Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Z očí do očí horským gorilám. To nejlepší, co Rwanda dává světu

Vlastně byste se jim do očí vůbec neměli dívat, protože je to může vyprovokovat k útoku. Někdy se tomu ale nelze vyhnout a gorila vás prohlédne skrz na skrz. V horách Národního parku Volcanoes ve Rwandě, kde je možné pozorovat vzácné horské gorily, vám umí nahlédnout až do duše.
Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro

Ubumwe, stříbrohřbetý samec rodiny Amahoro | foto: Katarína Jurkovičová

Auto nás ráno odváží na hranici lesa, odkud začínáme šlapat nahoru na sopku Bisoke. Naši průvodci mají od stopařů informace o polohách jednotlivých rodin a vědí, kde se gorily ukládají na noc, a umí je tak snadno vystopovat.

Procházíme nádhernou džunglí, přes hustý porost, kolem obrovských stromů a velkých květin lobelie. Doslova pohádkový les. Po zhruba hodině a půl jsme u nich.

Od prvního okamžiku, kdy je spatříme, začíná běžet přesně 60 minut. Déle tu být nesmíme. A ke gorilám máme zakázáno se přiblížit na méně než sedm metrů. Tato omezení vytvořili biologové kvůli ochraně před chorobami, které by tato nádherná zvířata mohla chytit od lidí.

Na mýtině leží celá gorilí rodina, samice i mláďata, a mají siestu. Osm matek si v klidu přežvykuje mladé bambusové výhonky a sluní se po chladné noci.

Šest mladých výrostků dovádí a běhá kolem samic. Je jim od dvou do pěti let a vypadají jako chemlonové kuličky.

Všechny gorily nás zaregistrovaly, ale žádné se nechce ani pohnout hlavou. Stojíme ve stanovené vzdálenosti a dech se nám krátí. Přidřepneme si, abychom je ničím nerušili.

Gorily a Rwanda: sňatek z rozumu

Gorila horská (Gorilla beringei beringei, poddruh gorily východní) je ohrožený druh primátů, který žije pouze v trojúhelníku na pomezí Demokratické republiky Kongo, Ugandy a Rwandy. Většina z posledních stovek jedinců žije právě tady, ve Rwandě v pohoří Virunga, kde je i díky dokonalé organizaci největší šance je vidět.

V ochraně horských goril je Rwanda lídrem. Systém jejich ochrany zavedla bioložka Dian Fosseyová, známá i z knihy a filmu Gorily v mlze. Díky ní se rozběhl celosvětový projekt na záchranu těchto extrémně ohrožených příbuzných člověka. Mimochodem, její hlavní sledovanou skupinou byla Sousa, která žije právě tady, na úbočí sopky Bisoke.

Vrchol Bisoke se nachází ve výšce 3 711 m n m.

Po čtyřiceti letech existence tohoto projektu o něm někteří lidé stále pochybují. Těžko říct, co by se stalo s gorilami, kdyby tento ochranářský počin nefungoval. Během působení Dian Fosseyové nebylo v silách malého počtu ochranářů tato zvířata spočítat. V dnešní době, kdy se ochraně věnují všechny tři země, které se o pohoří Virunga dělí, se jejich počet odhaduje na 800 jedinců.

Ve všech zemích funguje podobný systém. Ze všech rodin, které se v pohoří pohybují, byly vytipované některé určené pro turismus. Tyto rodiny si postupně zvykají na přítomnost návštěvníků. Když jsou připravené - habituované - začnou k rodinám přicházet turisté. Postupem let už je gorily přestaly vnímat a berou je jako běžnou součást svého denního rozvrhu. Proto se dokážou chovat přirozeně a člověk tak má šanci je vidět v běžném životě.

Domluva s gorilím samcem

Naše „rodina“ se jmenuje Amahoro, má 19 členů a vede ji stříbrohřbetý samec jménem Ubumwe. Amahoro ve rwandštině znamená klidný, mírumilovný, což je hlavní charakteristika této skupiny.

Odrostlý asi dvanáctiletý samec se snaží dělat „šéfa“, naznačuje útok a pobíhá okolo nás. Stopaři, kteří tráví s touto rodinou celé roky, ho uklidňují gorilí řečí. Vydávají stejné zvuky, samec na ně reaguje a sedá si pod bambus.

Výstup za rodinou Amahoro

Samice jsou od dospělých samců lehce rozpoznatelné.

Stále ale nevidíme šéfa skupiny. Jeden ze stopařů nás vede asi 20 metrů od skupiny. Ubumwe je vyvalený v jámě vedle chodníku a žvýká bambus, nejoblíbenější potravu goril. Stojíme od něj na vzdálenost menší než tři metry. Je v klidu. Vrhnul na nás hluboký pohled, který pocitově trval celou věčnost. Po pár minutách se zvedl a důstojně odkráčel ke své rodině na mýtině, kde se svalil na slunce.

