Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 9. června 2023 Stanislava

Dobrodruh ze Zlína vyjel na vlastní minimotorce do pouští a na Pamír

  18:55
Překonat poušť, zdolat pětitisícové pohoří Pamír a urazit 7 000 kilometrů tam a 7 000 kilometrů zpět. A to vše na minimotocyklu vlastní výroby. Jaroslav Holík z Březůvek právě vyrazil na svou už desátou dobrodružnou cestu, na které oslaví 60. narozeniny.
Muž z oceli by klidně mohl být i film o putováních Jaroslava Holíka. "Po první

Muž z oceli by klidně mohl být i film o putováních Jaroslava Holíka. "Po první cestě jsem si ale nemohl tři dny sednout," vzpomíná. | foto: Luděk Ovesný

Jaroslav Holík je dobrodruh. Nenápadný, ale o to obdivuhodnější. Když v sobotu ráno přijel před Velké kino ve Zlíně, vypadal jako pán, který si na babettě zajel pro rohlíky. Obyčejné triko, džíny, tenisky, přilba. A stroj, na kterém by se kdekdo bál ujet i pár kilometrů.

Holík má přitom za sebou desítky tisíc kilometrů najetých na minimotorce po celém světě. Jeho stroj o kubatuře 50 cm³ dojel na nejvyšší horu Kavkazu a zpět. "Teď jsem ji jen trochu upravil," prozradil.

Motorky pro romantiky

Minimotorky si několik let dělá sám a také je prodává jiným romantikům. "Dal jsem z ní pryč všechno, co by mohlo překážet a kazit se," upřesnil.

Čeká ho nesnadná cesta. Tentokrát chce zdolat třetí nejvyšší pohoří světa, Pamír v Tádžikistánu, který leží na hranici s Čínou.

A jako správný dobrodruh si nechce nechat ujít příležitost pokořit svůj rekord a vyjet s motorkou do výšky pět tisíc metrů nad mořem.

Na cestu počítá dva týdny tam a stejně i zpět. "Nebude to žádná procházka růžovým sadem," zhodnotil zkušený cestovatel.

Bude muset zvládnout čtrnáct tisíc kilometru na stroji, který má do pohodlí hodně daleko. Holík už si na to ovšem zvykl. "Poprvé jsem si nemohl sednout tři dny," připomněl.

Obávaná východní Asie

Trasa náročné cesty povede přes Slovensko na Ukrajinu, přes Rusko, Kazachstán a Uzbekistán do Tádžikistánu. Nevyhne se například dvěma pouštím Kyzylkum a Karakum.

Vybrané cesty Jaroslava Holíka

1990: Cesta podél hranic České republiky - 1 000 kilometrů

2001: Rakousko - 1 400 kilometrů, 2 571 metrů nad mořem

2004: Rusko, Barentsovo moře, polární kruh - 6 600 kilometrů

2005: Sicílie, úbočí sopky Etny - 4 000 kilometrů, 2 823 m n. m.

2007: Rusko, Kavkaz, pohoří Elbrus - 5 400 kilometrů, 4 150 m n. m.

"Toho se docela bojím," přiznal cestovatel. "Hlavně horka a prachu, který nám bude zanášet filtry jemným prachem," vysvětlil.

Proto si v doprovodném autě veze také filtry z vysavačů, které při cestě použije. Jinak je ovšem vybavený jen jako běžný turista. Konzervy, čínské polévky, karimatky, stan, deky a zásoby vody.

K tomu navíc mapy, uherskobrodské pivo jako nezbytný bakšiš pro úředníky v Rusku a také doprovodné dopisy pro nepřístupné policisty ve východní Asii.

"Mám třeba doporučení našeho velvyslance v Taškentu, které říká, aby nás pustili, kam chceme, protože jedeme takzvanou cestu družby. To by mohlo zabrat," upozorňuje s úsměvem Holík.

S cestováním po bývalém Rusku má své zkušenosti a nejsou zrovna moc příjemné. Proto se tentokrát vybavil i doklady s úředními razítky a podpisy důležitých osob.

Vstříc nebezpečí

Přejezd Kazachstánu, Uzbekistánu a Tádžikistánu bude zřejmě tou nejnebezpečnější částí výpravy. "Těch lidí se docela bojím. Můžeme od nich čekat cokoliv," prozradil syn Jan.

Dvaatřicetiletý muž se svým otcem zažil kromě té první všechny cestovatelské výpravy. Letos vyrazil zřejmě naposledy. "Vůbec se netěším," oznámil před odjezdem. "Je to dlouhá doba a čekám, že se pohádáme nejpozději za dva dny," konstatoval s úsměvem.

