Poznejte tajemství Orientu. Navštivte Čínu, Nepál či Indii

  0:01aktualizováno  0:01
Japonsko vás oslní mrakodrapy i tichými zahradami a chrámy. Dýchne tu na vás atmosféra starých dob císařů, šógunů či samurajů. V Číně nezapomeňte ochutnat typické pokrmy. Indie nabízí klasický turistický cíl - Tádž Mahal. V Nepálu dohlédnete až k nejvyšším vrcholkům světa - k Himaláji.

Jednou z hlavních turistických atrakcí v Indii je Tádž Mahal. | foto: Profimedia.cz

Japonsko
Zemi vycházejícího slunce, zvanou též Nihon či Nippon, tvoří čtyři hlavní ostrovy (Honšú, Kjúšú, Hokkaidó a Šikoku) a mnohé další menší ostrovy. 

Tokio, Japonsko

V Japonsku uvidíte davy lidí, mrakodrapy, supermoderní techniku, ale i klidné prostředí japonských zahrad a chrámů nebo národních parků Nikkó či Hakone s výhledem na posvátnou horu Fudži. Svůj pobyt v Japonsku si můžete zpestřit i na některé z četných pláží ostrova Okinawa.

Při návštěvě Tokia budete překvapeni kontrasty této metropole, kde se střetává historie se zběsilým tempem moderní doby. Atmosféra starých dob císařů, šógunů či samurajů na vás dýchne v bývalém hlavním městě Kjóto. Jedním z míst, která byste neměli minout, je Hirošima či Nagasaki.

Čína
K největším čínským lákadlům patří národní parky, vodopády, sídlo čínských císařů Zakázané město a samozřejmě Velká čínská zeď. Tato stavba dosahuje takových rozměrů, že je vidět z vesmíru.

Čínská zeď

Název Zakázané město vypovídá o skutečnosti, že téměř půl tisíciletí byla tato část města opravdu zakázaná pro většinu smrtelníků. Město bylo domovem 24 císařů dvou dynastií.

V nejlidnatější zemi světa najdete buddhistické chrámy, pagody, mešity, poutní hory i zasněžené horské velikány. Čínská krajina je různorodá a žije tu mnoho etnických skupin, co se týče náboženství, je zde mnoho přívrženců buddhismu, křesťanství i velký počet stoupenců konfucianismu a taoismu.

Čína

Samostatnou kapitolou je slavná čínská kuchyně, která je považována za jednu z nejrafinovanějších na světě. V Číně také ochutnejte proslulý čínský čaj.

Říše středu se dělí na severní a jižní Čínu. Severní část je soustředěna kolem Žluté řeky a její metropolí je hlavní město Číny Peking.

Jižní Čína je krajinou rýžových polí, terasovitých svahů a rolníků v širokých slaměných kloboucích. Centrem jižní Číny je přístavní město Šanghaj, které bývalo největším sídlem světa a v 19. století bylo nazýváno Čínskou Paříží či Královnou Orientu.

Indie
Indie se táhne od vysokých horských štítů na severu až po tropické nížiny na jihu. Naleznete zde fascinující chrámy, paláce, opuštěná města, čajové plantáže i krásné písečné pláže na jihu země. Perlou severu jsou vysoké štíty Himálaje s údolími plnými květin. Pod nimi protéká posvátná Ganga.

Taj Mahal, Indie

Nezapomenutelnou se stane návštěva historického Rádžasthánu s jeho paláci mahárádžů, s opevněnými městy Jaisalmer, Jodhpur a Bikaner. Hlavní turistickou atrakcí je "zlatý trojúhelník" Agra, Tádž Mahal, jeden z divů světa, pouštní imperiální město Fatehpur Sikri a Jaipur, "růžové" hlavní město Rádžasthánu.

Nejromantičtějším městem je Udaipur, nazývaný též Benátky Východu. Dalším místem, které byste neměli při návštěvě Indie vynechat, je Varánásí, svaté město na řece Ganga. Idylické místo s palmovými háji, starými chrámy v Chennaai či Bangalore a mnoha nádhernými plážemi, z nichž jmenujme alespoň Gou či Kovalam.

Indie

Indie je domovem nejstarších civilizací a místem, kde vznikla čtyři náboženství - hinduismus, buddhismus, džinismus a sikhismus. Indie je kolébkou jógy a proslulých ayurvédických léčebných procedur. Specifickou kapitolou je proslulá indická kuchyně se svým kořením, kterou rozhodně musíte ochutnat.

