Čtvrtek 6. srpna 2020, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. srpna 2020 Oldřiška

Nenápadné, ale nádherné. Do rakouského pohoří Hochschwab vezměte pohorky

aktualizováno 
Hochschwab nabídne pitoreskní tvary vápencových kopců, výtečné vyhlídky do celé východní části Rakouska i častá setkání s horskou zvířenou. Na přechod celého pohoří stačí tři dny, hodí se tedy z Česka i na prodloužený víkend.

Na hřebeni Aflenzer Staritzen | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Mohutný vápencový hřbet Hochschwabu se tyčí do výšky až 2 277 metrů asi sto kilometrů jihozápadně od Vídně. Směrem dál na východ už Alpy jen klesají.

S výjimkou mnohem menších (a také frekventovanějších) masivů Rax a Schneeberg nad průsmykem Semmering jde o nejvýchodněji položenou alpskou skupinu, která má skutečně vysokohorský charakter.

V západovýchodním směru je hřbet Hochschwabu, dlouhý necelých padesát kilometrů, omezen průsmyky Präbichl (1 226 m) a Seeberg (1 246 m). Oběma sedly prochází silnice, což na první pohled sice z Hochschwabu dělá dobře dostupné pohoří, nicméně jiné možnosti nástupu na hlavní hřeben jsou omezené a také nízko položené.

V úvahu prakticky přichází už jen obec Tragöss na jižním úpatí, v takovém případě ale budete vycházet z nadmořské výšky pouhých 900 metrů.

My volíme přechod celého hřebene se startem na Präbichlu, kam jezdí z Leobenu či Eisenerzu každou hodinu autobus. Kolem průsmyku se sice rozkládá malé lyžařské středisko, v létě tu ale panuje téměř mrtvolný klid.
Výstupová cesta směrem k chatě Leobner Hütte (1 550 m) zprvu připomíná všechno jen ne frekventovanou turistickou trasu. Místy sotva znatelný chodníček se klikatí vzhůru lesem, občas přelézáme spadlé kmeny a překonáváme úseky se značným příčným spádem.

Už před chatou se ale začínají otevírat výhledy do daleka: nejprve k jihu do údolí, kterým jsme na Präbichl přijeli, a na hory v centrálním Štýrsku, po překonání sedla Hirscheggsattel (1 690 m) také k severu. Přímo nad námi se tyčí krásný skalnatý hřeben Griesmauer a ve vzdálenosti asi pěti kilometrů pak charakteristická skalnatá pyramida štítu Frauenmauer (1 827 m).

Pohled od chaty Leobner Hütte na masiv Hochturm (2 081 m)

Pohled od chaty Leobner Hütte na masiv Hochturm (2 081 m)

Na východní úbočí posledně jmenovaného kopce míříme, a to přímo k vyústění jeskyně Frauenmauerhöhle. Jedná se o výjimečný přírodní úkaz, tzv. průchozí jeskyni, která má dva vchody a tím prakticky „provrtává“ obří skalní masiv. Šest set padesát metrů dlouhá dutina je přirozeného původu a lze jí projít, povolené je to ale jen za asistence certifikovaného průvodce. Höhlenführer, jak zní krásný německý název této profese, je tu k dispozici ve stanovených časech o víkendech.

Východní vstup do jeskyně je impozantní svým rozměrem, „brána“ je nejméně deset metrů vysoká. Dovnitř nakoukneme alespoň pár desítek metrů – je ale jasné, že i se svítilnou není obtížné se v podzemním labyrintu ztratit. Raději tedy pokračujeme dál a za chvíli míjíme stádečko kozorožců. Jeden statný samec nám ve vzdálenosti sotva deseti metrů pózuje dlouhé minuty. Příliš mnoho turistů tudy evidentně nechodí.

Východní vyústění jeskyně Frauenmauerhöhle

Východní vyústění jeskyně Frauenmauerhöhle

Závěr dne rámuje ohromující panoráma dominantní hory Brandstein (2 003 m) na severním obzoru. Nocleh na lučinaté planině u salaší Pfaffingalm splňuje všechny představy o pobytu v lůně čisté přírody, ticho tam kromě vzdálených zvuků různých zvířat neruší vůbec nic.

