Sobota 31. října 2020, svátek má Štěpánka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 31. října 2020 Štěpánka

Offroad v pohoří Hadžár a Wahibská poušť na velbloudu. Do Ománu se vrátíme

Nejhezčí pohled na písečné duny Wahibské pouště na východě Ománu je ze hřbetu velblouda. To na klikatých cestách v horském údolí Wadi Bani Awf bude určitě potřeba čtyřkolka.

Wadi Bani Awf je jedna z nejkrásnějších offroadových cest v Ománu. | foto: Jan VávraMF DNES

Hlavně nebrzdit. Řítíme se asi šedesátkou po zvlněné cestě. Před chvílí se setmělo a spěcháme. Vrstva písku pod koly je čím dál silnější. Hrc! Teď jsme najeli do pořádné hromady. Hrc! A ještě větší. To už naše placatá dvoukolka nezvládá, zpomalujeme, hrabeme, stojíme.

Naše výprava do Wahibské pouště na východě Ománu skončila hned na jejím okraji. Kola se protáčejí a nakonec je naše mazda v písku zahrabaná až po podvozek. Sedneme si na blízkou dunu a čekáme na záchranu.

Naštěstí je zde i v noci na co se dívat. Tolik hvězd jsme snad v životě nespatřili... Kasiopea, Kuřátka, Velký a Malý vůz. Skoro je nám líto, když se v dálce objeví dvojice světel – přijíždí záchrana.

Mladý domorodec v terénním jeepu proplouvá hlubokým pískem jako nic. Když vidí náš pohřbený vůz, rozchechtá se na celé kolo. Musíme auto ručně vyhrabat, naštěstí to jde docela dobře. Zachránce pak upustí z pneumatik vzduch a celkem pohodlně mazdu ze záhrabu vyprostí.

Zaparkujeme ji na nedalekém plácku (kdoví pro koho je tu malé parkoviště uprostřed pustiny připravené) a jeepem se svezeme do pouštního kempu, kde máme zamluvený nocleh.

Stopy v písku

Ráno se probouzíme pod majestátními písečnými dunami. Wahibská poušť je velká asi jako střední Čechy a tvoří ji až stometrové přesypy. To je přitom jen dětské pískoviště proti nedaleké pustině nazvané Rub al-Chálí, což se z arabštiny překládá jako Prázdný prostor. Je to jedna z největších písečných pouští světa. Zasahuje na území čtyř států a zabírá tolik místa jako Francie a Benelux dohromady.

Wahibskou poušť tvoří až stometrové písečné duny.

Duny se tu tyčí až do výšky čtvrt kilometru. Vládci arabských království, emirátů a sultanátů si víc než písku cení zlata – a sice toho černého. Ropných ložisek je zde celá řada, do Prázdného prostoru dokonce zasahuje i největší ropné pole na světě, saúdskoarabský Ghawar.

Nás víc než mrtvá ropa zajímá pouštní život. V „naší“ malé Wahibské pustině žije prý až 16 tisíc druhů živočichů. Zvířecích stop v písku je tu skutečně spousta. Dáváme si pozor hlavně na nebezpečné štíry, kterých tu prý žije poměrně dost. Nevidíme jediného, přehlédnout se naopak nedají kozy. V dunách jich bloudí celá stáda.

Největším zvířetem jsou tu ovšem jednoznačně velbloudi. Dva z nich si půjčujeme a na jejich hřbetě vyrážíme krásu dun pořádně prozkoumat.

Horská cesta

Na písečných přesypech by se dalo strávit i několik dní, my ale musíme dál. Chceme ještě navštívit krásné historické město Nizwa s vyhlášenou pevností ze 17. století (viz box) a hlavně – musíme se vrátit na horskou cestu skrz pohoří Hadžár, kterou jsme na začátku našeho putování Ománem nezvládli projet.

Na cestě Wadi Bani Awf

Na cestě Wadi Bani Awf

Mazdu proto na den měníme za Dacii Duster s náhonem na všechna čtyři kola a vyrážíme vstříc prašným kilometrům. Start jedné z nejkrásnějších offroadových tras v Ománu – Wadi Bani Awf – je v nějakých dvou tisících metrech. Odtud náš čeká asi 40 kilometrů klesání do 600 metrů nad mořem a pak výjezd zpět do hor.

Máme k této porci výškových metrů úctu i v pohodlí rumunského esúvéčka, proto nás hned na začátku šokuje, když potkáváme skupinu cyklistů na horských kolech šlapajících proti nám. Vesele na nás mávají a smějí se – což prozrazuje vyšší hladinu endorfinů v krvi – ale jinak nejsou ani moc zpocení!

Krajina je nádherná, neustále zastavujeme a fotíme.

Krajina je nádherná, neustále zastavujeme a fotíme.

To my se potíme pořádně, strachy, i když klimatizace jede naplno. Pomalu se spouštíme úzkou prašnou klikatící dolů. Jedeme krokem. Kolem nás se tyčí divoké skalní stěny, pod cestou zívají hluboké propasti. Každou chvilku zastavujeme a fotíme.

Autovýlet po Ománu

Údolí skýtá fantastické výhledy na dramatické skály, šťavnaté palmové háje a kamenné domky malých horských vesniček.