Nepál
Království v nejvyšší části Himálaje a s nejvyššími vrcholky světa se nachází na jihovýchodních svazích nejvyššího pohoří světa. Severní hranicí Nepálu je nejvyšší himálajský hřbet nazývaný "střecha světa", kde se zvedá i nejvyšší hora světa Mount Everest. Blízkost velehor je v Nepálu patrná na každém kroku - vždyť právě tady leží osm ze čtrnácti světových osmitisícovek.

Nepál

Po velehorách patří mezi nejznámější přírodní atrakce subtropický královský park Čitvan - někdejší lovecký revír britské a nepálské šlechty. Dnes tu místo lovu turisté jezdí na slonech a podnikají výpravy do neprostupné džungle. Cestování do Nepálu by nebylo úplné, kdybychom vynechali nejznámější města této úžasné asijské země.

Hlavním městem Nepálu je Káthmándú, typické svými rikšami a pestrým trhem. Nezapomeňte si prohlédnout město Patan, které leží nedaleko Káthmándú, na druhém břehu řeky Bagamti. Město Patan je mnohem klidnější a méně turistické než nepálská metropole. Prohlédnout si tu můžete tisíce let staré buddhistické stupy, klášter, královský palác, hinduistický chrám i jedinečnou zoologickou zahradu.

Podívejte se také do Bhadgaónu, který je vzdálen asi čtvrt hodiny jízdy od centra Káthmándú. Je ze všech královských měst nejmenší a nejmalebnější, protože si zachoval svou původní atmosféru nedotčenou novodobými civilizačními vlivy. K nejvýznamnějším památkám patří pětipatrová dřevěná pagoda Njatapóla, která je největší v Nepálu.

Cesta do Chorvatska 2019

Plánujete letos cestu do Chorvatska autem? Zmapovali jsme pro vás cestu přes Slovinsko i Maďarsko. Mapa a popis trasy, poplatky, ceny pohonných hmot a rizikové úseky na jednom místě.

Nejčtenější

Barcelona vyhlásila boj proti turistům. Město ničí Airbnb i výletní lodě

Výletní lodě v Barceloně

Primátorka Barcelony Ada Colauová oznámila, že v rámci boje proti davům turistů, kteří okupují město, omezí počet...

Když si nevypnu mobil, spadne letadlo, myslí si každý pátý pasažér

Mobil v letadle

Průzkum amerického operátora AT&T ukázal, jak lidé vnímají zákaz používání telefonu v letadle. Někteří pasažéři mají o...

Památky, pivo a sex. Co láká miliony turistů do Prahy

„Vysloveně za alkoholem už k nám nejezdí tolik lidí jako dřív. Na druhou stranu...

Každou sezonu zamíří do Prahy miliony turistů. Co je v hlavním městě čeká? Kouzlo historie. Dobré pivo. Krásné ženy. A...

Stála miliardy, teď je jaderná elektrárna na Filipínách atrakcí pro turisty

Osamělý telefon na stole mě spojuje přímo s prezidentskou kanceláří. Nejsem...

Jaderná elektrárna v Bataanu měla rozsvítit filipínský ostrov Luzon. Namísto toho se z celého projektu stala miliardová...

Ruská prokuratura si posvítí na sibiřské Maledivy, k nádrži už se nesmí

Tyrkysový rybník přezdívaný sibiřské Maledivy se stal oblíbenou atrakcí...

Jezírkem s tyrkysově zbarvenou vodou na okraji ruského Novosibirsku, kterému se přezdívá „sibiřské Maledivy“, se začala...

Další z rubriky

Gran Canaria: malý kontinent, kde zažijete všechna roční období za den

Gran Canaria nabízí turistům hory, pláže, poušť i moderní města.

Po pár hodinách letu přistanete na ostrově Gran Canaria, kde si můžete vybrat, na jaké roční období máte náladu, a poté...

Beduíni a Hollywood. Jak si užít cestu na Mars dřív, než ji zničí turisté

Beduínské výpravy můžete absolvovat autem či na velbloudu. Zcela určitě si...

Cesta do Jordánska je v současnosti jako procházka po filmovém plátně. Návštěva míst, kudy se procházely před kamerou...

Splutí Váhu. Na krásné a nejdelší slovenské řece řídí vodáky semafor

Na soutoku s Belou

Váh skýtá pro vodáky na svém horním úseku hezké splouvání na nepříliš obtížných peřejích v nádherné podtatranské...

Najdete na iDNES.cz