

Cestujícím nabízejí víc než jen rychlou přepravu mezi dvěma body na jejich každodenní trase. Oslovují nás třeba působivým zážitkem, uměním. Některé stanice systémů metra z celého světa se o to pokouší nově, jiné už s myšlenkou krásné výzdoby a promyšlené architektury vznikaly. Podívejte se na nejkrásnější stanice metra z celého světa.
Autor: Travel Photography, Getty Images
Pozoruhodná je zvenku, ohromující zevnitř. Triangeln, stanice usazená v centru švédského Malmö. Prosklení vstupního koridoru do jejích útrob vnáší proměny světelné atmosféry a střídání dne a noci.
Autor: Profimedia.cz
Nepokrytě futuristický design zdobí stanici Jincheng Avenue v čínském Čcheng-tu. To, co vidíte stoupat ke stropu v šeříkové barvě, je umělecké zpodobnění lotosových květů. Rozpoznat je chce asi trochu fantazie.
Autor: Profimedia.cz
Jak to vypadá, když se zblázní eskalátor? Ve Wynyard v Sydney ozdobila tato skulptura prostor nad hlavami pasažérů v roce 2017. Mimo to je stanice metra pozoruhodná i svým 180 dlouhým přestupním koridorem.
Autor: Nick-D, Creative Commons
Nepřehnané ale působivé. Mnichovskou Westfriedhof dozdobily obří lampy, které vytvořily nad očekávání příjemný dojem z místa pod zemí. Tvůrci projektu nechtěli nic provokativního, agresivního, ponurého ani tísnivého. A povedlo se.
Autor: Timeline Laboratory, Creative Commons
Kovářova kobyla nechodí bosa a v továrně na žárovky se nepracuje potmě. Proto je také moskevská Elektrozavodskaja plná světla. Autorem návrhu je Vladimir Šuko, který se zasadil i o nedokončený gigant, Palác sovětů.
Autor: A.Savin, Creative Commons
Stropy budapešťské Szent Gellert Ter roztancovaly vířivě dynamické mozaiky. Materiál i jeho forma tu odkazují na prvky, které byly užity v secesních budovách vyhlášeného hotelu a lázní „na povrchu“.
Autor: Ralf Roletschek, Creative Commons
Pařížská Arts et Métiers potěší hlavně fanoušky díla Julese Verna. A také milovníky steampunku. Mosazné obklady na stěnách a průzory oken vytváří v zaobleném tubusu stanice dojem jako z pobytu uvnitř ponorky kapitána Nema.
Autor: Profimedia.cz
Oslavou minulosti a přivítáním velkolepé budoucnosti má být i umělecky vyvedený strop stanice metra Caihongqiao v čínském Kuang-čou. Fascinující vzory vodních vln prý upomínají na oblíbený motiv dynastie Chan.
Autor: Nissangeniss, Creative Commons
V lisabonské Olaias se buď budete rozplývat nad tou nádherou, anebo cítit ztracení. Jako kdybyste uvízli v obřím kaleidoskopu. Různobarevné skleněné vitráže, nasvětlené a podsvícené, vytváří až přebohatý dojem. Není to už trochu moc?
Autor: Profimedia.cz
V Neapoli se toho nebojí. A vy se padesátimetrové hlubiny, do níž vás veze eskalátor ve stanici Toledo, též bát nemusíte. Nástěnná světelná instalace tu „mění světlo na tmu“. Efekt je prý podobný, jako když se potápíte pod mořskou hladinu mezi krásy korálových útesů.
Autor: Profimedia.cz
Na výzdobě taškentského metra se nešetřilo. Těžko tu najít stanici metra, která není monumentální nebo nějak architektonicky výrazná. Ohromující jsou všechny. Ta na snímku nese jméno Ali-Šir Nava’i, a odkazuje na státníka, básníka a mudrce Timuridské éry.
Autor: Profimedia.cz
Nemůžeme jinak a proto „přihazujeme“ ještě stanici Mustaqillik Maydoni, opět z taškentského metra. Otevřena byla v roce 1977 a je až neuvěřitelná svou bohatou mramorovou výzdobou a zdobenými lustry.
Autor: Tim Adams, Creative Commons
Teknikuri Universiteti, tedy Technická univerzita, byla mezi stanicemi metra v Tbilisi vychvalovaná pro své mozaiky v budovatelském stylu. Překvapivě nezachycuje ani tak sovětské perspektivy, jako gruzínské národní úspěchy. Například šachisty.
