Pondělí 6. února 2023, svátek má Vanda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 6. února 2023 Vanda

Nenápadné, ale nádherné. Do rakouského pohoří Hochschwab vezměte pohorky

Hochschwab nabídne pitoreskní tvary vápencových kopců, výtečné vyhlídky do celé východní části Rakouska i častá setkání s horskou zvířenou. Na přechod celého pohoří stačí tři dny, hodí se tedy z Česka i na prodloužený víkend.
Na hřebeni Aflenzer Staritzen

Na hřebeni Aflenzer Staritzen | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

Mohutný vápencový hřbet Hochschwabu se tyčí do výšky až 2 277 metrů asi sto kilometrů jihozápadně od Vídně. Směrem dál na východ už Alpy jen klesají.

S výjimkou mnohem menších (a také frekventovanějších) masivů Rax a Schneeberg nad průsmykem Semmering jde o nejvýchodněji položenou alpskou skupinu, která má skutečně vysokohorský charakter.

V západovýchodním směru je hřbet Hochschwabu, dlouhý necelých padesát kilometrů, omezen průsmyky Präbichl (1 226 m) a Seeberg (1 246 m). Oběma sedly prochází silnice, což na první pohled sice z Hochschwabu dělá dobře dostupné pohoří, nicméně jiné možnosti nástupu na hlavní hřeben jsou omezené a také nízko položené.

V úvahu prakticky přichází už jen obec Tragöss na jižním úpatí, v takovém případě ale budete vycházet z nadmořské výšky pouhých 900 metrů.

My volíme přechod celého hřebene se startem na Präbichlu, kam jezdí z Leobenu či Eisenerzu každou hodinu autobus. Kolem průsmyku se sice rozkládá malé lyžařské středisko, v létě tu ale panuje téměř mrtvolný klid.
Výstupová cesta směrem k chatě Leobner Hütte (1 550 m) zprvu připomíná všechno jen ne frekventovanou turistickou trasu. Místy sotva znatelný chodníček se klikatí vzhůru lesem, občas přelézáme spadlé kmeny a překonáváme úseky se značným příčným spádem.

Už před chatou se ale začínají otevírat výhledy do daleka: nejprve k jihu do údolí, kterým jsme na Präbichl přijeli, a na hory v centrálním Štýrsku, po překonání sedla Hirscheggsattel (1 690 m) také k severu. Přímo nad námi se tyčí krásný skalnatý hřeben Griesmauer a ve vzdálenosti asi pěti kilometrů pak charakteristická skalnatá pyramida štítu Frauenmauer (1 827 m).

Pohled od chaty Leobner Hütte na masiv Hochturm (2 081 m)

Na východní úbočí posledně jmenovaného kopce míříme, a to přímo k vyústění jeskyně Frauenmauerhöhle. Jedná se o výjimečný přírodní úkaz, tzv. průchozí jeskyni, která má dva vchody a tím prakticky „provrtává“ obří skalní masiv. Šest set padesát metrů dlouhá dutina je přirozeného původu a lze jí projít, povolené je to ale jen za asistence certifikovaného průvodce. Höhlenführer, jak zní krásný německý název této profese, je tu k dispozici ve stanovených časech o víkendech.

Východní vstup do jeskyně je impozantní svým rozměrem, „brána“ je nejméně deset metrů vysoká. Dovnitř nakoukneme alespoň pár desítek metrů – je ale jasné, že i se svítilnou není obtížné se v podzemním labyrintu ztratit. Raději tedy pokračujeme dál a za chvíli míjíme stádečko kozorožců. Jeden statný samec nám ve vzdálenosti sotva deseti metrů pózuje dlouhé minuty. Příliš mnoho turistů tudy evidentně nechodí.

Východní vyústění jeskyně Frauenmauerhöhle

Závěr dne rámuje ohromující panoráma dominantní hory Brandstein (2 003 m) na severním obzoru. Nocleh na lučinaté planině u salaší Pfaffingalm splňuje všechny představy o pobytu v lůně čisté přírody, ticho tam kromě vzdálených zvuků různých zvířat neruší vůbec nic.

Vysokohorským krasem

Druhý den pokračujeme směrem k východu po náhorní plošině poseté tisíci závrtů i větších krasových sníženin. Je to terén krásný, také však nepřehledný. Neustále musíme překonávat hrany mezi jednotlivými depresemi a všímáme si, že větší závrty, které pokračují otvorem do hlubin vedoucích neznámo kam, jsou částečně zakryté nalámanou kosodřevinou. To aby tam nespadl dobytek.

