První kroky po Tchaj-wanu. Noční trhy v uličkách a pudink z vepřové krve

Malý ostrov ležící v Jihočínském moři v Pacifickém oceánu víceméně stále ochraňuje své krásy před zrakem masového turismu jako perla ukrytá na dně moře. Ilha Formosa je opravdu nádherný ostrov, i proto mu tak říkali portugalští mořeplavci už v 16.století.
Taipei

Taipei | foto: Profimedia.cz

Město je obklopeno sytě zelnými horami a při pohledu z letadla to pak vypadá jako bezpočet mechových polštářů. I ze země je ale Taipei poměrně zeleným městem, čemuž bezpochyby pomáhá vlhké podnebí.

Ještě stále si vzpomínám, když jsem poprvé stanul na půdě Tchaj-wanu. Už při východu z letiště na mě uhodila vlna vlhka a vedra, jako kdyby na mne někdo hodil prostěradlo nacucané teplou vodou.

Vítejte na Taiwanu

Vítejte na Taiwanu

Ztracený v ulicích

Raději jsem rychle nastoupil do taxíku a vyrazil směrem do hostelu v centru hlavního města Taipei. Cesta se rychle proměnila v krasohled neonově zářících světel a nasvícených čínských znaků a v uzounkých postranních uličkách bych se bez taxíku asi rychle ztratil.

Ale ať už jste v tomto městě kdekoliv, téměř vždy najdete spolehlivý orientační bod Taipei 101. Slavný mrakodrap byl od roku 2004 nejvyšším obydlím světa a teprve v roce 2010 byl překonán stavbou Burj Khalifa v Dubaji. Pokud se sem někdy dostanete, určitě se nechte vyvézt nejrychlejším výtahem na světě až nahoru a pořádně si užijte panorama, které se vám naskytne.

Taipei z ptačí perspektivy

Taipei z ptačí perspektivy

I když se o mně neustále pokoušela únava z letu, od okénka jsem se dokázal odtrhnout, až když jsme dorazili na místo. Pak už nezbývalo nic jiného než se pomalu ale jistě ponořit do všude znějící čínštiny a jedinečné kultury ostrova, který má sice poloviční rozlohu České republiky, ale obyvatel je tu dvojnásob.

A k tomu je ještě většina populace napěchovaná u pobřeží, protože vnitrozemí je tvořeno převážně horami a některé dosahují i třítisícových výšek.

Tržiště za deště

Tržiště za deště

Made in China?

Čínská republika je díky své výhodné pozici unikátní křižovatkou kultur a nejrůznějších vlivů přicházejících z Japonska, Jižní Koreje, Filipín i z pevninské Číny, které je ale nezávislost Tchaj-wanu trnem v oku. A také tvrdošíjně trvá na tom, že ostrov je pouze jednou z jejích provincií.

To, že většina světových zemí Tchaj-wan jako samostatnou zemi neuznává, jeho situaci moc nepřidává. Možná i proto se na něj stále zapomíná, faktem ovšem zůstává, že ostrov má vlastní vládu, prezidenta a celou aparaturu nutnou pro fungující demokracii.

Procházka nočním trhem

Pochopitelně i lidé mají vlastní identitu a Číňany z pevniny zrovna dvakrát v oblibě nemají. Ostatně i v samotné pevninské Číně existuje množství svébytných etnik, takže nenáklonnost ke svým sousedům nemůže nikdo Tchajwancům příliš zazlívat. Je to jako kdyby se nás někdo pokoušel přesvědčit o tom, že jsme vlastně Rusové, protože jsme politicky patřili k SSSR.

Snad i proto, že jsem nikdy nepatřil k fanouškům režimu, který čtyřicet let vládl i v naší zemi, jsem před komunismem raději zvolil Tchaj-wan. Faktorem byla pochopitelně i skutečnost, že na rozdíl od Číny, která píše znaky zjednodušenými, na Tchaj-wanu se používají tradiční složité znaky, které nejen že jsou esteticky hodnotnější, ale pokud se je člověk naučí, pohodlně si přečte informace i v Japonsku nebo v Hong Kongu.