Autor: Vicuna R, Creative Commons
Atény z kořenů starověké historie doslova rostou, takže proč jí trochu nepoodhalit těm, kteří se ubírají za svým cílem metrem? Stanice Syntagma se tak stala výstavním sálem, plným antických soch. Aténské metro za mnoho nestojí, ale Syntagma výrazně vybočuje.
Autor: ČTK
Je to detail, který přiložený snímek nepostihne a většina lidí jej při návštěvě bukurešťského stanice metra Politechnica nevšímavě mine. Mají jej přitom přímo pod nohama. Podlahu tu tvoří 80 milionů let staré zkameněliny, jež sem byly dovezeny z Apuseni.
Autor: Alexandru Panoiu, Creative Commons
Byly i časy, kdy se Londýňané inspirovali Moskvou. Architekt Charles Holden vyšel při návrhu ze sovětské předlohy, a přenesl ji do konceptu stanice Gants Hill. Projekt z roku 1947 vytváří s pomocí symetrie a klenutí dojem, že stanice se zdá být větší, než skutečně je.
Autor: Profimedia.cz
Vzhůru do práce, k lepší budoucnosti. Stanice petrohradského metra jsou víc než úpravné, ale Avtovo, která se nachází na Kirovsko-Vyborské lince, mezi nimi vyniká. Zprovozněna byla v roce 1955.
Autor: Profimedia.cz
Kyjevská Zoloti Vorota, Zlatá Brána, měla původně být docela obyčejnou a architektonicky plochou stanicí. Místní si ale postavili hlavu a prosadili návrh připomínající středověký chrám. Dobře udělali, dnes je hodnocena jako jedna z nejzdobnějších stanic metra světa.
Autor: Rasal Hague, Creative Commons
Ve Stockholmu si řekli, že když už musí mít metro, tak ať to aspoň stojí za to. Svůj systém hromadné dopravy tedy pojali jako jednu velkou galerii umění. Stanice Solna Centrum prý kreativním způsobem zrcadlí krajinu. Zpod povrchu. Připomíná spíš jeskyni nějakého padoucha z bondovky.
Autor: Profimedia.cz
Nic menšího než celý svět ve výzdobě stropu přináší cestujícím přestupní stanice Formosa Boulevard v tchajwanském Tchaj-pej. Dílo, nazvané Dóm světla, navrhl italský umělec Narcissus Quagliata. Skládá se ze 4 500 panelů, pokrývajících plochu 2 000 metrů čtverečních.
Autor: Profimedia.cz
Naivistická výmalba stanice Papineau působí poněkud naivně, ale obyvatelé Montrealu na ni nedají dopustit. Zachycuje výjevy revoluční a patriotické. A mezi nástupišti ji doprovází i několik klasických soch.
Autor: Christophe, Creative Commons
Futuristickou estetikou to zkouší i stanice Nowy Swiat-Uniwersytet varšavského metra. Je laděná minimalisticky, funkčně. A má ve vás vyvolat dojem, že se nacházíte uvnitř vesmírné lodi.
Autor: Muri, Creative Commons
Stanice metra Wat Mangkon v Bangkoku byla vyzdobena tak, aby vzdala hold čínskému kulturnímu dědictví. Proto je vyvedena v sytě černé – barvě bohatství a štěstí – a doprovází jí zlaté motivy s moudrými a dlouhověkými draky.
Autor: Kasinthorn Ratchaoros, Creative Commons
Když už se chystáte v Torontu do muzea, stanice metra vás na ten kulturní zážitek náležitě připraví. Nosné sloupy byly přepracovány tak, aby připomínaly figury: egyptského Osirise, bojovníky Toltéků a totemy.
Autor: Shawn M. Kent, Creative Commons
Střídmé a poněkud studené, ale čisté, funkční, úpravné. Zkrátka praktické. Architektonická škola německého Bauhausu se už možná přežila, ale německé metro ji konzervuje jako odkaz minulosti města. Třeba na lince U8 Jannowitzbrücke.
Autor: IngolfBLN, Creative Commons
Stropy obložené filmovými kotouči, interiér obohacený stylizovanými kamerami a také kulisa několika kašírovaných palem místo sloupů. Losangeleská stanice metra Hollywood/Vine si na filmovém pozlátku dává záležet.
Autor: Downtowngal, Creative Commons
Stanice metra na náměstí Moyua v španělském Bilbau je uchopena jako architektonický celek. Na povrchu její prosklený tubus připomíná larvu deroucí se k povrchu. Pod povrchem pak leží její nitro.
Autor: Ingolf, Creative Commons