Portoriko: turistická mekka i ráj bezdomovců

  11:07aktualizováno  11:07
Není bezdomovec jako bezdomovec. Ten, co pobývá v portorické metropoli San Juan, si žije docela dobře. Turistů je tu jako máku a vždycky se najde způsob, jak z přespolních dostat nějaké peníze. Rozedraní a špinaví muži a ženy se vynořují vedle klenotnictví a nóbl butiků v dlážděných ulicích. Za dva roky tu vzrostla populace bezdomovců z tisícovky na 6000.

Velká většina z těchto lidí přišla z pevninských Spojených států nebo z jiných míst tohoto karibského ostrova, aby se zde pokusila najít práci nebo podporu pro bezdomovce. Přicházejí - a zůstávají - nikoliv bezdůvodně.

"Vedu tady dobrý, pohodlný život," říká dvaapadesátiletý Joseph Norwood, který spí pod hvězdami v mírném klimatu a vydělává denně až 50 dolarů. Pro kolemjdoucí turisty tu vytváří z vějířovitých listů palem různé kobylky a růže.

Norwood přišel do Portorika ze San Diega, aby unikl před policejním zatykačem za menší delikty. Nejdříve se pokoušel žít na jiných ostrovech v Karibském moři, ale byly pro ně buď příliš drahé nebo naopak příliš chudé. ho před několika lety začala trápit artritida v páteři. Městské programy mu pomo

San Juan mu poskytl dostatečné možnosti pro živobytí i lékařskou péči, když hly zbavit se alkoholového návyku. A turisté jsou teď zdrojem jeho chleba a másla.

Pomocná ruka portorické metropole
Takoví lidé sem přicházejí stále, protože "úroveň života pro bezdomovce je tu lepší," vysvětluje Orlando Gotay z úřadu sanjuanského starosty.

San Juan je zrestaurovaným koloniálním městem, které se chlubí především španělskými pevnostmi a originálními  obchůdky. Vedle toho je jediným místem v Portoriku, který bezdomovcům poskytuje rozsáhlé programy se zajištěním stravy, noclehu nebo pomoci při léčbě drogové závislosti.

Je to samozřejmě také přístav s velkým obchodem s drogami. Americká služba pro potírání drog (DEA) odhaduje, že 30 procent jihoamerického heroinu a kokainu určeného pro vlastí Spojené státy skončí na Portoriku a velká část z něho se dostane k lidem na ulici.

Ve městě působí desítky soukromých organizací a církevních útulků, přesto ale žije mnoho lidí na ulicích. V blízkosti jachet, z nichž vystupují turisté, vypadají jako vraky - s divokýma očima a nespoutaní.

Třiadevadesátiletá Carmen Riverová drží v pasivní prosbě na klíně otevřenou vychrtlou ruku. Částečně slepá a chromá vypráví, že žije na ulici už 15 let. "Tady je to dobrý," usmívá se při čekání na almužnu. "Je tu teplo a lidé se o mě starají."

Bezdomovci - postrach obchůdků
Majitelé mnohých obchodů mají obavy, že náhlý nárůst počtu bezdomovců ohrožuje už tak křehký obchod se suvenýry. "Je to skutečná svízel. Kradou v obchodech a odstrašují zákazníky. Drogová závislost, otevřené rány a špína - víte, turistům se z toho musí dělat špatně, když to vidí," upozorňuje majitel umělecké galerie Guillermo Rodríguez.

Ne všichni z turistického průmyslu jsou znepokojeni. "Je to hrozný pohled. Ale naštěstí nemáme potíže se ctižádostivými lidmi," prohlašuje Erin Benítezová, výkonná viceprezidentka asociace portorických hotelů a cestovního ruchu.

 

Autoři: ,

Nejčtenější

V Africe vyfotili vzácného černého levharta. Prvního po 110 letech

Britský fotograf Will Burrard-Lucas zachytil v keňském parku Laikipia...

Britskému fotografovi Willu Burrardovi - Lucasovi se v Africe povedl náramný kousek. Podařilo se mu vyfotit vzácného...

Byl to asi nejhorší James Bond, přesto naučil turisty lyžovat v Mürrenu

Díky za všechno, Mr. Bond.

Možná by se měl tento slavný snímek jmenovat spíše Ve službách švýcarskému turismu, než Jejímu Veličenstvu, neboť agent...

KVÍZ: Lidé pro ně i umírají. Jak dobře znáte státní vlajky?

Víte, který stát má na své vlajce kalašnikov?

Jsou jedním z nejvýraznějších symbolů každého státu. Některé vlajky pozná na první pohled téměř každý, jiné se dají...

Slavný cestovatel Miroslav Zikmund slaví sto let, svůj věk bere jako dar

Miroslav Zikmund

Při dvou cestách projel Miroslav Zikmund Asii, Afriku i Ameriku. Je absolutní systematik, jeho život má pevně daný...

Lyže v Německu, postel v Česku. Zkusili jsme lyžování na Velkém Javoru

Lyžování na Grosser Arber stojí za to i v pozdějších odpoledních hodinách, kdy...

Moderní lanovky, sjezdovky všech obtížností, výborné sněhové podmínky obvykle až do dubna a perfektní zázemí. To jsou...

Další z rubriky

Prakticky jsem k ničemu, říká jeden z posledních ponocných v Evropě

Renato Häusler pracuje jako ponocný v Lausanne od roku 2002.

Už nevaruje před požáry, ale každou noc oznamuje hodiny z výše zvonice na katedrále v Lausanne. Ponocný v tomto...

OBRAZEM: Pohovka z ananasu. Hilton otevře hotelové apartmá pro vegany

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale...

Vegani se snaží ze svého života odstranit všechny formy využívání zvířat, ale to ještě neznamená, že by neměli mít...

OBRAZEM: Fontány a krásné zahrady. Neuvěříte, jak vypadal Afghánistán

Návštěvníci v zahradě čajovny poblíž Kábulu

Zřejmě jedno z nejšťastnějších období Afghánistánu si můžete prohlédnout na historických fotografiích z roku 1928,...

Najdete na iDNES.cz