Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 16. října 2021 Havel

Offroad v pohoří Hadžár a Wahibská poušť na velbloudu. Do Ománu se vrátíme

Nejhezčí pohled na písečné duny Wahibské pouště na východě Ománu je ze hřbetu velblouda. To na klikatých cestách v horském údolí Wadi Bani Awf bude určitě potřeba čtyřkolka.

Wadi Bani Awf je jedna z nejkrásnějších offroadových cest v Ománu. | foto: Jan VávraMF DNES

Hlavně nebrzdit. Řítíme se asi šedesátkou po zvlněné cestě. Před chvílí se setmělo a spěcháme. Vrstva písku pod koly je čím dál silnější. Hrc! Teď jsme najeli do pořádné hromady. Hrc! A ještě větší. To už naše placatá dvoukolka nezvládá, zpomalujeme, hrabeme, stojíme.

Naše výprava do Wahibské pouště na východě Ománu skončila hned na jejím okraji. Kola se protáčejí a nakonec je naše mazda v písku zahrabaná až po podvozek. Sedneme si na blízkou dunu a čekáme na záchranu.

Naštěstí je zde i v noci na co se dívat. Tolik hvězd jsme snad v životě nespatřili... Kasiopea, Kuřátka, Velký a Malý vůz. Skoro je nám líto, když se v dálce objeví dvojice světel – přijíždí záchrana.

Mladý domorodec v terénním jeepu proplouvá hlubokým pískem jako nic. Když vidí náš pohřbený vůz, rozchechtá se na celé kolo. Musíme auto ručně vyhrabat, naštěstí to jde docela dobře. Zachránce pak upustí z pneumatik vzduch a celkem pohodlně mazdu ze záhrabu vyprostí.

Zaparkujeme ji na nedalekém plácku (kdoví pro koho je tu malé parkoviště uprostřed pustiny připravené) a jeepem se svezeme do pouštního kempu, kde máme zamluvený nocleh.

Stopy v písku

Ráno se probouzíme pod majestátními písečnými dunami. Wahibská poušť je velká asi jako střední Čechy a tvoří ji až stometrové přesypy. To je přitom jen dětské pískoviště proti nedaleké pustině nazvané Rub al-Chálí, což se z arabštiny překládá jako Prázdný prostor. Je to jedna z největších písečných pouští světa. Zasahuje na území čtyř států a zabírá tolik místa jako Francie a Benelux dohromady.

Wahibskou poušť tvoří až stometrové písečné duny.

Duny se tu tyčí až do výšky čtvrt kilometru. Vládci arabských království, emirátů a sultanátů si víc než písku cení zlata – a sice toho černého. Ropných ložisek je zde celá řada, do Prázdného prostoru dokonce zasahuje i největší ropné pole na světě, saúdskoarabský Ghawar.

Nás víc než mrtvá ropa zajímá pouštní život. V „naší“ malé Wahibské pustině žije prý až 16 tisíc druhů živočichů. Zvířecích stop v písku je tu skutečně spousta. Dáváme si pozor hlavně na nebezpečné štíry, kterých tu prý žije poměrně dost. Nevidíme jediného, přehlédnout se naopak nedají kozy. V dunách jich bloudí celá stáda.

Největším zvířetem jsou tu ovšem jednoznačně velbloudi. Dva z nich si půjčujeme a na jejich hřbetě vyrážíme krásu dun pořádně prozkoumat.

Horská cesta

Na písečných přesypech by se dalo strávit i několik dní, my ale musíme dál. Chceme ještě navštívit krásné historické město Nizwa s vyhlášenou pevností ze 17. století (viz box) a hlavně – musíme se vrátit na horskou cestu skrz pohoří Hadžár, kterou jsme na začátku našeho putování Ománem nezvládli projet.

Na cestě Wadi Bani Awf

Na cestě Wadi Bani Awf

Mazdu proto na den měníme za Dacii Duster s náhonem na všechna čtyři kola a vyrážíme vstříc prašným kilometrům. Start jedné z nejkrásnějších offroadových tras v Ománu – Wadi Bani Awf – je v nějakých dvou tisících metrech. Odtud náš čeká asi 40 kilometrů klesání do 600 metrů nad mořem a pak výjezd zpět do hor.

Máme k této porci výškových metrů úctu i v pohodlí rumunského esúvéčka, proto nás hned na začátku šokuje, když potkáváme skupinu cyklistů na horských kolech šlapajících proti nám. Vesele na nás mávají a smějí se – což prozrazuje vyšší hladinu endorfinů v krvi – ale jinak nejsou ani moc zpocení!

Krajina je nádherná, neustále zastavujeme a fotíme.

Krajina je nádherná, neustále zastavujeme a fotíme.

To my se potíme pořádně, strachy, i když klimatizace jede naplno. Pomalu se spouštíme úzkou prašnou klikatící dolů. Jedeme krokem. Kolem nás se tyčí divoké skalní stěny, pod cestou zívají hluboké propasti. Každou chvilku zastavujeme a fotíme.

Autovýlet po Ománu

Údolí skýtá fantastické výhledy na dramatické skály, šťavnaté palmové háje a kamenné domky malých horských vesniček.