To už ale Francois oznamuje, že do konce zbývá 180 sekund. Vzácných 57 minut neuvěřitelně uběhlo a my máme pocit, že někdo zrychlil čas. Pořizujeme poslední fotografie hrajících si mláďat, naposled se podíváme na oba stříbrohřbeté samce. Bereme si své věci a scházíme zpět k autům. Nikdo nic neříká, některým se do konce po tvářích valí slzy dojetí. Tohle je prostě zážitek na celý život.

Zoo v přírodě

Ceny za návštěvu goril se neustále zvyšují a návštěvníci Rwandy momentálně platí 1 500 dolarů (31 000 Kč) za tuto jedinečnou hodinu. I přesto se sem turisté hrnou.

Správy národních parků všech zemí věří, že systém ochrany a návštěv turistů je funkční a díky finančním prostředkům dokážou nasadit více ochranářů, stopařů, vědců. Právě tomuto zvýšenému úsilí se přisuzuje nárůst populace.

Západ slunce nad pohořím Virunga

Z goril vyzařuje neuvěřitelný klid.

Za poslední období také klesl počet nalezených zabitých goril pytláky nebo zabavených gorilích mláďat, která byla určena na export na černém trhu. V zajetí se gorily bohužel nedožívají dlouhého věku, a proto žádná zoo ve světě horské gorily nechová. Jsou odkázané na tento malý kousek volné přírody, o který se různé světové organizace ve spolupráci s národními parky starají.

Situace ve Rwandě

Rwanda není v povědomí dovolenkářů považována zrovna za bezpečnou zemi, ale v posledních letech se tady hodně věcí změnilo k nepoznání. Ne pouze kvůli horským gorilám, ale i kvůli prudce rostoucí úrovni země – a to jak politicky, tak ekonomicky.

Lidská práva, nebo konec zabíjení?

Zákaz igelitek, subotniky, Singapur jako vzor. Kolem země, která je už 23 let bez masakrů, se hrotí spor o to, zda má Afrika za každou cenu dbát na učebnice lidských práv, nebo hlavně na to, aby se lidé už nezabíjeli a měli se líp. Rwanda zápasí o svou budoucnost.

Obyvatelé Rwandy si připomínají dvacáté výročí genocidy, při níž v roce 1994...

Hlavní město Kigali se stává důležitým ekonomickým centrem Afriky. Zřizují zde finanční burzy, které jsou napojeny na ty největší ve světě.

Silniční síť se zde rozvíjí rychleji než u nás a nové asfaltové úseky se otevírají každý měsíc. Optické kabely jsou rozšířené téměř po celé zemi. Rwanda také byla přijata do silného společenství - Commonwealthu – a to i přesto, že byla původně kolonií Belgie.

Kromě obchodních aspektů je velmi důležitý i ten turistický. Země se snaží o bezpečnost a opatření jsou všude znát. Samozřejmě si jako všude ve světě musíte dávat pozor a některým oblastem se raději i vyhnout.

Rwanda je totiž jednou ze zemí, která přijímá obrovské množství utečenců z různých afrických zemí. Tito lidé často přicházejí ve velmi těžkých životních situacích a dokážou sklouznout i ke kriminalitě. Nedoporučují se tak například cesty do blízkosti uprchlických táborů.

Místní lidé si své země, která se v roce 1994 dostala do obrovských problémů, nesmírně váží. Jsou vděční za zahraniční podporu, uvědomují si důsledky a cizinců si považují. Na individuální turistiku je ovšem lepší si najmout místního průvodce, který se vyzná.

Centrum města Gisenyi
Rušný hraniční přechod mezi Rwandou a Demokratickou republikou Kongo

Co dalšího podniknout ve Rwandě

Rwanda však může nabídnout mnohem více. V jihozápadní části země se nachází národní park Nyungwe, který je největším neporušeným územím deštného pralesa v centrální Africe. V lesích žije 13 druhů primátů, což je nejvyšší počet na světě. Jsou zde také dvě „zdomácnělé“ rodiny šimpanzů (Cyamudogo a Uwinka), které se dají sledovat.

Populárnější aktivitou je pozorování gueréz angolských, nádherně černobíle zbarvených opic. Kanadská společnost zde vybudovala soustavu visutých stezek 60 metrů nad úrovní země, a tak se návštěvníci mohou podívat z výšky korun stromů na prales.

Ve východní části země se nachází Národní park Akagera. Po ukončení konfliktu mezi kmeny Hutu a Tutsi v roce 1994 započal proces obnovení parku. Momentálně se zde nachází celá velká pětka (Big 5 - slon africký, lev, nosorožec dvourohý, buvol africký a levhart skvrnitý). Stav populace jednotlivých druhů je nízký (15 nosorožců, 35 lvů, několik stovek slonů), ale postupně se počty zvyšují. Byly tu vybudované dvě luxusní lodge a několik mobilních kempů.

Plantáže čaje, kávy a banánů v okolí jezera Kivu

Jezero Kivu je jedním z mála jezer, kde se můžete bez problémů vykoupat. Jak už v oblasti městečka Kibuye, kde to vypadá jako na pobřeží Černé Hory, nebo ve městě Gisenyi, které nabízí větší komfort a větší hotely. Odsud je možné podniknout i výlet do města Goma v Demokratickém Kongu.

