Středa 14. dubna 2021, svátek má Vincenc
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 14. dubna 2021 Vincenc

Rum: skrytá pouštní perla Asie

  11:30
Na jihu Jordánska, kdesi mezi rudomořským přístavem Akkaba a legendárním skalním městem Petra, leží nehostinná oblast jménem Wádí Rum. Ačkoliv představuje jednu z nejkrásnějších pouštních scenérií v celé Asii, spousta lidí o její existenci netuší. Možná je to tak dobře, říkají si mnozí z těch, kteří ji navštívili...

Fascinující pouštní krajina, obklopující mohutné pískovcové formace nejroztodivnějších tvarů, láká zejména dobrodružnější povahy. Turistický průmysl ve své masově-komerční podobě sem zatím nedorazil a na rozdíl od nedaleké Petry zde chybí potřebná infrastruktura. Popularita Wádí Rum i přesto stoupá a rok od roku sem přijíždí více návštěvníků.

Slavné skalní město Petra, ležící přibližně o 120 km severněji, bývá s Wádí Rum často srovnáváno. Ačkoliv se v mnohém liší, zjednodušeně se dá říct, že zatímco do něj přijíždějí návštěvníci obdivovat hlavně krásu formovanou lidskou rukou, sem je láká jedinečnost díla vytvořeného přírodou. Rozhodně je na co se dívat!

KRÁLOVSTVÍ TVARŮ A BAREV

Slovem wádí označují Arabové vyschlá řečiště, která se naplňují vodou jen po zimních a jarních deštích. Rum je jejich typickou ukázkou, jeho prostředí je však přesto výjimečné.

Z písku rozdusaného kopyty velbloudů a rozježděného koly džípů se náhle zvedají úžasné skalní stěny, masivy, okna, převisy, kaňony vymleté vodou a opracované působením miliony let trvajících geologických procesů. Zatímco dna roklí leží v úrovni kolem 900 m n.m., okolní stěny a stolové hory se tyčí až do výšek téměř dvojnásobných.

Co fascinuje kromě tvarů a výšky nejvíc, je jejich neskutečná barevnost. Nejrozmanitější odstíny oranžové, růžové, hnědé, červené, žluté a béžové jsou způsobeny přítomností různých minerálů a stopových prvků v hornině.Oranžová skála, která se z písku zrodila,
se do něj pomalu, ale jistě vrací

ZAPOMEŇTE NA KOMFORT

Návštěvník, který počítá s tím, že se do Wádí Rum dostane veřejnou dopravou, se musí smířit s tím, že sem zajíždí pouze jeden, výjimečně dva spoje za den. Pokud je nestihne, nemusí zoufat. Autostop funguje v Jordánsku lépe než u nás a finančně dostupný je i pronájem taxíku. Ten, kdo nechce být závislý na jiném řidiči a svůj vůz, ať již vlastní nebo pronajatý, nejraději řídí sám, by měl vědět, že bez pohonu na všechny čtyři kola nemá ve zdejším terénu šanci.

EXKLUZIVNÍ FOTKY Z WÁDÍ RUM SI PROHLÉDNĚTE ZDE

Středisková vesnice, ve které se zastaví téměř každý z návštěvníků, nese stejný název, jako celá lokalita. Jmenuje se Rum (čti ram). Vede do ní vyasfaltovaná silnice, která zde ale zároveň končí.

NOCLEH NA STŘEŠE

Symbolickou vstupní branou do Wádí je beduínská osada Rum. Sídlí zde státní turistické středisko, ve kterém se návštěvníci mohou vysprchovat, najíst, nechat v úschově zavazadla, případně přespat. Kdo očekává komfort a pohodlí, není příliš spokojen. Na výběr jsou pouze dvě možnosti ubytování: venku na střeše budovy anebo v již postavených dvoumístných stanech.

O něco širší je nabídka organizovaných výletů na terénních automobilech. Řidiči, kteří jsou zároveň průvodci a kuchaři v jedné osobě, jsou zkušenými znalci zdejšího kraje. Můžete si je najmout k jednohodinové expresní vyjížďce, pětihodinovému okruhu, ale i třídennímu výletu s plným servisem a  několika teplými jídly denně. O ceně lze samozřejmě smlouvat.

ARABY VEDL BRITSKÝ VOJÁK

Pokud vám při procházce či projížďce zdejším krajem připadnou některá místa povědomá, ačkoliv jste zde poprvé v životě, je možné, že jste zdejší scenérii zahlédli na filmovém plátně nebo televizní obrazovce. K popularitě lokality totiž významnou mírou přispěl film Lawrence z Arábie.

Hlavní postavou snímku je anglický důstojník, archeolog a spisovatel Thomas Edward Lawrence, jedna z autentických vůdčích postav arabského povstání proti turecké nadvládě v době 1. světové války. Značná část děje se odehrává ve zdejší poušti, a ačkoliv vítr od těch dob provál údolím mnoho písku, krajina se za tu dobu moc nezměnila.