Sjezdy jsou občas opravdu hodně prudké, ale duster poslouchá na slovo. Ťukáme si na čelo: tohle jsme chtěli projet se silniční Mazdou 6?

Za nějaké tři hodinky jsme na dně údolí. Začíná se připozdívat, a tak musíme naši prostou, ale jinak skvělou dacii otočit a vyrazit nazpátek – ve tmě bychom ty zákruty nad propastmi šněrovat nechtěli.

Musíme ale bohužel oželet i hlavní atrakci údolí – Snake Canyon. Ale nevadí. Aspoň bude o důvod víc se jednou do nádherného Ománu vrátit.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Může se hodit

• Nizwa, jedno z nejstarších měst v Ománu, bylo kdysi metropolí celé země. Jeho historie sahá do 6. století našeho letopočtu.

• Největší turistickou atrakcí je dokonale zachovalá městská pevnost, kterou v roce 1668 založil Sultan bin Saif – významná ománská historická persona.

• Za návštěvu stojí i pitoreskní Nizwa souq (neboli bazar), kde lze nakoupit téměř vše, na co si vzpomenete: od masa a ryb přes ovoce, zeleninu a koření až po tradiční výrobky z hlíny či stříbra.

• Město je proslulé také svým zavlažovacím systémem nazvaným Falaj Daris. Ten je spolu s dalšími čtyřmi ománskými zařízeními pro hospodaření s vodou součástí světového dědictví UNESCO.

Autoři:

Hroši v ZOO Dvůr Králové

Sledujte online přenos z unikátní expozice hrochů v ZOO Dvůr Králové. V největší expozici ve střední Evropě žije 6 hrochů - samec, dvě samice a tři mládata.

Další zajímavé nekonečné přenosy najdete na Slow TV iDNES.

Praha na dlani. Podívejte se na ni z ptačí perspektivy

  • Nejčtenější

Deset let tahal kameny. Důchodce sám postavil v lese hrádek Špacírštejn

Z mnoha tisíců kamenů poskládal šestasedmdesátiletý Zdeněk Procházka zříceninu hrádku, která je ukryta v malebném...

Netradiční výlet. V muzeu Dinosauria zažijete opravdovou cestu do pravěku

Unikátní výlet do historie naší planety nabízí návštěvníkům nová turistická atrakce v Praze. Dinosauria Museum Prague...

Utajený klenot. Nejnižší české hory skrývají slavné Varhany i tajemný Klíč

Premium Jsou nízké, vlastně asi vůbec nejnižší z českých hor. Jenže co možná vadí v zimě lyžařům, to ocení „pěšáci“ a cyklisté...

Jeskyňáři objevili poblíž Macochy čtyři nové dómy, jsou plné krápníků

Poblíž propasti Macocha a známých Punkevních jeskyní se pod zemí ukrývaly dosud neznámé dómy s bohatou krápníkovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy nelhaly. Jízda Slovenskou strelou je opravdový předválečný luxus

Po mnoha desetiletích se česká železnice dočkala znovuzrození největší legendy: Slovenské strely. Motorový vůz z roku...

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

  • Další z rubriky

Socha Krista Spasitele nad Rio de Janeirem chrání město již 90 let

Obří socha žehnajícího Krista Spasitele byla na hoře Corcovado v Rio de Janeiru odhalena 12. října 1931. K druhému...

Sněžka versus Chopok. Prošli jsme si dva turistické Václaváky

Patří k nejnavštěvovanějším horám v Česku a na Slovensku. Krkonošská Sněžka a Chopok v Nízkých Tatrách ovšem mají svá...

V Jeruzalémě mají mluvící koš, po vhození odpadků poděkuje

Lidem, kteří by chtěli slyšet pochvalu za to, že po ulicích nepohazují odpadky, se zřejmě bude líbit koš, který nově...

Na pytláky fungují ženy. Kde jsou v Africe jejich hlídky, ubylo mrtvých zvířat

Premium Před rokem opustila Kamila Paličková (40) finanční sektor, aby založila projekt Redline Expedition, který nabízí tak...

Vysoké ceny dohnaly Bohemia Energy ke krachu. Dotkne se to téměř milionu lidí

Firma Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v ČR, ukončí činnost a dodávky elektřiny a...

Kvůli nárůstu cen na trhu končí další dodavatelé plynu a elektřiny

V pondělí ukončí dodávky všem odběratelům po firmě Bohemian Energy další společnost, tentokrát děčínská Kolibřík...

Leoš Mareš se pochlubil šťastnou novinou. Bude trojnásobným tatínkem

Leoš Mareš (45) a jeho druhá manželka Monika (40) čekají miminko. Moderátor se zprávou pochlubil v ranním vysílání...

Jdu do toho kvůli synovi a penězům, říká Hanychová o nové práci

Agáta Hanychová (36) bude jednou ze soutěžících druhé řady reality show Like House. V pořadu influenceři trávící čas ve...

Psychiatr mě sexuálně napadl, partner málem zabil, popisuje dcera Urbánkové

Dcera zpěvačky Nadi Urbánkové (82) Jana Fabiánová (42) promluvila o sexuálním napadení v ordinaci lékaře. Zavzpomínala...