Polským Kašubům nerozumí ani Poláci. Jejich životy převrátila historie

Dům obrácený vzhůru nohama, nejdelší dřevěná deska na světě či koncertní piano zapsané v Guinnessově knize rekordů. To vše je k vidění ve Vzdělávacím a propagačním centru regionu v Szymbarku, kašubské vesnici nedaleko polského Gdaňsku.
Symbolem naučného areálu je dům převrácený vzhůru nohama. Je alegorií moderního...

Symbolem naučného areálu je dům převrácený vzhůru nohama. Je alegorií moderního světa, v němž jsou hodnoty a tradice mnohdy postavené na hlavu. | foto: Alena Veličková, MF DNES

Ono místo je v dobrém slova smyslu trochu schizofrenní, zprvu totiž ani nestačíte zírat, co všechno je tam k vidění. Tolik atrakcí v jednom prostoru aby člověk pohledal. Jenže pak jde legrace stranou a před vámi se začne vynořovat leckdy krutá a pohnutá historie kašubského lidu, podle jejich vlastních slov hrdého a tvrdohlavého národa, podle Poláků však „pouhé“ etnické skupiny.

Vývoj kašubské kultury značně ovlivnil fakt, že žili v pohraniční oblasti. Neustálé půtky a boje mezi Poláky a Svatou říší římskou, v pozdějších časech pak mezi Pruskem a Německem, znamenaly jediné: postupnou ztrátu vlastní identity. Počet etnických Kašubů se odhaduje na statisíce, ale kašubský jazyk, kterému mnohdy nerozumí ani sami Poláci, používá jen asi desetina z nich.

Rozprostřeni jsou nejen v Kašubsku na severu Polska, ale i v dalších částech země a také v Německu, Spojených státech amerických či Kanadě. K jejich odkazu se hlásil například spisovatel a nositel Nobelovy ceny za literaturu Günter Grass, kašubskou krev v sobě má i bývalý premiér Polska Donald Tusk.

Ale zpátky k historii nedávné. Právě k té se totiž váže spousta szymbarských zajímavostí. Podíváte se tak třeba do repliky jednoho z bunkrů, které během okupace patřily protinacistické skupině T. O. W. Gryf Pomorski. K vidění jsou osobní předměty členů skupiny i další autentické vybavení. A když se zhasne, stísněný prostor se stane ještě více deprimujícím. A pak se rozduní zvuk a vy se stanete svědky náletu. Jako byste se opravdu vrátili o desítky let nazpět.

Krutý osud kašubských vyhnanců na Sibiř připomíná tamější dřevěný dům tajně dovezený až z Irkutska. Právě tam jej Kašubové nejprve rozmontovali, následně označili trámy, ale tak, aby nikdo nic nepoznal, a kousek po kousku roubenku dopravili do Polska, kde ji opět smontovali. Riskovali všechno, ale jako by se tu opět projevila kašubská nezdolná nátura. Nebezpečná akce vyšla.

Dřevěný kostelík v Szymbarku je zasvěcen sv. Rafaelovi.

Průvodci pak zvídavým návštěvníkům prozradí ze sibiřské historie daleko více a nešetří detaily. Tedy že transporty na Sibiř nepřežilo až šedesát procent lidí, mrtvé vždycky jen ráno vyházeli z přeplněných vlaků ven. Drsné klimatické podmínky dokreslovaly ještě drsnější podmínky pro život – v malých domcích se tísnilo až sto čtyřicet lidí, v třeskutých mrazech pracovali venku, spoře odění, a to včetně malých dětí...

V areálu nechybí ani další budovy: dřevěný kostelík, replika panství z městečka Salino, dům Kašubských, kteří odešli v roce 1858 do Kanady a usadili se v provincii Ontario (právě odtamtud jej sem dovezli rozebraný na jednotlivé prvky), či dům darovaný polskými osadníky a účastníky krymské války.

Asi nejcharakterističtější stavbou vzdělávacího centra v Szymbarku je však dům stojící vzhůru nohama. Symbolizuje pád komunismu a je alegorií moderního světa, v němž jsou hodnoty a tradice postavené na hlavu. Vstupuje se do něj střešním oknem, zařízen je socialistickým nábytkem, nechybí ani televize. A rozhodně se nejedná o nic pro slabší povahy. Každý krok dá práci, mozek a žaludek udělají své, motá se vám hlava.