Plukovník Lawrence o ní před osmdesáti lety napsal: "V takovém pohoří by se ztratilo celé arabské vojsko a mezi horami by mohla proletět celá peruť letounů. Naší nepatrné karavaně nesmírně stouplo sebevědomí, ale zároveň se v našich řadách rozhostilo ticho, jelikož jsme se báli a styděli, že svou přítomností dráždíme tyto úžasné hory..."

BEZ VODY HROZÍ SMRT

Mnohobarevné skály, zvedající se z rozlehlého řečiště, nelákají pouze tradiční  turisty a cestovatele, ale i sportovně založené návštěvníky a milovníky adrenalinu. Výška pahorků, pohybující se mezi 1500-1800 m, není nikterak závratná, zkušení skálolezci si však zdejší terény nesmírně pochvalují. Láká je zejména panenskost prostředí, výběr z mnoha stupňů obtížnosti a neomezená možnost uskutečňování prvovýstupů.

Mnozí z nich přijeli původně s úmyslem jedno až dvoudenní návštěvy, půvab zdejšího kraje je však fascinoval natolik, že svůj pobyt prodloužili na několik týdnů.

Na své si přijdou i přírodovědci a obdivovatelé exotické flóry či fauny. Zeleň je zde poměrně vzácná, ale i mezi těmi několika málo zástupci pouštní vegetace, kterým zdejší tvrdé podmínky umožnily přežít, je možné najít byliny s léčivými účinky.

Co se týče reprezentantů z řad živočišné říše, žijí zde písečné kočky, pouštní lišky, hyeny, supi, hadi a štíři. Na výskyt posledních dvou by měli dávat pozor zejména cestovatelé, kteří upřednostňují samotu.

O tichá, klidná a romantická zákoutí vhodná k relaxaci a rozjímání zde rozhodně není nouze, v případě ohrožení však může být nejbližší pomoc daleko. Bez doprovodu, dobré mapy, či navigačního přístroje GPS se proto do hlubin pouště raději nevydávejte. Přitažlivost zdejší krajiny může být často zrádná a za ztrátu orientace v neznámém terénu byste mohli zaplatit i životem.

Zcela nezbytnou zásadou je mít u sebe dostatečnou zásobu pitné vody, minimálně čtyři litry na osobu a den. Tělesné tekutiny je vhodné doplňovat i v případě, že nepociťujete žízeň, opomenutí této zásady může zanechat trvalé následky.

SYNOVÉ POUŠTĚ

V údolí Rum žije několik set beduínů, příslušníků kočovného národa, pro který je poušť domovem. Na jednom místě obvykle nezůstávají dlouho, a mění jej několikrát za rok. Vandrovní styl jejich života souvisí s nutností zabránit nadměrnému vypasení pouštních pastvin. Některé kmeny se usídlují v oázách na dobu nezbytnou k vypěstování a sklizení úrody, a pak toto místo navždy opouštějí.

Při svých toulkách pouští téměř určitě narazíte na jejich neobvyklá obydlí. Nejčastěji jsou to stany zhotovené z velbloudí nebo kozí kůže, případně ze širokých pásů ručně tkaných a sešitých látek. Stany jsou lehké a snadno přenosné, přestože mají délku deset a šířku čtyři metry. Někdy stojí samostatně, častěji však ve skupinách po třech až pěti. Ženská a mužská část těchto obydlí bývá striktně oddělena, stejně jako druh práce, kterou se nomádi rozdílných pohlaví zabývají.Plemena dobytka, která žijí ve Wádí Rum, jsou nenáročná.
K přežití jim stačí i několik trsů povadlé pouštní vegetace.

Beduíni žijí tak, jak žili po staletí. K hlavním rysům jejich povah patří kromě obdivuhodné trpělivosti, vytrvalosti, odvahy a odolnosti, i příslovečná pohostinnost. Většina návštěvníků se o ní může sama přesvědčit. Pozvání na šálek čaje nebo kávy se rozhodně bát nemusíte. Počítejte však s tím, že pokud neovládáte alespoň základy arabštiny, moc si nepopovídáte.

Trochu jiná situace může nastat u beduínů bydlících přímo ve vesnici. Mnozí z nich opustili tradiční způsoby obživy, k nimž patřilo po staletí zejména pěstování koz a ovcí, naučili se anglicky a začali se zabývat lukrativnějšími způsoby výdělku souvisejícími s přítomností turistů.

Skutečnost, že pouštní lokality jako je Wádí Rum jsou "jejich"územím, respektuje i vláda, která jejich monopolnímu postavení v místním cestovním ruchu neklade žádné překážky. Jak se můžete sami přesvědčit, drtivá většina džípů, velbloudů, prodejních či stravovacích kapacit je pod jejich kontrolou.

