Nařízení v Chorvatsku prakticky nikdo nekontroluje, řekl expert v Rozstřelu

  • 81
Přestože se to ještě nedávno zdálo díky koronavirové pandemii hodně nejisté, nakonec i letos spousta Čechů zamíří během letní dovolené do Chorvatska. V čem bude nyní toto cestování jiné, na co se určitě připravit a jak to momentálně v Chorvatsku vypadá? Na vaše otázky odpovídal redaktor MF DNES Roman Švidrnoch.

Ještě před pár týdny se zdálo, že letos si cestu do oblíbené přímořské destinace budou muset čeští a moravští dovolenkáři odříct. Nestalo se. Cesta do Chorvatska je otevřená.

I letos tak vyrazil reportér MF DNES na inspekční výpravu na jih Chorvatska. A ukázalo se, že na první pohled může cesta na Jadran sice působit komplikovaně, na hranicích musíte například předkládat potvrzení o ubytování v zemi, reálně ale na vás čeká poměrně plynulá jízda. Celý report o cestě si můžete přečíst zde.

„Do Chorvatska jsme projeli jako horký nůž máslem. V normálním roce by byl provoz mnohem větší, teď jsme se jen trochu zdrželi ve Vídni,“ říká Švidrnoch. „Jezdí tam teď hlavně Němci, kteří se nebojí do Chorvatska cestovat.“

„Nikdo po nás nechtěl žádné doklady, potvrzení o ubytování, nechtěli po nás ani vyplnit formulář, na který upozorňovaly chorvatské úřady,“ říká Švidrnoch. Formulář najdete na webové stránce entercroatia.mup.hr.

Podle Švidrnocha nikdo nekontroluje, zda máte opravdu zaplacené ubytování. To byla původně podmínka, bez které by vás neměli do země pustit. „Nikdo to opravdu nehlídá, doporučoval bych vyplnit jen elektronický formulář před cestou, maximálně si zaplatit jednu noc dopředu a další ubytování pak můžete bez problémů hledat až na místě,“ doporučuje.

Žádná větší omezení na vás nečekají ani na cestě do Dubrovníku nebo na poloostrov Pelješač, při níž musíte přejíždět hranici Chorvatska s Bosnou a Hercegovinou. „Na hranicích s Bosnou po nás chtěli jen občanské průkazy.“

Podle úřadů byste si měli každý den měřit i teplotu, při zvýšené hodnotě se pak doporučuje vyhledat lékaře. „Reálně vám ale teplotu v Chorvatsku nikdo měřit nebude,“ tvrdí Švidrnoch.

Opatření v Chorvatsku

V Chorvatsku stále oficiálně platí několik omezení kvůli pandemii koronaviru, na žádné větší komplikace ale během dovolené pravděpodobně nenarazíte. „Papírově platí rozestupy, povinnost dezinfikovat si ruce, v praxi se ale nedodržuje téměř nic,“ říká Švidrnoch. „V restauracích například dezinfikují stoly, ale roušky v nich opravdu nenosí nikdo. Některé hotely sice mají stále zavřeno, hotelové služby ale určitě seženete.“

Podobně jako v Česku se v Chorvatsku můžete těšit na menší ceny, protože se majitelé služeb snaží přitáhnout co nejvíce turistů. „My jsme v hotelu bydleli za třetinovou cenu oproti sezoně. Podobně nízké ceny jsme zažili i v restauracích v Dubrovníku. Ty jsou většinou velice drahé, teď je ale situace pro české turisty opravdu přívětivá,“ říká redaktor. „Ceny jsou vlastně podobné jako u nás.“

Kromě nízkých cen je dalším bonusem čisté moře. „Pláže jsou teď více než poloprázdné a voda je samozřejmě hodně čistá, ale byli jsme tam před začátkem sezony, dá se předpokládat, že situace se trochu zhorší,“ říká Švidrnoch.