Tuzemský dopravce RegioJet v dubnu zprovoznil novou linku mezi Prahou a Varšavou. Českým cestovatelům se tak naskytla ideální možnost dostat se rychle a levně do hlavního města Polska. Autobus navíc po cestě staví ve Vratislavi a Lodži.
Přímá linka mezi Prahou a Varšavou jezdí dvakrát denně a vyjet můžete v 9 či v 22 hodin. RegioJet na tuto trasu vypravuje moderní patrové autobusy. Na výběr je navíc ze dvou tříd, cestující mohou zvolit mezi variantou Relax v horním patře a Standard v tom dolním.
Varšava: z ruin k památce UNESCO
Pohodlně se tak za necelých devět a půl hodiny dostanete až do Varšavy. Vibrující polská metropole nadchne moderním životem i pohnutou historií. Lákadlem je především Staré město, které bylo během druhé světové války téměř kompletně zničeno a jež se mezi lety 1949 a 1963 dočkalo úplné rekonstrukce. Bezprecedentní počin si taky vysloužil zápis na seznam světového dědictví UNESCO. V jeho středu leží Staroměstské náměstí, polsky Rynek Starego Miasta, se sochou Syreny uprostřed, tedy zpodobněním mořské panny, jež se stalo symbolem celého města.
Autobusem za dobrodružstvím
|
Navštívit zde ale můžete i Barbakan, zbytky původního obranného opevnění. Anebo Památník varšavského povstání, který připomíná nejemotivnější moment moderní historie města. Pokud si Varšavu budete chtít prohlédnout z větší perspektivy, bude k tomu ideální vyhlídková terasa v 30. patře Paláce kultury a vědy, nepřehlédnutelné stavby a dalšího symbolu města.
Vratislav: nejstarší hospoda i železobeton v UNESCO
Cestou do hlavního města Polska ovšem minete další dvě neméně významná sídla. Jako první se nabízí zastávka ve Vratislavi, historickém centru Slezska. I toto město utrpělo během druhé světové války značné škody na svých památkách, přesto se jich dost dochovalo. Ústřední náměstí, jednoduše Rynek, si navíc taktéž prošlo poválečnou rekonstrukcí, která pobořeným domům navrátila jejich barokní či manýristický ráz. Zaujme zde Dům u sedmi kurfiřtů a hlavně Stará radnice, která láká na jednu z nejstarších evropských hospod. Takzvaná Piwnica Świdnicka je prý v provozu už od 14. století.
Nejstarší část města ale najdete na takzvaném Tumském ostrově, kde se kdysi nacházelo slovanské hradiště. Dnes zde můžete navštívit působivou katedrálu svatého Jana Křtitele nebo Botanickou zahradu založenou v místě zasypaného ramene Odry. I Vratislav má zápis na seznamu UNESCO. Dostala se tam díky tzv. Hale století, impozantnímu železobetonovému památníku postavenému ke stému výročí vítězství nad Napoleonem v bitvě u Lipska.
Lodž: textilní minulost, filmová současnost
Úplně jiný zážitek nabízí Lodž, třetí největší město Polska. Někdejší světové centrum textilního průmyslu láká na muzeum tohoto odvětví v rekonstruované továrně Bílá fabrika. Skvělou ukázkou doby, kdy ráz a rozkvět města určovala textilní výroba, je komplex Księży Młyn, dnes víceúčelový prostor s ateliéry i kavárnami.
Město je ale i centrem polského filmu, na zdejší filmové škole totiž začínali režiséři jako Andrzej Wajda či Roman Polański a právě tady se také koná festival Camerimage. Není bez zajímavosti, že Lodž inspirovala i dalšího filmového velikána: David Lynch zde natočil svůj náročný snímek Inland Empire s Laurou Dernovou v hlavní roli.
Nečekané souvislosti tak objeví každý, kdo si na oblíbené trase mezi Prahou a Varšavou udělá zastávku v jednom ze dvou zmíněných měst. S novou linkou RegioJetu je to opravdu snadné.