Tip pro lovce fotografií. Tajemné skály v Blockheide kousek od hranic

Bludiště ohlazených obřích balvanů a potemnělé viklany ukryté v příšeří lesa. Taková krásná zákoutí na vás čekají v rakouském Waldviertlu, kam se plynule přelila rázovitá romantika sousední České Kanady. Kromě podmanivých skal si lze lehký víkendový výlet ještě vyšperkovat jízdou po tamní úzkokolejce či prohlídkou starobylé Vitorazi.
Čertovo lože

Čertovo lože | foto: (Duke of W4)Creative Commons

Kraj žuly a brambor

Výchozím bodem pro náš výlet je pohraniční Gmünd. Respektive jeho bývalé železničářské předměstí, které nyní nese název České Velenice. To proto, že po první světové válce připadlo naší republice. Úvodní potěšení na duši přinese pohled z mostu přes Lužnici, který odděluje historické jádro města od čtvrti Böhmzeil – rakouského pokračování Českých Velenic. Tu spatříme proudy vody, jak se klikatí mezi ohromnými hladkými plotnami a pak se téměř ztrácejí pod masou gigantických žulových balvanů.

Rozhodně mohu doporučit krátkou prohlídku tamního náměstí ozdobeného pitoreskní starou radnicí a typickými ukázkami noblesní renesance měšťanských domů bohatě zkrášlených sgrafity. Gmünd tak ukázkově zapadá do rodiny osobitých městeček rozprostřených okolo trojmezí Moravy, Čech a Dolních Rakous, společně s Drosendorfem (Drozdovicemi), Slavonicemi, Jemnicí a dalšími.

Impulsem k ochraně Blockheide se stalo odstraňování seskupení balvanů za účelem zkvalitnění zemědělství.

Přírodní park Blockheide

Správnou cestu k branám přírodního parku Blockheide ukazují směrovky. Avšak již předtím se náhle vynoří monumentální Fuchsstein (Liščí kámen), který se tyčí uvnitř soukromé zahrady.

První kroky za městem doprovázejí malá bramborová políčka. Právě okolí Gmündu platí za vyhlášenou bramborářskou oblast. Vždyť i jeho český název Cmund (Cmunt) silně evokuje náš populární bramborák, neboli krajově „cmundu“. A vsadím se, že oba pojmy spolu pravděpodobně souvisejí.

Kamenné labyrinty přímo na poledníku

Ihned za brambořišti se objeví seskupení balvanů, kterým vévodí kolosální Čertovo lože (Teufelsbett). O kousek dál se táhnou úchvatné pasáže, kde se otevřené louky střídají s roztroušenými kameny. Ty jednou nepřehlédnutelně vyčnívají ze zlatavé trávy, podruhé jsou zase skryté pod korunami smíšených porostů.

Na rozhlednu i v říjnu

Provozní sezóna rozhledny končí posledního října. Vstupné jsou 3 eura, součástí je prohlídka expozice v přízemí. Tady zároveň lze ochutnat místní specialitu „mohnzelten“, aneb bochánky z bramborového těsta plněné mákem. Úsek u rozhledny tvoří součást dálkové cyklotrasy Podél železné opony, dále byly Blockheide zakomponovány do čtrnáctikilometrového naučného okruhu Naturknall Weg a mezinárodní pěší trasy Stezky podél Lužnice. U nejvýznamnějších skalních útvarů najdeme popisky, zhruba polovina infopanelů zahrnuje českou mutaci textu.

A přímo tudy prochází patnáctý poledník východní délky. Meziprostor dále vyplňuje skvěle zakomponovaný malý rybník s břehy vroubenými žulovými pecny. Pár metrů výše se na pahorku rýsuje konstrukce dřevěné rozhledny. Sem též míří hlavní proud návštěvníků. Vedle paty rozhledny je pro ně připraveno návštěvnické centrum a především výletní hospoda.

Po krátké prohlídce geologicky zaměřené expozice stoupám do výšin nad špičky stromů a zálibně hledím do kraje. Viditelnost má sice k ideálu dost daleko, ale přesto dobře rozeznávám nedaleké vrcholy rakouského dílu Novohradských hor.

Partie okolo rozhledny nádherně osvěžují bizarně seskupené kameny včetně malého labyrintu a půvabného viklanu. Tady současně končí druhá hlavní přístupová trasa z blízkého Eibensteinu. Za slunného víkendu je tu dost husto.

