Nejstarší lanovkou Německa do oblak. Podzimní výlety v Berchtesgadenu

Pokud hledáte tip na možná poslední podzimní turistiku v horách, můžete zkusit vyrazit do německého národního parku Berchtesgaden. Je to od nás relativně kousek a zdejší hory nabízejí výběr lehkých vycházek i těžších horských túr. Na podzim se tu navíc nádherně vybarvují modřínové a bukové lesy.

Berchtesgaden je poměrně oblíbenou destinací a některé výlety jsme vám představili již v minulosti (viz boxík uprostřed článku). V dnešním článku vás zavedeme na trochu jiná místa tohoto národního parku. Projedeme se nejstarší německou lanovkou, budeme se kochat pohledem na jezero Konigsee a vystoupíme na zajímavý vrchol Hoher Brett. Na závěr navštívíme město Bad Reichenhall se solnými doly a vykoupeme se ve zdejších termálech.

K nejhezčí vyhlídce na jezero

První den našeho týdenního pobytu zahajujeme zostra – výstupem k vyhlídce Archenkanzel. Je to 13 km s převýšením přes 1 000 metrů. Vyrážíme od lesního parkoviště Hammerstiel a stoupáme smíšeným lesem k chatě Grünsteinhaus.

Zatímco pár lidí se tu vyhřívá u točeného piva na terase, my odbočujeme na vrcholek Grünstein, ze kterého můžeme obdivovat nádherné výhledy na nejvyšší horu Berchtesgadenu Watzmann a další okolní hory. Na Grünstein vede také přímý a poměrně lehký klettersteig, takže se tu potkáváme s několika turisty v helmách a sedacích úvazcích.

Pohled na Watzmann z vrcholu Kneifelspitze

Pokračujeme lesem k salaším Kührointalm, ležícím ve výšce 1 410 metrů. Tady si za cinkotu kravských zvonců dáváme skvělý oběd a pokračujeme k nedaleké vyhlídce na jezero Königsee. Vyhlídka Archenkanzel připomíná orlí hnízdo a nabízí doslova letecký pohled na jezero, jehož hladina se leskne přes 600 metrů pod námi. Vracíme se stejnou cestou k salaším a potom údolím potoka Schapbach zpět k autu.

Nejstarší lanovkou Německa

Následující den myslíme trochu na odpočinek, využíváme tedy nádherného počasí a v Bad Reichenhallu nastupujeme do kabinky nejstarší německé lanovky. Predigtstuhlbahn funguje od roku 1928 a pyšní se přívlastkem nejstarší visuté lanovky v Německu, která funguje v původní podobě. To nám svým způsobem imponuje, ale zároveň trochu nahání strach, zvláště, když se v malé dřevěné kabince ocitáme zavěšeni kilometr nad údolím.

Predigtstuhlbahn funguje od roku 1928 a pyšní se přívlastkem nejstarší visuté lanovky v Německu, která funguje v původní podobě.

Pohled na Watzmann z vrcholu Grünstein

Během pár minut vystupujeme ve výšce 1 614 m a vydáváme se po trase na vrcholek Karkopf, vysoký 1 738 m. Na horské pěšině potkáváme zprvu dost lidí, lákadlo snadného dosažení panoramat je přeci jenom velké. Jak se ale vzdalujeme od stanice lanovky, turisté ubývají a na vrcholku nakonec svačíme ve společnosti dvou lidí a asi deseti zvědavých kavčat.

Vracíme se alternativní trasou po západním úbočím Karkopfu (tady už nepotkáváme ani nohu) a zastavujeme na oběd v rušné horské chatě Schlegelmulde. Kdo by si chtěl výlet protáhnout může sestoupit do údolí po některém z mnoha horských chodníků a k lanovce se vrátit linkovým autobusem.

Hohes Brett

Třetí den se cítíme ve formě, vyrážíme tedy do opravdových hor, naším cílem je hraniční masiv Hohes Brett. Kopec se zvedá do úctyhodných 2 332 m a jeho stěna se vyzývavě tyčí nad naším hotýlkem v Schonau.

Tipy na výlet

Pomáháme si lanovkou, která vede pod vrchol Jenner a „zadarmo“ tak překonáváme první převýšení. Za slunečného dne si samozřejmě nemůžeme nechat ujít krátký výšlap na vrcholek Jenneru. Z vyhlídky můžeme obdivovat pohled na mlhou zalité údolí pod námi. Pak postupujeme krajem žlutých modřínů k hranici s Rakouskem, k chatě Carl von Stahl-Haus, kde se posilujeme naší oblíbenou dobrotou Kaiserschmarren.

