Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Leningrad je pryč. Ruský klenot se konečně zbavil totalitní minulosti

aktualizováno 
Druhé největší město Ruska patří mezi skvosty evropské architektury a urbanismu. Petrohrad přežil hrůzy komunismu i válečnou blokádu a většina jeho nádherných staveb je dnes vzorně opravená. Motivem k jeho návštěvě může být i kulaté výročí. Před pětadevadesáti lety, 26. ledna 1924, bylo město z tehdejšího Petrogradu přejmenováno na Leningrad.

V době, kdy ruský car Petr I. kázal založit v bažinaté krajině Finského zálivu nové sídlo, existovala Moskva již nejméně pět a půl staletí. A jiná ruská města, například Novgorod, ještě o mnoho déle. Psal se rok 1703 a na západním okraji tehdejšího ruského impéria se nic nezdálo být jisté. Právě probíhala tzv. Severní válka se Švédskem a nebyla tedy žádná garance, že Rusové území, kde nově založené sídlo vyrůstalo, udrží.

Hospodářsky i sociálně zaostalý ruský stát nutně potřeboval modernizaci a car dobře věděl, že bez užších kontaktů s mnohem vyspělejší západní a střední Evropou to nepůjde. A šlo také o obchod. Do té doby mohly ruské lodě vyplouvat západním směrem leda tak ze severně položeného Archandělsku, jehož přístav v zimě zamrzal.

Nejistá sázka ale vyšla. Švédsko bylo ve válce nakonec poraženo, čímž Rusko získalo přes nově budované město přímý přístup k Baltu a stalo se důležitým hráčem v oblasti.

Fotogalerie

Bažiny při ústí řeky Něvy se pod vedením nejlepších evropských urbanistů a architektů postupně měnily ve velkolepou městskou krajinu. V roce 1712 ještě za trvání válečného konfliktu se Sankt Petěrburg stal hlavním městem Ruska a vystřídal Moskvu.

Na této pozici vytrval, s krátkým intermezzem v letech 1728–1732, až do konce 1. světové války, kdy se centrální úřady přesunuly zpět do Moskvy.

Voda, samá voda

V urbanistickém plánu Sankt Petěrburgu hrála od samého počátku významnou roli řeka Něva, která se před ústím do Finského zálivu rozčleňuje do řady ramen. Přirozený tok řeky postupně doplnil systém umělých kanálů podle plánu italského architekta Domenica Trezziniho.

Průčelí většiny slavných staveb Sankt Petěrburgu shlížejí právě k vodě, od Zimního paláce přes Petropavlovskou pevnost až třeba po skvělé paláce lemující Univerzitní nábřeží.

Petropavlovská pevnost

Petropavlovská pevnost

Zimní palác v Petrohradě

Zimní palác v Petrohradě

Teprve za vlády Kateřiny Veliké ve 2. polovině 18. století však byly břehy vodních ramen zpevněny velkolepými tarasy a první pevný most (Blagověščesnký) překlenul Něvu až v roce 1850. Později přibyly další a více než desítka z nich dnes funguje jako zvedací. Má to praktické důvody, zdvih části mostovky v noci umožní proplout větším lodím směrem do vnitrozemí a na Ladožské jezero. Zvedání petěrburských mostů, které má v letním období přesný časový harmonogram, ale současně funguje i jako turistická atrakce. Právě noční okruhy vyhlídkovými loděmi jsou ty nejzajímavější.

Na pokraji kolapsu

Uchvácení moci radikálními bolševiky v Rusku, které bylo odstartováno právě v Sankt Petěrburgu/Petrogradě útokem na Zimní palác 7. listopadu 1917, znamenalo předzvěst těžkých časů i pro „kolébku revoluce“.

Přeživší pohřbívají mrtvé za blokády Leningradu za 2. světové války.

Přeživší pohřbívají mrtvé za blokády Leningradu za 2. světové války.

Obyvatelé odklízejí sníh a led v ulicích Leningradu za blokády města v zimě...

Obyvatelé odklízejí sníh a led v ulicích Leningradu za blokády města v zimě roku 1942.

Top 10 Sankt Petěrburgu aneb co nevynechat

Ermitáž - jedna z nejhodnotnějších uměleckých sbírek světa, jádro expozic se nachází v Zimním paláci.
Projížďka lodí po Něvě - ideální je v letním období v noci, kdy se pouze sešeří a lodě projíždějí pod zvedacími mosty.
Katedrála sv. Izáka - jeden z největších kostelů světa, jehož obří kupole ční vysoko nad úroveň jinak nízké zástavby města.
Petropavlovská pevnost - mohutná pevnost na tzv. Zaječím ostrově sice nikdy vojenským účelům neposloužila, ale právě zde začala v roce 1703 výstavba města.
Chrám Kristova vzkříšení/Spasitele na krvi - kostel, zbudovaný na místě atentátu na cara Alexandra II. (1881), má v interiéru skvělé mozaiky.
Něvský prospekt - hlavní bulvár Sankt Petěrburgu, dlouhý 4,5 kilometru, lemují ho desítky grandiózních paláců.
Strelka - východní cíp Vasiljevského ostrova, vyčnívající mezi dvě ramena Něvy, poskytuje zřejmě nejlepší výhled ve městě.
Moskevský prospekt - dlouhou severojižní třídu lemují čistokrevné ukázky stalinské architektury na čele s tzv. Domem sovětů.
Kunstkamera - jeden z nejskvělejších barokních paláců, dokončený již v roce 1727, dnes slouží jako antropologické a etnografické muzeum.
Lachta Centrum - nedávno dokončený mrakodrap, nacházející se na břehu Finského zálivu severozápadně od centra, je s výškou 462 metrů nejvyšší v Evropě.

