Sobota 10. dubna 2021, svátek má Darja
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 10. dubna 2021 Darja

Pláže jako v Karibiku. Sardinie vyhlíží turisty, v létě může být hitem

Druhý největší ostrov Středomoří prošel koronavirovou epidemií relativně dobře a dá se čekat, že v letošní turistické sezoně bude patřit k destinacím, které budou lehce dosažitelné. Přinášíme návod, co byste na Sardinii neměli vynechat.

Záliv Cala Moresca u mysu Capo Figari | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Na ploše zhruba třetiny Česka se tu střídají krásné pobřežní scenérie s liduprázdnými horami ve vnitrozemí. Krajinu Sardinie ozvláštňují mystické kuželovité stavby, o nichž nikdo neví, k čemu sloužily, stejně jako temné fasády osamocených románských kostelů. Hlavně v menších městech a na vesnicích je vidět, že leckde se stále žije postaru, tedy v rodinných klanech, kde slovo a víra platí víc než psané právo.

Sardinie sice nemá, na rozdíl od konkurenční Sicílie, jednoznačnou dominantu, jako je Etna, či slavné antické archeologické areály typu Agrigenta či Syrakus. Ostrov však nabídne pozoruhodnou rozmanitost přírodní i sociální. Od blyštivých letovisek na Smaragdovém pobřeží s milionářskými jachtami je to do zapadlých vnitrozemských vsí jen pár desítek kilometrů.

Pobřeží

Většina zahraničních návštěvníků Sardinie míří do některého z resortů na východním pobřeží. Je k tomu dost dobrých důvodů, přírodní scenérie tu jsou opravdu mimořádné, členité pobřeží lemují malebné kopce a skalní srázy.

Samostatnou turistickou „značku“ si vybudovalo Smaragdové pobřeží (Costa Smeralda) v okolí města Olbia na severovýchodě Sardinie. Jak napovídá název, mořská voda tu místy má skutečně smaragdový, sytě zelený nádech a pláže v okolí letovisek jako jsou Porto Cervo či Golfo Aranci jsou opravdu skvělé. Luxus přírodní se ovšem snoubí s luxusem společenským. Jinak řečeno, pobyt na této části Sardinie každého donutí sáhnout do peněženky řádně hluboko.

Záliv Baja Sardinia na Smaragdovém pobřeží

Záliv Baja Sardinia na Smaragdovém pobřeží

I ten, kdo prostředí „horních deseti tisíc“ nevyhledává (ale aspoň zajet se podívat na Smaragdové pobřeží byste měli), má stálo mnoho dalších, finančně příznivějších možností. Krásné pláže jsou v zálivu Orosei zhuba v polovině východního pobřeží Sardinie. Některé z nich, kolem letoviska Cala Gonone, jsou přístupné pouze lodí, případně dlouhým pochodem z vnitrozemí, což je případ i slavné pláže Cala Luna. Vápencové útesy jsou v této oblasti protkané jeskyněmi.

Velmi pěkné pláže se najdou také na jihu ostrova, zejména při jihovýchodním cípu Sardinie kolem letoviska Villasimus. Třeba pláž Porto Giunco svým bílým pískem a průzračnou vodou směle připomene Karibské moře. Sem jezdí hlavně místní, a pokud se tam vydáte i vy, zkuste to raději během pracovního týdne, o víkendu se tato oblast plní výletníky z nedaleké metropole Cagliari.

Nuraghi

O jejich účelu se stále jen spekuluje, jejich stavitele neznáme a nic podobného se jinde v Evropě nevyskytuje. Tajemné nuraghi, kamenné stavby kruhového půdorysu, se staly jedním ze symbolů Sardinie. Jisté je jen jejich datování, nuraghi vznikaly během dlouhého období zhruba mezi 20. a 8. stoletím před Kristem.

Nuragh la Prisgiona nedaleko Olbie

Nuragh la Prisgiona nedaleko Olbie

Dosud se podařilo identifikovat asi sedm tisíc nuraghů, k čemu sloužily, na tom se vědci dosud neshodli. Mohlo jít o panovnická sídla, obranné struktury či náboženské stavby, možná také o kombinaci různých účelů.

Součástí nuraghského sídliště často byla ústřední kamenná věž z nasucho kladených balvanů. Velmi dobře dochovaný a prozkoumaný nuragh můžete vidět v lokalitě Su Nuraxi u vesnice Barumini asi 60 kilometrů severně od Cagliari. V tomto případě jde o organizovaný archeologický areál se vstupným a průvodcovskou službou, některá nuraghská sídliště jsou však v krajině volně přístupná. To je případ nuraghů v okolí města Macomer v severní části ostrova i mnoha dalších.