Vysokohorským krasem

Druhý den pokračujeme směrem k východu po náhorní plošině poseté tisíci závrtů i větších krasových sníženin. Je to terén krásný, také však nepřehledný. Neustále musíme překonávat hrany mezi jednotlivými depresemi a všímáme si, že větší závrty, které pokračují otvorem do hlubin vedoucích neznámo kam, jsou částečně zakryté nalámanou kosodřevinou. To aby tam nespadl dobytek.

V jedné z větších sníženin „sedí“ dokonale ukrytá chata Andothsalm. Jistě jedno z nejmalebnějších míst, která při přechodu Hochschwabu potkáváme. Trochu širší horizonty se pak otevřou na velké planině s několika salašemi a chatou Sonnschienhütte. Tady poprvé zažíváme také mírný turistický „cvrkot“, pivo a další tekutiny na terase u chaty tečou proudem.

Jezero Sackwiesensee

Jezero Sackwiesensee

Další malebnou zastávkou na trase je jezero Sackwiesensee, jediná vodní plocha na trase. Pauza přijde vhod, protože za jezerem začíná nejnáročnější úsek celé trasy: výstup na centrální hřbet Hochschwabu. Chata Häuslalm značí poslední výspu civilizace a také poslední zdroj vody, dál nabíráme výškové metry pustou a suchou vápencovou krajinou. Kosodřevina a občasné stromy mizí přibližně v hladině 1 700 metrů a pak už famózním vyhlídkám nebrání vůbec nic.

Severnímu obzoru vévodí mohutný, osamocený masiv Ötscheru (1 893 m), dole pod námi jen tušíme divoký tok řeky Salzy. Na jižním obzoru přehlédneme celý hřebem Fischbašských Alp a masiv Gleinalm, za sebou rozpoznáváme „včerejší“ štíty včetně Frauenmaueru.

Přibližně po třech hodinách pochodu od jezera začínáme mít na dosah nejvyšší vrchol Hochschwab (2 277 m). Výstup si ale necháváme na ráno a traverzujeme úbočím přímo k chatě Schiestlhaus (2 160 m). Ta je přirozeným záchytným bodem v nejvyšší části pohoří a je pozoruhodná sama o sobě: jde totiž o jednu z prvních energeticky neutrálních staveb v Alpách.

Chata Schiestlhaus leží ideálně na úpatí nejvyššího vrcholu.

Chata Schiestlhaus leží ideálně na úpatí nejvyššího vrcholu.

Schiestlhaus otevřel v roce 2005 v místě, kde dříve fungovala starší chata. Při novostavbě bylo vše podřízeno co nejmenší spotřebě energie: elektřinu generují solární panely, pečlivě se využívá odpadní teplo. Jediným zdrojem vody jsou atmosférické srážky, sbírané do velké nádrže.

Po hřebeni Aflenzer Staritzen

Ráno vybíháme z chaty nalehko na vrchol Hochschwabu, což vydá směrem vzhůru na slabou půlhodinku. Od vrcholového kříže poprvé dobře vidíme obě hlavní možnosti pro pokračování naší trasy: jak krásný hřeben Aflenzer Staritzen, tak hluboké údolí při jeho jižním úpatí, které vede do obce Seewiesen.

Vzhledem k výborné viditelnosti se rozhodujeme pro hřeben, na který se ovšem musíme dostat přes hluboké sedlo pod vrchem Hutkogel (2 035 m). Po výšvihu ze sedla se terén narovná a následuje nádherná část po dlouhém lučinatém hřebeni jen s minimálním převýšením. Sem tam potkáváme nějakého výletníka, mnohem více ale vidíme zvířata. Kamzíkům i svišťům se tu evidentně daří.

Pohled z hřebene Aflenzer Staritzen k západu. Na obzoru je vidět vrchol...

Pohled z hřebene Aflenzer Staritzen k západu. Na obzoru je vidět vrchol Hochashwab (2 277 m).

Užíváme si téměř letecké pohledy do okolních údolí, obec Seewiesen leží o nějakých 1 100 metrů níže. Obzor před námi ovládá další mohutná vápencová hora, osamocený masiv Hoher Veitsch (1 981 m). A na severním horizontu, za posledními výběžky Alp, tušíme údolí Dunaje.

