Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Rujána: dovolenkový totalitní hit dnes láká movité i baťůžkáře

Rujána. Kde jsou časy, kdy se k Baltu, jedinému dostupnému moři, kam se dalo dojet za den, valily v létě desetitisíce Čechů. Stan, basa piv, propanbutanový vařič a všichni známí z fabriky. Padnul režim, padla i Rujána. Z ostrova se stává letovisko movitých, stejně jako z nedalekého Usedomu.

Německo, Rujána. Nejslavnější rujanský křídový útes Königsstuhl | foto: Vratislav KonečnýiDNES.cz

Souostroví Rujána, skládající se asi z 30 poloostrovů a ostrůvků, leží v Baltském moři na pobřeží Meklenburska-Předních Pomořan. Češtinu tu dnes už moc neslyšíte, hotely jsou značně drahé, i když se dá sehnat i levnější ubytování. Kdo z Němců jede do čtyř nebo pětihvězdičkového hotelu, toho doma uctivě zdraví. Rujána a Usedom jsou v současné době opravdu "dobré adresy".

Invazní ostrov

Na Rujánu se dostanete ze Stralsundu, starobylého města s mnoha krásnými památkami a příjemným přístavem, přes nový most dlouhý 4 100 metrů. Konstrukce je to přenáramná, most se klene 42 až 50 metrů nad hladinou moře, takže ho podjedou i obří lodě.

Další možností je vlak. Není drahý, jede rychle a aspoň si dobře prohlédnete tu velkou úrodnou placku, kterou ostrov je. Vnitrozemskou krajinu, většinou pastviny a pole, střídají jezera, ale tam se moc lidí nekoupe. Štrúdly aut a karavanů, proložené autobusy a motorkáři, táhnou do vyhlášených destinací. Na většině aut visí kola, další se vezou ve vlaku, cyklistů jsou tu mraky.

Majitelé tučných kont a rentiéři směřují do vyhlášených mořských lázní jako např. Binz, Sellin či Göhren. Pseudosmetánka by zřejmě nejraději potkávala na promenádách císaře Wilhelma, ale ty časy jsou pryč.

Ostatní míří na rozličná koupací místa. Řady zaparkovaných aut u borovicových lesů na dlouhé schabské kose, vedoucí k nejsevernějšímu výběžku, mysu Arkona, připomínají vylodění spojenců. Většina Němců ale přijíždí jen na vykoupání, deky, matračky, tašky s jídlem, a hurá k vodě. Je tu celkem dost laciných kempů a velké množství karavanistů.

Německo, Rujana - Binz

Plážové koše v Binzu

Německo, Rujana, mořský most v Sellinu

Mořský most v Sellinu

Krásné výlety z přístavu Sassnitz

Hlavním a zároveň největším městem Rujány je Sassnitz, odkud vyplouvají lodě do přístavů v Dánsku, Švédsku, ale i do Pobaltí. Na nádraží nechte vystoupit nedočkavé kolaře a hurá do přístavu.

Najdete tady všudypřítomné krámky s cetkami, ale také gastronomické rybí speciality. Největším lákadlem pro turisty je ale 90 metrů dlouhá, vyřazená britská ponorka z roku 1963. Prolézt můžete opravdu všechno, jen je třeba dávat pozor na hlavu při prolézání z jednoho oddílu do druhého. Nácvik průskoku musel být asi hodně tvrdý. Při prohlídce pouštějí různé bojové poplachy a "signály" zaměření, např. výbuch miny, vypuštění torpéda... Ponorka jich měla 21.

