

Za prapůvodem vzniku unikátního plovoucího hotelu stál australský finančník s bláznivými nápady a švédský architekt, který se nebál výzev. Stavba kolosu byla ukončena v roce 1988. Hotel poté zakotvil u Velkého bariérového útesu, pobyl ve Vietnamu a svou plavbu teď ukončí v Severní Koreji.
Autor: Getty Images
Dvě stovky pokojů, bazény, bary, tenisový kurt a přístav pro soukromé jachty. Plovoucí Four Seasons Barrier Reef Resort byl přehlídkou okázalého luxusu.
Autor: Getty Images
Bohužel, jedinou senzací plovoucího hotelu bylo netradiční umístění. Kotvil 70 kilometrů od pobřeží, a od jakéhokoliv kulturního vyžití a zábavy byl odtržený. Zájem hostů o delší pobyt byl minimální. Odrazovala i nepřiměřeně vysoká cena pokojů.
Autor: Getty Images
Problémy se s hotelem táhly od samého počátku. Kvůli nesplaceným pohledávkám se o tři měsíce zpozdilo zahájení provozu, podnik přišel o první výdělečnou zimní sezonu. Od té doby finančně skomíral.
Autor: ČTK
Plovoucí hotel záhy zruinoval provozovatele i důvěřivé investory. Malá nehoda, požár na kotvišti, nebyla fatální. Ale na opravu už nebyly peníze. Poškozený kolos tak pouhý rok po velkolepém slavnostním otevření mění majitele i lokaci. Přesune se o 4 500 kilometrů, do Saigonu.
Autor: Getty Images
V Saigonu setrval plovoucí hotel dalších osm let. Ukotvený byl v centru metropole, kde se stal občerstvující novinkou zdejšího přebohatého nočního života.
Autor: Getty Images
Plovoucí Hotel v Saigonu navštívilo násobně více Australanů, než když kotvil na Velkém bariérovém útesu. Podnik si vytvářel kult zahraničních fanoušků. Ani ti však nedokázali umenšit provozní náklady a výdaje spojené s údržbou.
Autor: Getty Images
V Saigonu se mu nejprve říkalo plným názvem – Saigonský plovoucí hotel. Pak si vydobyl přezdívku Sedm pater neřesti. A nakonec už to byl jen Plovák. Vývoj pojmenování odrážel propad úrovně podniku.
Autor: ČTK
V roce 1998 hotel kupuje společnost Hyundai Asan, a přesouvá jej o 3 200 kilometrů do zálivu pod horou Kumgang, k demilitarizované zóně na hranicích Severní a Jižní Koreji.
Autor: Getty Images
Hotel, teď už nazývaný Haegumgang, slouží jako místo setkávání rozdělených korejských rodin až do roku 2008.
Autor: Getty Images
Poté, co jihokorejská žena opustila vymezenou turistickou oblast, a byla zastřelena severokorejským pohraničníkem, končí v roce 2008 přeshraniční zájezdy i kariéra plovoucího hotelu Haegumgang.
Autor: Shutterstock
V dubnu 2022 navštívil uzavřený Haegumgang severokorejský vůdce Kim Čong-un, a vyjádřil hrubé znepokojení nad stavem hotelu. O měsíc později se začalo s demolicí. Oficiální protest podala Jižní Korea, dotčení se cítí i Australané.
Autor: Getty Images