Na všechna místa se dostanou na dvou kolech. Na motorce s trefnou přezdívkou kozí dech. "Zvládne cokoliv. Je tak jednoduchá, že se na ní nemá co pokazit," prohlásil Jan.

Až budou u cíle, vydají se na motorkách do hor. Přesněji k vrcholu třetího nejvyššího pohoří světa Pamír. "Tam už bude chladněji," věří Jaroslav Holík, který během cesty oslaví také své kulaté, šedesáté narozeniny.

Za sebou má devět výprav během čtrnácti let. Ta první logicky vedla po českých cestách. V jeho případě spíše necestách. Objel Českou republiku podél hranic.

Výpravy po celém světě

Pak se vydal pod alpský Grossglockner a se strojem vyjel do nadmořské výšky 2 571 metrů (více čtěte zde).

Zvládl šest tisíc kilometrů při cestě za polární kruh, vyjel na úbočí sicilské sopky Etna nebo do pohoří Elbrus. To bylo před šesti lety, kdy zdolanou výškou 4 150 metrů překonal český rekord.

A také se tam poprvé setkal se svou budoucí ženou. "Pak jsme si dlouho psali, a když po dvou letech přijel znovu, sbalila jsem se a odjela s ním do Česka," zavzpomínala Julia Holíková.

Tentokrát se na cestu vydala také, i když jen v doprovodném autě a pouze do Krasnodaru. Dál bude Holík se synem pokračovat v doprovodu zkušeného ruského motocyklisty.

Pokud se v cíli zdrží pár dní, dorazí zpět do Březůvek zhruba za pět týdnů.

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Do Chorvatska poprvé s eurem. Jak tu zdražily nákupy a jídlo v restauracích

Premium Bude v Chorvatsku letos u moře dráž než v minulých letech? Prošli jsme dva supermarkety na jadranské riviéře a...

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejrychlejší trasy k Jadranu i Baltu. Kudy naplánovat cestu k moři

Premium Přes hranice do Chorvatska se jezdí rychleji, zmizely hraniční kontroly. Směrem na sever Polsko dokončilo stavbu...

Cesta do Chorvatska 2023: letos bez hranic, rychleji a s levnějším benzinem

Premium Poprvé – klíčové slovo letošní cesty na Jadran. Poprvé bez hraničních kontrol při vjezdu ze Slovinska či Maďarska....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Až příliš žhavá pláž v Německu. Hledače pokladů ošklivě popálí bílý fosfor

Milován je hlavně proto, že i když nabízí komfort u moře a písčité pláže, zahraniční turisté o něm prakticky nemají...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Mezinárodní letiště, kde se nejčastěji nabírá zpoždění a ruší lety

Přímý přenos Létání se počítá mezi nejbezpečnější formy dálkové přepravy osob. Spolehlivost letadel se ovšem vyplatí posuzovat až...

KVÍZ: Bizónie, Kočinčína, Zlatá horda... Máte v malíku proměny mapy světa?

Tento kvíz není úplně lehký. Zeptáme se vás na země, které už neexistují, nebo na historické souvislosti týkající se...

Cesta do Chorvatska 2023: letos bez hranic, rychleji a s levnějším benzinem

Premium Poprvé – klíčové slovo letošní cesty na Jadran. Poprvé bez hraničních kontrol při vjezdu ze Slovinska či Maďarska....

Mumie, dinosauří kosti, zkažené maso. Jaké poklady ukrývají londýnská muzea

Premium Pokud vás to táhne za poznáním, Londýn je ideální destinací. Kromě návštěvy monumentů, jako jsou Buckinghamský palác či...

Stejně ošklivá jako všechno, co Rusko dělá, komentují vítězku soutěže krásy

V každoroční soutěži krásy pro vdané ženy získala titul Paní Ruska světa 2023 učitelka angličtiny Natalja Oskarová....

Zemřel český e-sportový šampion Twisten, bylo mu teprve 19 let

Ve věku pouhých devatenácti let zemřel český profesionální hráč počítačové střílečky Valorant Karel Ašenbrener, známý...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...

Jsme unavení úplně jako staří lidé, říkají Mišík a Jirásková

Zpěvák Adam Mišík (26) už rok randí s dcerou Ivy Kubelkové, modelkou Natálií Jiráskovou (18). Nedávno spolu začali...

Miluji tě, ale podvádím tě. A nelituji. Studie nahlédla do hlubin nevěry

Premium Je jedním z nejrozsáhlejších výzkumů svého druhu a přináší víc než paradoxní zjištění. Vyjevuje, že důvody nevěry jsou...