Německo, Sassnitz. vyřazená britská ponorka OTUS je dlouhá 90 metrů

Vyřazená britská ponorka OTUS je dlouhá 90 metrů

Německo, Rujana, Sassnitz. Vyřazená britská ponorka OTUS - Průlez mezi oddíly v ponorce je úzký, musí se dát pozor na hlavu

Průlez mezi oddíly v ponorce je úzký, musí se dát pozor na hlavu

Z přístavu se také můžete svézt lodí k oslnivě bílým křídovým útesům, jimiž je Rujána proslulá. Křída se tu těžila nejméně 200 let, a také se vyvážela. Nejznámější útes, 118 m vysoký Königsstuhl, si můžete prohlédnout z paluby lodi. Vyplouvají každou hodinu. Mimochodem, pár záběrů v seriálu o majorovi Zemanovi, v díle Bílé linky, se točilo právě zde.

Pokud si chcete Königsstuhl prohlédnout zblízka, jeďte po silnici do vsi Hagen, odkud se po dalších čtyřech kilometrech dostanete na placenou vyhlídku. Za šest eur máte výhled a k tomu návštěvu výstavy - interaktivně ukazuje vznik života, vodní živočichy, baltské tuleně, kteří na ostrově žijí, různé zajímavosti z přírody. Z vyhlídky vede přes 400 dřevěných schodů na pláž.

K útesu ale můžete dojít i zdarma podél moře, je to dvanáctikilometrová fantastická procházka ze Sassnitzu.

Maják, Svantovít a podzemní bunkry

Lopatky větrných elektráren, kterých jsou v Německu stovky, možná tisíce, si to sviští i v ploché rujánské krajině. Autobus staví v Putgartenu, vesnici, z níž už je na dohled maják na mysu Arkona. Ten je skoro povinným výletem pro všechny návštěvníky Rujány.

Ve vsi je několik krámků s rukodělnou tvorbou, např. keramika, proutěné zboží, ozdoby, jantarové šperky, a - začátek procesí. Normální asfaltka je místy úzká pro putující tam a zase zpět. Do toho elektrické vláčky, kolaři, pejskaři, baťůžkáři. A pár Čechů. "Je to jako ve Velehradě," chechtá se kluk s báglem a fotí, jako všichni, maják. "Jen kdyby se ty Němci naučili česky," zrychluje krok a už je na čele pelotonu.

Německo, Rujana. Severoněmecká přímořská architektura v novém kabátě, rákos už je z uměliny

Severoněmecká přímořská architektura, rákos už je z uměliny

Německo, Rujana. Řízek, jaký svět neviděl – rujanské lákadlo, návštěvníků bylo dost

Řízek, jaký svět neviděl – rujánské lákadlo, návštěvníků bylo dost

Po pravé straně si můžete všimnout valů, což jsou pozůstatky staroslovanského sídliště, hned u něj se tyčí věž sluneční observatoře. Pod ní si můžete prohlédnout dřevěnou sochu slovanského boha Svantovíta, uctívaného polabskými Slovany.

Maják stojí na vyvýšenině. Výstup asi na 150 schodů pořídíte za tři eura, ale ten výhled stojí za to. Široširé blankytné moře, a je vidět i Dánsko a Švédsko. Jen za vámi rujánská placatina.

Kousek od úpatí majáků je vstup do podzemních bunkrů. Velitelské stanoviště tu měla 6. flotila námořnictva NDR. Místo bylo naprosto tajné, na povrch vystupovaly jen roury větracích šachet připomínající trifidy.

Pod majákem je báječné koupání, velké placaté balvany, písek, tráva. Kdo má štěstí, najde i kousek jantaru.

Pokud vás lákají vodní sporty, zamiřte do Dranske. Nudistické pláže, z kterých jsme kdysi bývali trochu vykuleni, najdete v Binzu, i když kus FKK (Freikörperkultur) najdete téměř všude. K tomu přibyly i "psí pláže", většinou ale s labradory a retrívry, takže ještě než vlezete do vody, už vás jdou zachránit.

Za výlet rozhodně stojí i nádherný malý ostrůvek Hiddensee západně od Rujány. Čeká vás tu nádherná příroda - bukové a borovicové lesy, slané louky, a sněhobílé pláže.

