Přírodní unikát Chorvatska: gigantické propasti u Imotského

Míříte-li na dovolenou do Chorvatska, zejména poblíž Makarské riviéry, tohle musíte vidět! K dovolené na Jadranu totiž patří nejen moře, ale i oslnivá kulisa bělostných vápencových skalisek, která oplývají bohatými ukázkami krasových jevů. Zlatým hřebem je rozhodně soubor propastí u městečka Imotski. I ve zdejším měřítku totiž představuje naprostou raritu.
Pohled do jícnu Červeného jezera

Pohled do jícnu Červeného jezera | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Za poznáním tohoto přírodního fenoménu je třeba odpoutat se od pobřeží, překonat nebetyčnou hradbu pohoří Biokova a vykročit vstříc tajuplnému vnitrozemí.

Do hlubin k Modrému jezeru

Pokud budete směřovat k Imotskému od jihu, možná si kromě malebné siluety městečka, rozloženého na nízkém hřebínku, povšimnete nápadné prohlubně u jeho západního okraje. Jako by kus plochy svahu chyběl a místo něj zůstala gigantická trhlina.

Nejste daleko od pravdy: ihned za zdmi stavení se otevírá rozšklebená jáma propasti, nazývané Modré jezero (Modro jezero). K přístupovému místu vás spolehlivě dovedou směrovky.

Vzhledem k rozlehlým suťovým polím a poměrně mírným svahům jižní strany tu byla již počátkem 20. století pro návštěvníky zbudována stezka, která jim umožňuje sestoupit až na samé dno, k průzračným vodám jezera.

Chorvatsko, Imotski
Modré jezero, na pravé straně patrná vyhlídková trasa

Sandály nechte doma, na ostré hrany kamenů se hodí pevné boty. Odměnou se vám může stát osvěžující koupel, doprovázená pohledem na okolní dvousetmetrové stěny a  doplněná rozvernou hrou barev hladiny jezera: jakmile sluce zakryje mrak, změní se jasná modř v daleko sytější odstín, pokud naopak zavane větřík, vytvoří jemné vlnky bleděmodrý nádech.

Tuhle pohádku si samozřejmě dopřejete v případě, že zrovna nenastane extrémně horké a suché léto, kdy  vydatnost podzemních pramenů markantně klesne a takřka celé jezero vyschne. Zato během jarního tání sněhu v okolních hrách může jeho hladina vzestoupit až o úctyhodných devadesát metrů.

Chorvatsko, Imotski
Modré jezero - celkový pohled na dno propasti

Neschůdný jícen Červeného jezera

Od jižního okraje Modrého jezera je vhodné se přesunout po vedlejší silnici o jeden a půl kilometru dále k severozápadu. Až do poslední chvíle nic nenasvědčuje přítomnosti druhé propasti - pouze malé parkoviště a informační tabule s nápisem Crveno jezero je znamením, že jsme na správném místě.

Stačí ovšem učinit několik kroků stranou a objeví se scenérie, která každému zaručeně vyrazí dech: bezprostředně v sousedství silnice zeje v zemi bezedný trychtýř, lemovaný neschůdnými kolmými stěnami, se dnem zcela vyplněným nehybnou hladinou jezera.

Její temně modrá, až černá barva, díky které připomíná spíše inkoust či olej než vodu, ostře kontrastuje s intenzivním oranžovým a narudlým zbarvením okolních skalisek. Právě dle této skutečnosti obdržela propast své jméno.

Chorvatsko, Imotski

Až pod mořské dno

Přesně tak hluboko zasahují vody Červeného jezera. Horní okraj západní strany propasti totiž leží ve výši 522 m nad mořem, povrch jezera se nachází o 241 m níže, ve výši 281 m nad mořem. A jeho dno? Ověřená měření dospěla k údaji 6 m pod hladinou moře.

Nejedná se ale o definitivní výsledek – ze schematického profilu je možné vyčíst, že dno se uklání směrem k západu, do zatím nikterak nezmapovaných prostor. Svým způsobem tedy Červené jezero představuje podobnou záhadu jako naše Hranická propast. Samozřejmě že obě zdejší propasti jsou přísně chráněnými přírodními památkami.