Turisté se však péče nomádů svěřují rádi. Ceny nabízených služeb jsou navzdory kartelovým dohodám přijatelné a jejich znalostem a zkušenostem souvisejícím s dokonalou znalostí zdejšího kraje mohou konkurovat snad jen příslušníci speciálních jednotek pouštní policie.Skály opracované miliony let
geologických procesů

POUŠTNÍ POLICIE A DROGY

Tito, podobně jako beduíni, vyměnili své původní dopravní prostředky - speciálně cvičené velbloudy - za moderní terénní automobily. Vybavili je těžkými kulomety a k jejich stěžejním úkolům patří (kromě příležitostného zachraňování turistů ztracených v poušti) boj s pašeráky.

Problémem jsou hlavně narkotika. Wádí Rum totiž leží v oblasti, která sousedí s Egyptem, Izraelem a Saudskou Arábií. Ačkoliv zákony každé z těchto zemí jsou poměrně přísné, hranice nejsou zdaleka neprodyšné a rozmanitost zdejšího terénu nahrává nežádoucímu pohybu osob i zboží.

Posláním zdejších mužů zákona je podobným aktivitám zabránit. Je-li potřeba, umějí být přísní a nesmlouvavě tvrdí, ve vzpomínkách většiny cestovatelů však zpravidla zůstávají jako věčně usmáti, nesmírně přátelští, milí a pohostinní lidé. Jsou tak trochu ztělesněním zdejší krajiny – drsné i krásné zároveň.

Wádí Rum dokáže být nemilosrdná a tvrdá, umí srazit hřebínek namyšlených a pyšných. Vstoupíte-li však do ní s respektem a pokorou, pohladí vás po duši a vy si ji nesmírně oblíbíte.    

 

Stromy jsou ve Wádí Rum velmi vzácné a ten, který vidíte na snímku, vděčí za zeleň své koruny blízkosti pramene zvaného Lawrencova studna. V levém dolním rohu můžete zahlédnout stany beduínů.

K vyhledávaným atrakcím Rumu patří i skalní okna a přírodní mosty

Plemena dobytka, která žijí ve Wádí Rum, jsou nenáročná. K přežití jim stačí i několik trsů povadlé pouštní vegetace.

Z písku rozdusaného kopyty velbloudů a rozježděného koly džípů se zvedají úžasné skalní stěny a masivy opracované působením miliony let trvajících geologických procesů.

Skály opracované miliony let geologických procesů

Skály opracované miliony let geologických procesů

K vyhledávaným atrakcím Rumu patří i skalní okna a přírodní mosty

Wádí Rum: Oranžová skála, která se z písku zrodila, se do něj pomalu, ale jistě vrací

Autoři:
  • Nejčtenější

Hurá jedeme na hory! Nápor neohleduplných turistů ničí českou přírodu

Premium Odpadky dávají do igelitových sáčků, které rafinovaně ukrývají v přírodě. Ve sněhu chodí v teniskách. Často bloudí....

Zemřel poslední krkonošský nosič Helmut Hofer, ikona Velké Úpy

Ve věku 88 let zemřel potomek slavného rodu vysokohorských nosičů Helmut Hofer z Velké Úpy. Byl posledním žijícím...

České Švýcarsko kvůli souším zavírá další cesty, omezení potrvají roky

Turistická sezona v Národním parku České Švýcarsko začala a znovu se rozjíždějí i lodičky v hřenských soutěskách....

To nejlepší z hor Česka: Nádhernou Šumavu poznáte díky těmto místům

Podle mnohých nejhezčí české pohoří, určitě však jedno z nejrozlehlejších: Šumava se táhne v délce asi 130 kilometrů...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Odlehlé, známé i pusté. Znáte nejzajímavější ostrovy světa?

S lodí, jež dováží čaj a kávu, pojedu jednou na dalekou Jávu, rozjímal kdysi Konstantin Biebl nad cestováním po...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

Možná na to padnou vaše úspory, cesty na Galapágy ale litovat nebudete

Galapágy jsou proslulé výskytem mnoha živočišných druhů, které se nevyskytují jinde na Zemi. Toto krásné souostroví je...

Samoa: ostrovy kanibalů už turisty vítají s otevřenou náručí

Pokud hledáte učiněný ráj na zemi, máme pro vás dobrou zprávu. Právě jste jej našli. Na Samoi najdete nedotčenou...

Šílený český plán: dva roky trénoval, teď chce sám převeslovat Atlantik

Premium Za necelé dva týdny chce Milan Světlík začít veslovat napříč Atlantikem z New Yorku do Evropy. Pokud trasu dlouhou víc...

V Albánii i cesta může být cíl. Jak se jezdí v nejpomalejší zemi Evropy

Premium Jedna z nejmenších zemí Evropy je velká jako Morava, ale poskytuje obrovské množství pestrých zážitků. Přestože je...

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...