Kašubské kroje jsou barevné a bohatě vyšívané. Na stole jsou rozestaveny tabatěrky z kravských rohů.

Se životem Kašubů seznámí i muzejní sbírka odkazující na jejich zemědělskou historii. Průvodci se po areálu producírují v pestře vyšívaných krojích, a když budete chtít, můžete vyzkoušet i jejich tabák. Mají ho několik druhů a koupit se dá i na doma.

Samozřejmě vám vysvětlí, jak se s ním popasovat. Nasypat hromádku na hřbet palce, pronést úsloví „Chceme le so zażëc“ a jemně třít nosem sem a tam, dokud všechno nenasajete dovnitř. Ale hlavně nekýchat! Tabáková kultura se s Kašuby pojí odnepaměti, však šňupací tabák tam fungoval i jako jakási dýmka míru. Unikátem pak jsou jejich tabatěrky vyráběné z kravských rohů. I ty si tam můžete koupit.

A pak se třeba naučte zpívat kašubskou abecedu, seznamte se s jejich typickými barvami, kdy každá symbolizuje něco jiného. Tři odstíny modré znamenají nebe, moře, jezera a řeky, zelená lesy, černá půdu, žlutá slunce a červená oheň a krev prolitou při obraně vlasti.

Anebo žasněte nad předměty takřka k neuvěření. Koncertním klavírem, který váží úctyhodných 1,8 tuny a jehož rozměry jsou 6 x 2,5 x 1,87 metru, nebo nejdelším dřevěným prknem na světě.

Vnitrozemí Kašubska tvoří pahorkatina s četnými jezery.

K němu trochu lakonicky poznamenávají, že se hašteřili s Němci a chtěli je v tomto porazit. A taky že se jim to povedlo. A že Američanům sice doma rostou mnohem vyšší stromy, ale jsou líní na to, aby se sami o nějaký rekord pokusili. A když vám to všechno vykládají (i s tím, jak deska, kterou vyrobili, byla delší, než předpokládali, tak prostě jen přistavěli kus domu), musíte se smát. A pokyvovat hlavou nad tím, jak pyšný tento národ na svůj um je.

No a kdo má rád jídlo a pití, také si v Szymbarku přijde na své. V areálu mají nejen stylově zařízený hotel, ale i restauraci, vlastní pivovar, pivní lázně, cukrárnu nebo pekařství. Děti se vydovádí na hřišti a vůbec, celé vzdělávací centrum je jako dělané pro několikadenní dovolenou.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Nádraží Praha Vršovice

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

1. října 2021,  aktualizováno  27.3 14:07

Aktualizujeme Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po...

Vstup zakázán! Ostrovu Morgan vládnou tisícovky pokusných makaků

25. března 2024

Mohutné duby porostlé chomáči lišejníků, husté křoviny a šest úzkých písečných pláží. Morgan Island...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Poznáte země světa podle jediné fotografie?

22. března 2024

Existují místa, která jsou tak výjimečná, že se dají zařadit pouze do jedné konkrétní země. Poznáte...

Nejpomalejší rychlík světa. Ledovcový Express nabízí úchvatnou jízdu

25. března 2024

Tentokrát jsme se za švýcarskými panoramaty vydali s vlaky Rhétských drah, tedy typicky červenými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na palubě české La Grace: Vlny tu kradou jídlo a medúzy ucpávají kohoutky

26. března 2024

Dnes brzy ráno odstartoval ve Francii největší námořní festival ve Středozemním moři. Letos má i...

OBRAZEM: Nejdivnější armáda světa. Tisíce mužů chrání posmrtný klid císaře

29. března 2024

Až osm tisíc bojovníků bylo zrozeno z hlíny, podobně jako golem, aby chránili posmrtný klid jednoho...

Český výletník: Říkali mi, že v Kolíně nic není. Tak jsem tam vyrazil

29. března 2024

Všichni si myslí, že ho znají, protože přes něj jezdí každý někam vlakem. Ale doopravdy ho zná...

Děravé království v údolí Loiry. Nejen zámky, ohromí skalními domy i koktejly

28. března 2024

Premium V některých se pěstují houby, v jiných zpracovávají jablka, v dalších farmáři chovají bource...

Sedadlo v třinácté řadě v letadlech nehledejte. Chybí tu i další čísla

28. března 2024

Třináctka má v Evropě pověst smolného čísla. Pokud se vám ale podařilo zasednout v letadle na...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...