Sjezdy jsou občas opravdu hodně prudké, ale duster poslouchá na slovo. Ťukáme si na čelo: tohle jsme chtěli projet se silniční Mazdou 6?

Za nějaké tři hodinky jsme na dně údolí. Začíná se připozdívat, a tak musíme naši prostou, ale jinak skvělou dacii otočit a vyrazit nazpátek – ve tmě bychom ty zákruty nad propastmi šněrovat nechtěli.

Musíme ale bohužel oželet i hlavní atrakci údolí – Snake Canyon. Ale nevadí. Aspoň bude o důvod víc se jednou do nádherného Ománu vrátit.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

• Nizwa, jedno z nejstarších měst v Ománu, bylo kdysi metropolí celé země. Jeho historie sahá do 6. století našeho letopočtu.

• Největší turistickou atrakcí je dokonale zachovalá městská pevnost, kterou v roce 1668 založil Sultan bin Saif – významná ománská historická persona.

• Za návštěvu stojí i pitoreskní Nizwa souq (neboli bazar), kde lze nakoupit téměř vše, na co si vzpomenete: od masa a ryb přes ovoce, zeleninu a koření až po tradiční výrobky z hlíny či stříbra.

• Město je proslulé také svým zavlažovacím systémem nazvaným Falaj Daris. Ten je spolu s dalšími čtyřmi ománskými zařízeními pro hospodaření s vodou součástí světového dědictví UNESCO.

Autoři:
  • Nejčtenější

NASA a vědci objevili na Sahaře a v Sahelu téměř dvě miliardy stromů

Na Sahaře a v oblasti Sahelu roste více stromů, než se předpokládalo. Tvrdí to mezinárodní vědecká studie, na níž se...

Tajemství přehrad: Nádrž Pastviny se stavěla jako hladová zeď Orlických hor

Seriál Osmý díl Tajemství přehrad nás zavede do Orlických hor. Podíváme se na jednu ze dvou posledních zděných kamenných hrází...

Vejčitá rozhledna vzbudila debatu, zda v Jizerských horách přistálo UFO

Ošklivá, nadčasová. Zajímavá, příšerná. Zbytečné monstrum, parádní počin. Takhle protichůdně komentují lidé novou...

Jízda na kole jižní Moravou, která masový turismus naštěstí nezajímá

Po nějaké době jsem zatoužil na kole vyrazit do některé naší pozapomenuté oblasti. Do míst, kde budu jíst v obyčejných...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Český výletník: Pět zajímavých hřbitovů. Jsi jen prach, vzkazuje miss Smrt

Speleolog Karel Absolon má u hrobu roztomilou jeskyňku. A Brno má svůj „slavín“. Podmanivá smrtka na hřbitově ve...

Máme podvyživené děti? Trend „zdravého“ stravování je tragický, říká odborník

Premium Špenát je hnusný, rajčata taky. Do školní jídelny nechodíme, tam nám nechutná. Jíme jen špagety a pizzu. A tak dál....

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Generace nevzdělaných dětí. Jen málokdo dělá při distanční výuce pokroky

Premium Je osm hodin ráno, učitel zakládá virtuální místnost, do které se postupně připojí žáci. Jednomu nejde mikrofon,...

  • Další z rubriky

Před 500 lety dokázal odhodlaný kapitán světu, že je Země kulatá

Premium Obávali se, co číhá za okrajem. Příšery, nekonečné mlhy a především smrt, domnívali se. Před pěti stoletími Fernão...

Jako devět Everestů. Manželé zdolali 52 nejvyšších evropských vrcholů

Premium Svět je zábavné místo k životu, obzvlášť když si vymyslíte správně bláznivé cíle. Dokazují to manželé Pazderští z...

OBRAZEM: Úžasné fotografie ukazují, že v Česku najdete i světové rarity

Stýská se nám po exotické cizině, místo zahraničí letos cestujeme spíš v Česku. Budeme-li chtít, dají se i doma najít...

Tání ledovců v Alpách odhaluje poklady z historie. Mohou je najít i turisté

Vědci se sice neradují z ničivých dopadů oteplování klimatu, ale přiznávají, že vytvořilo příležitost, jak doplnit naše...

Nepanikařte, ale buďte opatrní. Osm znaků, že jste mohli prodělat covid-19

Druhá vlna koronavirové krize udělala z Česka, které tu první zvládlo celkem dobře, odpadlíka. Snad každý se bojí. Jsem...

Nečekaně zemřel moderátor Prima vařečky Daniel Kopál, bojoval s covidem

Ve věku 49 let zemřel moderátor Daniel Kopál, známý z pořadu o vaření Mňam aneb Prima vařečka. Bojoval s koronavirem....

Česko dál padá do covidové propasti. Má nejvíce případů i úmrtí na světě

Česko se pevně usadilo na špičce světových koronavirových statistik. Již delší dobu jsme mezi zeměmi, které mají...

Čich ztrácejí při covidu často mladí a bezpříznakoví. Jak ho získat zpět?

Porucha čichu je v současnosti řazena k základním příznakům covidu-19. Objevuje se více než na jaře, a to hlavně u...

Veterináři varují před sýry z Lidlu, mohou obsahovat bakterie z fekálií

Veterináři varují před dvěma druhy sýrů, které prodával řetězec Lidl. Jde o brie od francouzského výrobce, který...