Města

Ekvivalent Florencie, Benátek či Verony na Sardinii nehledejte, pár měst však i tady za návštěvu stojí. Spíše než jednotlivé pamětihodnosti upoutá pitoreskní poloha a často též syrová autentičnost. Zdaleka ne všechno je totiž v sardinských sídlech naleštěné a bez známek zubu času.

Pohled na Cagliari z přístavu

Pohled na Cagliari z přístavu

Staré centrum metropole Cagliari shlíží z výrazného vrchu na jižní pobřeží ostrova. Do opevněné čtvrti Castello vede z nábřeží vzhůru myriáda úzkých uliček a byť bannery s žádostí „zastavte degradaci města“ už tu nejsou tak časté jako dříve, přesto řada zákoutí stále působí pěkně zasmušilým dojmem. Od hradeb se porůznu otevírají pěkné výhledy a zdejší mariánská katedrála svým průčelím připomene chrámy v Pise a okolí. Ne náhodou, kostel se začal stavět ve 13. století, kdy oblast ovládali Pisánci.

Jiný vliv prozradí půvabné Alghero na opačném, severozápadním konci ostrova. O rozkvět města se postarali Španělé, především z Aragonie a Katalánska. Podle svých zvyklostí nejen stavěli, ale přinesli s sebou i jazyk. Ostatně dodneška je mezi místními slyšet katalánština. Pěkná je procházka podél hradeb nad mořem, opevnění je zesílené několika baštami.

Nábřeží Marco Polo v Algheru

Nábřeží Marco Polo v Algheru

Stranou hlavních cest leží Bosa, v krásné poloze nad řekou Temo blízko jejího ústí do moře. Při pohledu zdálky vypadají barevné městské domy, šplhající od řeky do svahu směrem k pevnosti, jako kostičky nějaké stavebnice. Raritou je soubor starých koželužen lemujících levý břeh řeky.

Hory

Členitý terén pokrývá větší část sardinského vnitrozemí s tím, že vrcholy tamějších hor a vysočin vesměs jen mírně přesahují úroveň jeden tisíc nadmořských metrů. Výjimkou je nejvyšší masiv Gennargentu v centru ostrova, jehož nejvyšší horou je La Marmora s výškou 1 833 metrů. Jeho horizonty jsou spíše pozvolné a výšlap na nejvyšší vrchol ostrova zvládne skoro každý, od malého lyžařského střediska na svazích Bruncu Spina to jsou slabé dvě hodiny pochodu.

Docela jiná káva je vápencový masiv Supramonte, který se při pohledu od severu zvedá kolmými, téměř kilometr vysokými skalními stěnami. Atraktivní jsou také treky vedoucí horskými soutěskami směrem k obtížně přístupnému východnímu pobřeží. Tímto způsobem se lze dostat např. od páteřní silnice SS125 ke zmíněné pláži Cala Luna. Vzhledem ke vzdálenosti (16 km jedním směrem) je však potřeba zařídit si odvoz z pláže lodí.

Vápencový masiv Supramonte. Atraktivní jsou také treky vedoucí horskými...

Vápencový masiv Supramonte. Atraktivní jsou také treky vedoucí horskými soutěskami směrem k obtížně přístupnému východnímu pobřeží.

Při výletu do sardinského vnitrozemí je v každém případě dobře se zastavit v některé z horských vesnic. V mnohých z nich je cítit chudoba, která je v ostrém kontrastu k nablýskaným letoviskům u pobřeží, a v každém případě je jasné, že život se tu za poslední desítky let mnoho nezměnil. Hloučky místních strýců posrkávají před místním barem své espresso, ženy oděné v černém vysedávají v parčíku či před domem a návštěva „exotických“ cizinců často vzbudí přátelskou pozornost.

Speciální náboj mají dvě vsi nedaleko západního úpatí masivu Supramonte, Orgosolo a Oliena. Vnější stěny mnoha domů v obou sídlech jsou totiž pokryté rozměrnými malbami zvanými murales. Řada z nich nese politický a sociální náboj (murales v Orgosolu začali tvořit na konci 60. let anarchisté z Milána), jiné zpodobňují události z historie obce a okolí.

Kostely

Často na ně narazíte hlavně při cestách po sardinském vnitrozemí. Osamoceně stojící středověké chrámy jsou obvykle vystavěné z neomítnutých kamenů. Starobylé kostely zpravidla románského založení tvoří neodmyslitelnou součást krajiny Sardinie, interiéry mnohých z nich jsou vyzdobeny krásnými freskami.

Zvenčí upoutá románský kostel Santissima Trinità di Saccargia vysokou...

Zvenčí upoutá románský kostel Santissima Trinità di Saccargia vysokou zvonicí.

Nejproslulejším příkladem je chrám Santissima Trinitá di Saccargia jihovýchodně od Sassari. Svatyně, vystavěná počátkem 12. století, upoutá na vysokou zvonicí a střídáním světlých a tmavých pásů kamene. Nádherný cyklus maleb v apsidě nemá na ostrově konkurenci.