Odtud už to není výlet pro slabé povahy – cesta vede strmě vápencovými skalami a vyžaduje kondici a cit pro rovnováhu. Nicméně i s našimi dětmi zvládáme vše v pohodě a pomalu se škrábeme jižní stěnou vzhůru. Výhledy jsou báječné a těšíme se na vrcholek, který slibuje kruhový rozhled.

Pohled z vrcholu Hohes Brett k severozápadu

Odměna je skutečně sladká, pohledy na alpské vrcholy a hřebeny jsou impozantní a v dálce dokonce poznáváme hřeben Šumavy s typickým dvojvrcholem Roklanu. Sestup západní stěnou nám poradili místní znalci – není sice pro slabší povahy, ale pro nás představuje nejrychlejší návrat k parkovišti.

Fotosafari na Kneifelspitze

Poslední pěší výlet bude vyhovovat pohodářům a patří k oblíbeným mezi místními. Vrchol Kneifelspitze není sice příliš vysoký, nabízí ale perfektní výhledy na berchtesgadenské vrcholy, včetně nejvyššího Watzmanna.

Parkujeme u kouzelného kostelíku v Maria Gern a vyrážíme po pohodlné a dobře značené cestě. Na 1 189 metrů vysoký vrchol se podle značky dostaneme za 1,5 hodiny.

Stoupání na Kneifelspitze. Vpravo Watzmann

Pro milovníky podzimního focení představuje tato cesta splněný sen. Trasa se klikatí loukami se zbarvenými solitérními buky a břízami, které podbarvují panoramata Alp.

Závěrečný strmý výstup nás přivádí k horské chatě nalepené na vrcholku hory. Z prosluněné terasy obdivuje několik návštěvníků výhledy, jiní se ládují dobrotami u prostřených stolů. Není kam spěchat.

Panoramatická silnice

Kdo holduje autoturistice, může využít zajímavé panoramatické silnice Rossfeld Panoramastrasse. Autem se tak během pár minut dostanete z Berchtesgadenu do výšky přes 1 500 m, silnice vyšplhá na vyhlídkový hřeben a nabízí několik vyhlídkových parkovišť.

Parkujeme u restaurace Obere Ahorn-Alm a vyrážíme na výstup k chatě Purtschellerhaus. Ta je sice již v posezónním čase uzavřená, my ale pokračujeme dál a šplháme nad ní až ke skalám a obdivujeme nádherné výhledy.

Salaše Kührointalm leží pod stěnou Watzmana ve výšce 1 410 metrů.

Pak jsme odbočujeme do Rakouska a touláme se cestou necestou kolem salaší, po loukách i lesy až nakonec doputujeme zpět k autu a končíme jako obvykle u talíře Kaiserschmarren a žejdlíku rádlera.

Pro dny nepohody

Kdo má smůlu na počasí, nemusí se v Berchtesgadenu nutně nudit. Přímo v městečku Berchtesgaden najdete solné doly, půl hodinky odtud autem pak leží Bad Reichenhall s doly Alte Saline a termálním koupalištěm Rupertus Therme.

Vyrážíme na komentovanou prohlídku solných dolů v Bad Reichenhallu. Nejprve obdivujeme obrovské kolo poháněné vodou, pak sestupujeme do podzemí a proplétáme se labyrintem chodbiček. Mají tu dochovaná funkční čerpadla a nejrůznější hejblátka a táhla svým vrzáním dokreslují náš pobyt v podzemí. Nakonec si kupujeme zdejší sůl, která má zajímavě nažloutlou barvu a přesouváme se do nedalekých termálů.

Termální resort Rupertus Therme má dvě části – termální lázně a rodinné koupaliště s bazénem, řekou a tobogány. Pro rodiny s dětmi doporučujeme druhou variantu, kde se děti vydovádí a dospělí si mohou zaplavat ve velkém bazénu. Klidnější termální část má vnitřní i venkovní termální bazény.

Může se hodit

Oficiální stránky: www.berchtesgadener-land.com
Doprava: Berchtesgadenské Alpy patří pokud jde o vzdálenost od nás k nejbližším oblastem Alp. Cesta autem z Prahy přes Linec měří cca 400 km a ujedete ji za cca 5 hodin.

Ubytování: Oblast kupodivu (a naštěstí) nedisponuje množstvím velkých hotelů. Spíše zde najdete apartmány a tzv. ferienhausy neboli byty k pronájmu. Ubytování si můžete vyhledat např. na oficiální informační stránce www.berchtesgadener-land.com.

Guest card: Pokud jste ubytováni v parku, měli byste od svého hotelu dostat tzv. guest card. Získáte s ní slevy na vstupném, při parkování a bus zdarma.

