Nasazení armády již v této chvíli odpovídá stavu z minulých let, kdy se Maďarsko potýkalo s obdobnými povodněmi. Ta současná je však svou velikostí může podle mnoha maďarských odborníků ještě výrazně předčít. Ministerstvo obrany oznámilo, že armáda nasadila v postižené oblasti dva a půl tisíce vojáků a na tři stovky vozů obrněné a záchranné techniky včetně vrtulníků. Vrtulníky uskutečnily jen ve středu přes čtyři desítky zásahů, když z ohrožených míst evakuovaly především lidi a v odůvodněných případech i cennější majetek.
V noci na včerejšek bylo ve službě přes sedm stovek vojáků, kteří v oblasti obcí Panyola, Marosliget, Tiszaszalka a Vásárosnénény na severu země pytli s pískem posilovali hráze. V obcích Tarpa, Mátyus a Túrricse byla k evakuaci obyvatel nasazena těžká vojenská technika. Z protržených hrází u obce Tarpa se podle rozhlasu nadále valí voda, která již zaplavila větší část župy Szabolcs-SzatmárBereg.
V celé oblasti od úterý platí mimořádný stav. Záplavami postiženou oblast včera dopoledne navštívil náčelník generálního štábu maďarské armády Lajos Fodor. Byl vydán pokyn, aby v případě nutnosti byly pro potřeby evakuovaného obyvatelstva uvolněny i některé objekty armády. Státní výbor pro obranu proti katastrofám požádal velení armády, aby zaslalo do postižené oblasti mimo jiné na čtyřicet tisíc přikrývek.
Problémem však je, že mnozí obyvatelé vesnic odmítají i tváří v tvář bezprostřední hrozbě povodně opustit své domovy nebo chtějí zůstat alespoň v blízkosti svých zatopených domů. Týkalo se to i asi tisíce obyvatel, včetně dětí, v úterý zaplavené vesnice Tarpa, kteří před povodňovou vlnou uprchli na blízký pahorek. Z něj se však odmítají nechat armádou evakuovat. Situace došla tak daleko, že civilní obrana chce pahorek, který je nyní ostrůvkem uprostřed rozlité řeky, evakuovat dokonce i násilím.
V Podkarpatsku ze 13 okresů regionu záplavy postihly 12 okresů. Podle místních vodohospodářů se jedná o nejrozsáhlejší a nejničivější záplavy za posledních 200 let. Hladiny řek v celé oblasti od čtvrtečního poledne postupně klesají. Situace v
regionu je však nadále kritická. Chybějí potraviny, léky, ošacení a také vyhovující bydlení pro tisíce lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou.
Místní úřad pro mimořádné situace v Užhorodu dnes ráno uvedl, že voda zcela zničila přes 50 kilometrů státních silnic, deset kilometrů železnic a desítky mostů. Hodnota materiálních škod je mimořádně vysoká, ale konkrétní údaje zatím nejsou k dispozici.
Ukrajinský prezident Leonid Kučma vyzval ve čtvrtek státní orgány a místní samosprávy, podnikatele i občany z celé země, aby poskytli záplavami postiženému Podkarpatsku všemožnou pomoc.