Informace
www.visit-petersburg.ru: Oficiální turistické stránky Sankt Petěrburgu (rusky, anglicky, německy a v dalších jazycích).

Cesta do Sankt Petěrburgu
Přímé lety z Prahy nabízejí ČSA, lidové ceny však nečekejte – zpáteční letenky v současnosti nejdou pod 6 tisíc korun. Levnější může být spojení přes Londýn (Ryanair/Pobeda), hlavně obyvatelům Moravy může posloužit přímá linka Wizz Airu z Budapešti.
Pro návštěvu Ruska je stále nutné vízum, což vás zatíží administrativně i finančně. Oficiálně je potřeba pozvání či voucher ruské cestovní kanceláře a vízum musíte mít obstarané před odjezdem (na hranicích se neuděluje). Administrativu vám ulehčí některá z četných „agentur“, které tyto služby zprostředkovávají; za turistické vízum počítejte s výdajem kolem 2 500 korun a proceduru zahajte nejméně měsíc před odjezdem.

Totalitní režim sice ve městě až na výjimky nelikvidoval celé stavby, ale mnoho kostelů i paláců bylo vyloupeno, jejich interiéry zničeny. Četné chrámy byly úplně uzavřeny nebo se v nich nesměly konat náboženské obřady. A bolševici nešetřili sžíravou ironií. V pravoslavném chrámu sv. Izáka, největším kostele celého Ruska, bylo za panování komunistů ve 30. letech zřízeno Muzeum ateismu.

Ještě horší časy ale měly přijít. Nedlouho poté, co byl v červnu 1941 Sovětský svaz napaden svým dosavadním spojencem, nacistickým Německem, oblehly německé jednotky Leningrad a přerušily většinu přístupových cest do města.

Blokáda Leningradu trvala téměř 900 dní až do ledna 1944 a v důsledku bombardování a zejména nedostatku potravin tehdy připravila o život přibližně milion lidí.

Uvolnění totalitních kleští po roce 1990 přineslo i do Sankt Petěrburgu nový vítr. Většina historických staveb byla od té doby opravena, město modernizovalo technickou infrastrukturu a momentálně přes všechny výhrady k současnému ruskému režimu jistě prožívá jednu z lepších kapitol své třísetleté historie.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Tohle že je hrad? Předražená nuda. Jak turisté reagují na české památky

Premium Trend psát internetové recenze na každou prkotinu postihuje i památky a turistické atrakce. Pročetli jsme tisíce...

Polským Kašubům nerozumí ani Poláci. Jejich životy převrátila historie

Dům obrácený vzhůru nohama, nejdelší dřevěná deska na světě či koncertní piano zapsané v Guinnessově knize rekordů. To...

ZANIKLÉ TRATĚ: Po transverzálce v České Lípě zůstal jenom zmar a bezdomovci

Dnešní díl Zaniklých tratí nás opět zavede do České Lípy, tentokrát na jeden z úseků severočeské transverzálky....

Teplá sprcha i speciální matrace. Vlezte si do speciálu Tatry kolem světa 2

Jak vypadá ideální auto na cestu kolem světa? Musí převézt až čtrnáct lidí, kteří se v něm chtějí pohodlně vyspat. Mělo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Její veličenstvo železnice. Británie z oken vlaku nepřipomíná normální Evropu

Premium Nejdřív se jí Britové báli, pak si železnici rychle zamilovali a dodnes si ji hýčkají jako národní poklad. Britské...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Vy jste se narodili čistí, my špinaví. Rasismus je na Jamajce všudypřítomný

Premium Kameramanka Veronika Donutková (27) a hudebník Radim Vychopeň (38) navštívili Jamajku, aby tam v hlavním městě Kingston...

Dodávkou po Panamericaně. Carretera Austral je kýč jako spořič obrazovky

Seriál Patagonie má dvě tváře. Na té západní chilské se tyčí vysoké štíty And, bičované silnými větry a neustálým deštěm. Ta...

Letadla opět zaplní nebe. Kam letět a na co dát pozor při nákupu letenek

Premium Letecký provoz zažívá pozvolný návrat směrem k předkoronavirovému normálu, zatím téměř výhradně na evropských linkách....

Prostě to zabalit a zmizet. Příběhy lidí, kteří si udělali dva roky prázdnin

Premium Napadlo vás někdy všeho nechat a vyrazit do světa? Udělat si dva roky prázdnin? Zde jsou příběhy čtyř lidí, kteří to...

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...