Chorvatsko, Imotski

Může se hodit

Jak se tam dostat

Výlet do Imotského je určen především turistům, kteří směřují na Makarskou riviéru a do přilehlého okolí. Představuje zajímavou alternativu pro okamžik, kdy válení se na pláži začne nudit a vy zatoužíte po příjemném zpestření pobytu.

Nejsnadnější přístup je hlavní spojnicí z křižovatky severně od letoviska Brela a dále s pokračováním z obce Cista Provo silnicí č  60 (délka trasy pobřeží – Imotski činí přibližně 50 km). Je třeba ovšem zjistit aktuální situaci, počátkem května tohoto roku zde probíhala rekonstrukce. Existují i další alternativní přístupy, např. z Makarské přes obec Ravča a Zagvozd, případně z Omiše.

Pro milovníky Dalmácie
Pokud vám tato oblast učarovala, doporučuji před odjezdem na dovolenou prošmejdit antikvariáty či se vypravit do některé z knihoven a pídit se po publikaci Čtení o Dalmácii (Družstevní práce Praha, 1936 – pravděpodobně existují i novější vydání) z pera našeho spisovatele, etnografa a malíře Ludvíka Kuby. Ačkoli autorovo putování se odehrálo ještě za dob rakousko-uherské monarchie, překvapí množstvím poutavě podaných informací, které mnohé současné bedekry opomíjejí.

Užitečné weby
www.imotski.hr
prezentace města Imotski, včetně zajímavostí v okolí
www.tz-imotski.hr
turistické sdružení města Imotski, včetně zajímavostí v okolí
www.modrojezero.org
informace o propastech
www.dalmatia-cen.com
turistické informace regionu střední Dalmácie

Pyšné sídlo pohřbené v podzemí

V žádném případě nečekejte, že se budete řadit k prvním českým průzkumníkům okolí Imotského. Na přelomu 19. a 20. století totiž zdejší kraj procestoval výtvarník, spisovatel a etnograf Ludvík Kuba. A právě on pro naše čtenáře zachytil pověst o vzniku propastí.

„ … povídá se, že na jejich místě stálo sídlo krále Gavana (u L. Kuby označován nesprávně Gavran). Za dávných časů, když Ježíš, společně se svatým Petrem, chodili světem, přišli ke králi Gavanovi a poprosili ho o almužnu. Pyšný král je ovšem od sebe odehnal, přičemž nešetřil slovy o smradlavých žebrácích. Sotvaže se oba poutníci vzdálili, celé královo sídlo i přilehlé zázemí se propadlo do země…“

Jiná verze hovoří o andělovi, který se proměnil v chuďase a požádal Gavanovu ženu o kousek chleba pro sebe a ještě jedno dítě. Chléb mu byl s největším opovržením darován, avšak doušek vody nikoliv. Vývoj následujících událostí byl shodný.

Realita není o nic méně dramatická, kromě krasové činnosti vody se na vzniku propastí podílela i zemětřesení.

Tip iDNES.cz
Imotski (vinařství Imota) tvoří zastávku na jedné z tras vinařských cest střední Dalmácie, konkrétně Biokovské vinařské cesty.
V širším okolí Imotského se nachází i několik dalších menších propastí jako Galipovac, Knezoviča jezero či Lokvičićko jezero a dále zaplavené krasové polje – Prološko blato.


Vodopády SlunjčiceO dalším přírodním unikátu Chorvatska - Slunjských vodopádech, které se nacházejí kousek před Plitvickými jezery - jsme psali ZDE.
 


Text a foto: JAN DOUBRAVNICKÝ

Autor:

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

Unikátní pohled na Vltavu. Oprava menšího Lipna odhalila původní koryto

Elektrárnu na vodní nádrží Lipno II nad Vyšším Brodem na Českokrumlovsku čeká velká modernizace. Vodohospodáři měnili česle, a tak snížili hladinu vody o pět metrů. Pozorovatelům se tak naskytl...

Servis kola nepodceňujte. A naučte se šlapat, abyste si neničili řetěz

Nejvyšší čas vyrazit na kolo. Předtím ovšem přibrzděte v servisu. Něco zvládnete i sami, servis brzd a řazení ale nechte na odbornících. U moderních kol se přehazovačka dokonce seřizuje mobilem....

