Pondělí 18. ledna 2021, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 18. ledna 2021 Vladislav

Před Vánoci do Thajska: víme, jak ušetřit tisíce

Tuzemské cestovní kanceláře mohutně inzerují zájezdy do Thajska přímými lety z Prahy. Pokud se však do stejných míst vydáte z Německa a nebo poletíte individuálně, můžete ušetřit tisíce.

České cestovky vyhlásily konec nepohodlným letům do Thajska nevhodnými letadly s několika mezipřistáními. Společnost Travel Service si totiž (minimálně) na zimní sezonu půjčí od mateřské společnosti Icelandair Group Boeing 767-300 ER.

Bude to tak první letadlo ve flotile českých leteckých společností, které lze označit za opravdu dálkové. I proto se již dnes můžeme setkat s inzeráty cestovních kanceláří, které slibují nonstop lety do oblíbených exotických destinací. Především jihoasijský Bangkok získává v tomto směru na atraktivitě.

Doposud totiž české cestovky nabízely tuto destinaci buď se zahraničními leteckými společnostmi, tedy lety s přestupem. Nebo do Thajska létal Travel Service, ovšem se zcela nevhodnými letadly Boeing 737-800, která musela mít na cestě minimálně jedno mezipřistání pro palivo. A to cestu prodlužovalo. Více informací o létání na dlouhých cestách najdete zde.

S českou cestovkou do Thajska od 30 000 Kč

V katalozích tuzemských kanceláří, například Čedoku nebo Firo Tour, již nyní najdeme bohatou nabídku zájezdů do nejrůznějších destinací v Thajsku. A právě u těchto zájezdů lákají cestovky na přímé lety bez mezipřistání. Při telefonickém dotazu na infolinkách nám ale nebylo potvrzeno, že se nabídka přímých letů vztahuje na všechny nabízené termíny.

Ceny zájezdů nejsou nízké, pohybují se od zhruba 30 000 korun za osobu podle termínu a konečné destinace. Nejlevnější jsou zájezdy do středisek na pobřeží Thajského zálivu, za pláže thajských ostrovů si připlatíte.

Pokud si zájezd koupíte nyní, můžete získat až 10procentní slevu. Ale pozor, abychom jen tak odečetli z oněch 30 000 deset procent, to by bylo příliš snadné. Opět tu narážíme na tuzemské specifikum, kterým jsou povinné příplatky - bezpečnostní a letištní taxy a palivové příplatky. Ty v případě zájezdů do Thajska tvoří zhruba čtvrtinu ceny zájezdu a slevu na ně aplikovat nelze. Ta se počítá jen ze základní ceny zájezdu (to je ta cena, kterou cestovky inzerují, nebo je vidět v základním přehledu zájezdů).

Konkrétně jsme zkoušeli vybrat zájezd do Thajska s termínem odletu okolo 28. listopadu na 12 až 16 dnů. Tomuto termínu odpovídají nabídky prvních turnusů tuzemských cestovek s přímými lety do Thajska.

Vybírali jsme nejlevnější možnosti, čemuž většinou odpovídá nekombinovaný zájezd do oblasti Thajského zálivu a do dvou- až tříhvězdičkového hotelu. Například u Čedoku jsme našli nejlevnější zájezd na 16 dnů s odletem z Prahy za 36 000 korun na osobu. V případě aplikace slevy za včasný nákup lze ještě zhruba 3 000 korun ušetřit.

Vyzkoušené tipy, jak ušetřit

A jak ušetřit? Buď využít populární německé cestovní kanceláře, nebo si ušít zájezd zcela na míru. V prvním případě lze sledovat některé z německých last minute portálů (ltur.de, 5vorflug.de) nebo i tuzemské portály nabízející zájezdy německých cestovních kanceláří (nacesty.cz). Zde najdete v drtivé většině případů klasické zájezdy, u kterých je pevně stanovena jejich délka a musíte si vybrat z nabízených termínů odletů. V námi testovaném termínu zhruba ne přelomu listopadu a prosince seženete 14denní pobyt za konečnou cenu okolo 1 000 eur na osobu. Podle aktuálního kurzu tedy zaplatíte přibližně 24 000 korun.

Druhou možností, kterou některé německé kanceláře nabízejí, jsou individuální zájezdy, u kterých je stanovena základní cena za například 14denní turnus. Zájezd lze ovšem zkrátit či prodloužit, odlet je možný téměř každý den a i jednotlivé destinace je možné libovolně kombinovat. V testovacím termínu jsme u kanceláře Suntrips.de našli odpovídající zájezd za zhruba 900 eur na osobu za 14denní pobyt. Cenu ovlivňuje především výběr letecké společnosti, z uvedené ceny lze v ideálním případě ještě pár eur ušetřit.

