Voda ze Salcburku je vyhlášená po celém světě. Město se o ni vzorně stará

Rakouský Salcburk má pro turisty mnoho lákadel. Jedním z nich je i „šampaňské z Untersbergu“, které teče z víc než poloviny padesáti dvou fontán. Stačí si tedy na toulky městem vzít lahev a zdarma si načepovat osvěžující nápoj.
Voda hraje v Salcburku důležitou roli. Turisté se s ní setkávají na každém...

Voda hraje v Salcburku důležitou roli. Turisté se s ní setkávají na každém kroku. | foto: Tourismus Salzburg

Kašny byly součástí sídla na řece Salzach již od středověku a dnes se tu nacházejí jak historické (některé z nich jsou památkově chráněny), tak i moderní, senzorově řízené fontány. Ty pomáhají výrazně snižovat spotřebu vody. Díky nové technologii „spolknou“ kolem tří až pěti metrů krychlových za rok namísto dřívějších sto padesáti.

Kašny má na starosti salcburský magistrát a ročně na jejich renovaci dává přibližně devadesát tisíc eur. Každý rok na začátku listopadu také některé fontány uzavírá a dává jim „zimní kabát“, který je chrání před mrazem a povětrnostními vlivy. Před Velikonocemi je pak pracovníci magistrátu znovu otevírají, aby se jejich vodou mohli osvěžit místní lidé i návštěvníci Salcburku.

Modřínový vodovod

Historie vody v Salcburku začala v římských dobách, kdy se město jmenovalo Juvavum. Podzemní a dešťovou voda shromažďovali obyvatelé ve čtvrti Kaiviertel a na dnešním náměstí Makartplatz v podzemních cisternách. Ve dvanáctém století pak nechala salcburská katedrální kapitula a Svatopetrské arciopatství vybudovat umělé koryto kanálu Almkanal, který přiváděl vodu v délce osmnácti kilometrů z řeky Königsseeache v Grödigu do starého města, a tím vzniklo nejstarší vodní dílo ve střední Evropě.

Barokní kašny krášlí historické centrum města.

Potřeba životodárné tekutiny byla stále větší, a tak o tři století později salcburští arcibiskupové rozhodli, že jim nosiči budou přivážet pramenitou vodu prýštící z hory Untersberg. Každodenní doprava, kdy takzvaní vodní jezdci převáželi vodu v sudech, byla náročná. Proto arcibiskup Guidobald hrabě z Thunu a Hohensteinu nařídil v roce 1654 vybudovat potrubí, kterým by tekly prameny z Untersbergu do města.

Pomocí 3 237 trubek z modřínového dřeva by se tak voda dostala poprvé do Salcburku vodovodem a obyvatelé by si jí nabírali ve studni Residenzbrunnen na Residenzplatz. Ale potrubí nevydrželo tlak a při otevření v roce 1661 prasklo. Nakonec byl projekt dokončen o dvě stě let později a Salcburk se dočkal stálého přísunu vody.

Muzeum ve vodní nádrži

V současnosti má voda ve městě s víc než sto padesáti tisíci obyvateli vynikající kvalitu a v Salcburku jí vzdali hold i prostřednictvím interaktivního muzea WasserSpiegel.

Salcburské kašny poskytují nejen příjemné osvěžení, ale i umělecký zážitek.

Fontány jsou také součástí zahrad u zámku Mirabell.

Instituce je součástí vyvýšené nádrže na kopci Mönchsberg a výběr místa nebyl nijak náhodný. Na Mönchsbergu totiž v roce 1950 vznikla vodní nádrž s hloubkou osm a půl metru. Pojme až pětadvacet milionů litrů pitné vody a je důležitá pro zásobování města vodou. To získává pitnou vodu z podzemních studní a ze zdrojů poblíž Untersbergu. Voda z nádrže (společně s vodou z druhého vodojemu na vrchu Kapuzinerberg) proudí díky velmi rozvětvené vodovodní síti, která je dlouhá okolo osmi set sedmdesáti kilometrů, což lze zhruba přirovnat ke vzdálenosti ze Salcburku do Bruselu.