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

Dějiny se neustále vracejí. Lidstvo je nepoučitelné, říká Olga Menzelová

Premium

Olga Menzelová miluje cestování a cestami do dalekých krajů vzdělává i své tři děti. Blízko má hlavně k Egyptu, kam každoročně doprovází svého partnera egyptologa Miroslava Bártu na expedice. Která...

22. dubna 2025

Slavonie je jiná tvář Chorvatska. Kraj jezer a mokřadů i vinných sklepů

Premium

Malý přírodní ráj – to je Chorvatsko. Všichni jeho obyvatelé by se vešli do Londýna dvakrát a ještě by zbylo. Kde nepřekáží dvounozí savci, má příroda prostor rozbalit svůj šarm naplno. Chorvatsko má...

21. dubna 2025

Národní parky Nizozemska chrání unikátní přírodu, kterou jen tak neuvidíte

Duny, přesypy, pláně plné písku. Nebýt toho, že je tu a tam zpestří nějaké vřesoviště, vypadalo by to jako na poušti. Národní parky Nizozemska jsou svou krajinnou skladbou poněkud monotematické. To...

21. dubna 2025

Za pět hodin na surfu. Fuerteventura zabaví turistu i milovníka pustiny

Premium

Pobřeží omývané vlnami Atlantiku a po většinu roku vyhřívané slunečními paprsky, ale také nekonečné plochy magické měsíční krajiny ve vnitrozemí – Fuerteventura umí nastavit hned několik tváří.

20. dubna 2025

KVÍZ: Kandahár, Taškent i Praha. Jaký je původ názvů měst?

Soutěž

Jak vznikaly názvy měst? Někdy se svým označením snažila vlichotit panovníkům tím, že jejich jména přijala za vlastní. Další po sobě neskromně pojmenovali zakladatelé, jiné upozorňují na zajímavé...

vydáno 20. dubna 2025

Kolébka mořeplavců a sídlo slávy s duší renesance. V Janově se zabaví hlavně děti

Premium

Od naší spolupracovnice Je sedm hodin večer, jsme v Itálii na dálnici A7 a zbývá nám osmdesát kilometrů do Janova. Ano, do TOHO Janova, při jehož vyslovení člověku hned naskakují velkolepé renesanční (a filmové) myšlenky...

19. dubna 2025

Města na ostří nože. Zoufalé příběhy sousedů, kteří se v Česku moc nemusí

Kdo dá více republice – Hradec, nebo Pardubice? Podobně se štengrují sousedící města a vesnice po celé republice. Z různých příčin. Pojďme si udělat malou exkurzi, jak se taková rivalita zrodila a...

19. dubna 2025

„Jhak se méte?“ Prahu mají i v Texasu. Dnes však připomíná spíš město duchů

Premium

Televizní i rozhlasové stanice hlásí rekordní vedra a my se z klimatizovaného auta už pomalu bojíme vystoupit. Rádio zrovna hraje Škoda lásky, když v tom se na obzoru objeví cedule se slovem Praha....

18. dubna 2025

Kam vyrazit s dětmi na Velikonoce 2025. Tipy na akce po celé republice

Velikonoce jsou za dveřmi a s nimi přichází volné dny, vůně perníčků a spousta příležitostí k výletům. Přinášíme přehled nejzajímavějších velikonočních akcí po celé republice – od tradičních trhů a...

18. dubna 2025

Největší sbírka historických zbraní v Evropě má statisíce exponátů

Co je to Landeszeughaus? Zbrojnice. Pokud to vysvětlení pojmeme obšírněji, je to přibližně 190 000 dobrých důvodů, proč si zajet do Štýrského Hradce. Tolik historických zbraní tamní arzenál chová ve...

18. dubna 2025

Kam zajít po hokeji na pivo? Tipy na restaurace v Českých Budějovicích

Chystáte se do Českých Budějovic na mistrovství světa v ledním hokeji žen? Podívejte se na kavárny a restaurace, kde mají dobrou kávu, výborné jídlo, a hlavně jedinečnou atmosféru.

17. dubna 2025  16:19

Kraslice, řemesla a dobré jídlo. To vše letos nabízejí velikonoční trhy

Chcete-li zažít atmosféru tradičních Velikonoc ve větším městě, navštivte některý z velikonočních trhů v okolí. Kromě kraslic a jarních dekorací na vás čeká občerstvení i doprovodný program.

17. dubna 2025  8:44