Na základě vlastní zkušenosti se domnívám, že tajuplná atmosféra přírodního parku Blockheide nejvíce vnikne do srdce během podzimu, kdy se v lehce zamračeném a trošku sychravém počasí naplno odhalí malebné sepětí šedivé masy ošlehaného granitu s barevnou paletou přilehlých listnáčů. To se Blocheide stane rajským soustem pro tuláky či lovce pozoruhodných fotografií.

Na vyhlídkovou plošinu zdejší rozhledny vás přivede 140 schodů.

Kryštofův kámen

Zdejší atypické přírodní scenérie odpradávna sváděly k mnoha pověstem o jejich původu. Romantizující vlna předminulého století následně odstartovala sérii hypotéz, které jim přisoudily roli dávných kultovních míst nebo megalitických monumentů.

Po magických stezkách

Do říše lokálních pověstí se vypravíme na zhruba čtyřkilometrovém okruhu Stezky mytologie. Další tematicky zaměřené trasy jsou zasvěceny proměnám přilehlé krajiny, těžbě a zpracování žuly či všeobecně naučně poznávací stezce s logem v podobě slunéčka sedmitečného. Mě zlákala jejich kombinace, protože četné úseky jsou společné a vedou především smrkovými lesy. Navíc se na nich diametrálně snížil počet návštěvníků oproti okolí rozhledny.

Putování mě nejdříve přivedlo k mohutnému kameni svatého Kryštofa. Tady prý dotyčný světec díky svojí ohromné fyzické síle zahnal nazpět do pekel úlisného ďábla.

Poté jsem absolvoval etapu, kde se důmyslně schované viklany míjely se zastávkami věnovanými místním kameníkům. Neboť kromě pěstování brambor tady šanci k obživě představovalo uplatnění při těžbě žuly. A dodnes zde fungují činné lomy.

Kvalitní houževnatý kámen se hojně používal na stavbách církevních objektů, enormní zvýšení poptávky pak podnítilo budování železniční sítě. Dráhy měly například zájem o žulové kilometrovníky. Prostřednictvím železnice se zároveň vysoce ceněný granit přepravoval z Waldviertlu do všech koutů říše.

Absolutní vytržení mně přineslo prostranství s kolosální kamennou houbou, naopak nenápadná úzká odbočka vtipně označená směrovkou „lido“ překvapivě vyústila u zatopeného lesního lůmku, na jehož břehu byla do mechového koberce instalována dřevěná plážová sedátka.

Bohužel, bezkonkurenčně největší balvan nynějšího přírodního parku Blockeide padl za oběť dřívější těžbě. Tento velikán se původně tyčil na místě, které dlouho sloužilo pronásledovaným protestantům jako tajná svatyně.

Může se hodit

Jak se tam dostat
Přírodní park Blockheide je velmi snadno dostupný z železniční stanice v Českých Velenicích. Motoristům poslouží odstavná parkoviště na okraji Gmündu a Eibensteinu. Vstup do parku je za dobrovolný příspěvek. Kasičky jsou instalovány u vstupních infotabulí.

Kouzelnou tratí do Vitorazi
Gmünd se pyšní domovskou stanicí úzkokolejky, která ho propojuje s Litschau a Gross Gerungs. Obě větve tratě původně končily na nádraží v našich Českých Velenicích. Od května do září ji pravidelně křižují výletní vlaky, včetně spojů stylově tažených parní lokomotivou. Turistům tak umožní navštívit například malebné městečko Vitoraz (Weitra). Tam si zaslouží pozornost zámecký komplex s pozoruhodným muzeem piva umístěným uvnitř rozlehlých sklepení.

Internet
www.blockheide.at
www.gmuend.at
www.waldviertelbahn.at

gmund

gmund

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nádraží Praha Vršovice

Nejčtenější

Jak jsme jezdili do Jugoslávie. Cesta k moři, které už dneska mladí neuvěří

Přeji dnešním mladým lidem, že mohou jet prakticky kdykoli a kamkoli. Naše generace to měla mnohem a mnohem složitější. Když někomu mladému vyprávím o našich cestách do Jugoslávie, tak jen nevěřícně...

Koupání, pohoda, krásná příroda. Prozkoumejte nejkrásnější jezera Evropy

Jezer, která mají rozlohu aspoň jeden hektar, se v Evropě nachází přes půl milionu. A těch menších je ještě víc. Vybrat z nich od severu na jih a od východu na západ ta nejhezčí? To snad ani nejde....

OBRAZEM: Dovolená jako žádná jiná. Balaton lákal turisty i v 19. století

Balaton je největší jezero ve střední Evropě a také je jedním z největších přírodních klenotů Maďarska. Místní mu říkají Magyar tenger – Maďarské moře. Množství turistů u jezera začalo poprvé výrazně...