V salcburských domech teče voda z kohoutků naprosto čistá, díky přirozené filtraci ve skalách Untersbergu se nemusí upravovat. Pouze voda z podzemních studní je z hygienických důvodů preventivně sterilizována UV světlem. Vodárenská laboratoř samozřejmě vodu kontroluje a její analýzu provádí každý týden.

Čtyřčlenná rodina bydlící v Salcburku v průměru spotřebuje kolem 190 m³ pitné vody ročně a zaplatí za ni přibližně 410 eur (včetně pronájmu vodoměru), což je asi 1,12 eura za den. Odpadní voda pak odtéká prostřednictvím veřejné kanalizační sítě a dostává se do centrální čistírny odpadních vod Reinhalteverbandes Großraum Salzburg v Siggerwiesenu. Tam se mechanicky a biologicky čistí a vrací se zpět do koloběhu.

Podzemní nádrž na Mönchsbergu má hloubku 8,5 metru.

Z centra města vede lanovka Festungsbahn k pevnosti Hohensalzburg. Odtud je to pěšky k muzeu WasserSpiegel přibližně deset minut.

Vynikající vodu oceňují nejen turisté z celého světa, ale také místní kuchaři a pivovarníci. Jsou přesvědčeni, že jedinečná chuť hovězího vývaru nebo místního piva má svůj zdroj v kvalitě salcburské vody.

„Naše muzeum o rozloze pěti set metrů čtverečních ukazuje vývoj zásobování města Salcburku vodou od minulých dob až do současnosti. Turisté se tu mohou seznámit s vodárenstvím, s různými technologiemi a prostřednictvím stovky exponátů poznají historii vody v Salcburku. Vyzkouší si různá interaktivní zařízení, díky průřezu podzemím uvidí, jak vypadá rozvod vody ve městě, nahlédnou do podzemní nádrže a samozřejmě ochutnají naše šampaňské z Untersbergu,“ říká průvodkyně muzea Emilija Skrupskisová.

Chleba z klášterní pekárny

Almkanal také stále pohání kolo vodního mlýna na obilí, který mniši postavili hned vedle pekárny v arciopatství sv. Petra. Benediktini tu začali péct chléb ve 12. století a pekárna funguje dodnes. Hlavním produktem klášterní pekárny je tmavý chléb, který pekaři připravují z přírodního kvásku, bio žitné mouky, vody a soli. Na těsto používají hnětací stroj Viennara z roku 1973 a „boží dar“ pak pečou v původní peci, kterou vytápějí dřevem.

Pekárna v arciopatství sv. Petra funguje od 12. století.

„Svatopetrský chléb vydrží čerstvý po mnoho dní, protože jej kvásek přirozeně chrání před brzkou tvorbou plísní. To je důvod, proč je oblíbený jak u zdejších obyvatel, tak i u turistů, kteří si jej chtějí dovézt domů“, říká prodavač.

Kromě kulatého chleba o hmotnosti půl kila, kilo a dvě kila, pekaři zhotovují ještě briošky, kořeněné housky a v období Vánoc ovocný chléb. Návštěvníci mohou vidět přípravu pečiva na vlastní oči, jelikož je pekárna pod historickou klenbou přímo spojena s prodejnou. O místní pečivo je velký zájem, proto je lepší zajít na nákup dopoledne, v odpoledních hodinách jsou už výrobky často vyprodané.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Může se hodit

Při prozkoumávaní Salcburku ušetříte hodně peněz prostřednictvím karty Salzburg Card. Umožní vám vstup zdarma do městských památek (v katedrále dostanete slevu na vstup) a muzeí, zdarma cestování veřejnou dopravou (kromě S-Bahnu), slevy na kulturní akce, koncerty a v některých případech i přednostní vstup.

Kartu si můžete zakoupit na recepci vašeho hotelu, ve všech turistických informačních kancelářích v Salcburku, na pokladnách jednotlivých památek nebo na internetu (s možností stáhnutí do chytrého telefonu).

Do muzea WasserSpiegel se dostanete lanovkou Festungsbahn (dolní stanice je v ulici Festungsgasse 4), která vás během minuty vyveze k pevnosti Hohensalzburg. Odtud je to k muzeu pěšky přibližně deset minut.

V muzeu je celoroční teplota 12 °C, proto si na prohlídku vezměte teplé oblečení.

