Musíte sebrat odvahu a se žralokem bojovat, řekl v Rozstřelu filmař žraloků

  15:21aktualizováno  15:21
Na začátku srpna usmrtil českého turistu v egyptském letovisku Marsá Alam žralok. V Egyptě nejde o ojedinělý útok, za posledních deset let tam žraloci zaútočili patnáctkrát. Dá se takovému výpadu předejít? Budou se žraloci objevovat i v oblastech, které považujeme za bezpečné? Na tyto otázky odpovídal host Rozstřelu Steve Lichtag, úspěšný režisér a dobrodruh.

Děsivý příběh jako z hororového filmu se odehrál v Marsá Alam u mola, kde se rodina českého turisty pravidelně koupala během své dovolené. Útok žraloka proběhl bez jakéhokoli varování, temný stín se v moři objevil až v momentě, kdy muž skočil do moře. Jeho zoufalému boji o život, bohužel, přihlížela bezmocná manželka s dcerkou.

Fotogalerie

Steve Lichtag si myslí, že při tomto incidentu zaútočil žralok dlouhoploutvý. „Marsá Alam znám velice dobře, protože zde testujeme kamerové systémy. A dlouhoploutví žraloci jsou tak trochu darebáci, útočí velice rychle. Z dosavadních zpráv vyplývá, že žralok na muže zaútočil už po pár sekundách, proto usuzuji právě na žraloka dlouhoploutvého,“ říká Lichtag.

Český turista se při útoku rychle otočil zády ke žralokovi a snažil se uplavat. Slavný režisér má pro takovou prvotní reakci pochopení, zároveň ale dodává, že jde o nejhorší věc, kterou plavec v kritický moment může udělat.

„Neexistuje dobrá rada, jak se bránit žralokovi, ale rozhodně nejhorší rada je rychle plavat pryč,“ říká. „Ve vodě nemáme šanci žralokovi uplavat, proti němu jsme jako zraněné zvíře. Je potřeba se pochlapit a otočit se k němu. A bojovat. Nejlepší je asi zasáhnout ho pěstí do čumáku, do žáber, do oka. Žraloka to překvapí. Neříkám že to zafunguje, ale určitě ho to překvapí.“

Má ale nezkušený plavec šanci psychicky ustát situaci, kdy se z hlubin vynoří ozubený predátor? „Je to samozřejmě problém. My jako potápěči máme výhodu, že jsme školení, jsme na ně zvyklí. Pro plavce je to složité, tady se těžko radí. Někdo je prostě statečnější než ostatní. Poprvé je to vždy šok, ale je důležité to zvládnout,“ říká.

Náhodný útok?

Rodina mrtvého turisty si později stěžovala, že na možnost útoku je v letovisku nikdo neupozornil. Místní obyvatelé přitom o nájezdech žraloků vědí a údajně mluví o tom, že Egypťané ze zkušenosti do vody nechodí mezi polednem a 14. hodinou, protože v té době útočí nejčastěji.

„S tím nesouhlasím. Žraloci loví většinou v podvečer. To, že útok proběhl za bílého dne, je podle mě důsledek něčeho jiného. Takhle brutální útok žraloka v Egyptě nebyl standardní, v té době se prostě v moři něco muselo stát,“ tvrdí Lichtag. „Zaslechl jsem zprávy, že poblíž proplouvala loď, z které byly do moře vyhozené nějaké mršiny. Neznám pravdu, ale dovedu si představit, že se to stalo, protože podobná situace se v Egyptě odehrála před několika lety a stejně jako teď při tom zemřel člověk.“

Žralok dokáže ucítit kořist na kilometry daleko a je možné, že do blízkosti pobřeží se dostal právě kvůli snadné potravě. Situaci pravděpodobně ještě zhoršilo molo, ze kterého turista do moře skočil. „Vezměte si, že molo zasahuje hlouběji do moře, to už není šnorchlování u pobřeží. A pokud skočíte do moře, všechno to šplouchání je pro blízkého žraloka jako pozvání, chce vědět, co se tam děje. A to se, bohužel, asi stalo v tomto případě. Je to obrovská tragédie, nepříjemná náhoda. Ale je to poučení,“ lituje režisér a dokumentarista.

Steve Lichtag se žralokům a podmořskému životu věnuje desítky let. V roce 2001 měl na televizní stanici NBC premiéru slavný dokument Carcharias – Velký Bílý. V roce 2006 pak dokončil film Mýtus jménem žralok, kde se věnuje tématu velkých bílých žraloků. Ti jsou také ústředním motivem jeho knihy Čekání na bílou smrt.

Úspěšný režisér je prezidentem nadace Crystal Planet, zaměřené na ochranu podvodní flory a fauny. Je také členem řady mezinárodních filmových porot a institucí, zabývajících se přírodou a její ochranou.

Steve Loveček Lichtag (64)

  • Narodil se ve Znojmě v roce 1954 jako Zdeněk Loveček, nyní je občanem USA, ale mluví dokonale česky a žije v Praze. V pasu má zapsaná tři jména z titulku.
  • Vystudoval brněnskou konzervatoř, hrál například ve filmu Holky z porcelánu nebo Pan Tau, natáčel televizní zábavu.
  • V roce 1979 utekl přes Rakousko a Německo do USA, tam se živil v mnoha profesích, mimo jiné 4 roky cestoval a hrál s divadlem Ta Fantastika.
  • Roku 1991 se vrátil do rodné země a věnuje se producentské a režijní práci ve své firmě Twin Star Film. Za své převážně podmořské snímky získal ve světě přes 80 cen.
  • Je podruhé ženatý a má čtyři děti.
Autor:

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

VIDEO: Stejná trasa, kolo vs. elektrokolo. Rozdíl je v desítkách kilometrů

O kolik kilometrů více se dá najet při jednom výletu na elektrokole v porovnání...

Elektrokola lidé často využívají pro usnadnění jízdy v kopcích a horách. Skvěle přitom mohou pomáhat i na rovných...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Teď už budete rozumět cedulím po celém světě. Jen na ně namíříte foťák

Takhle by v ideálním případě měl vypadat výsledek práce softwaru pro „vizuální...

Inovovanou službu Googlu ocení každý cestovatel. Okamžitý vizuální překlad je nyní chytřejší a hlavně umí přímo...

Další z rubriky

Bojujeme i za vás, vzkazuje do Česka indián, který chrání deštný prales

Zdaleka největší hrozbou pro lidstvo je to, že úplně rezignovalo na duchovní...

Manari Ushigua je náčelníkem amazonského kmene, kterému v džungli devastované těžbou ropy hrozí vymření. Zhyne-li...

Monte Cristo zde měl trpět čtrnáct let, vás z pevnosti If vysvobodí přívoz

Pohled na pevnost If z přijíždějícího přívozu

Ostrůvek If leží na moři zhruba tři kilometry od Marseille a jinak než po vodě se tam nedostanete. Na to se ostatně...

Výlet do vesnic v Berlíně, ve kterých bydleli nacisté i čeští uprchlíci

Vily a domy z idylické čtvrti Waldsiedlung Krumme Lanke byly postaveny v letech...

Divoký mix berlínské architektury fascinuje návštěvníky i při opakované návštěvě. Přitom zdaleka ne vše najdete v...

Najdete na iDNES.cz