořského dna nesleduje nejkratší spojnici mezi ostrovy, navíc vyznačují tyče. Stejně nám to ale jde neporovnatelně pomaleji než pochod po opravdové suché zemi, „půda“ pod nohama se boří a musíme obcházet větší deprese plné vody.

Tímhle spotem láká na watty turistická centrála:

Spolu s námi vyrazilo vstříc wattovému dobrodružství několik menších skupinek, i podle nich odhadujeme nejlepší směr přechodu. Kdo by si na tohle dobrodružství netroufl sám, tak je možné využít služeb akreditovaných průvodců po wattech „wattführerů“.

Watty samozřejmě nejsou bez života, právě naopak. Během asi tříhodinového přechodu jsme viděli tisíce ptáků, kteří z obnaženého mořského dna vyklovávali různé červy. V chladnější části roku se tu běžně objevují také lachtani, a to na větších písečných lavicích, takovým místům Němci roztomile říkají Seehundbänke.

Zpátky z Amrumu na Föhr se vracíme lodí. Pěšky bychom to už nestihli, protože voda se v úžině pomalu začala zavírat. Lodní linky jezdí samozřejmě jinudy, jižněji, a to pečlivě udržovanou a prohlubovanou plavební dráhou.

Pláž u osady Utersum na ostrově Föhr, v pozadí je vidět špice ostrova Amrum.

Osada Wittdün s majákem na ostrově Amrum

Velký svět na Syltu

I přes nemalý počet letních návštěvníků zůstává prostředí na Föhru příjemně vesnické. S povděkem kvitujeme množství „chlupatých“ venkovských domů, jejichž střechy pokrývá tlustá vrstva rákosu, do prostředí pěkně zapadá i několik strohých kamenných kostelů.

To Sylt, největší z Fríských ostrovů, je docela jiná káva. Přístup na něj je snadný, s pevninou ho totiž spojuje 11 kilometrů dlouhá, umělá hráz. Jezdí po ní ale jen vlaky – kdo by si chtěl na Sylt přivézt vlastní automobil, musí využít autovlaku.

Když vystupujeme na nádraží ve Westerlandu, chvíli si připadáme málem jako někde v Paříži. Obchody světových značek, jeden taxík vedle druhého a venkoncem velkoměstský ruch. Sylt je již po desetiletí místem, kam jezdí na dovolenou německá smetánka a struktura služeb tomu odpovídá.

Watty za odlivu u pobřeží ostrova Sylt

Pláže jsou ale na Syltu překrásné, to musíme uznat. Navzdory tomu, že teplota vody tu i v létě jen výjimečně dosáhne dvaceti stupňů. Pohled na stovky a tisíce barevných ochranných košů, za nimiž se dovolenkáři schovávají proti větru, je jako z jiné planety.

Nakonec bereme zavděk taxíkem a necháváme se odvézt k tzv. Červenému útesu (Rotes Kliff) u obce Kampen. Útes je možná silné slovo, spíše bychom řekli strmější úsek pobřeží, ale načervenalé zbarvení svahu vytváří v kombinaci se světlým pískem pláže půvabný kontrast. Rotes Kliff je vystavený západnímu příboji a je na první pohled znát, že se jedná o krajinu v pohybu. Na mnoha místech vidíme, že kus „útesu“ se odlomil docela nedávno.

Rotes Kliff neboli Červený útes na ostrově Sylt

Pláž u vesnice Nieblum na ostrově Föhr. Nechybí pro Severní moře typické ochranné koše proti větru.

Spusť si svůj příliv

Model zábavně šplouchá, jeden sektor se napouští, v druhém zase voda klesá. Děje se to podobně jako ve skutečnosti, jen mnohonásobně rychleji. Muzeum wattů (Multimar Wattforum) v přístavu Tönning je zčásti interaktivní a mimořádně zajímavé.

Jádro muzea je v přírodovědných expozicích, ale část se zabývá také lidskou přítomností v těchto citlivých pobřežních krajinách. Vlastně až tady si naplno uvědomujeme, že krajina daleko do vnitrozemí za wattovým pobřežím je většinou zcela umělá, spoutaná komplikovaným systémem hrází. Ty jednak brání mořským zátopám, které v minulých staletích měly nejednou katastrofický charakter, dnes však také zajišťují přírodě blízké podmínky poblíž wattů. A tak zatímco děti i někteří dospělí s vervou strkají hlavu to rozevřené tlamy kytovce, největšího zdejšího exponátu, my na modelu studujeme propusti, hráze a periodicky se měnící úroveň hladin.

Návštěvu Tönningu zakončujeme klasicky, když odcházíme z muzea, zvedá se vichr a za pár minut přichází déšť. Starý přístav se halí do vodní tříště, i tak z něj prosvěcují malebně barevné fasády historických domů. To abychom nezapomněli, že jsme na severu. Vždyť k dánské hranici je to jen pár desítek kilometrů, zato do střední Evropy docela daleko.

Může se hodit

Doprava

  • Z Prahy do Hamburgu jezdí několik přímých vlaků denně, cesta trvá necelých 7 hodin. Jízdní řády najdete na www.bahn.de, jednosměrná jízdenka v předprodeji stojí od 39 eur (děti do 14 let v doprovodu dospělých zdarma).
  • Na vlaky po Šlesvicku-Holštýnsku lze využít denní regionální jízdenku (Schleswig-Holstein Ticket), která stojí 28 eur, může na ni jet skupina až 5 osob a platí i pro Hamburg. Po kolejích se dostanete mj. do přístavu Dagebüll, odkud odjíždějí lodě na ostrovy Föhr a Amrum.
  • Jízdní řády trajektů z Dagebüllu na Föhr, z Föhru na Amrum i mezi dalšími ostrovy jsou ke stažení na adrese www.faehre.de.
  • Z Prahy do Hamburgu můžete letět letadlem, spoje zajišťují společnosti ČSA a Germanwings.

