Největší rybí trh světa zavírá brány, turistická atrakce Tokia se přesouvá

  14:16aktualizováno  14:16
Vyhlášený tokijský rybí trh Cukidži, který patří k nejnavštěvovanějším turistickým atrakcím hlavního města Japonska, se v sobotu naposledy otevře pro návštěvníky. Poté bude následovat kontroverzní přesun do nové lokality dál od centra, kde kdysi stávala plynárna.

Na trhu Cukidži bylo každý den k sehnání na 400 různých druhů ryb a mořských plodů. | foto: Reuters

O přemístění největšího rybího trhu na světě rozhodla tokijská vláda již před 17 roky s vysvětlením, že více než 80 let staré prodejní místo je zchátralé a nevyhovuje hygienickým normám. Přesun byl opakovaně odkládán. Nový trh, vybudovaný za 569 miliard jenů (112 miliard korun) na umělém ostrově v Tokijském zálivu, začne fungovat 11. října, uvádí agentura AP.

Jedním z hlavních důvodů odkladů byly obavy ze znečištění půdy v navržené nové lokalitě Tojosu. Ochránci životního prostředí varovali, že by v půdě v Tojosu mohly být rakovinotvorné látky.

Toto podezření potvrdily loni výsledky ekologických testů, podle nichž byla v podzemní vodě zjištěna zvýšená hladina toxických materiálů, včetně arzenu. Úřady nicméně uvedly, že od té doby učinily patřičné kroky, aby problémy se znečištěním půdy vyřešily.

Obchodníci s rybami poukazují i na to, že zatímco trh Cukidži se nacházel na příhodném místě poblíž luxusní nákupní čtvrti Ginza, nové tržiště je pro potenciální zákazníky podstatně hůře dostupné.

Brčko v ksichtu i šestá cenová. Hospody v Tokiu, které v průvodci chybí

Podle kritiků také nový trh Tojosu, připomínající obří moderní továrnu, nebude představovat zdaleka takové lákadlo pro turisty jako malebné tržiště Cukidži s mnohaletou tradicí. Jen těžko si lze představit, že by na novém místě mohla být oživena atmosféra labyrintu stánků se suši, kuchyňskými noži a zmrzlinou, jež obklopují rozlehlý trh s rybami sloužící velkoobchodníkům, kteří se zde již před svítáním dohadují o cenách tuňáků a dalších darů moře.

Budoucnost lokality Cukidži je zatím nejasná. Některé z menších obchůdků sice na místě zůstanou, nenávratně však zmizí celý rybí trh. Ten přitom od roku 1935 zásobuje zbožím tokijské nóbl restaurace i supermarkety a denně jím projde více než 1 600 tun mořských produktů za 1,6 miliardy jenů (313 milionů korun).

Tokijský rybí trh Cukidži v roce 1954
Porcování tuňáka. Odtud mířilo kvalitní maso do restaurací po celém světě.

Na místě trhu vznikne v brzké budoucnosti parkoviště, které bude vybudováno v rámci zlepšování infrastruktury před letní olympiádou chystanou do japonské metropole na rok 2020. V dlouhodobých plánech se uvažuje o tom, že by na místě trhu mohl být postaven zábavní park, kasino či nákupní centrum.

Neoficiální průzkum veřejného mínění ukázal, že 80 procent obchodníků působících na trhu Cukidži je z přesunu nešťastných a chce zůstat v oblasti, kde často také bydlí. Několik stovek zaměstnanců uspořádalo v sobotu v centru Tokia poslední protestní akci.

Fotogalerie

„Opuštěním tohoto místa ztrácíme velkou část naší historie,“ uvedla 45letá Takako Araiová, jejíž rodina se živí prodejem ryb 95 let. Araiová si vzpomíná, jak si v bludišti stánků na trhu hrála s bratrem v dětství na schovávanou.

Nyní vede Araiová rodinný podnik, na jehož stánku na trhu Cukidži jsou k dostání makrely a tuňák žlutoploutvý. Zákazníci si jí už prý stěžovali, že nová lokalita Tojosu je pro trh nepraktická. „Uvádějí, že budou nakupovat na jiných trzích blíž jejich restauracím. Co jim na to mám říct? Jsou to také podnikatelé,“ podotýká Araiová.

Zklamání vyjádřili i někteří turisté. Jednatřicetiletý šéfkuchař Gianluca Lonati a 25letý provozní baru Kayleigh Gill z australského Sydney šli na trh Cukidži koupit čerstvé ryby, ochutnat nudlovou polévku rámen, zmrzlinu ze zeleného čaje a pikantní placky okonomijaki. „Je to smutné,“ poznamenal k uzavření trhu Gill. „Tady má návštěvník příležitost skutečně vidět starou japonskou kulturu.“

Autoři: ,

Nejčtenější

Hitlerovo Orlí hnízdo i nejčistší jezero v Evropě najdete v Berchtesgadenu

Zrcadlící hladina jezera Obersee

Orlí hnízdo - proslulou Hitlerova pevnost Kehlsteinhaus, termální prameny a solné doly. Jedno z nejhlubších a...

Skleník v chrámu Notre-Dame. Odvážný architektonický návrh budí vášně

Katedrála Notre-Dame by mohla mít zahradu pod skleněnou střechou

Architekt Vincent Callebaut má odvážnou vizi rekonstrukce Notre-Dame. Z poničené střechy gotické katedrály chce udělat...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Sto kilometrů pěšky osamoceným Slovenskem vás donutí rozjímat

Přechod z Dukelského průsmyku do nejvýchodnějšího bodu Slovenska. Budete tu...

Přechod mezi Dukelským průsmykem a horou Kremenec, nejvýchodnějším bodem Slovenska, je dlouhý téměř přesně sto...

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Další z rubriky

Prázdné a nenápadné pláže ve Španělsku. Tady jste možná ještě nebyli

Playa de la Bolonia, v pozadí je vidět písečná duna.

Ačkoli se Španělsko řadí mezi nejnavštěvovanější země světa, stále se na jeho pobřeží najdou místa, kde se nebudete...

Nepálský Šerpa pokořil rekord v počtu výstupů na Mount Everest

Devětačtyřicetiletý nepálský Šerpa Kami Rita patří k nejzkušenějším horským...

Devětačtyřicetiletý nepálský Šerpa Kami Rita dnes překonal svůj vlastní rekord v počtu výstupů na nejvyšší horu světa,...

Léky, kosmetika, notebook. Jak zabalit kufr do letadla a projít kontrolou

Ilustrační snímek

Místo pro vysněnou dovolenou je vybrané, termín dohodnutý, letenky koupené. Zbývá jediné: sbalit si kufr. Co do něj,...

Najdete na iDNES.cz