Německo, RujanaNěmecko, Rujana

Pyšný Usedom

Ze Stralsundu se můžete vydat vlakem, přes univerzitní město Greifswald s nádhernou cihlovou gotickou architekturou, na druhý největší německý ostrov Usedom.

Usedom se táhne až k polským hranicím, regionální vlak jede až do Swinoujscie, na druhé straně pak končí u Peenemünde. To sloužilo za druhé světové války jako vývojové středisko pro Hitlerovy rakety a později jako vojenská základna armády NDR a ruských vojsk. Více jsme psali o Peenemünde ZDE.

Ostrov láká návštěvníky hlavně na 42 kilometrů bílých písečných pláží, které se táhnou pod borovicovým porostem od Ahlbecku až po Zinnowitz. Kdysi proslavené lázně dnes znovu žijí svou krásou přímořské architektury. Typické jsou fasády s věžičkami, mramorovými sloupy a terasami, jež císařské Německo odkoukalo od francouzských středomořských středisek.

Německo, Usedom. Přímořská architektura počátku minulého století, dnes jeden z velmi drahých hotelů v Ahlbecku

Přímořská architektura v Ahlbecku, dnes jeden z velmi drahých hotelů

Německo, Usedom. Zaparkovaná loď, večer se zase vypluje

Zaparkovaná loď, večer se zase vypluje

Hotely a wellnessy, ve kterých hostům plní i nevyřčená přání, na sebe navazují v nekonečné přímořské řadě. Oprýskanost a masová východoněmecká turistika, jako kdyby neexistovala. Pár vil ještě není tip ťop, ale brzy to tu bude všechno jako ze škatulky.

Tady se žije trochu pomalu, i běžci po pláži a na promenádách vyklusávají ve značkových dresech volně. Na plážích oblíbené proutěné koše chránící před větrem, na promenádě koňské povozy, před hotely vozy vyšší až nejvyšší cenové kategorie. Zlatým hřebem je do moře vybíhající dlouhé molo s restaurací nad hladinou – legendární Seebrücke Ahlbeck.

V lázních Heringsdorf je velmi vyhledávaný slaný pramen. A protože hering je slaneček, na tuto mořskou rybu narazíte v různých úpravách ve všech hotelích nejen v Heringsdorfu, ale na celém Usedomu. Pokrmů pro mlsné jazyku najdete hodně, čím menší porce, tím vyšší cena. Levní nejsou ani ti obyčejní slanečci. Jsme přece na Usedomu.

Čechy neobjevené Baltské moře. Levná exotika kousek od domova

Kobra 11 není fantazie

Musím říci, že taková ta lehkost a žádný spěch se vám tu rychle dostanou pod kůži. To se nemusí vyplatit, zvlášť když máte spěchat na vlak. Já jsem se totiž vracel na nádraží hodně pomalu, a to tak pomalu, že jsem zahlédl koncová světla vlaku. Šel jsem na stop a měl jsem pološtěstí, trabant kabriolet jel jako na Grand Prix, ale vlak už jsme nedohnali.

Když to vypadalo na průšvih, že mi ujede spoj do Prahy, nechal jsem si v hospodě zavolat taxi. Musel jsem si dát ale pivo, vozy jsou jen na telefon. Když jsem sdělil řidiči čas do odjezdu, jen pokrčil rameny a sešlápl plyn. Kobra 11 není vymyšlenost, to jsem poznal během 15 minut na vlastní kůži. Za čtvrthodinu strachu si taxikář řekl 25 eur. Jízda smrti byla laciná, jen jsem zaplatil, už vjížděl vlak do stanice.

Může se hodit

Doprava
Autem z Prahy do Stralsundu je to asi 620 km, zhruba 7 hodin jízdy.

Z Holešovic jezdí vlak do Binzu, jízdenka placená e-kartou vyjde do Stralsundu na 39 eur (1018 Kč), běžná cena je asi 2400 Kč.