Pro načepování vody ve městě si vezměte nerezovou lahev. Voda si v nádobě dlouho udrží svoji teplotu (kolem 8 °C) a lahodnou chuť.

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se mikulášskými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  6.12 9:40

Severoamerické kosatky nosí na hlavě mrtvé lososy. Už zase. Proč to dělají?

Kdybyste začali chodit po ulici s mrtvou rybou na hlavě, nejspíš by vás lidé považovali za blázny. Mezi kosatkami z okolí Pudgetova zálivu to zjevně neplatí. Nosí rybí klobouky už podruhé. Zoologové...

5. prosince 2024

Z Plzně do Bavorska na kole po trase bez aut. Chataři nadšení nesdílejí

Dojet na kole pohodlně z Plzně přes Domažlice až k státní hranici? To je plán Plzeňského kraje. Jedná se o úsek od okraje katastru Plzně až na hranici s Bavorskem po části cyklotrasy C3. Ta celá vede...

30. listopadu 2024  8:46

Výzva pro milovníky kol. Nová cyklostezka Trans Dinarica propojila Balkán

Nová dálková cyklostezka Trans Dinarica, která byla oficiálně otevřena v červenci 2024, spojuje balkánské země a jejich přírodní krásy. Tato 5 500 kilometrů dlouhá trasa prochází osmi státy Balkánu,...

1. prosince 2024

Hodiny čekání na letišti? V létě znovu, nic se nezměnilo, varuje šéf dispečerů

Premium

Kdo si zvolil termín odletu na dovolenou na začátek letošních letních prázdnin, zřejmě strávil řadu hodin čekáním na zpožděný let, případně se zpožděním odletěl navíc bez zavazadel. Přestože začátek...

6. prosince 2024

Co čekat od pokoje za čtyři stovky? Cestovatel s UV lampou se vyděsil

Kritizovat kvalitu pokrmů v restauracích anebo psát recenze na známé turistické destinace, to už dnes dělá skoro každý píšící cestovatel. Zac Jones si našel jinou niku. Specializuje se na hodnocení...

8. prosince 2024

Na co zírá mašinfíra: Hamernickým expresem po železné dráze do Nezvěstic

První prosincový Mašinfíra nás zavede na tradiční západočeskou akci – Hamerník expres. Už řadu let jezdí v květnu k historickému hamru v Dobřívi Hurvínek spolku Lokálka Group. Lokálka z Rokycan do...

8. prosince 2024

Pařížská Notre-Dame pět let po požáru ožívá. Zkáze odolala katedrála vícekrát

Premium

Je ikonickou stavbou Paříže, mistrovským dílem gotické architektury a od prosince i symbolem zmrtvýchvstání. Slavná katedrála Notre-Dame se po pěti letech od ničivého požáru opět otevírá veřejnosti....

7. prosince 2024

KVÍZ: Jak se vyznáte v mořích a oceánech?

Soutěž

Drtivá většina veškerého života se odehrává pod hladinou moří a oceánů. Jak moc se v nich vyznáte? Otestujte si své znalosti v našem dnešním kvízu. Zeptáme se vás na všeobecné znalosti ze zeměpisu, u...

vydáno 7. prosince 2024

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Obraz zmaru Volkswagenu. Tisíce elektroaut smutně čekají na kupce

„Pacient Autoland Deutschland je nejen nemocný, má vysokou horečku,“ píše německý Bild. A jako důkaz diagnózy ukazuje...

Hrála v pornu, tak skončila. Solfronk se v Bacheloru rozloučil s další účastnicí

Odhalení o minulosti soutěžící Denisy Veselé a jejím natáčení pornovideí výrazně zamávalo atmosférou v sídle Bachelora....

Velký test másla: Nejlahodnější vzorek nebyl ani bio, ani z alpského mléka

Premium Lahodné máslo, které chutná a voní po smetaně, nemusí stát majlant. Jenže napěchovat jím mrazák, když je zrovna v akci,...

Došly nám síly. Česká specialistka na cupcaky zavírá svůj obchod

Lenka Hnidáková, průkopnice cupcaků v Česku a autorka dvou knih o těchto dezertech, zavírá svůj obchod v pražském...