Řecko: když zakopáváte o památky

  22:56aktualizováno  22:56
Země nádherných památek, mnoha zajímavých ostrovů a nekonečně pestrého pobřeží, to je Řecko. K tomu připočítejme dobré jídlo a příjemné lidi. To je důvod, proč sem každý rok jezdí téměř 300.000 Čechů.

Země nádherných památek, mnoha zajímavých ostrovů a nekonečně pestrého pobřeží, to je Řecko. K tomu připočítejme dobré jídlo a příjemné lidi. To je důvod, proč sem jezdí téměř tři sta tisíc Čechů za rok.

Zde je deset tipů na cestu.

1. Knossos

Palác, svatyně nebo jen kamenné bludiště, proslavené vyprávěním o Minotaurovi. Obnovené fresky na polorozpadlých stěnách připomínají skvělost první evropské civilizace, která tu vznikla před téměř 4000 lety. Knossos je jen jedno z řady míst na Krétě, kde tato civilizace zanechala své stopy.

2. Delos

Ostrov uprostřed Kyklad, zasvěcený bohu Apollonovi, byl ve starověku největším náboženským centrem Egejského moře. Dodnes to připomínají zbytky svatého přístavu a svatého jezera, Terasa lvů i vybělené pozůstatky antických chrámů, divadla a obytných domů. Chybí jen pohřebiště, protože na svatém ostrově nesměl nikdo umřít.

3. Olympia

Místo spojené se sportem v jeho kráse a vznešenosti i v jeho ubohosti a snaze o vítězství za každou cenu. Olympijské hry byly jen jedním, leč nejslavnějším místem zápolení ve starém Řecku. Nad zdejším stadionem a nad troskami antických chrámů a cvičeben vloni opět zněl potlesk a křik davů.

4. Delfy

Pod masivem Parnasu dodnes stojí zbytky neproslulejší věštírny starověku, kde věštkyně Pýthia předpovídala osudy vládců a říší. Trosky Apollonovy svatyně připomínají boha, kterému bylo místo zasvěceno a který k lidem starověku promlouval ústy Pýthie.

5. Mykény

Sídlo válečnických králů, kde se rozhodovalo o tažení na Troju. Do války vojáci odcházeli dodnes zachovanou Lví bránou. Kruhové pohřebiště na mykénském hradě či majestátní Átreova pokladnice pod ním byly místem odpočinku pro krále a hrdiny doby bronzové.

6. Patmos

Idylický ostrov u břehů Turecka, na němž se zrodila Apokalypsa, děsivé vyprávění o posledních dnech lidstva. Toto biblické dílo i jeho tvůrce dodnes připomíná monumentální klášter svatého Jana Evangelisty a klášter Apokalypsy.

7. Théra (Santorini)

Tady mohla ležet bájná Atlantida. Ostrov ve tvaru půlměsíce je vše, co zbylo po ničivém výbuchu sopky před 3600 lety, který těžce zasáhl civilizaci na vzdálené Krétě. Přestože jde vlastně o trosku, staří Řekové říkali ostrovu Kallisté, tedy Velmi krásný.

8. Rhodos

Z největšího starověkého tržiště otroků, jemuž dominoval zmizelý Kolos rhodský, se před staletími stala pevnost řádu johanitů. Nejvíce památek připomíná tuto dobu, čas obléhání a válek s Turky. Dnes ostrov přitahuje svými plážemi, zahradami a příjemným klimatem.

9. Mistra

Město v horách Peloponésu, které leží nedaleko kdysi tak známé Sparty, je živou památkou na zaniklou byzantskou říši. Dávné chrámy, kláštery a opevnění připomínají časy, kdy tento "druhý Řím" vládl nejen Peloponésu, ale celému Balkánu.

10. Atény

Akropole a přilehlé pahorky, stejně jako trosky chrámů a řada muzeí, připomínají časy Perikla a Sokrata, kdy toto město bylo nejdůležitějším kulturním centrem Středomoří. Procházky v uličkách Pláky pod Akropolí jsou příjemným únikem z hektického mnohamilionového velkoměsta, jímž se Atény staly během posledních 150 let.


RADY A PROČ TAM JET


Výborná kuchyně:
V Řecku se dá přežít i s kusem bílého chleba, kozím sýrem a trochou oliv. To však není vůbec žádný důvod, aby se člověk vyhýbal pestré a zajímavé řecké kuchyni.

