Poznejte jednoduchou dokonalost řecké kuchyně

aktualizováno 
Řecko je vyhlášené rozmanitou kuchyní. Její sláva je stará několik tisíc let a byla ovlivněna i orientální gastronomií. Patří k nejoblíbenějším na světě, ačkoli řada nejchutnějších jídel je překvapivě jednoduchá a jejich základem je pouze olivový olej a čerstvé suroviny – maso, ryby, zelenina a bylinky.

Základem řeckých jídel je pouze olivový olej a čerstvé suroviny – maso, zelenina a bylinky. | foto: Profimedia.cz

Řekové si již od starověku jídlo užívají, nestaví se k němu jen jako k prostředku nasycení. Těší se na posezení v příjemné společnosti, je to pro ně způsob relaxace a příjemné zábavy.

Začíná se obvykle předkrmy zvanými mezedes, ke kterým se připíjí místní aperitiv ouzo. Rozmanité pikantní předkrmy zahrnují drobné plody moře, grilovanou nebo nakládanou zeleninu, různě upravené sýry, olivy, pomazánky, taštičky z listového těsta, kuličky z mletého masa, nasolené ryby apod.

Na stole nesmí chybět různé saláty, které se připravují z mnoha druhů čerstvé zeleniny podle krajových receptů. Obvykle se podávají ve větším množství, než je ve střední Evropě zvykem. Zálivka tvoří zpravidla olivový olej a vinný ocet, který lahodně doplňuje chuť místních rajčat, paprik a dalších druhů zeleniny. Specialitou je tzatziki, což je vlastně okurkový salát v česnekovém jogurtu. Spíše než talíře s hlavním jídlem se na stole objevují mísy s různými druhy grilovaných ryb nebo mas, ze kterých si přítomní nabírají podle chuti.

Řecký kebabVýborné jsou řecké "hotovky" ladera, ke kterým se jí bílý chléb. V podstatě se jedná o zeleninová jídla, někdy doplněná masem. Patří k nim i zelenina plněná rýží a mletým masem– papriky, rajčata, lilky, cukety a dokonce i květy tykví. Při toulkách řeckými městečky vás určitě uchvátí vůně masa pečeného nad ohněm. Většinou půjde o takzvané suvlaki, což jsou kousky jehněčího nebo vepřového masa navlečené na špejli.

Gyros jsou kousky masa odřezávané z velkého kusu jehněčího, vepřového nebo kuřecího masa, které se pomalu griluje. Gyros můžete dostat na talíři například s hranolky nebo vám ho mohou připravit do kornoutu z chlebové placky – pity. Mezi tradiční řecká jídla patří mousaka, nákyp s baklažány, mletým masem a bešamelem.

Na závěr se hodí ovoce, sladkosti a dobrá řecká káva.

Tipy na řecké speciality najdete zde

Spojitost s antickou kuchyní
Za nejstarší kuchařskou knihu je považována kniha Athenea, egyptského Řeka z Naukratisu. Jeho dílo Deipnosofistes, neboli Večeře učených, je dodnes spolehlivým pramenem pro všechny, kteří se zabývají počátky kulinářského umění. A je i důkazem, že existuje nesporně spojitost mezi kuchyní antickou a dnešní. Jsou v ní popsány přípravné techniky, způsoby podávání i stolování, jež byly známy už Periklovi a Sokratovi.

Za pozornost stojí třeba způsob přípravy ryb, při kterém se prokládají vrstvami bylinek a koření nebo recept na masové kuličky z mletého masa zvané keftedes. Jsou Atheneem popsány přesně tak, jak se připravují dodnes. Vysoké kultivovanosti dosáhlo kulinární umění v období Alexandra Velikého, kdy se řecká kultura rozšířila po celém Středozemí až do Asie.

Spojením kulinářských zvyků vznikla jídla zcela zvláštních rafinovaných chutí. Poptávka po profesionálních kuchařích natolik vzrostla, že se začaly zakládat první odborné kuchařské školy. V té době také vznikla spousta kuchařských vynálezů, které jsou pro evropskou kuchyni dodnes neodmyslitelnou součástí.

Autoři:

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Varhánky i v poledne? Víme, kde v Kitzbühelu hledat nejlepší trasy

Alpské kouzlo sjezdovek v rakouském Kitzbühelu

Kitzbühel, to není jen Hahnenkamm, na kterém se jezdí slavný sjezd, ale také pestrý výběr z 230 kilometrů sjezdovek....

Další z rubriky

OBRAZEM: Noční můra pro vegetariány. Řezníkův hotel je poctou klobásám

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu....

Tady najdete klobásy úplně všude. Na zdích, polštářích, visí tu i ze stropu. Dokonce i mýdlo má tvar klobásy. Německý...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

Najdete na iDNES.cz