Informace

  • http://www.sh-tourismus.de: turistický portál spolkové země Šlesvicko-Holštýnsko.
  • http://www.nationalpark-wattenmeer.de: weby všech tří německých národních parků, které zahrnují území wattů (Niedersachsen, Hamburg, Schleswig-Holstein.
  • www.foehr.de: Turistické internetové stránky ostrova Föhr. Najdete zde mj. přehled organizovaných přechodů wattů pro nejbližší období, můžete taky on-line objednat ubytování.
  • www.multimar-wattforum.de: Webové stránky wattového muzea v Tönningu.

Severofríské ostrovy

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Za hlučnou party zaplatíte i statisíce. Na co si dát ve Španělsku pozor

Španělské vládě došla trpělivost s problémovými turisty. Během minulého roku zavedla řadu nových zákonů a omezení, která mají za úkol vypořádat se s problémy nadměrného turismu v nejoblíbenějších...

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

Revolver, mikrovlnka, sekačka na trávu. Co všechno lidstvu dává Expo

I pařížská Eiffelova věž je dědictvím světové výstavy Expo. Ta letošní zrovna začala v Japonsku. Na začátku byla před 170 lety chuť velmocí ukázat pokrok v průmyslové revoluci. Zajímavou historii...

27. dubna 2025

Na co zírá mašinfíra: Na trati do Velvar by mohly vlaky závodit s auty

Dnešní Mašinfíra nám představí deset kilometrů dlouhou trať ve středních Čechách. Část dráhy vede přímo u silnice druhé třídy jako téměř její třetí pruh. Kdyby auta a vlaky neměly svoje rychlostní...

27. dubna 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  26.4 14:46

Z Mechova přes Štěkndorf do Šakalova. Jak vznikaly přezdívky českých měst

Premium

Aniž to víte, místa vyjmenovaná v titulku jste možná někdy navštívili. Jsou to přezdívky měst vzniklé někdy ze škodolibosti, jindy z patriotismu. Ke zrodu přezdívek se vážou legendy, pověsti i vraždy.

26. dubna 2025

Cesta autem do Chorvatska. Vše co potřebujete vědět před dovolenou 2025

Chystáte se do Chorvatska autem? Sepsali jsme přehled praktických informací, které vám usnadní přípravu i samotnou cestu. V článku najdete tipy na trasu, ceny pohonných hmot i mýtné, místa pro...

26. dubna 2025

Z totálního křápu udělali na Tchaj-wanu restaurační vlak, který nemá obdoby

Jmenuje se The Future, Budoucnost. A je nejmodernějším restauračním vlakem na tchajwanských železnicích. Slouží k pohodlí cestujících za jízdy, i podpoře cestovního ruchu. Dává totiž dohromady ty...

26. dubna 2025

Dno vyschlého Aralského jezera se zvedá. Za rok stoupne o sedm milimetrů

Snad nejhorší ekologická katastrofa v moderních dějinách má překvapivé následky. Podle geologů se projevila i na svrchní vrstvě zemského pláště. Podobně působí ústup ledovců.

25. dubna 2025  10:02,  aktualizováno  10:02

Objevujte Kutnou Horu všemi smysly. Víme, kam na dobrý oběd, kávu i drink

Kutná Hora se pyšní bohatou historií a úchvatnou architekturou. Návštěvníky láká nejen na památky, ale i na skvělé gastronomické zážitky. Po prohlídce chrámu svaté Barbory nebo návštěvě kostnice si...

25. dubna 2025

Český výletník: Paradoxy, bizáry, exotika. Co nabízí našinci Pražský hrad

Jako malému mi vyprávěli o jezdeckých schodech, po kterých jezdili rytíři do Vladislavského sálu, ukazovali mi dveře korunní komory se sedmi klíči. Po letech jsem si to přišel připomenout. Na Pražský...

25. dubna 2025

Modrý les Hallerbos je jako z pohádky. V Belgii láká tisíce zvědavců

Tisíce návštěvníků zamíří každý rok na jaře do kouzelného belgického lesa Hallerbos, který se nachází asi 30 kilometrů jižně od Bruselu. Mají totiž jen několik dní na to, aby spatřili rozlehlý...

24. dubna 2025  14:19

Akce Bílý kámen. Co vás čeká a nemine ve vojenském újezdu Libavá

Ve čtvrtek 1. května 2025 se po roce opět pro turistickou veřejnost otevře od roku 1946 nepřístupný Vojenský újezd Libavá v Olomouckém kraji. Akce nazvaná Bílý kámen umožní zájemcům nahlédnout do...

24. dubna 2025,  aktualizováno  11:53

Bavte se v Brně, nuda tam není. Tipy na výlet pro celou rodinu

Brno a nuda, to nejde dohromady. Ať už hledáte únik před deštěm, výlet do přírody, dobrodružství pod zemí nebo zážitky pro malé i velké objevitele, máme pro vás pět osvědčených tipů, kam vyrazit s...

24. dubna 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.