Levné cestování:
Autobusem či vlakem se dá po Řecku cestovat stejně jako u nás doma (i když cestování po kolejích je pěkně pomalé). Problémem jsou jen informace. Na jízdní řády není radno spoléhat, protože na většině zastávek nejsou - ne že by je někdo zničil, ale prostě nejsou. Nejjistějším zdrojem informací jsou pak staříci v nálevněobchůdku, který se nachází u každé autobusové zastávky.

Obchody a banky:
Čas na nákupy si člověk v Řecku hlídat nemusí - otevřeno je obvykle až do osmi večer. Ale kdo potřebuje do banky, na poštu nebo na nějaký úřad, udělá líp, když tam vyrazí pokud možno už ráno a nejpozději před druhou hodinou odpoledne.

Raději na jaře či na podzim:
V létě se do Řecka jezdí samozřejmě nejčastěji, ale nejlepší dobou pro cestování i rekreaci je duben, květen nebo brzký podzim, a to kvůli snesitelnějším teplotám. Pak je dobré vzít si něco teplejšího na večerní posezení venku.

Je tam bezpečno:
Řecko netrpí nějakou vysokou zločinností. Přesto se doporučuje zamykat dveře pokoje, dávat si pozor na kabelku a nemít všechny peníze a dokumenty na jednom místě - jako ve většině jiných zemí Evropy.


Akropolis

Atény

Delfy

Meteora

Olympia

Rhodos

DIŮV CHRÁM. Trosky největšího chrámu antického Řecka, který kdysi skrýval zlatou a slonovinovou sochu vládce bohů Dia, jež byla kopií jednoho ze sedmi divů světa. Majestátní chrám budovali Atéňané 650 let - stavba začala ještě před příchodem demokracie, za aténských tyranů, a dokončili ji římští císařové.

Autoři: ,

Nejčtenější

Máme plno, ale končíme. Stát zrušil rezervace a zavřel Richtrovy boudy

Zavřené Richtrovy boudy v Krkonoších (13.1.2019).

Na seznam zavřených krkonošských bud přibyla další položka. Státem vlastněné Richtrovy boudy nad Pecí pod Sněžkou od...

Na Poštovnu dorazil jediný dobrovolník, i tak je bouda ze sněhu venku

Odklízení sněhu u Poštovny na Sněžce (17.1.2019).

Jen jeden dobrovolník vyslyšel už ve čtvrtek volání o pomoc z Poštovny na Sněžce. V bílé tmě a extrémním větru...

SLEPÁ MAPA: Tvrdá lekce zeměpisu. Najděte evropské řeky

Ilustrační snímek

Labe, Temže, Dunaj. Kdo by neznal názvy těchto významných evropských řek. Jejich královnou je jednoznačně Volha,...

Běžkaři mají skvělý rok. Podívejte se na přehled parádních tratí v Česku

Zaniklá obec Chaloupky

Letošní zima se může pochlubit nadprůměrnou sněhovou nadílkou. Záchranáři sice momentálně varují před výlety na...

Koloběžkou do Španělska. Žena z Tanvaldu jela poděkovat za život

Martina Josífek Zelinková na své pouti

V roce 2017, ve 46 letech, jí diagnostikovali zhoubný nádor. Po krátké, ale zničující léčbě sedla na koloběžku a odjela...

Další z rubriky

Další vstřícný krok Uzbekistánu, prezident zrušil víza i pro Česko

„Chceme, aby turisté fotografovali co nejvíce. Dávejte fotky na Instagram! To...

Silně izolovaná země se od nástupu prezidenta Šavkata Mirzijojeva v roce 2016 postupně začala otevírat turistům. Nově...

Vědci odhalili tajemství soch na Velikonočním ostrově. Označují vodu

Velikonoční ostrov - Kráter Rano Raraku - místo, kde sochy moai vznikaly

Po letech dohadů, za jakým účelem byly postaveny mystické sochy na Velikonočním ostrově, přišli vědci s rozluštěním...

VIDEO: Svátky světla ve Španělsku nahnaly koně do plamenů

Festival Luminarias (18.1.2019)

Každý rok se v půlce ledna sejdou obyvatelé vesničky San Bartolome de Pinares ke Svátku světla. Ve večerních hodinách...

Najdete na iDNES.cz