Jak dostat mrtvého blíž k nebi. V Sagadě dávají rakve na skálu

aktualizováno 
Filipínská Sagada je jedním z míst, kde stále můžete zahlédnout rituální pohřbívání z dob dávno minulých. Odlehlé městečko navštěvují každý rok tisíce turistů kvůli prohlídce rozsáhlého jeskynního systému. A při té příležitosti mohou zahlédnout také stovky rakví zavěšených na okolních skalách.

Obyvatelé Sagady nepatří k těm, kteří by své příbuzné pohřbívali do země, ale naopak se je po staletí snažili uložit v rakvích co nejblíže k nebesům. Odhaduje se, že nejstarší rakev je zhruba 500 let stará. Mnoho rakví má na sobě kresbu ještěrky, která je místním symbolem dlouhověkosti a plodnosti.

Místní průvodci tvrdí, že nejvýše bývají zavěšené rakve těch lidí, kteří se těšili největší úctě. Do rakví se však umisťovali pouze lidé, kteří zemřeli přirozeně. Místní totiž věřili, že pokud se do rakve umístí malé dítě nebo člověk, který zemřel na nějakou nemoc, přinese to příbuzným smůlu.

Čím blíž k nebi, tím větší úcta.
Nejstarší rakve jsou vydlabané ze stromů.

Novější rakve poznáte na první pohled, tvarem se neliší od těch, které jsou používané například v Evropě. Nejstarší rakve ovšem bývaly vydlabané do kmenů stromů. Tyto rakve si podle tradice připravovali staří lidé sami před svou smrtí. Pokud na to neměli dost sil, výrobu si vzal na starost potomek nebo nejbližší příbuzný. Pokud byla rakev malá, došlo údajně i na lámání kostí.

Tradice zavěšování rakví do okolních skal je dva tisíce let stará. Někteří místní obyvatelé stále pohřbívají své blízké stejným způsobem, pokud si to ovšem mohou dovolit. Podle serveru Lonely Planet totiž místní bohové požadují za umístění jedné rakve na skálu posvátnou oběť 20 prasat a 60 kuřat.

Fotogalerie

Ústředním bodem pohřebních rituálů v okolí Sagady je kromě okolních skal také jeskyně Lumiang Burial Cave. U jejího vchodu můžete zahlédnout až 100 rakví.

Na rakve a volně položené ostatky ovšem narazíte také při prohlídce místního jeskynního systému. Atrakce s názvem Cave Connection nabízí několikahodinovou procházku podzemím a je hojně využívaná zahraničními turisty. Bohužel, někteří z nich si odnášejí kosti pozůstalých s sebou jako suvenýr.

Zavěšování rakví na skály můžete kromě Sagady spatřit také na některých místech v Číně a na indonéském ostrově Sulawesi. Kromě spirituálních důvodů se uvádí i čistě praktická stránka věci: k ostatkům na skalách se totiž nemohou dostat divoká zvířata.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

TEST ELEKTROKOL 2019: Rozdíly mezi značkami mizí, před koupí se projeďte

Celoodpružená horská kola: Merida eOne-Twenty M#rida

Redakce iDNES.cz spolu s cyklistickým magazínem Velo a prodejcem ekolo.cz opět testovala nejnovější modely elektrokol...

Slovinská cesta do Mordoru. Škocjanské jeskyně jsou jako z Pána prstenů

Podzemní kaňon Reky v Šumící jeskyni

Nemusíte být úplný fanoušek Pána prstenů, ale některé pasáže filmové trilogie jsou tak sugestivní, že se vám prostě...

Špatné počasí zaskočí jen nepřipraveného turistu. Kde hledat předpovědi?

Žádná předpověď vám neřekne, jaké bude počasí za měsíc. Dobře připraveného...

Ať už vyrážíte na tramp do hor, dovolenou na plachetnici, nebo se chystáte splout řeku, měli byste si zjistit, co vás...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2019: Horská kola s pevným rámem

Horská kola s pevným rámem: Trek Powerfly 5 WSD

V kategorii horských kol s pevným rámem testovali jezdci 12 kousků různých značek: Apache Tuwan, Author Elevation,...

Tady si dovolenou vybere každý. Tipy na prázdné a nenápadné pláže v Řecku

Pláž u letoviska Sarti na poloostrově Sithonia

Snad žádná jiná evropská země nenabízí tak rozmanité mořské pobřeží jako Řecko. Písek i oblázky, široké i dramatické...

Další z rubriky

SLEPÁ MAPA: Námořníkem po Evropě. Poznáte významné přístavy?

Další historická replika lodi, která na moři pobublává jako traktor. Ale...

Trondheim, Kiel nebo Sevastopol. Suchozemci z Česka tato města moc neznají, pro život na mořích v okolí Evropy jsou ale...

O kompenzaci za zpožděný let žádejte hromadně, radí expert na reklamace

Petr Tomeček ze společnosti ClaimCloud (vlevo) a František Herynk ze...

Každoroční nárůst problémů se zavazadly a zpožděnými lety přichází pravidelně se začátkem léta a hlavní cestovatelské...

Tady si dovolenou vybere každý. Tipy na prázdné a nenápadné pláže v Řecku

Pláž u letoviska Sarti na poloostrově Sithonia

Snad žádná jiná evropská země nenabízí tak rozmanité mořské pobřeží jako Řecko. Písek i oblázky, široké i dramatické...

Najdete na iDNES.cz