V jedné z větších sníženin „sedí“ dokonale ukrytá chata Andothsalm. Jistě jedno z nejmalebnějších míst, která při přechodu Hochschwabu potkáváme. Trochu širší horizonty se pak otevřou na velké planině s několika salašemi a chatou Sonnschienhütte. Tady poprvé zažíváme také mírný turistický „cvrkot“, pivo a další tekutiny na terase u chaty tečou proudem.

Jezero Sackwiesensee

Další malebnou zastávkou na trase je jezero Sackwiesensee, jediná vodní plocha na trase. Pauza přijde vhod, protože za jezerem začíná nejnáročnější úsek celé trasy: výstup na centrální hřbet Hochschwabu. Chata Häuslalm značí poslední výspu civilizace a také poslední zdroj vody, dál nabíráme výškové metry pustou a suchou vápencovou krajinou. Kosodřevina a občasné stromy mizí přibližně v hladině 1 700 metrů a pak už famózním vyhlídkám nebrání vůbec nic.

Severnímu obzoru vévodí mohutný, osamocený masiv Ötscheru (1 893 m), dole pod námi jen tušíme divoký tok řeky Salzy. Na jižním obzoru přehlédneme celý hřebem Fischbašských Alp a masiv Gleinalm, za sebou rozpoznáváme „včerejší“ štíty včetně Frauenmaueru.

Přibližně po třech hodinách pochodu od jezera začínáme mít na dosah nejvyšší vrchol Hochschwab (2 277 m). Výstup si ale necháváme na ráno a traverzujeme úbočím přímo k chatě Schiestlhaus (2 160 m). Ta je přirozeným záchytným bodem v nejvyšší části pohoří a je pozoruhodná sama o sobě: jde totiž o jednu z prvních energeticky neutrálních staveb v Alpách.

Chata Schiestlhaus leží ideálně na úpatí nejvyššího vrcholu.

Schiestlhaus otevřel v roce 2005 v místě, kde dříve fungovala starší chata. Při novostavbě bylo vše podřízeno co nejmenší spotřebě energie: elektřinu generují solární panely, pečlivě se využívá odpadní teplo. Jediným zdrojem vody jsou atmosférické srážky, sbírané do velké nádrže.

Po hřebeni Aflenzer Staritzen

Ráno vybíháme z chaty nalehko na vrchol Hochschwabu, což vydá směrem vzhůru na slabou půlhodinku. Od vrcholového kříže poprvé dobře vidíme obě hlavní možnosti pro pokračování naší trasy: jak krásný hřeben Aflenzer Staritzen, tak hluboké údolí při jeho jižním úpatí, které vede do obce Seewiesen.

Vzhledem k výborné viditelnosti se rozhodujeme pro hřeben, na který se ovšem musíme dostat přes hluboké sedlo pod vrchem Hutkogel (2 035 m). Po výšvihu ze sedla se terén narovná a následuje nádherná část po dlouhém lučinatém hřebeni jen s minimálním převýšením. Sem tam potkáváme nějakého výletníka, mnohem více ale vidíme zvířata. Kamzíkům i svišťům se tu evidentně daří.

Pohled z hřebene Aflenzer Staritzen k západu. Na obzoru je vidět vrchol Hochashwab (2 277 m).

Užíváme si téměř letecké pohledy do okolních údolí, obec Seewiesen leží o nějakých 1 100 metrů níže. Obzor před námi ovládá další mohutná vápencová hora, osamocený masiv Hoher Veitsch (1 981 m). A na severním horizontu, za posledními výběžky Alp, tušíme údolí Dunaje.

Sestup z hřebene Aflenzer Staritzen patří k těm drsným, úzká a velmi strmá pěšinka se záhy zanoří mezi kosodřevinu a posléze do hustého lesa. Najdou se tu místa, kde bychom opravdu uklouznout nechtěli. Nakonec se ale obzor rozevře a dostáváme se do sedla Seebergsattel (1 246 m), kde přechod Hochschwabu končí.

Mapy poskytuje freytag & berndt. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost také vytváří knižní sérii Toulavá kamera s tipy na výlety po celém Česku, která je ideálním dárkem pro obdivovatele krás naší vlasti.