Pokud máte rádi alespoň trochu dobrodružství, můžete nejvíce ušetřit, když si zájezd naaranžujete zcela sami. Vyhledáte vhodné letenky a koupíte si přes internet i hotel. Zkusili jsme pohodlnou variantu, tedy letenku přímo z Prahy (ovšemže s přestupem) a navazující balíček letenky a hotelu v Thajsku. Tento týden bylo možné pořídit na testovací termín letenku do Bangkoku za 18 500 korun včetně všech poplatků a k tomu balíček letenky a hotelu na Phuketu za zhruba 5 000 korun na osobu. Celkem by vás tak dovolená přišla na 23 500 korun.

Další možností, jak ušetřit, je koupě letenky do Bangkoku z některého velkého evropského letiště. Třeba v Londýně nyní zuří mezi aerolinkami cenová válka a lze narazit na opravdu výhodné letenky.

V případě námi zvoleného termínu jsme našli letenku Londýn – Bangkok za 14 000 korun a k tomu letenky z Prahy za 2 000 korun. Pokud přičteme výše uvedený balíček letenky z Bangkoku na Phuket a hotelu tamtéž za 5 000 korun, jsme na výsledné částce 21 000 Kč. Cenu však v tomto případě zvednou poplatky za dopravu v Londýně mezi letišti a dost pravděpodobně i za ubytování minimálně při jedné cestě. Lety na sebe totiž zcela ideálně nenavazují. I tak se ale cena nepřehoupne nad 22 500 korun.

Nejlevnější Thajsko - nebuďte zklamaní

Drtivá většina nejlevnějších zájezdů do Thajska, a to od českých i německých cestovek, směřuje do míst na břehu Thajského zálivu. Destinace na jihovýchod a jihozápad od Bangkoku jsou dostupné autobusem, z Bangkoku se do nich běžně nelétá. I proto jsou ceny zájezdů na tato místa nižší než v případě ostrovů a dalších destinací na jihu a východě země.

Nejčastěji jsou nabízeny lokality okolo města Pattaya vzdáleného necelých 200 kilometrů od Bangkoku. Kdo čeká tyrkysové pláže a pohledné turistické středisko, tak ať do Pattaye rozhodně nejezdí. Pláže jsou většinou špinavé, na pobřeží stojí jedna výšková budova vedle druhé a samotné město je zajímavé opravdu jenom uličkami lásky. Příliš zajímavé není ani blízké okolí, snad jen příznivci golfu budou spokojeni.

Pohlednější krajinu a klidnější prostředí nabízejí města Hua Hin a Cha-am ležící na jihozápad od Bangkoku. Velká část zdejších hotelů ale leží zcela mimo, takzvaně na konci světa. Ani zde rozhodně nelze ve většině případů pláže považovat za ty, o kterých sníme při prohlížení katalogů.

V každém případě doporučujeme, pokud to cestovní kancelář nabízí, nechat si na konci pobytu dva až tři dny na Bangkok. Především německé kanceláře tyto kombinované pobyty nabízí.  Vedle památek v Bangkoku i dobře nakoupíte. Další zajímavé nákupy značkového zboží hledejte v outletových centrech podél dálnic. Především v oblasti Thajského zálivu je najdete u každého většího města. Před Vánoci tak můžete elegantně vyřešit problém se sháněním dárků. Jen pozor na hmotnost zavazadel, v drtivé většině lze mít jen 20 kilogramů!


Rozdíl mezi cenou zájezdu s tuzemskou cestovkou a odletem z Německa je opravdu zásadní. Pokud máte čas na cestu na německé letiště a nebojíte se konverzovat v cizím jazyce, máte ideální možnost, jak výrazně ušetřit. Navíc budete bydlet v lepším hotelu.

Pokud budeme porovnávat zájezd s individuální cestou, ale s jednou vystavenou letenkou z Prahy, tak lze ušetřit opět minimálně 10 000 korun. A to vám v Thajsku bude bohatě stačit na velmi luxusní živobytí po celou dobu pobytu. A nebo si můžete vzít některý ze superluxusních hotelů.

Při volbě zcela individuální dovolené je málo pravděpodobné, že budete volit jednoduchý zájezd na jedno místo. My jsme tuto variantu zvolili pro přímé porovnání nákladů. 

 Typ zájezdu  Propozice  Celková cena v Kč
 Letecky z Prahy s českou CK  Čedok, zájezd na 16 dnů, Thajský záliv, hotel Pattaya Garden (**) se snídaní, letecky z Prahy (Travel Service), cena včetně všech příplatků a se slevou 10 procent za včasný nákup  33 000
 Letecky z Prahy s českou CK  Firo Tour, zájezd na 15 dnů, Thajský záliv, hotel Pattaya Garden (**) se snídaní, letecky z Prahy (Travel Service), cena včetně všech příplatků a se slevou 10 procent za včasný nákup  33 100
 Letecky z Německa - last minute

 Dertour, zájezd na 15 dnů, Thajský záliv, hotel Pinnacle Resort Jomtien (***) se snídaní, letecky z Berlína (LTU), cena včetně všech příplatků

 25 014
 Letecky z Německa - individuální zájezd  Suntrips, zájezd na 14 dnů, Thajský záliv, hotel Bannammao Resort (**+) se snídaní, letecky z Frankfurtu (Sri Lankan - přestup v Kolombu), cena včetně příplatků i slev a zhruba 1 500 Kč na osobu za dopravu na německé letiště  22 300
 Individuálně s letenkou vystavenou z Prahy