Hlavní město Kigali se velmi rychle rozrůstá. Je to příjemné, africky rušné město. Najdete zde muzea, památníky genocidy a Hôtel des Mille Collines, kde se natáčel známý film Hotel Rwanda.

Rwanda prochází obdobím rozkvětu. Celá země je rozestavěná, budují se nové cesty, vedle hlavních tahů se pokládají optické kabely a na hranici vám seberou všechny neekologické igelitové tašky. Tento zákon zavedla ministryně životního prostředí v roce 2009. Předposlední sobotu v měsíci vyjdou všichni obyvatelé do ulic a zametou své okolí. Tímto se také vychovávají, aby odpadky neházeli jen tak na zem. Rwanda je proto nejčistší africkou zemí. Máme se co učit.

Může se hodit

Cesta za gorilami
Skupinky turistů se rozdělují podle kondice účastníků. Je dobré se obléci do dlouhých kalhot a bund, v pralese je spousta kopřiv a rostlin s ostny.

Choroby a hygiena
Do zemí centrální Afriky je povinné očkování proti žluté zimnici. Ostatní očkování jsou pouze doporučená. Vzhledem k tomu, že se všechny země nacházejí v malarickém pásmu, doporučují se antimalarika. Výskyt malárie se snižuje s ustupujícími dešti a nástupem období sucha. Je dobré mít také očkování proti žloutence a tetanu. Při dodržování běžných cestovatelských hygienických pravidel by měl každý cestovatel absolvovat tyto země bez vážnějších problémů. Základem je mít dobrý sprej odpuzující hmyz, jíst vitamin B a při západu slunce, kdy hmyz útočí nejvíce, nosit dlouhé kalhoty, trička s rukávy i ponožky.

Ubytování
Ve všech zemích centrální Afriky si můžete vybrat ze široké možnosti ubytování. Od nejjednodušších zařízení, do kterých by většina cestovatelů nevstoupila, až po nejluxusnější hotely. V Nyungwe Forest je lodge, která je jedním z nejlepších hotelů ve Rwandě.  Na břehu jezera Kivu je několik hotelů patřících do mezinárodních sítí. V pohoří Virunga jsou stylové lodge, kde vám každý večer přijede služba rozdělat oheň v krbu a po návratu z treku za gorilami vám vyčistí a vysuší boty. Posezení na terase při západu slunce a pohledu na sopky v okolí je dokonalým zážitkem.

Rwandu postupně objevují cizinci, které láká tradiční život. Proto zde budují takzvané „kulturní“ vesnice, kde se přiblížíte k době, kdy zde lidé žili v úzkém propojení s přírodou. Návštěva živého skanzenu je velmi zajímavá. V zemi je i několik muzeí, kde můžete vidět kus historie a artefakty z původního života, nebo i z etapy genocidy.

Strava
Kvalita místní kuchyně je na poměrně skvělé úrovni, pestrost a čerstvost potravin je zde zaručena. Ryby z jezer se dostávají na stoly přímo od rybářů. Rwanda a Uganda se pustily do pěstování kávy a jejich čaj se dostal do světového povědomí.

Jak se tam dostat
Dnes sem přiletíte přes Amsterdam, Brusel, Frankfurt, Řím nebo další evropské metropole.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Jízda jako ptačí let. První ekologická dálnice se vznáší nad řekou

Čína se nechlubí jen starými divy světa, ale pokouší se také o vytváření nových, průmyslových, technických. Úsek...

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Sněžku opět lemují sítě, turisté totiž lezou i za nové řetězové zábrany

Ochranáři před létem rozmístili v Krkonoších na Sněžce a v nedalekém Obřím sedle několik set metrů ochranných sítí. V...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Skryté hrozby turistiky. Dejte si pozor na florentský či jeruzalémský syndrom

Premium Hurá, prázdninové cesty na obzoru! Přinášejí únik z každodennosti, pocit uvolnění a štěstí. Ale pozor! I když se třeba...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Opusťte na chvíli naši planetu. Death Valley nesmíte nikdy podcenit

Death Valley je 160 kilometrů dlouhé a až 25 kilometrů široké údolí v jihovýchodní Kalifornii na hranicích s Nevadou....

Mumie, dinosauří kosti, zkažené maso. Jaké poklady ukrývají londýnská muzea

Premium Pokud vás to táhne za poznáním, Londýn je ideální destinací. Kromě návštěvy monumentů, jako jsou Buckinghamský palác či...

Pěšky z Havířova do Istanbulu. Cestou mi došlo, že nejsem úplně čistá, vzpomíná

Premium Vystudovala marketing v Anglii, jemuž se věnuje v malé firmě, ale přivydělává si jako průvodkyně po horách. A...

Skryté hrozby turistiky. Dejte si pozor na florentský či jeruzalémský syndrom

Premium Hurá, prázdninové cesty na obzoru! Přinášejí únik z každodennosti, pocit uvolnění a štěstí. Ale pozor! I když se třeba...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....