Může se hodit

Trasa
Popsaná trasa měří něco přes 40 kilometrů, celkem nastoupáte asi 2 500 metrů. Terén vyžaduje pořádné pohorky, často se jde po ostrých vápencových skalkách. Na Schiestlhausu funguje občerstvení (chata je ale otevřená jen v letní sezoně), něco k jídlu dostanete i na chatě Sonnschienhütte.

Logistika
Výchozí a koncový bod trasy, průsmyky Präbichl a Seebergsattel, obsluhují linky veřejné autobusové dopravy. Na Präbichl se autobusem dostanete mj. z Leobenu (na železniční trati Vídeň – Graz), ze sedla Seebergsattel jezdí spoje do Kapfenbergu a Brucku na téže trati. Vlaky a autobusy na sebe navazují, což umožňuje přejít Hochschwab s využitím veřejné dopravy.

Jízdní řády rakouských autobusů najdete na adrese www.postbus.at, železnice jsou na www.oebb.at. Vlakové jízdenky z/do Česka je obvykle nejvýhodnější pořídit předem na webu Českých drah (www.cd.cz).
Pokud se rozhodnete pro automobil, tak zpáteční cesta pro vozidlo (z Präbichlu na Seebergsattel či opačně) zabere v kombinaci autobus-vlak-autobus asi dvě a půl hodiny.

Autor: pro iDNES.cz

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Život na nejhustěji zalidněném ostrůvku světa. Pohádka o ráji je velká lež

Ten vůbec nejmenší ostrůvek při pobřeží Kolumbie je současně tím nejhustěji zalidněným ostrovem planety. Prý. Na ploše...

Nikaragua zakázala turistům lepší foťáky a kamery, rozhodnutí hned zrušila

Nikaragua v polovině ledna výrazně omezila možnost vstupu do země s fotoaparátem nebo kamerou. Přivézt do země brýle...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tajemství přehrad: Nádherná hráz v Pařížově je skrytým skvostem na Doubravě

Seriál Dvacátý díl seriálu Tajemství přehrad nás zavede do Pardubického kraje na úpatí Železných hor. Prozkoumáme skrytý...

Očima šotouše: Hlasujte pro nejkrásnější fotky vechtroven a strážních domků

V prvním měsíci letošního roku jsme se v naší fotografické výzvě pro všechny milovníky železnice věnovali železničním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žíznivé město plné iluzí. Pod rouškou luxusu čeká Las Vegas boj o přežití

Premium Z dálky působí jako fata morgána uprostřed pouště. Las Vegas je jako droga, která omámí obřími neonovými reklamami...

Kriminalista Karel Tichý: Jestli se Radovan Krejčíř vrátí, budu první mrtvý

Premium Podle Karla Tichého už dříve Radovan Krejčíř vyslal signál, že chce zpátky do Česka. A byl za to ochotný vysvětlit...

Trable s láskou v posteli. Když chce jeden z partnerů víc než ten druhý

Premium „Ty už mě nemiluješ! Vůbec tě nevzrušuju!“ protne noční ticho výčitka ostrá jako břitva a následuje vzlykot, nad nímž...

Závislost na alkoholu? Při odvykání můžete vidět bílé myši, vysvětluje odbornice

Premium Dvě skleničky vína ještě neznamenají závislost na alkoholu. „Aby člověk mohl být označen za závislého, musí splnit...

VIDEO: Další rekord? V Dubaji plánují nejdelší krytou cyklostezku světa

Dubaj je město plné rekordů. Jen co se jeden rekord zapíše do Guinessovy knihy, už se připravuje rekord další....

Muzeum s vůní benzínu. U Bodamského jezera objevíte kouzlo rychlosti

Všichni milovníci rychlých kol a křídel by měli zavítat do FFA Musea ve švýcarském Altenrheinu. Přímo na břehu...

Nikaragua zakázala turistům lepší foťáky a kamery, rozhodnutí hned zrušila

Nikaragua v polovině ledna výrazně omezila možnost vstupu do země s fotoaparátem nebo kamerou. Přivézt do země brýle...

Život na nejhustěji zalidněném ostrůvku světa. Pohádka o ráji je velká lež

Ten vůbec nejmenší ostrůvek při pobřeží Kolumbie je současně tím nejhustěji zalidněným ostrovem planety. Prý. Na ploše...

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...

A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...