 Let Praha - Bangkok s Turkish Airlines (přestup v Istanbulu, nabídka pelikan.cz) a balíček od AirAsia.com (letenka a hotel) na ostrově Phuket na 15 dnů, hotel Club Coconut Resort (**) se snídaní, cena včetně všech poplatků

 23 800
 Individuálně s několika samostatnými letenkami  Lety Praha - Londýn s Easy Jet a Londýn - Bangkok s Jet Airways, lety na sebe přímo nenavazují, nutný přesun mezi letišti v Londýně a minimálně jeden nocleh. Dále stejný balíček letenky a hotelu jako v předchozím případě, cena včetně všech poplatků  22 500
Všechny zájezdy jsou vybírané v termínu od 27. 11. do 12. 12. 2008 (+/- 3 dny) na 14 až 16 dnů. U hotelů je předpokládáno obsazení dvěma osobami. U individuálních zájezdů jsme volili přehlednější variantu s leteckou přepravou v Thajsku, tudíž do jiných míst než u ostatních zájezdů. V případě autobusové dopravy a pobytu v Thajském zálivu by cena byla ještě nižší. 

Výhody a nevýhody zájezdu s českou cestovní kanceláří:

+ Přímé lety z Prahy - šetří čas, ideálně za 15 hodin jste na pláži
+ Vše vyřídíte v pobočce cestovky, komunikace v češtině, možná platba v hotovosti
- Jen předem dané termíny, malá flexibilita v délce zájezdu i v termínech odjezdu
- Vysoké ceny, za luxus přímých letů z Prahy musíte připlatit
- Omezená nabídka cílových destinací i hotelů
- Nepřehledné vyhledávání zájezdů - ceny nejsou od počátku uváděné se všemi příplatky

Výhody a nevýhody zájezdu s německou cestovní kanceláří:

+ Nižší ceny zájezdů, někdy i o třetinu
+ Větší výběr termínů, možnost zájezd flexibilně prodloužit či zkrátit
+ Bohatší nabídka destinací, možnost kombinace destinací
+ Let linkovým letem s větším komfortem než u charterových letů z ČR
+ Všechny ceny jsou uváděné s příplatky, jedná se tedy o konečné ceny
- Nutnost dopravit se na německé letiště, prodlužuje celý zájezd a zvyšuje náklady
- Komunikace v němčině nebo angličtině, převážně platba kartou přes internet, jen omezená možnost platby v hotovosti

Výhody a nevýhody individuálního zájezdu:

+ Naprostá flexibilita v termínech i délce zájezdu
+ Nejširší nabídka destinací, možnost libovolné kombinace destinací
+ Všechny ceny jsou uváděné s příplatky, jedná se tedy o konečné ceny
+- Let z Prahy, ale s minimálně jedním přestupem. Často několik přestupů
- Komunikace v angličtině, platba v drtivé většině případů platební kartou na internetu
- Delší příprava je nezbytná, mohou nastat problémy s nalezením navazujících letů

Autor:
  • Nejčtenější

Čtenáři cestují: Jak jsem s malým stanem a velkým psem přešla Šumavu

Někteří cestovatelé preferují samotu a opuštěnou přírodu, jiní si vychutnávají polehávání na pláži, další se hrnou za...

Pláže Bali jsou zahlceny plastovým odpadem, denně ho přibudou desítky tun

Slavné turistické pláže Kuta a Legian na Bali pokrylo kvůli monzunům obrovským množstvím odpadu. Za několik dní...

Archeologové objevili nejstarší jeskynní malbu světa, je stará 45 tisíc let

Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově...

Petrova bouda se změní: jídlo v útulně, přespání pro 12 turistů se spacáky

Premium V provozu nové Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš už je jasno. Ubytovávat bude zejména firemní pobyty a školení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Téměř elektrifikovaná Skandinávie aneb jak se jezdí na svobodném severu

Premium Elektřinou jiskřící hygge na severských silnicích může nás Středoevropany ledacos naučit. Jsou v tomto směru Dánsko,...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Laponsko, království sněhu, sobů a magické polární záře

Premium Region ležící z velké části za severním polárním kruhem je plný divoké přírody, malebných městeček a zajímavých lidí....

Téměř elektrifikovaná Skandinávie aneb jak se jezdí na svobodném severu

Premium Elektřinou jiskřící hygge na severských silnicích může nás Středoevropany ledacos naučit. Jsou v tomto směru Dánsko,...

VIDEO: Záplavy jako zábava. Teenageři se nechali unášet rozbouřenou řekou

Malajsii zasáhly v posledních týdnech silné povodně. V hlavním městě Kuala Lumpur byly již evakuovány tisíce obyvatel....

Amsterdam chce zakázat turistům vstup do coffeshopů. Hlavně kvůli Britům

Amsterodam chce zahraničním turistům zakázat přístup do takzvaných coffeshopů, a tak jim odepřít možnost nákupu hašiše...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Mohlo by vás zajímat