Jen o něco mladší je nedaleký kostel Sant’Antioco di Bisarcio. Také ten stojí o samotě, na rozdíl od Santissima Trinitá di Saccargia jej však vystavěli na výrazném pahorku. A do třetice ve stejné oblasti zaujme chrám Santa Maria del Regno na okraji obce Ardara. Jde o bývalou palácovou kapli z 11. století, stavbu z temných čedičových bloků, staletími řádně zvětralou. Od terasy u kostela přehlédnete pěknou část severní Sardinie.

Chrám S. Antioco di Bisarcio

Chrám S. Antioco di Bisarcio

Jinou perspektivu nabídne chrám Sant’Efisio u města Pula na jižním pobřeží ostrova. Stojí přímo na břehu moře a každoročně se počátkem května stává epicentrem několikadenní náboženské slavnosti. Hned vedle se nacházejí vykopávky římského města Nora.

Zajímavé církevní stavby se samozřejmě najdou i ve větších městech. V Cagliari se vedle zmíněné katedrály vyplatí zajít k raně křesťanskému kostelu sv. Saturnina východně od centra města. Části chrámu, stojícího v oblasti raně křesťanské nekropole, pocházejí z 5. až 6. století.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Oficiální turistický portál regionu Sardinie (italsky, anglicky, německy a další jazyky): www.sardegnaturismo.it

Obsáhlý průvodce po Sardinii (anglicky): www.sardinianplaces.co.uk

Autor: pro iDNES.cz

Velikonoce 2021

Nejvýznamnější křesťanský svátek bude v roce 2021 v dubnu, Velký pátek připadne na 2. dubna a Velikonoční pondělí na 5. dubna. O týden dříve, v neděli 28. března začne platit letní čas.

  • Nejčtenější

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

V Albánii i cesta může být cíl. Jak se jezdí v nejpomalejší zemi Evropy

Premium Jedna z nejmenších zemí Evropy je velká jako Morava, ale poskytuje obrovské množství pestrých zážitků. Přestože je...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

První romské dítě, které skončilo v babyboxu. Romové zuří, matka ho chce zpět

Premium Je to příběh 217. dítěte, které babyboxy zachránily a prvního romského dítěte, které se v babyboxu ocitlo. Matka...

Kellnera mrzel boj o Prazdroj, Japonci ho drsně přeplatili, říká Dostálek z PPF

Premium Prakticky od počátku nahlížel auditor a zakladatel české pobočky poradenské firmy KPMG František Dostálek do účetních...

  • Další z rubriky

Z cesty do Číny jsem šťastná, ale už nikdy víc, říká cestovatelka

Premium V nejlidnatější zemi světa nacestovala devět tisíc kilometrů. A i přesto, že zde viděla jednu z nejkrásnějších a...

Řidičský kodex Fuerteventury: nezatroubit rovná se nepozdravit, tedy urazit

Premium Chcete na vlastní kůži a kola zažít frázi „cestou necestou“? Pokud ano, vydejte se poznat Fuerteventuru, po Tenerife...

Šílený český plán: dva roky trénoval, teď chce sám převeslovat Atlantik

Premium Za necelé dva týdny chce Milan Světlík začít veslovat napříč Atlantikem z New Yorku do Evropy. Pokud trasu dlouhou víc...

Možná na to padnou vaše úspory, cesty na Galapágy ale litovat nebudete

Galapágy jsou proslulé výskytem mnoha živočišných druhů, které se nevyskytují jinde na Zemi. Toto krásné souostroví je...

Malá „sopka“ s velkým hlasem. Zpívala s Gottem, zemřela v zapomnění

V hrdle prý neměla zlato, ale zápalnou směs. „Mrňavou“ zpěvačku Janu Robbovou přirovnávali na počátku kariéry v 70....

Lidský penis se zmenšuje, do roku 2045 nebudou spermie, varuje vědkyně

Erektilní dysfunkce, méně spermií, ale i docela očividná změna – menší penisy. To jsou podle uznávané epidemioložky...

Jak často se nakazí již očkovaní? Důkladná studie dala skvělé výsledky

Americké středisko pro kontrolu nakažlivých nemocí (CDC) ve svém časopise vydalo průběžné výsledky studie, která je...

Miliardový byznys vyschl, technologický obr Kapsch se stahuje z Česka

V dobách největší slávy šlo o firmu s miliardovými obraty, která se nebála pouštět do slovních přestřelek se členy...

Zákazníci přišli na fintu, jak si znovu pořídit tajný tarif Vodafonu

Tarif obsahující 10 GB dat při měsíčním paušálu 499 Kč není u Vodafonu novinkou. Nyní jej oprášil po zhruba dvou...