Noční Taipei

Noční Taipei

Budíme pozornost

Ale dost smutné polické situaci, s přáteli raději vyrážíme z hostelu do víru velkoměsta. Naše kroky téměř okamžitě zamířily na nejbližší z nočních trhů, který se shodou okolností nachází nedaleko Národní Tchaj-wanské Univerzity (National Taiwan University). Na nedaleký Čangajškův památník se můžeme zajít podívat později.

To jsme ale netušili, kolik hodin na tržišti nakonec strávíme a kolik pozornosti se nám dostane od většiny lidí, které jsme míjeli. Hodně z nich mělo tváře zakryté rouškou a byl to zvláštní pocit. Když jsme konečně dorazili na trhy, pozornost se ještě vystupňovala. Největší hvězdou byl kamarád s hlavou plnou dlouhých dredů, protože Tchajwanci dredy nenosí.

Poklady nočního trhu

Poklady nočního trhu

Noční tržiště snad ještě více než zbytek města hrají barvami. Kromě toho jsou i místem, kde se mísí nepřeberné množství vůní, ze které snad až příliš často vyniká chuť jedné z místních specialit: smradlavé tofu. Ale můžete si dát také ústřicovou omeletu, puding z vepřové krve, kuřecí řízek, mořské plody, nebo třeba rajčátka v cukru.

Pokud někdo navíc touží smlouvat, lepší místo nenajde. Do stovky tchajwanských dolarů, což je asi šedesát korun, se tu člověk bez problémů nají dobře a do sytosti, může si ale pochopitelně i poutrácet víc. Do pár stovek je tu možné nakoupit trička, kalhoty, sukni a vlastně téměř cokoliv, co by člověku mohlo přijít na mysl, včetně oblíbeného asijského šperku jakým je nefrit.

Jidélko

Nočních trhů je požehnaně a často jsou specializované na určitý druh zboží. A tak si na trhu Longshan můžete dát pochutinu jako hadí maso, trh Jaoho zase skrývá slavný obchod sezamového oleje Shandong Hsiaomo Sesame Oil Shop, který už je v provozu nějakých 150 let. Jianguo je zase místem kam jít pro nefrit nebo květiny. Ale pochopitelně musíte navštívit i trh Shilin, který je největším a nejstarším na Tchaj-wanu. Tam lze nalézt snad opravdu všechno.

Co hrdlo ráčí

Co hrdlo ráčí

Kuřecí pařátky a jiné dobroty na nočním trhu

Kuřecí pařátky a jiné dobroty na nočním trhu

Zřejmě největším lákadlem nočních trhů ale zůstává jídlo, zejména pak "jídélka." Jedná se v podstatě o cokoliv, co si můžete pohodlně vzít do ruky, i když hodně jídelkových stánků dává k dispozici i pár stolků a židlí. Jídélka většinou přijdou na 30 – 50 tchajwanských dolarů za porci a za takovou cenu určitě stojí za to obejít více stánků.

Noční trhy jsou opravdu populární záležitostí a je to často jedno z prvních míst, kam vás většinou vaši taiwanští přátelé jako cizince zavedou. Tržiště jsou tak dnes i úspěšným turistickým lákadlem, nejvíce pak boduje právě tržiště Shilin, které je největší a Shida u Narodní taiwanské univerzity, do které směřuje největší počet cizinců se zájmem o čínštinu. Pokud v jiných částech Taipei na bílou tvář nenarazíte, na nočním trhu spolehlivě nějakou najdete.

Frmol nočního trhu

Pracovití a slušní

Kromě gastronomických unikátů se na nočních trzích setkáte i s tchajwanskou slušností i pílí. Zejména o víkendech bývají trhy nacpané k prasknutí, ale i přes nepříjemné doteky, kterým se v takovém návalu není možné vyhnout, zde lidé zachovávají slušnost, seč mohou. Pokud snad budete mít otevřenou tašku, za chvíli vám někdo poklepe na rameno a upozorní vás, že byste mohli něco vytrousit.

