Rhodos není jen slavný kolos...

aktualizováno 
Komu o dovolené nestačí jen polehávat na pláži, ale láká ho i objevovat stopy slavných dávno minulých dob, jistě by ocenil řecký ostrov Rhodos. Mezi koupáním v průzračném a teplém moři lze obdivovat památky, na které tato dávná křižácká bašta a zároveň křižovatka obchodních cest není nijak skoupá.
Rhodos

Rhodos | foto: Goldair Greece ToursiDNES.cz

Hlavní město Rhodos
Na severním výběžku Rhodosu se rozkládá stejnojmenné hlavní město, které je hotovou učebnicí dějin. Během jednoho večera lze putovat časem od antických dob až po naše století, kdy Turky u moci vystřídali Italové.

Panství islámu připomínají opuštěné mešity, knihovny s muzeem a turecké lázně, ale v některých uličkách i domky s předsazeným patrem, zvaným cikma.

Největší půvab má Staré Město. Představte si středověké město, které zčásti kopíruje ještě starší antické ulice a je obehnané vysokými a až dvanáct metrů širokými hradbami. Ty čtyři kilometry dlouhé hradby "vykusuje" ještě polokruhový obchodní přístav. Je to jen pár metrů od někdejšího přístavu Mandraki, jehož vjezd prý střežil slavný rhodský kolos.

Ve Starém Městě se dá chodit hodiny a hodiny. Přitom nikdy se nenudíte. Malá náměstíčka s platany nebo obrovskými fíkovníky a lemovaná byzantským kostelíkem či mešitou se štíhlým minaretem zvou k posezení se sklenicí vychlazené kávy ­ frapé (a kočky se vám budou přátelsky otírat o nohu).

Širší ulice střídají takové, že se jimi dá stěží projít ve dvojici. Tu pravou mysterii však starý Rhodos nabízí za tmy, kdy se ulice mění v jednu velkou tavernu i orientální bazar doplněný luxusními obchody světoznámých značek.


Brána do Starého Města

Město, které doopravdy žije
Obchodní minulost Rhodu dosud přežívá především na Sokratově třídě, hlavní tepně, z níž se rozbíhají do stran další uličky s uměleckými galeriemi nebo restauracemi. Nejstarší z nich stojí na místě bývalého antického tržiště, agory, a nabízí posezení v elegantním interiéru s fragmenty starými 2000 let.

Toulání uličkami, kde na rozdíl od jiných turistických center dosud žijí svůj všední život místní obyvatelé, nabízí každým okamžikem nový, překvapující pohled.

Div světa zmizel beze stopy
Rhodský kolos, tento div antického světa, který proslavil ostrov po celém světě, se nad přístavem Mandraki tyčil pouhých padesát let, než se zřítil během mohutného zemětřesení. Podoba jeho bronzové tváře, boha slunce Hélia, se zachovala jen na bronzové čtyřdrachmě z 3. století, na rubu s růží, starým znakem Rhodu.

Dodnes ovšem zůstává předmětem sporů, zda slavný čtyřicetimetrový obr stál rozkročen nad vjezdem do přístavu anebo ve stoji spatném, jak popsal ve svém díle Plinius. Trosky kolosu byly vyhledávaným turistickým cílem a zdrojem suvenýrů i později, dokud jeho poslední zbytky nekoupil roku 653 našeho letopočtu "na sběr" jakýsi Žid z Edessy.

Jeden den jako z pohádky
Kdo lituje, že kolos už nespatří, může navštívit alespoň rodiště jeho tvůrce, Charése z Lindu. Lindos patří k nejstarším osídleným místům Rhodu, což je celkem logické, protože vyrostl v místech jediného přírodního přístavu na ostrově.

Bílé město s uličkami dlážděnými oblázky se šplhá po úbočí útesu, na kterém vyrostla akropole s chrámem zasvěceným bohyni Athéně. Půvabný Lindos nabízí snad vše, po čem může fantazie zatoužit: procházku stinnými křivolakými uličkami lemovanými obchůdky a kavárnami, výstup (pěšky nebo na oslu) na akropoli se zbytky chrámu a středověké pevnosti, odkud je nádherný výhled na moře i pevninu, a v neposlední řadě i příjemné koupání.

Městská pláž Pallas Bay leží přímo v místech starého přístavu a na druhé straně útesu je skryta druhá, menší pláž, kde dříve kotvili se svými bárkami rybáři. Tady se krčí vzhledem nenápadná bílá kaple, ve skutečnosti však významné poutní místo - odsud prý začal apoštol Pavel svou pouť po Evropě.

Z hlavního města lze Lindos navštívit buď lodí, nebo autobusovou linkou, která spojuje obě města dvanáctkrát za den.

Malá zkouška odvahy
Rhodos zná i cenu sladké vody. Odedávna to byl jeden z mála středozemních ostrovů, který netrpěl suchem. Přestože turista v sezoně potká místo řek většinou jen vyschlá bílá řečiště, jsou i místa, kde se ve stínu stromů může napít přímo z pramene - nebo třeba hned z několika najednou.

Epta piges, osm pramenů čisté pitné vody, vyvěrá nedaleko vesničky Archangelos a nachází se zde velmi oblíbená atrakce: asi 200 metrů dlouhý tunel proražený ve skále, kterým je pramenitá voda svedena do malého jezírka. Procházka klenutým úzkým kanálem, vysokým necelých sto osmdesát centimetrů, kde proudící voda sahá zhruba po kotníky, je zážitek nejen pro děti.

Tichý ráj motýlů
Ve vzdálenosti pěti kilometrů od vesničky Tholos lze navštívit další přírodní zajímavost Rhodu, světoznámé údolí motýlů. Skály, kmeny stromů i jejich listy zde pokrývá koberec na první pohled nenápadných žlutohnědých motýlů. Až když se oblak motýlů vylekaný ještěrkou nebo neukázněnými turisty zvedne do vzduchu, objeví se spodní jasně červená barva křídel.

Pravý čas na návštěvu údolí je uprostřed léta, v červenci a srpnu, kdy zde motýli Panaxia quadripunctuaria hledají útočiště před vražedným horkem.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

Dovolená s miliardáři. Svatý Mořic je jako jahoda v předraženém šampaňském

Svatý Mořic na břehu jezera Moritzer See je nejstarší alpskou turistickou...

Byli tu snad všichni. Charlie Chaplin, Brigitte Bardotová, J. F. Kennedy, Alfred Hitchcock či německý filozof...

Najdete na iDNES.cz