Naleštěná bída Severní Koreje. Hotel bez elektřiny se chlubí světelnou show

aktualizováno 
Měla to být výstavní chlouba severokorejského režimu. Jeden z největších hotelů světa. Jenže po více než třiceti letech je z něj jen železobetonová konstrukce obalená sklem. Bez hostů, restaurací, bez elektřiny. Obyvatelům Pchjongjangu každý večer nabízí velkolepou světelnou atrakci.

Propagandy není nikdy dost. A čím horší režim, tím víc jí musí být. V hlavním severokorejském městě se každý den rozzáří světelná show na 329 metrů vysoké budově hotelu a místní obyvatelé si mohou dosytosti užít nejrůznější propagandistická hesla. Pro jistotu, aby nezapomněli, v jak skvělé zemi žijí.

Samotná projekce ze 100 tisíc světelných diod hýří barvami a nechybí ani sebevědomá hesla jako „Sto bitev, sto vítězství“ nebo „Harmonický celek“. Nad tím vším vlaje digitální obří severokorejská vlajka, viditelná na kilometry daleko.

Oficiálně jsou na světelnou senzaci Severokorejci opravdu pyšní. „Vytvořil jsem tento nádherný design pro gigantickou budovu, a když ho lidé vidí, mají z toho dobrý pocit,“ řekl agentuře AP autor projektu Kim. 

Jenže právě tato světelná show je stejně absurdní jako režim, který ji vytvořil. Odehrává se totiž na železobetonovém skeletu hotelu, který místní garnitura nedokázala postavit ani po třiceti letech.

Fotogalerie

V roce 1987 to byly smělé plány. Za pouhé dva roky měl v hlavním městě Severní Koreje vyrůst monstrózní hotel neskutečných rozměrů.

Architektonický tým měl za úkol vytvořit přes tři sta metrů vysokou trojkřídlou pyramidu s celkem 105 patry, mělo tu být přes tři tisíce pokojů a na vrcholku mělo být celkem osm otáčejících se pater s restauracemi. Hotovo mělo být za pouhé dva roky.

Stavba se protahovala kvůli nedostatku strojů, stavebního materiálu i elektřiny. Definitivně skončila v roce 1992 po pádu Sovětského svazu. Na dlouhých šestnáct let. V roce 2008 dostala ošklivá nedokončená konstrukce alespoň skleněný obal, na který přispěla egyptská telekomunikační společnost Orascom Group. Další termín zprovoznění hotelu byl stanoven na rok 2012, otevírat se mělo při příležitosti stého výročí narození Kim Ir-sena. Nestalo se.

Mezitím si hotel Ryugyong vysloužil alespoň jedno ocenění, magazín Esquire ho prohlásil za nejhorší stavbu v historii lidstva. A teď se tedy může pochlubit načančaným světelným kabátkem.

Interiér hotelu Ryugyong na snímku z roku 2012

Interiér hotelu Ryugyong na snímku z roku 2012

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Stavba začala v roce 1987, v současné době je hotel stále nedokončený.

Přípravy na show trvaly pět měsíců, samotné programování propagandistických hesel údajně zabralo dva měsíce. „Celý program může být uložen na SD kartě, programování může probíhat na laptopu,“ chlubí se jeho tvůrce, který je přesvědčený, že světelná atrakce dodá místním obyvatelům sebevědomí a naději do budoucnosti. „Odezva byla ohromující. Národní vlajka na vrcholu budovy je stovky metrů vysoko a vidí jí každý. Každého naplňuje hrdostí a důvěrou být občanem ochotným tvrdě pracovat,“ tvrdí.

Na otázku, kdy bude podle jeho názoru hotel dokončen, ale odmítl agentuře AP odpovědět. „To není můj obor,“ usmál se.

Autor:

Nejčtenější

V úterý se modlila, ať už je pátek. Teď je na Zélandu spokojená v dodávce

Vendula zaznamenává zážitky z cest.

Vendula Žáková je sympatická blondýnka, která se rozhodla pověsit svou rozjetou kariéru na hřebík a žít s přítelem...

SLEPÁ MAPA: Zeměpis v nadmořských výškách. Jak dobře znáte hory Česka?

České středohoří

Moře v Česku nemáme, ale hor je tu naštěstí víc než dost. Tolik, že je možná ani všechny neznáte. Nebo ano? V dalším...

Jak vybrat své první elektrokolo: přemýšlejte o terénu i o typu motoru

elektrokola

Část cyklistů i laiků jim spílá: elektrokola jsou jen pro důchodce. Člověk se na nich prý jen veze a hledá, kde by...

Do pustin neznámého pohoří Žiar. Něco podobného už na Slovensku nenajdete

Pod vrcholem Zniev

Ve středoslovenském pohoří Žiar si namísto rekreačních středisek a turistických atrakcí naplno vychutnáte to, co jinde...

Cesta Obřím dolem do sedla pod Sněžkou je zavřená, sníh prolomil lávku

Dřevěný mostek u Trkače v Rudné rokli poškodil nápor sněhu, jeden z nosníků se...

Část frekventované modré turistické cesty Obřím dolem na Sněžku v Krkonoších je uzavřena, a to v úseku od kapličky do...

Další z rubriky

Levým pruhem zemí whisky. Zelené Skotsko jsme objevovali za volantem

Pohled z vrcholku Arthur´s Seat na Edinburgh

Skotsko je zemí historie, národní hrdosti, palíren whisky, filmových lokací, golfových hřišť a kruhových objezdů. Když...

Chorvatsko úplně jinak. V metropoli Slavonie vám bude jako na Moravě

Hlavní pevnostní náměstí v Osijeku

Z mnoha tváří Chorvatska preferují čeští cestovatelé téměř výhradně Jadran, v menší míře tamní vyprahlá krasová pohoří....

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Najdete na iDNES.cz