Každý stánkař a prodejce se na vás bude usmívat i přes to, že už sám zapomněl, kolik hodin pokřikuje na každého ze stovek průchozích. Tchajwanská pracovitost je opravdu obdivuhodná. I když si budete chtít koupit třeba jen obyčejné tepláky a nebude se vám na nich líbit nášivka, nebo budou příliš dlouhé nohavice, prodavač nebo prodavačka vám je na počkání zdarma upraví, podle vaší libosti.

Více informací o místních obyvatelích, přírodě a celém Tchaj-wanu vám přineseme v dalších článcích.

Krátká historie Taiwanu

Taiwan byl nejprve obsazen Austronesian lidmi. V 17. století byl kolonizován Holanďany. Následoval příliv Han Číňanů, včetně imigrantů Hakka z oblastí Fujian a Guangdong, které se nacházejí v Číně, přímo přes Tchajwanskou úžinu.

Na krátkou dobu také Španělé postavili osadu na severní části ostrova, ale byli vyhnáni Holanďany v roce 1642. V roce 1662, Koxinga (Zheng Cheng-gong) věrný dynastii Ming porazil Holanďany a založil na ostrově základnu.

Zhengovi síly byly později poraženy dynastií Qing v roce 1683. Od té doby byly části Tchaj-wanu postupně začleňovány k říši dynastie Qing, dokud nebyl ostrov přičleněn k japonskému císařství v roce 1895 po první sino-japonské válce.

Tchajwan produkoval rýži a cukr, které byly vyváženy do Japonska, a také sloužil jako základna pro japonskou koloniální expanzi do jihovýchodní Asie a Tichomoří během druhé světové války.

Japonský císařský vzdělávací systém byl implementován na Tchajwanu a mnoho Tchajwanců také bojovalo za Japonsko během války. Po druhé světové válce, Čínská republika (ROC) vedená stranou Kuomintang (KMT) se stala i politickým zřízením pro Tchaj-wan od roku 1945.

V roce 1949, poté, co KMT ztratilo kontrolu nad pevninskou Čínou po čínské občanské válce, vláda ROC pod KMT se stáhla na Tchaj-wan a Čangajšek (Chiang Kai-shek) vyhlásil stanné právo.

Japonsko se formálně vzdalo všech územních nároků na ostrov v roce 1952 San Francisckou mírovou smlouvou. KMT vládla na Taiwanu jako jediná strana po čtyřicet let až do demokratické reformy, kterou nařídil v posledním roku své autoritářské vlády Chiang Ching-kuo.

Reformy byly vyhlášeny až za následníka Chianga, Lee Teng-hui, což vyvrcholilo v první přímé prezidentské volby v roce 1996.

V roce 2000, byl zvolen prezidentem Chen Shui-bian byl a stal se tak prvním prezidentem, který nepatřil ke KMT. V roce 2008 byl prezidentem zvolen Ma Ying-jeou, což bylo druhé pokojné předání moci, tentokrát zpět rukou KMT.

Autoři:

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Mnohem lepší než Thajsko. Kambodža vás okouzlí vstřícností i památkami

21. března 2024

Kambodža byla loni zvolena asijskou vedoucí kulturní destinací. My jsme si její návštěvu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

Láska na druhé sousto. Japonská kuchyně je plná nástrah i úžasných chutí

28. března 2024

Seriál Když jede člověk do Japonska, nevezme si s sebou zásobu paštik, to se rozumí tak nějak samo sebou....

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Výlet do thajského ráje. Některé ostrovy tu většina Čechů ještě neobjevila

27. března 2024

Premium Když se řekne dovolená v Thajsku, většina lidí si představí ruch a vřavu největšího z ostrovů...

Znovuzrozená z popela. Navzdory děsivé minulosti má Varšava co nabídnout

26. března 2024

Premium Kdo se rád toulá křivolakými uličkami s kamennou dlažbou a obdivuje hlavně středověká náměstíčka s...

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...