Po ostrově je hustá síť cest i autobusového spojení, zpestřením je jízda historickým vlakem s parní lokomotivou. Na prohlídku útesů si můžete najmou helikoptéru, cena kolem 40 eur.

Moře a počasí
Obojí nevyzpytatelné, moře čisté, v létě teplota vody kolem 20 stupňů, počítejte s ostrým studeným větrem, ale za hodinu může být vše jinak.

Rujána
největší německý ostrov. Má rozlohu 935 km² (s přilehlými ostrovy). Žije na něm 73 000 obyvatel. Ve vnitrozemí jsou jezera, využívaná k rekreaci, značné kolonie vodního ptactva, narazíte i na silniční značky Pozor, vydra!
Usedom
Kromě východního výběžku u polského města Swinoujscie patří Německu. Leží u ústí Štetínské zátoky, ostrov je téměř spojen se sousedním Wolinem.

Nic není zadarmo
Nabídka ubytování je různá, pár příkladů hotelů za jednu noc v korunách – Alexa v Göhrenu 2435 Kč včetně snídaně, Steigenberger Resort v Sagardu 3204 Kč, Am Meer v Binzu 4358 Kč.

Dají se pořídit i noclehy kolem 50 euro, zde je nutná rezervace hodně dopředu, nebo jít do nejistoty a pokusit se na místě, to samé platí pro Usedom. Zde jsem viděl nabídku týdenního pobytu pro 4 osoby za téměř 50 tisíc Kč.

Já jsem bydlel za 30 eur, ale téměř ve vnitrozemí a mimo veškerou civilizaci.

Užitečné weby
www.ruegen.de
www.usedom.deAutoři:

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Grizzly týden věznil muže na Aljašce. Nešťastníka zachránila až náhoda

Shodou šťastných náhod se americké pobřežní stráži podařilo objevit muže odříznutého od světa v aljašské divočině, na...

Český výletník: Řeka a osada Františka Nedvěda. Takovou Sázavu miloval

Minulou neděli zemřel písničkář František Nedvěd. Loni jsem navštívil trampskou osadu Toronto na Sázavě, ve které...

Chorvatsko trochu jinak. Poradíme, jak se vyhnout dovolenkovým zlozvykům

Premium Oblíbená destinace má Čechům stále co nabídnout. Stačí ujet pár kilometrů autem a můžete najít místa, která nejsou...

To nejlepší z hor Česka: objevte rozhledy, přírodu i gastronomii Krkonoš

Nejvyšší pohoří České republiky tvoří v rámci naší země i střední Evropy ojedinělý ostrůvek horské krajiny. Spolu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neukáznění turisté v Bavorském lese nocují pod širákem, potíže dělají i Češi

Strážci německého Národního parku Bavorský les, který sousedí se šumavským národním parkem, registrují v posledních...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Nemusíte jenom odpočívat v resortu. Zažijte Turecko tak trochu jinak

Turecko každoročně láká na své rozlehlé pláže, luxusní hotelové resorty, bezchybný servis a přívětivé ceny. Napadlo vás...

Český výletník: Nejvíc americké město v Česku. S Baťou se tu žilo i umíralo

Na jedné budově u zastávky vlaku Zlín-Louka visí reklama se sloganem „Nejlepší nápady vznikají ve Zlíně“. Baťovský Zlín...

Pravá perla Polynésie. Ráj rájů Aitutaki, jeden z Cookových ostrovů

Premium Kdekdo básní o Francouzské Polynésii, ovšem opravdový klenot Pacifiku má v rohu vlajky anglický Union Jack. Rajský...

Přátelští lidé, skvělá kuchyně, krásné pláže. Na co se těšit v Řecku

Je jedna země, která našince láká v létě víc než ostatní. Řecko a jeho ostrovy totiž nabízí všechno, co si od dovolené...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...