Rok studia za čtvrt milionu korun. Cambridge, jedna z „nej“ univerzit

  6:00
Je to sice městečko malé počtem obyvatel, ale rozhodně velké slovutností. Na univerzitě v Cambridge studovaly osobnosti jako Charles, Isaac Newton nebo Salman Rushdie a 81 zdejších studentů získalo Nobelovu cenu. Jaké to tam vlastně je doopravdy?
Fotogalerie12

Stará dobrá Anglie − univerzita v Cambridge je po Oxfordu druhá nejstarší v Británii. | foto: Pavel LisýiDNES.cz

Městečko Cambridge ve Velké Británii si opravdu zaslouží být nazýváno studentským městem. Ve skutečnosti je to jedna velká univerzita, kde 120 tisíc obyvatel žije v těsném kontaktu s 22 tisíci studenty a dalšími stovkami turistů.

Cambridge je jednou z nejstarších a nejprestižnějších univerzit na světě. A když k tomu přidáte britský smysl pro tradice, ocitnete se po příjezdu rovnou jednou nohou o několik staletí zpátky v čase. 

Žít v Cambridge, ať už jako student či obyčejný člověk, znamená být plně obklopen na každém kroku univerzitní atmosférou. Ta je důsledkem historie a důsledně dodržovaných tradic.

Začalo to krveprolitím

Univerzitní historie tohoto místa začíná roku 1209, kdy v nedalekém Oxfordu západně od Cambridge propukly velké nepokoje mezi studenty a místními obyvateli.

Několik desítek studentů bylo zavražděno a část jich utekla do osady Caumbrigge, kde založili novou univerzitu.

Založení univerzity samozřejmě způsobilo nepokoje mezi místními obyvateli. Zákon se tehdy ale postavil na stranu studentů a v Cambridge začal spolu s univerzitou vznikat architektonicky celkem sjednocený systém kolejí.

Cambridge
Nejslavnější část univerzity - Trinity College. Vystudovalo na ní 31 nositelů Nobelovy ceny a šest britských premiérů

Není kolej jako kolej

Princip studentských kolejí (college), kterých je tu několik desítek, je značně odlišný od toho, jak jej chápeme u nás.

Koleje tu nejsou jako zařízení pro ubytování studentů, ale jako celý systém, ve kterém učitelé a žáci žijí dohromady na podobném principu jako mniši v klášteře.

Každá kolej má své pozemky, budovy, kapli, tradice a řád. Vedoucím koleje je "master", starší členové college jsou "fellows".

Studenti a učitelé se společně setkávají při jídle, náboženských obřadech a jiných společenských akcích.

Znakem příslušnosti k univerzitě a ke koleji je černý plášť (gown), který může mít neznatelné odlišnosti podle typu koleje či dosaženého vzdělání. Studenti a "fellows" jej nosí při všech slavnostnějších příležitostech, k nimž patří návštěva kaple, večeře nebo zkouška.

Britové berou tento kolejní systém velmi vážně, a tak příslušnost ke koleji znamená především společenskou úroveň.

Nejstarší a zároveň nejmenší kolejí je Peterhouse založený roku 1284 Hugem de Balshamem, pozdějším biskupem z Ely, který zavedl systém již zmíněných kolejí.

Cambridge
Dřevěný Matematický most přes řeku Cam podle jedné z pověr pochází z Číny a v jeho konstrukci je ukryta matematická formule

Turisté v přesile nad studenty

Dominantou a jednou z nejkrásnějších staveb Cambrige je královská kaple Kings College. Dalšími architektonickými skvosty jsou okolní budovy Queen College, Trinity Hall, Corpus Christi, Pembroke či Saint John's College.

Celkem je v Cambridge 32 kolejí a většina z nich je přístupná turistům. Turisté jsou dnes neoddělitelnou součástí Cambridge.

Nejvíc jich přijíždí z Číny. Je jich tu tolik, že kdyby neměli na krku zavěšený foťák a kolem byste neviděli tu typickou anglickou architekturu, měli byste pocit, že jste nejspíš někde v Číně.

Někdy mám pocit, že jedna turistická sezona ještě neskončila a už začíná nová. Nicméně příliv turistů znamená příliv peněz, což má za důsledek ekonomický růst celé oblasti, a bohužel také nárůst místních cen. Cambridge je jedním z nejdražších míst v Anglii.

Jak se stát studentem Cambridge

Studentem v Cambridge se teoreticky může stát každý, kdo projeví dostatek inteligence, případně inteligence spojené s finanční podporou.

Roční studium vyjde asi na pět až sedm tisíc liber, přičemž asi polovina této částky zůstává koleji a polovina jde na účet univerzity.

