Ruská baňa: Budiž ti pára lehká

  15:16aktualizováno  15:16
Víte, jak se cítí knedlík vařený v páře? Nevíte? Tak vyzkoušejte pravou ruskou parní lázeň, takzvanou baňu, a hned pochopíte, zač je toho loket. Baňa patří k Rusku stejně neodmyslitelně jako vodka, pirožky či matrjošky, a tak jsem nemohl odolat, když mě známí v jedné zapomenuté ruské vesnici pozvali, abych si jejich tradiční způsob očisty otestoval na vlastní kůži.

Hostitelka mě zavedla na zahradu, kde se u plotu mezi šlahouny malin a trsy brambor choulil sroubený domek s úzkými okénky půl metru nad zemí.

Uvnitř už její syn Kolja, který se stal mým mistrem lazebníkem, staral o správnou provozní teplotu.

V předsíňce jsem odložil všechny svršky a nahý vešel do malé místnůstky, která byla zahalena v teplém oparu.

Šestnáctiletý Kolja mi poručil vylézt na dřevěnou lavici, jejíž lišty mě hřály do holé zadnice. Než jsem se stihl pořádně rozkoukat, začal ze mě téct pot odplavující z těla všechny možné nečistoty.

Kolja přičinlivě hrnkem studené vody polil rozpálené kameny v malé pícce a po bani se rozlila čerstvá dávka páry. Vymačkávala ze mě pot, jako když odšťavňujete pomeranč. Potil jsem se nejenom na povrchu, ale snad i uvnitř. Hlava se stávala čím dál těžší... Vedro se zdálo nesnesitelné, ale to jsem ještě nevěděl, že bude hůř.

Kolja totiž bez varování chrstl na kameny další várku vody. Jeho výkřik "přikrč se" přišel pozdě. Pára se na mě vyvalila jak z Papinova hrnce a narazila do mě silou rozjetého buldozeru. V bani už se ani nedalo dýchat. Plíce pálily, oči div nevylezly z důlků, z uší se kouřilo, mozek "přibral" snad metrák, krev v žilách se vařila a z dokořán otevřených pórů vytékala potová povodeň.

Navíc na baně zvyklý Kolja stupňoval mé utrpení, když mi provokativně líčil, jak si tu den předtím lebedil s vychlazeným pivem (alkohol je samozřejmě proti všem regulím baně, ale i v Rusku jsou pravidla od toho, aby se porušovala). Já ovšem k pití neměl vůbec nic, takže se mi před očima začal vyzývavě houpat orosený půllitr.

Když se pára trochu rozptýlila, popadl Kolja svazek březových větviček s listy a vysvětlil, že mě jím bude šlehat, aby se mi dobře prokrvovala kůže. Rezignovaně jsem souhlasil, abych měl mučení co nejdříve za sebou, a natáhl jsem se podle Koljových pokynů na lavici břichem dolů. Zatnul jsem zuby a očekával nejhorší. Tortura se však překvapivě nekonala. Právě naopak. V chladné vodě namočené březové větvičky, kterými mi Kolja po těle jemně přejížděl, působily na uvařenou kůži jako balzám.

Pak přišla závěrečná fáze. Nabíral jsem z kádě do hrnku studenou vodu a poléval jsem se jí, aby rozpálené tělo ochladlo. Teprve po důkladném snížení tělesné teploty jsem konečně mohl roztopenou mučírnu opustit. Ač se mi pobyt v bani zdál nekonečný, strávil jsem tam pouhých 25 minut.

Utření do ručníku a oblékání mi trvalo zoufale dlouho. Celý organismus byl malátný, každý sval smrtelně unavený. Jako bych měl spavou nemoc. Navíc jsem se i přes předchozí důkladné ochlazení ještě další hodinu bez ustání potil (řečeno venkovským příměrem) jako dveře od chlíva. No prostě hrůza!

Totálně zničený jsem se doploužil do domu své hostitelky, která mě přivítala halasným "s ľochkim parom". Tuto větu, kterou slovníky poněkud kostrbatě překládají jako „příjemný odpočinek po lázni“, se Rusové zdraví vždy po skončení očisty v bani. Mně se však po vražedné proceduře zdá, že nejlepší překlad tohoto přání je sice poněkud morbidní, ale mým zkušenostem naprosto odpovídající: "Budiž ti pára lehká!"

Baňu, pravou ruskou parní lázeň, najdete snad i v té nejzapadlejší vesnici

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Gran Canaria: malý kontinent, kde zažijete všechna roční období za den

Gran Canaria nabízí turistům hory, pláže, poušť i moderní města.

Po pár hodinách letu přistanete na ostrově Gran Canaria, kde si můžete vybrat, na jaké roční období máte náladu, a poté...

OBRAZEM: Brouk, Lenin i naháči. Skvělé sochy, které najdete na dně moří

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte...

Leží několik metrů pod hladinou moře a žijí svým vlastním životem. Prohlédněte si jedinečné sochy u břehů USA, Mexika...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Najdete na iDNES.cz