Sestup z hřebene Aflenzer Staritzen patří k těm drsným, úzká a velmi strmá pěšinka se záhy zanoří mezi kosodřevinu a posléze do hustého lesa. Najdou se tu místa, kde bychom opravdu uklouznout nechtěli. Nakonec se ale obzor rozevře a dostáváme se do sedla Seebergsattel (1 246 m), kde přechod Hochschwabu končí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

Trasa
Popsaná trasa měří něco přes 40 kilometrů, celkem nastoupáte asi 2 500 metrů. Terén vyžaduje pořádné pohorky, často se jde po ostrých vápencových skalkách. Na Schiestlhausu funguje občerstvení (chata je ale otevřená jen v letní sezoně), něco k jídlu dostanete i na chatě Sonnschienhütte.

Logistika
Výchozí a koncový bod trasy, průsmyky Präbichl a Seebergsattel, obsluhují linky veřejné autobusové dopravy. Na Präbichl se autobusem dostanete mj. z Leobenu (na železniční trati Vídeň – Graz), ze sedla Seebergsattel jezdí spoje do Kapfenbergu a Brucku na téže trati. Vlaky a autobusy na sebe navazují, což umožňuje přejít Hochschwab s využitím veřejné dopravy.

Jízdní řády rakouských autobusů najdete na adrese www.postbus.at, železnice jsou na www.oebb.at. Vlakové jízdenky z/do Česka je obvykle nejvýhodnější pořídit předem na webu Českých drah (www.cd.cz).
Pokud se rozhodnete pro automobil, tak zpáteční cesta pro vozidlo (z Präbichlu na Seebergsattel či opačně) zabere v kombinaci autobus-vlak-autobus asi dvě a půl hodiny.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

KVÍZ: Znáte zeměpis? Vylosovali jsme výherce průvodců po zahraničí

Zeměpis vás baví. Soutěžního kvízu o kvalitního průvodce po zahraničí podle vlastního výběru se zúčastnilo téměř 4 300...

Ztracený ráj trampů u Dalešické přehrady žije svým druhým životem

Premium Údolí Dalešické přehrady je okouzlující oblastí nejen pro rybáře či prostě milovníky vodních zátočin, divokých skal a...

Zlatá vlaková horečka. Být strojvedoucím v Kanadě je spíše za odměnu

Premium Rekordně dlouhé vlaky, nejžádanější světová projížďka panenskou přírodou i památník zlaté horečky. V Kanadě má...

ZANIKLÉ TRATĚ: Propad rudného dolu pohltil dráhu z Opavy

Seriál Dnešní Zaniklé tratě nás zavedou do Slezska. Vydáme se na trať, po které se vozilo textilní zboží, ale hlavně břidlice...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Do daleka z vysoka. Kde hledat skvělé stezky v oblacích a korunách stromů

Jak léta běží, začínají i letitá přísloví ztrácet původní smysl, či dostávat jiný. Vezměte si třeba tohle: Nemá cenu...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Nenápadné, ale nádherné. Do rakouského pohoří Hochschwab vezměte pohorky

Hochschwab nabídne pitoreskní tvary vápencových kopců, výtečné vyhlídky do celé východní části Rakouska i častá setkání...

Nečekaná komplikace v Íránu. Tatra kolem světa se málem utopila v soli

Po překročení turecko-íránských hranic se tým Tatry kolem světa 2 vydal na východ, do hlavního města Teheránu, kde měl...

Zlatá vlaková horečka. Být strojvedoucím v Kanadě je spíše za odměnu

Premium Rekordně dlouhé vlaky, nejžádanější světová projížďka panenskou přírodou i památník zlaté horečky. V Kanadě má...

Nejdelší železniční trať: Transsibiřská magistrála zpívá píseň o ruské duši

Premium Nejdelší železniční tratí na světě je Transsibiřská magistrála. Slavná i krvavá. Hrdá, nezaměnitelná. Vlastně dělá...

Pronájem bytu
Pronájem bytu

Pražská, Liberec - Liberec III-Jeřáb
9 000 Kč/měsíc

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Nové zuby mám z Turecka. Zákrok byl psychicky náročný, říká pornoherečka

Česká pornoherečka Daisy Lee si zaletěla do Turecka pro nové zuby. Zákrok, který podstoupila na tamější klinice, ji prý...