Neznamená to však, že zde nemohou studovat nemajetní. Pokud obstojí v náročných přijímacích zkouškách, tak ano, navíc zde funguje velmi propracovaný systém nejrůznějších dotací a stipendií.

Osobně znám několik českých studentů, jejichž studium je plně dotováno z prostředků kolejí či univerzity.

Cambridge

Slavní absolventi

Do dnešního dne na Cambridge University vystudovalo nesčetné množství vědců, spisovatelů či básníků. Každá kolej se chlubí těmi svými absolventy.

Nejvíce slavných má Trinity College, na které studuje každý rok přes tisíc studentů. Promoval tu například princ Charles.

Ze všech absolventů Cambridge University se 81 stalo nositelem Nobelovy ceny a 13 britským premiérem.

Studoval tu Isaac Newton, Charles Darwin, britští králové Jiří VI. a Eduard VII., spisovatelé Michael Crichton, Salman Rushdie a Vladimir Nabokov nebo herečky Emma Thompsonová, Rachel Weiszová či Tilda Swintonová.

A především řada vědců.

Protože student v Cambridge nesmí vlastnit automobil, většina jezdí na kole. Centrum města proto zvláště po ránu připomíná rušnou ulici v Šanghaji.

Kola jsou všude. Často se kradou, často jsou na dešti a tomu také odpovídá průměrná kvalita. Jednou jsem se zeptala jedné studentky, proč neinvestuje do oleje a nenamaže si zrezlý skřípající řetěz.

Prý si chce připadat více jako cambridgeský student.

Cambridge

Univerzitní rok má tři osmitýdenní semestry, podzimní, postní a velikonoční. Zkoušky probíhají od poloviny května do poloviny června.

Systém výuky je více zaměřen na samostatnou práci. Studenti tráví většinu času v knihovnách sepisováním esejí. Víkendy jsou potom zasvěceny nočnímu životu.

Čím intenzivnější studium, tím intenzivnější odreagování. A proto v noci celkem poklidnému městečku dominují především noční podniky.

To je tedy Cambridge. Místo plné atmosféry, kontrastů poklidného univerzitního města ve dne a divokého života v noci. Neodolatelné pro turisty z nejrůznějších koutů světa.


Rady do batohu


Jak se tam dostat:
V současné době je návštěva Cambridge poměrně finančně nenáročná.

Letadlem: Kromě klasických leteckých společností za standartní ceny se lze přepravit z České republiky na letiště Londýn Stansted nízkonákladovými leteckými společnostmi. Z Prahy létá společnost easyJet, z Brna Ryanair. Vhodně vybraná zpáteční letenka stojí zhruba 2 000 Kč. Let trvá zhruba jeden a půl hodiny. Doprava z letiště je zajišťena autobusovou společností National Express. Zpáteční lístek stojí 14 liber a jízdní řád lze vyhledat na jejich webových stránkách www.nationalexpress.com.

Autobusem: Bude vás stát minimálně tolik co nízkonákladový let a desetkrát tolik času.

Ubytování:
V Cambridge je nocleh dost drahý, nejlevnější YHA hostel stojí 18 liber na noc. Stanovat za městem nedoporučuji, téměř veškeré pozemky jsou soukromé a Britové jsou na narušování svého soukromého vlastnictví dosti citliví.

Více informací o Cambridge najdete na stránkách univerzity www.cam.ac.uk

Cítila se jako černá ovce? Dianin svetr byl symbolem hravosti i rebelie

Svetr s ovečkami vynesla Diana na královský zápas v koňském pólu v roce 1983....

VIDEO Kdo by si nepamatoval červený svetr s ovcemi, oblíbený kousek princezny Diany? Dnes je vnímán jako...

Střídmost a tutlání informací. Jak se změnil šatník princezny Kate po nemoci

Princezna Kate (30. ledna 2025)

VIDEO Princezna Kate se po náročném boji s rakovinou vrací do veřejného života. Ač vypadá krásná a svěží...

Princezna Kate poprvé prozradila, co si myslí o zarostlém Williamovi

Princ William a princezna Kate (10. března 2025)

Princezna Kate (43) se vůbec poprvé vyjádřila k vousům prince Williama (42). Na oslavě Dne svatého...

Expert: Britští panovníci na trůnu umírají. Abdikace je pro ně sprosté slovo

Ondřej Kubáček, odborník na britskou královskou rodinu, v pořadu iDNES.cz...

VIDEO Rozstřel Ani zdravotní komplikace nedonutí Karla III. abdikovat. Britští králové totiž na trůnech umírají,...

Britská královská rodina nechá turisty nakouknout do svého sídla

Britský král Karel III. oslavil podruhé v roli panovníka narozeniny oficiální...

Veřejnosti se poprvé v historii otevře východní křídlo Buckinghamského paláce. V sídle britské...

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.