Nejstarší les, největší hrad i dokonalé město. Kam v létě v Polsku na výlet

Léto u našich polských sousedů nemusí být nuda. Zatímco města nabízejí přes léto bohatý kulturní program, národní parky, jezera i mořská pobřeží lákají na ničím nerušený odpočinek, mírné teploty a...

Dovolená za socíku. Jak a kam se jezdilo k moři za totality

Sbalit batoh, plavky, sandály, sluneční brýle a vyrazit podle libosti třeba do Egypta, na asijské pláže či ještě dál? Před rokem 1989 to byl pro nás prakticky nesplnitelný sen. Přesto jsme už tehdy...

Příroda, památky i gastronomie. Proč Češi objevují Gruzii

Relativně malá asijská země se stává stále častějším turistickým cílem. Pomáhají tomu i přímé lety z Prahy. Většina lidí přijíždí kvůli horským trekům a často jsou překvapeni, jaké pláže a relaxační...

17. června 2025

Barevná nádhera. Ravenna a její mozaiky jsou skanzenem posledních císařů

Premium

Ravenna zůstává pro většinu turistů tak trochu ve stínu slavnějších italských měst. Přitom se může pochlubit unikátním souborem raně středověkých památek, jaký nenajdete nikde jinde na světě. Ve svém...

17. června 2025

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

1. září 2021,  aktualizováno  16.6 22:55

Taje francouzské Riviéry. Chudá ves Cannes, ostrov tajemného vězně i vynálezy

Premium

Akty v kostele, vlak v kině a sport, u kterého se nemusíte hýbat – francouzská Riviéra má v rukávu nejedno překvapení. Asi by se nad tím podivoval zdejší nejslavnější vězeň se železnou maskou i...

16. června 2025

Užijte si cestování jinak. Dvacet tipů na pohodovou dovolenou s obytňákem

Cestování obytným autem je aktuálně jeden z nejvýraznějších turistických trendů, uchyluje se k němu i řada lidí, kteří by o tento způsob dovolené před pár lety ani nezavadili. Pojďme si vysvětlit...

16. června 2025

Po smrti Hanče se lidé hor začali zase bát, líčí historik život v Krkonoších

Premium

Krkonoše. Nejvyšší české hory, které odedávna přitahují zástupy poutníků, turistů i sportovců. Jak je vnímali naši předkové? A co nás na nich uchvacuje dnes? Jak vypadaly výpravy prvních turistů?...

15. června 2025

Evropa, jak ji neznáte. Španělské národní parky umí opravdu překvapit

Země k uzoufání vyprahlá, vysušená úpalným sluncem? To možná platí pro většinu Španělska, ale jeho národní parky se tomu popisu výrazně vymykají. Chráněná území na pevnině i ostrovech překvapují svou...

15. června 2025

VIDEO: Žigulíky řádí v ulicích Varny. Retro výlet do socialismu v Bulharsku

Dnes by taková atrakce nebyla možná. Dvojice žigulíků s nápisy Autorodeo a Tempo se v sedmdesátých letech 20. století prohání bulharskou Varnou a jejich posádky předvádějí kaskadérské kousky přímo v...

15. června 2025

Vydejte se na cyklovýlet po Olomoucku. Čeká vás šest tras plných krás

Olomouc se může pyšnit hustou sítí cyklostezek. Hanáci kolo s oblibou využívají i na cesty do práce. Díky rovinatému terénu se snadno a ekologicky dostanete skoro všude. Olomouc je také dobrým...

14. června 2025

Autem do Itálie na vlastní pěst. Tipy, jak projet bez stresu a zdržení

Cesta autem do Itálie je skvělý způsob, jak si užít flexibilitu při objevování krás této temperamentní země. Abyste si užili sluncem zalité pláže, historická města a tu nejlepší pizzu, je třeba celou...

14. června 2025

Nádherný dubový les vypěstovali ve Švédsku kvůli válce. která nenastala

Na nenadálé situace je Švédsko dobře připraveno. Svůj potenciál k rozvoji vojenského námořnictva nechává vytrvale růst poslední dvě století. A jak že to celé souvisí s rodinnými výlety a cyklostezkou...

14. června 2025

KVÍZ: Jak dobře znáte strašidla a přízraky v Česku?

Soutěž

Bubáci, strašidla, přízraky, bílé paní nebo třeba i Jožin z Bažin. Bájných strašidelných postaviček je v Česku plno a určitě jste o nějaké takové bytosti přinejmenším slyšeli i vy. Znáte ty...

vydáno 14. června 2025
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.