Turistické zajímavosti
Lanovka Predigtstuhlbahn: http://www.predigtstuhlbahn.de
Zpáteční jízdenka 23 EUR, rodina 56 EUR.

Solné doly Alte Saline: https://www.alte-saline.de
Vstup 8,50 EUR, otevřeno do 31.10. denně 10.00 – 16.00.

Solné doly Berchtesgaden: www.salzzeitreise.de
Vstup: 16,50 EUR, děti 9,50 EUR

Rupertus Therme: http://www.rupertustherme.de
Vstup termály: dospělý 22 EUR, rodinný vstup rodinné koupaliště 31 EUR.

Rossfeld Panoramastrasse: http://www.rossfeldpanoramastrasse.de
Mýto: 8 EUR/auto

Plavba po Königsee: www.seenschifffahrt.de

Křišťálová Lupa 2016
Autor: , pro iDNES.cz

Povodně

Od čtvrtka do neděle platí výstraha na extrémní srážky. Na většině území ČR platí také povodňová pohotovost či povodňové ohrožení

  • Nejčtenější

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  14.9 23:43

Pomozte přírodě na islandský způsob, shoďte mládě papuchalka z útesu

Pomoc přírodě má mnoho podob. Jeden se může uběhat při přenášení malých žab přes silnici, zatímco druhý vysazuje stromy. A na Islandu? Tam je ochranářská praxe docela svérázná. Šokující. Mláďatům...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Írán zvažuje přesun hlavního města. V přehlceném Teheránu se nedá žít

Premium

Po Myanmaru nebo Indonésii by se nového hlavního města mohl dočkat i Írán. Nový prezident Masúd Pezeškján uvedl, že Teherán trpí řadou neřešitelných problémů včetně akutního nedostatku vody, a proto...

10. září 2024  10:41

Na jaderný útok byl Liberec připraven. Unikátní kryt teď obdivují turisté

Liberecké podzemí je „prošpikované“ doly, štolami, historickými sklepy, vodojemy, protileteckými a atomovými kryty. Ten největší z nich je přístupný veřejnosti a návštěvníci si tu dokonce mohou...

12. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vlastně fungují? Podívejte se do útrob nejdůležitějších přehrad v Česku

Česko se může pochlubit propracovanou sítí přehrad, které zadržují vodu, vyrábí elektrickou energii a chrání nás před povodněmi. Jak vlastně fungují? Kdo je projektoval a s čím vším jejich tvůrci...

13. září 2024  14:25

Skotská pojistka proti rackům. Když vám uloupí jídlo, máte nové zdarma

Pojištění proti krádeži je docela užitečné opatření, pokud se chystáte do nějaké země s divočejší reputací. V St. Andrews ho začali nabízet coby součást denní nabídky v malém bistru. Za poplatek...

15. září 2024

Svezte se nostalgickými a zážitkovými vlaky, máme jejich soupis

Aktualizujeme

Máte rádi vlaky a chcete zažít něco extra? Vyzkoušejte mimořádné nostalgické a zážitkové jízdy. Po celý rok vám budeme přinášet aktualizovaný seznam železniční akcí. Můžete si vybrat mezi motorovými...

31. července 2024,  aktualizováno  14.9 23:43

KVÍZ: Rekordy, čísla, fakta. Jak dobře znáte města Čech a Moravy?

Města v České republice jsou plná historie, tajemných míst a mají i své zajímavé rekordy. Vyzkoušejte si své znalosti a otestujte si v našem kvízu, jak dobře se vyznáte v našich městech.

14. září 2024

Do ČSSR jsem nechtěl, ani jsem netušil, jak se nosí svetr, líčí architekt ze Seychel

Premium

Pro mnohé je to exotický ostrovní ráj. Seychely, souostroví v Indickém oceánu, východně od afrického kontinentu a severně od Madagaskaru, jsou nejenom vyhledávanou dovolenkovou destinací, ale...

13. září 2024

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Schwarzenegger se v Praze proháněl na kole. Vyfotil se také s „Klukem s kamením“

Legendární herec a bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger (77) je v Praze. O víkendu si užíval kávu na...

Plivnout při orálním sexu na penis. Obscénnost jižanské slečně změnila život

To, co v anketě vypustila do světa, byla obscénnost. Nic elegantního. Naopak, největší sprosťárna. Jenže ji do kamery...

Půllitr už mnohde není standard. Hospodští kouzlí s mírami a štvou hosty

Pivní kultura je v Česku zakořeněná po staletí a její součástí je odjakživa čepování do půllitru nebo třetinky. V...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...