Poutníci k Viktoriiným vodopádům objeví český vrt, knihy i záchodky

  20:48aktualizováno  15. března 9:39
Zambie (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Dobrodruh Emil Holub nebyl jediný, kdo zanechal v africké Zambii výraznou "českou stopu". Cestovatelé na ni narazí třeba i v malém městě Choma na půli cesty z metropole Lusaky do Livingstonu. Najdou ji v místním muzeu - v podobě nového vrtu s pitnou vodou a také na záchodech. O pár ulic dál stojí dokonce i české centrum.

Choma v Zambii (březen 2010) | foto: Iveta Polochová, iDNES.cz

To zřídil místní usedlík Chibwe Kaoma, který v 80. a 90. letech minulého století studoval a žil v Česku. V bíle omítnuté budově s obrovským nápisem Czech Centre umístil kromě česky i anglicky psaných knih také nástěnky kupříkladu s informacemi o slavném cestovateli Holubovi.

České centrum v Chomě v Zambii (březen 2010)České centrum v zambijské Chomě (březen 2010)

"Chtěl jsem informační centrum, kde se mohou obyvatelé Zambie dozvědět něco o České republice, třeba o české technologii či tradici," vysvětlil Kaoma s tím, že centrum vzniklo na základě poptávky místních. "Často se mě na Česko ptali, tak jsem se rozhodl, že jim ty informace zpřístupníme. Poradíme jim třeba, i jak a kde získat víza," dodal.

České záchody a vodní vrt

Jen o pár ulic dál stojí malé upravené muzeum, které mapuje historii a kulturu kmene Tonga. Ještě před pár lety přitom bojovalo kvůli nedostatku peněz o přežití. Pak ale přišli Češi s rozvojovým projektem. Chudá Zambie totiž patří mezi osm takzvaně prioritních zemí a česká vláda tam v rámci zahraniční rozvojové spolupráce pomáhá s mnoha projekty.

Emil Holub

Český cestovatel Emil Holub se zapsal do historie Zambie tím, že jako první podrobně zmapoval Viktoriiny vodopády a popsal kulturu a zvyky místních kmenů. Před muzeem v Livingstonu (nedaleko vodopádů) má bustu a nově otevřenou výstavu, která potrvá měsíc (více se dočtete zde)

V muzeu Češi pomohli svými penězi mimo jiné vylepšit expozice a pořídili tam důstojné toalety.

"Je to zdánlivá maličkost, ale hraje velkou roli, protože Choma leží na polovině cesty mezi Lusakou a Livingstone a stala se populární zastávkou turistů, kteří směřují na Viktoriiny vodopády," přiblížila Zuzana Beranová z české ambasády v sousedním Zimbabwe (v Zambii český zastupitelský úřad není, pozn. red).

A to, že záchody zařídili opravdu Češi, nepřehlédne žádný návštěvník. Nálepka se jménem České republiky nechybí nad vstupem do toalet a místní je umístili i na splachovací nádrže.

Zvyky kmene pohřbila přehrada

Další důležitou stopu Češi zanechali na pozemku muzea, a to vodní vrt s pitnou vodou. Přístup k čisté a nezávadné vodě totiž není v Africe vůbec samozřejmostí. Voda z vrtu přitom slouží nejen návštěvníkům k napití, ale pomůže muzeu i snížit účty za vodu v období sucha.

Už nyní prý láká do muzea školní výlety ze širokého okolí. Její nezávadnost minulý týden prověřil i český ministr zahraničí Jan Kohout, který se jí napil při slavnostním otevření vrtu.

Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě, na snímku toalety, které zaplatila česká vláda. (březen 2010)Muzeum kmene Tonga v zambijské Chomě. (březen 2010)

A proč se vláda rozhodla podpořit zrovna muzeum v Chomě? "Naším cílem bylo posílení ekonomické stability regionu," vysvětlila Beranová. Muzeum totiž slouží zároveň jako středisko pro řemesla a návštěvníci si tam mohou kromě prohlédnutí artefaktů také koupit výrobky řemeslníků z kmene Tonga.

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Vodní vrt na pozemku muzea v zambijské Chomě. (březen 2010)

Tradice a zvyky tohoto kmene přitom zanikají. Úpadek začal už v 50. letech minulého století, kdy koloniální vláda postavila na řece Zambezi jedno z největších vodních děl světa - přehradu Kariba. Vznikla na území, které obýval tento kmen a jeho příslušníci se museli kvůli megalomanské stavbě vystěhovat.

"Africké společnosti jsou založeny na klanech a rozšířených rodinách a kvůli přesídlení se tradiční klanové struktury roztříštily. Kvůli násilné asimilaci mezi ostatní kmenové skupiny zanikají zvyky i jazyk kmene Tonga," podotkla Zuzana Beranová.

Mapa Zambie

  • Nejčtenější

Vzpoura na luxusní lodi. Místo fjordů jen rozbouřené moře a ucpané záchody

Dovolenou, kterou zažijí jednou za život. To si slibovali cestující výletní lodě Norwegian Spirit, kteří se vydali na...

Rakouský recept na dokonalost. Smíchejte hory, jezera a parádní vyhlídky

Jen jenom na vás, jaký druh výletu si zde zvolíte. V tomto rakouském horském ráji můžete vyrazit na kole, projít si...

Dvacet minut a pauza. Hoďte se do klidu v největším termálním jezeře Evropy

Není to od nás daleko. V maďarském Hévízu můžete zažít dokonalý relax protkaný neopakovatelnou atmosférou. Však bylo...

Šanghaj není jako Brno. Netradiční pohled na život v čínské metropoli

Navštívit Šanghaj je něco jako jet na seznamovací kurz na škole. Probudí ve vás zvědavost, poznáte plno nového a...

Dokonalé letiště pro milovníky létání. Do Curychu můžete vyrazit i bez kufru

Mezinárodní letiště Curych-Kloten spojuje Švýcarsko se 170 destinacemi ve více jak šedesáti zemích světa. Za špičkový...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky
Premium

Stanový hotel je český vynález. Je hvězdou Oktoberfestu i závodů motorek

Spát ve stanu, ale se servisem jako v hotelu? Český startup s tímto nápadem proráží na velkých akcích v západní Evropě....

Po stopách dědečkovy válečné cesty. Vnučka chce na vespě dojet do Afriky

Američanka, která žije v Praze, se vydala napříč Itálií. Sama, na vespě, kterou koupila pár dní předtím. Téměř bez...

Nová generace výletních lodí zabaví turisty ponorkami i virtuální realitou

Provozovatelé výletních lodí se předhánějí v tom, co svým klientům nabídnout, čím je zabavit, překvapit či šokovat....

Premium

Sedm nejzvláštnějších staveb světa: piknikový koš i dřevěný mrakodrap

Lidská fantazie nezná mezí – a to platí i pro architekturu. Ostatně dokazují to i následující stavby. Stačí se podívat...

Najdete na iDNES.cz