Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

  15:21aktualizováno  15:21
Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za posledních deset let tam žraloci zaútočili patnáctkrát. Dá se takovému výpadu předejít? Budou se žraloci objevovat i v oblastech, které považujeme za bezpečné? Na tyto otázky odpovídal host Rozstřelu Steve Lichtag, úspěšný režisér a dobrodruh.

Děsivý příběh jako z hororového filmu se odehrál v Marsá Alam u mola, kde se rodina českého turisty pravidelně koupala během své dovolené. Útok žraloka proběhl bez jakéhokoli varování, temný stín se v moři objevil až v momentě, kdy muž skočil do moře. Jeho zoufalému boji o život, bohužel, přihlížela bezmocná manželka s dcerkou.

Fotogalerie

Steve Lichtag si myslí, že při tomto incidentu zaútočil žralok dlouhoploutvý. „Marsá Alam znám velice dobře, protože zde testujeme kamerové systémy. A dlouhoploutví žraloci jsou tak trochu darebáci, útočí velice rychle. Z dosavadních zpráv vyplývá, že žralok na muže zaútočil už po pár sekundách, proto usuzuji právě na žraloka dlouhoploutvého,“ říká Lichtag.

Český turista se při útoku rychle otočil zády ke žralokovi a snažil se uplavat. Slavný režisér má pro takovou prvotní reakci pochopení, zároveň ale dodává, že jde o nejhorší věc, kterou plavec v kritický moment může udělat.

„Neexistuje dobrá rada, jak se bránit žralokovi, ale rozhodně nejhorší rada je rychle plavat pryč,“ říká. „Ve vodě nemáme šanci žralokovi uplavat, proti němu jsme jako zraněné zvíře. Je potřeba se pochlapit a otočit se k němu. A bojovat. Nejlepší je asi zasáhnout ho pěstí do čumáku, do žáber, do oka. Žraloka to překvapí. Neříkám že to zafunguje, ale určitě ho to překvapí.“

Má ale nezkušený plavec šanci psychicky ustát situaci, kdy se z hlubin vynoří ozubený predátor? „Je to samozřejmě problém. My jako potápěči máme výhodu, že jsme školení, jsme na ně zvyklí. Pro plavce je to složité, tady se těžko radí. Někdo je prostě statečnější než ostatní. Poprvé je to vždy šok, ale je důležité to zvládnout,“ říká.

Náhodný útok?

Rodina mrtvého turisty si později stěžovala, že na možnost útoku je v letovisku nikdo neupozornil. Místní obyvatelé přitom o nájezdech žraloků vědí a údajně mluví o tom, že Egypťané ze zkušenosti do vody nechodí mezi polednem a 14. hodinou, protože v té době útočí nejčastěji.

„S tím nesouhlasím. Žraloci loví většinou v podvečer. To, že útok proběhl za bílého dne, je podle mě důsledek něčeho jiného. Takhle brutální útok žraloka v Egyptě nebyl standardní, v té době se prostě v moři něco muselo stát,“ tvrdí Lichtag. „Zaslechl jsem zprávy, že poblíž proplouvala loď, z které byly do moře vyhozené nějaké mršiny. Neznám pravdu, ale dovedu si představit, že se to stalo, protože podobná situace se v Egyptě odehrála před několika lety a stejně jako teď při tom zemřel člověk.“

Žralok dokáže ucítit kořist na kilometry daleko a je možné, že do blízkosti pobřeží se dostal právě kvůli snadné potravě. Situaci pravděpodobně ještě zhoršilo molo, ze kterého turista do moře skočil. „Vezměte si, že molo zasahuje hlouběji do moře, to už není šnorchlování u pobřeží. A pokud skočíte do moře, všechno to šplouchání je pro blízkého žraloka jako pozvání, chce vědět, co se tam děje. A to se, bohužel, asi stalo v tomto případě. Je to obrovská tragédie, nepříjemná náhoda. Ale je to poučení,“ lituje režisér a dokumentarista.

Steve Lichtag se žralokům a podmořskému životu věnuje desítky let. V roce 2001 měl na televizní stanici NBC premiéru slavný dokument Carcharias – Velký Bílý. V roce 2006 pak dokončil film Mýtus jménem žralok, kde se věnuje tématu velkých bílých žraloků. Ti jsou také ústředním motivem jeho knihy Čekání na bílou smrt.

Úspěšný režisér je prezidentem nadace Crystal Planet, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Je také členem řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou a její ochranou.

Steve Loveček Lichtag (64)

  • Narodil se ve Znojmě v roce 1954 jako Zdeněk Loveček, nyní je občanem USA, ale mluví dokonale česky a žije v Praze. V pasu má zapsaná tři jména z titulku.
  • Vystudoval brněnskou konzervatoř, hrál například ve filmu Holky z porcelánu nebo Pan Tau, natáčel televizní zábavu.
  • V roce 1979 utekl přes Rakousko a Německo do USA, tam se živil v mnoha profesích, mimo jiné 4 roky cestoval a hrál s divadlem Ta Fantastika.
  • Roku 1991 se vrátil do rodné země a věnuje se producentské a režijní práci ve své firmě Twin Star Film. Za své převážně podmořské snímky získal ve světě přes 80 cen.
  • Je podruhé ženatý a má čtyři děti.
Autor:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Ilustrační foto

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

VIDEO: Jako olympionici. Ledovou dráhu v Innsbrucku využívají i turisté

Sportovci trénují na ledové trati u Innsbrucku.

Pokud se chystáte do Tyrolska a máte rádi sport, naplánujte si cestu do Innsbrucku. Stojí tam jediná ledová dráha v...

Dovolená s miliardáři. Svatý Mořic je jako jahoda v předraženém šampaňském

Svatý Mořic na břehu jezera Moritzer See je nejstarší alpskou turistickou...

Byli tu snad všichni. Charlie Chaplin, Brigitte Bardotová, J. F. Kennedy, Alfred Hitchcock či německý filozof...

Berbeři, poušť a nádherné hory. Antiatlas je dostupná exotika v Maroku

V první polovině úseku Icht - Tafraout se střídaly nádherné scenérie pouštních...

Málo frekventované pohoří Antiatlas na jihu Maroka ohromuje rozervanými pouštními scenériemi, načervenalými štíty i...

Najdete na iDNES.cz